bağlantı kutusu içinde telleri bağlamak nasıl

bağlantı kutusu içinde teller bağlayın - Eğer kurallar biliyorsanız her şey mümkündür

Birçok haklı olarak bu mesele zor ve sorumlu ilgili, profesyoneller çalışıyoruz, bağlantı kutusu içinde teller bağlayın. Gerçekten de, elektrik sorunları olan bir kısa devre ve onarılamaz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden kablolama ve bağlantı kablolarını kendinizi ve vicdanını gerçekleştirmek için bir sebep değil mi? Orada bu işin özellikle karmaşık daha o şey. Önemli olan klemens kutusundaki bağlantı bağlantı şemasını bakmasını bilmek.

kablolama temel kural - paralellikler ve perpendiculars gözlemlemek

Yeni bir kablo döşemek ya da eski yerine bir fırsat varsa, kesinlikle temel kurallara uymak. Bu da daha fazla çalışma kolaylaştıracak ve canlı tel içine almak için risklerine karşı koruyacaktır. işin tüm aşamalarını düzenleyen bir normatif belge (Elektrik Tesisat Yönetmeliği) bulunmaktadır. Biz bunların her elektrik kesintisi nedeniyle dışarı gerekli taşımak olduğunu hatırlatmak! Teller, her zaman, önerilen tavan seviyesinin üstünde 15 cm, buna paralel bir yükseklikte duvarında özel oluklar muhafaza edilmelidir.

Ana kablo için kesinlikle dik dik olmalıdır elektrik prizine veya devre kesiciye kablo indirin. pencere veya kapı yan yol, eğim 10 cm bir mesafede paralel çizgi yol açar. Montaj kablo bağlantısında özel gofroshlang veya kablo kanalında iyi. Bu büyük ölçüde kendisi bitirme sürecinde çimentolu olmayacak tel gibi hasarlı bölgenin müteakip değiştirilmesini kolaylaştıracak, kolayca çekin ve yenisini ekleyebilir. dalların birleşme gerekli bağlantı kutusu monte gibi, kendi daire bağlantıları sayısına bağlı olarak, daha fazladır.

Çeşitleri ve bağlantı kutuları özellikleri

kutuları, iki tür de kullanılabilir koşullar altında (duvar kalınlığı, onarım aşaması) bağlı olarak:

 • duvar kesme deliği, istenen çapa ve derinlik delinmiş iç,
 • duvarın üstüne monte edilir dış,.

Tabii ki, tasarım açısından birinci uygulamasını tercih edilir, irtibat kutusu materyalleri bitirmek için gizli olabilir, öyle ki daha fazla kapak. Ana olmayan temel düğüm aramak için, tamir kablo durumunda, böylece daha sonra, ev elektrik devresini ön olun. elbette, gizlemek veya kılık zor olacağını, dış kutu, kısmında, duvarların yüzey bozmak gerekmez bir sorun olması durumunda onların avantajı var. şekil, büyüklük ve malzeme dağıtım kutuları da çok çeşitlidir.

Dağı bağlantı kutusu

şekil ve boyut ile genellikle yapıcılar, ya da bu delikler yapacak uygun değirmenler veya kron tarafından açılmış deliklerin bağlı olarak belirlenir. Önemli olan boyutu bağlı olması gerekiyordu teller, sayısına tekabül olmasıdır. Bu kolaylık ve işin kalitesi üzerinde doğrudan etkisi vardır. materyal büyük rol oynamaz, piyasada mevcut tüm seçenekleri dayanıklıdır ve seçim kişisel tercihleri ​​mali olanakların öncelikle kaynaklanmaktadır. Tek önemli şey - Eğer gofroshlang kullandıysanız, bu bağlantıyı temin edildiği bir kutu satın.

Neden bağlantı kutuları ihmal etmeyin?

 1. 1. Onlar daha kolay, elektrik kablolarını tamir hasarlı bölgeyi bulup değiştirmeye yardımcı olun.
 2. 2. Bir çok durumda kablo bağlantıları sistemin zayıf noktaları ve periyodik olarak başarısız olur. kutusunda önleme aşamasında incelemek için daha kolaydır.
 3. yangın güvenliği kutular açısından 3. önemli ölçüde ateş karşısında ev stabilitesini artırır.
 4. 4. Zaman ve para tasarrufu, onlar olmadan, çünkü kablo her prize anahtarı kartından çekilecektir. Bu arada, priz birçok marka anlamak için nasıl bir bağlantı ile sitemizde makalesinde bulunabilir.

hayati temeli olarak Büküm - uygulamak isteyip?

bağlantı kutusu içinde telleri bağlamak için çeşitli yollar vardır. Büküm yıllardır en yaygın seçenek kalmıştır. Ama şimdi, onun güvenilmezliğini kullanımı tavsiye edilmez. kurallar uygun teması sağlamaz böyle bir yöntem aşırı ısınmaya yol açar ve yangına neden olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle, kullanmak ya da değil, siz karar verin. aşağıdaki gibi büküm katı telleri düzeltin:

 1. Şerit 1. iki ucu, yaklaşık bir santimetre uzunluğa yalıtım.
 2. 2. uçları birbirine paralel hizaya. örgü başlar nerede, onlar parmaklarını pense ile gevşek uçları kavramak tutmalı.
 3. ince tel 3. uçları sıkıca tüm uzunluğu boyunca bağlı olan, en az beş döner değildir. Daha kalın sıkılacağından en az üç kez.
 4. 4. Üst büküm elektrik bandı ile koruyun.

Örgülü teller benzer bir şekilde bağlanır:

 1. 4 cm mertebesinde uzunluklarının 1. Şerit.
 2. 2. yarısı bu uzunluğu iletkenlerine ipliklerini bölün.
 3. 3. bunların ayrılması başladığı yerde döner ve iletkenlerin her çift bağlayın.
 4. 4. ayrılmamış bölümlerine sarılmakta bükümlü pense mühür.
 5. 5. izole ediniz.

Montaj kapaklar ve terminalli bağlantıların nasıl

Daha modern, etkili ve güvenli bir seçenek büküm - özel montaj kapaklar kullanılması. Harici olarak, onlar CAPS ucuz tükenmez kalem benzer. Dış yanmaz malzemeden yapılmış ve metal içinde. Bu tasarım daha güvenilirdir kabloları bağlanmasını sağlar ve kutunun içinde çok daha az yer kaplar. Bağlantı oldukça basittir. Telleri temizlenir, küçük yemler birlikte, kap içine yerleştirilir ve tüm yol sarın.

kapaklar monte Bileşik teller

Terminal blokları süreci daha da kolaylaştırmak. ihtisas mağazalarında satılmaktadır farklı seçenek vardır:

 • Vida - Açık ve kapalı;
 • Tek ploskopruzhinnym tutma mekanizmasına sahip, birden çok kol ve bağlantı hamurlu, oksitlenmeyi önleyen ve farklı metallerin telleri bağlanmasını sağlar - hızlı montaj.

Bunlar çok, kullanımı kolay, güvenilir ve dayanıklı. güvenli bağlantı sağlar. nokta basittir: delik sıyrılmış tel yerleştirilir ve bir vida, kolun ya da yay ile sabitlenir.

bağlantı kutusuna başak veya kaynak teli

Spike sana zaman ve beceri gerektirir, ama bu iyi bir sonuç verecektir. İletişim monolitik olmayacak kadar, önceki durumda olduğu gibi, teller ilk önce yöntemde olduğu gibi büküm, sıcak havya kolofan ile onları koymak, temizlemek gerekir ve büküm erimiş kalay uygulanır. Buna ek olarak, bandı sarmak için daha iyidir.

kaynak yöntemi özel ekipman gerektirir, ancak çalışma sonucu, aslında, tek bir tel çıkıyor gibi, en güvenilir bir temas sağlar. aşağıdaki gibi sıralı olarak bir işlemdir:

 1. 1. Bize ulaşın ve biz geleneksel şekilde kıvrılıp temizleyin. Bu örgünün tüm kaldırmak için önemlidir, onlara zımpara kağıdı yürüyebilir.
 2. 2. elektrot kaynak makinesinin girinti içine özel bir kaynak akı dökün. metal teller için müsait - frekans ve akı - cihazın, tabii ki, gerekli elektrik.
 3. Kaynak makinesi 3. açın, tepsileri kaynak noktası ve bir top kadar beklemeye elektrot - kontak noktasının.
 4. 4. akı kalıntılarını çıkarın vernik neden olur ve izole eder.

Sıkma ve cıvata yöntemi - İki varyant

Hala iki yolu olabilir bağlantı kutusu içinde teller bağlayın. Sıkma - içinde tel ile aynı malzemeden kovanından bir bükme sabitleme. astar ayrıca telin içine yerleştirin sonra, boş alan en az olduğu uygun çapta olmalıdır. kol soyulmuş ve bükülmüş uçları üzerine oturan ve özel pense ile sabit. Sıradan pense pek güvenli bağlantıları elde edebilmek.

Alternatif olarak, zaman kablo güvenilir cıvata vasıtasıyla bağlı olan, ancak neredeyse nedeniyle, diğer düzenlemelerde kıyasla karmaşıklığı ve toplu olarak kullanılmaz. Onun için, tel yapma yüzük soyulmuş ucu, yıkama ile alternatif, cıvata üzerinde dişli ve somunu sıkın. tüm yapısını Yalıtımlı.

Faz, sıfır, toprak - nasıl bağlanacağını priz ve anahtarları

tellerin bağlantı kutusunun yukarıda açıklanan yöntemlerden herhangi yürütmek için önce bize malzemeler kendileri ile anlaşma olsun. - Sadece faz ve sıfır faz sıfır ve toprak ve yaşlı, iki telli üç çekirdekli tel,: Bunlar iki tipe ayrılır. Sorumlu üreticileri geleneksel örgü tellerin ortak renkler Bu tip kullanmış:

 • Faz - kırmızı / kahverengi,
 • Sıfır - mavi / mavi,
 • Topraklama - Sarı-yeşil / siyah.

Senin durumunda, diğer renk veya aynı rengin tellerin tümünde ise, multimetre veya özel tornavida kullanarak faz almak ve istenen damar işaretleyin.

Renkli örgü teller

Bu bağlantı kutusu içine bağlamak için en kolay yoldur. ayrıca bağlantı ve çok çıkış için gelen panelin bir parçası: burada en az üç kablo olabilir. terminalde soketleri biraz kutu ise, tellerin uygun sayıda ekleyin. Bunun bir sonucu olarak, tüm fazlar, hepsi sıfır ve toprak kablolarını birbirine bağlamak gereklidir. onarım davaya kablolarda biraz gevşek bırakın. Eğer tek düğmeli anahtarı bağlamak varsa, endişelenmeyin. Burada her şey aynı zamanda oldukça basittir:

 1. 1. anahtar kartı kablo girişi ile fazlı bir anahtar gider, ve sıfır - ışığında.
 2. anahtarından 2. Sıfır anahtarı açıldığında o zaman sadece yanacak, lamba fazına bağlıdır.
 3. 3. Her üç zemin birbirine bağlanır.

Şimdi dvuhklavishnogo anahtarının kablolama nasıl gerçekleştirileceği bak. Bu seçenek daha önceki zor, ama çok değil. Bu tür bileşiklerin sekansı

 1. 1. Besleme kablosu faz anahtarı alınır.
 2. lambasını - gelen tellerle 2. sıfır.
 3. anahtar kablolardan kalan teller 3. İki ışığında temel bitkilerin her biri bağlanmıştır.

Aynı bağlantı kutusu ve tel duvar prizlerine giden ve açılır olur. Bu durumda, biraz daha sabır göstermek ve tutarlı ve güvenilir kutuya yapısından yapmak ister gerekir. Eğer ilk aşamada, duvarları içinde kablolama kurulum sürecine katılmak olmadıysa ne olduğunu belirlemek zor olacaktır. öğrenmek için büyük olasılıkla dönüşümlü bağlanma ve priz ve anahtarların işleyişini kontrol ederek yaşamış olacaktır. Önemli olan, güvenliği hakkında unutmayın!

Tamamlandığında, deliğe kutusunu monte Önceden yapmadıysanız, kapağını kapatın ve zevk ve başarı duygusu elektrik kullanırlar.

buna aktif bir bağlantı olmadan sitesinden bilgi Tam veya kısmi kopyalanması yasaktır.

Nasıl doğru telleri bağlamak için. bağlantı kutusu içinde telleri bağlamak nasıl

Modern yaşam elektrikli ev aletleri olmadan hayal etmek imkansızdır: .. Televizyon, bilgisayar, mutfak robotu, çamaşır makinesi, ütü, vb kurulum, ısıtıcı, şömine, kahve makinesi, elektrikli su ısıtıcısı, buzdolabı, ütü Eh, elektrik lambaları olmadan hayatımızı hayal etmek imkânsız olduğu akşam, sabah ve gece rahat bir yaşam için bize yardımcı olur.

Karanlıkta eve girmek, ilk etapta bizim el anahtarı için ulaşır. Biz belli belirsiz kişi elektriksiz nasıl yaşıyordu düşünün. Ama daire, evler, garajlar, ofislerde elektrik kullanmak için, teslim edilmelidir çoğu elektriktir.

Elektrik teli tüketicilere temin edilir. Dairenin içinden bu amaçla bağlantıların nasıl bilmek önemlidir. Dairelerin ve evlerin elektrik kablolama lambalar, lambalar ve elektrikli ev aletleri her türlü olacaktır gerekli dairede alınacaktır ne ve nerede dayalı yoktur.

Hayat hiçbir sorun oldu prizler ve anahtarları yüklemek için, kablolama yetkin yapılmalıdır. teller üzerinden akım geçirilerek en yaygın hasarı tipik olarak açık bir devredir. Bu tür bir sorun, genellikle (büküm terminallerde, terminaller) tellerin eklem kısımlarında, gösterilmiştir. Böyle bir başarısızlık ile sonuçları korkunç olabilir. bağlantıların nasıl düşünün. Bu kendine has özellikleri vardır. belirli kurallara uyulmaması güç kaynağı sistemindeki arızalara yol ve hatta yangına neden olabilir.

bağlantı kalitesini arttırır .. Büküm, lehimleme, vida, terminal bloğu, vb bakır tellere alüminyum geçiş - bakır tel herhangi bir şekilde birleştirilebilir. 2001 yılından bu yana, oluklar yalnızca bakır tellerle yönlendirilir ve her yerde aynı teller üzerinde geçmektedir. Alüminyum teller, bilinen sürekli ve garanti kapasiteli tüketiciler tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır. Yük sürekli değişen çalışma aletleri sağlamak soketleri, için, bakır kablolar ve teller sadece kullanılmaktadır. dış hatlar için yapı (yer altı kabloları, havai hatları ve böyle devam eder. D.) mevcut standartlara göre alüminyum kullanılır. Bugün hala pek çok ev alüminyumdan yapılmış kablo ile donatılmış ve tüm kimse bakır gidiyor onu yeniden yapmak vardır. Ama onarım sırasında, bu tür priz yerin bir değişiklik olarak daireler oluşur. Bu iki malzemenin geçersiz temas unutulmamalıdır.

Bütün kablo kullanılan bağlantı sıkma gelen dal için. Onlar sevgiyle "oreshki9raquo diyoruz Elektrikçiler; ceviz kabuğu ile benzerlik için.

İki çelik plakalar iletkenleri ve dört sıkıştırılmış vida için oluklar vardır ve bunların arasında bir düz plaka, soyulabilir bakır ve alüminyum tel vardır: şu şekilde düzenlenmiştir. Bu tür modeller ev ve dış işler içindir. Esas olarak bir alüminyum yükselticinin apartmanda drenajı için de kullanılır.

En basit - tellerini büküm, onlar lehim tarafından giderilen, ama bu uzun bir zaman. Bunun için terminal blok, büküm içine sokulur ve bir ya da iki adet vida ile geciktirilir kullanımı. durumda, kesme telleri şekilde değil, düz kıstırma plakası gerçekleştirmek için önemlidir. Bu tür bir plaka zorunlu propaivanie veya bağlama için, ince duvarlı bir nozul giyilmesi gerekli değilken - terminale tellerin yıkımını önler. Lehimleme yumuşak şeritli venler üzerinde esas olarak gerçekleştirilir ve bu kalaylı alanının sonunda mekanik stres, yer değiştirme ve kablo kopmasına yol açar.

elektrik tesisatı ile ilgili bir şey kendi istediği herkes: soket, anahtar set avize, asmak, kendinize nasıl telleri bağlamak için bir soru sormak? Daha önce, sadece iki kablo bükümlü (ve daha fazla) ve izole edilmiş, ancak genellikle güvenli olmayan ve hantaldır edilir.

durum iyiye yıldan yıla değişmektedir. yapıştırmak katı ya da katı onların sabit kapaklar, lehimleme, kaynak terminalleri, kaynak, vida terminalleri yaşadı. Kütle yapı daha önce bağlantı plastik kapaklar sabit. Şimdi hepsi için yaygın olarak kullanılan ve erişilebilir. kapak oksidasyon veya konik yay engelleyen özel bir jel, var içinde yanı dişli bükülmüş bileşik üzerine vidalanır. 4. çeyrek için iki Bahar kapaklar tel sayısını belirlemek için kullanılmaktadır. Dört mm veya 1.5 metrekare. mm ve daha fazlası.

Şimdi yeni bir üç telli devre uygulamak ve güvenli iki telli olduğunu. koruyucu iletken akım çalışması sırasında akar yaparken olduğu ve bu nedenle yapılan bağlantı stres yaşayan değil - yeni düzeni tanıtıldı.

Halen kablolama çalışması esnek telli PVA için tercih edilen ( "P9raquo - tel;" V9raquo - izolasyon ve PVC kılıflı - Plastik (vinil); "S9raquo - kaplin) GOST 7399-97 göre üretilir. 380 V ve 380/660 sistemleri B) nominal AC gerilim up ev ve benzeri amaçlar için elektrikli ev aletleri, makineler bağlamak için tasarlanmıştır.

Nasıl gerginlik sağlayarak iki kabloyu bağlamak için? Bunu yapmak için, yalıtım bandı vardır. SEP göre, yalıtım bandı pamuk ve vinil katmanların en az üç yapılmalıdır.

ısıya dayanıklı pamuk bant daha fazlası. Bu daha az stabil 70-80 derece, vinil anlamına gelir ve 50-60 akar. Ancak, zaman içinde, b / c madde, su itici özelliklerini kaybeder ve su emer. daha sıkılık ve iç tabaka yapılan kumaşın ısı yalıtımı ve bir dış vinil Bu bağlamda,.

bileşik yay terminalleri

Ne alüminyum ile bakır teller bağlamak için? Ev kullanımı için çok iyi yay terminalleri bulunmaktadır. Soyulmuş kablo deliğine yerleştirilir ve bir yay ile sabitlenmiştir. Bu tür cihazlar, yumuşak ve sert tel için vardır. Bu aparatta birbirleriyle temas halinde değildir çünkü bakır ve alüminyum tel bağlanmak ve bu galvanik korozyona ortadan kaldırır. Ayrıca, jel içinde alüminyum oksit tabakası yer. terminallerinde hesaplanan farklı çaplara ve tek bir miktarının telleri bağlanabilir. ikiden fazla tel bağlarken (belki farklı enine kesit) uygundur sadece yay terminalleri değil, aynı zamanda geleneksel bir terminal taşlarıdır.

Bağlantı terminalleri

Profesyonel elektrikçiler genellikle terminal blokları kullanın. Bu vida (genellikle iki) sahip izole edilmiş bir yuva, bir çok. Bir yuvanın altında teli toplanması ve her yuva pedleri bağlayan diğer bir tarak, bastırır. Gerekli sayıda hücre, bir bıçak veya testere ile kesilir.

tek klibi Çok rahat ayakkabısı. İki tel delik, sabitleme vidası yerleştirilir. bir vida paralel olarak düzenlenen iki tel basıldığında terminal vardır.

Başka bir çok konforlu seçenek sabitleme telleri ve özel kolunu vida getirmemektir. Terminaller ek yalıtım gerekli değildir şekilde yapılır. Onları imkansız canlı parçaları dokunun. IP20 - Koruma derecesi onlar yüksek ve eşit var. savunma bir diğer dizi plastik gövde bağlantı kutusudur.

Bileşik tel uç blokları

Birden fazla iletken (çok herhangi bir sayı) terminali ile birlikte çalışmak üzere daha kolay bağlamak için. delikler vida kelepçeleri ile bakır bir plaka. Böyle yapılar şalter dolapları birkaç parça halinde monte edilebilir. Bu tür bir düzenleme ile bağlantı kutusuna telleri bağlamak için çok kolaydır. Özellikle bu tasarım sert iletkenler için iyidir. Ama sıkıca terminal kutusundaki terminalleri düzeltmek için gereklidir, bu nedenle birbirlerini dokunmayın.

Onlar yerleşik ışıkları ile kartonpiyer yapılmış Stroebe duvarları ve yapılarda gizlemek zaman nasıl karışık kurulumda teli bağlamak için? Bu tür ışık kaynakları için esnek bir tel kullanın. Bu durumda, esnek kabloların bağlantı kalitesi dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.

bağlantı kutuları için seçenekler

Kablo, rasklyuchenie - bağlantı kablolarını akım geçişine dağıtmak için. Onların başka lehim, kaynak ile veya onsuz teli Büküm - o şeması aşağıdadır. terminaller, bağlayıcılar için teller ya da kablo bağlantı tellerine - bu rasklyuchenie.

Yükleme kutuları yöntemine göre aşağıdaki tipe ayrılır: gizlenmiş ve yükleme maruz için. Buna göre, bir gizli ve ikinci tatbik - kablo açmak için kullanılır. Dahili kablolama yaparken duvarı immuring açık kablolama için kutusunu kullanabilirsiniz. Ama dış bağlantısı için kullanılan kutu floş imkansızdır.

Metal kutular mutlaka topraklı. Bu kutular, sadece ahşap evlerde, örneğin, metal borular içinde elektrik kablo kullanılır.

bağlantılarını kontrol kolaylık sağlamak için dağıtım kutularında yapılır. Herhangi bir ana kutusuna bağlantıların nasıl bilir. Genellikle bağlantı kutusu terminalleri içine yerleştirilmiş. Modeller kutuları girişi ve çıkışları farklı sayılarla mevcuttur. tel sayısı ve kesiti uygun olarak kutu boyutu seçilir. Yukarıdaki metin bağlama kablolar yöntemi seçmenin kuralları vardır. Hepsi de eşit avantajları ve dezavantajları vardır.

Örneğin, lehimleme gibi bir yöntem olup, hatta iki kablo bağlamak için çok uzun sürer. bu buluşun bileşikleri, yay terminalleri sağlar. Bunların hepsi iyi: Güvenilir, kompakt, ancak sadece tek telli damarlar içindir (telli için modeli vardır, ama bir esnek olan tek sabit tel bağlamak için kullanılır) bir dal, tüm koltuklarda oturanlar edemez zaman yapmak (kesinlikle tanımlanmış sayıda ).

Bir faz, yaygın ve topraklı: Telleri hedeflerine kutuya bağlanır. Kurulum için iletkenler izole edilen farklı renklerde işaretlenmiş olan bir üç telli ya da iki telli kablo kullanılmıştır. Kural olarak, onların rengi bir hedefe teli bağlama uymak: faz - beyaz, kaba - mavi (camgöbeği), yeryüzünü - sarı-yeşil. Herhangi bir durumda, 2 kablo (renk) nasıl bağlanacağı, ana özel bir durumda karar verir. kendini iyi sayısında usta ana şey.

alüminyum tel bağlamak için nasıl

Sen alüminyum yalnızca kırılgan olmadığını bilmek gerekir ve birkaç virajlarda sonra kırılabilir fakat akım geçer, vidanın dışına aktığı zaman da küçük bir temas ısı etkisiyle yumuşayan. Bu durumda, kelepçe önemli ölçüde zayıflamış ve sıcaklık daha da yükselir.

yükleyici için ideal kural: Şimdi toplanan, yetişmiş yarın bir hafta sonra - bir kez daha. Gelecekte, Askılı olan sonraki test her altı ayda bir uygun. Bu alüminyum tel bağlantı konusundaki sorunun cevabı. Ancak, vida bağlantıları ve bakır tel, en az her iki yılda bir kontrol edilmesi arzu edilir. Onlar onarım veya muayene için erişilebilir olacak şekilde olmalıdır bağlantı kutusu içinde teller bağlayın. Bu kurallar, insanlar şok çarpmamak yangın olasılığını ortadan kaldırmak için vardır. Onların artışa ölüme yol açabilir kaza olasılığı ihlali.

Onlar yırtık olup olmadığını nasıl kulaklıkları bağlamak için? Nasıl kaliteyi rahatsız dikkatli ve verilmemiş bir sorunu çözmek için? Burada, kablolama çok incedir. kırık algılanan ses kalitesi - Sadece birbirine bükün. Lehim? Ama bunun için kablolama kapsamındadır vernik, kurtulmak gerekir. Bunu kaldırmak için gerekli olduğunu, ancak kablolama çok ince ve bir bıçak kolay değildir ile temizleyin - gözyaşı.

Yani, hangi yoldan seçmek için telleri bağlamak için? "Plyusy9raquo; ve "minusy9raquo; Her yol var. ustaların Her düzgün telleri bağlamak ve daha tanıdık ve kolay, daha uygun şekilde yapar biliyorum. çalışma verimli ve iyi niyetle gerçekleştirildiği takdirde problemler, olmayacaktır. Şaşılacak evde elektrik tesisatının güvenliği doğru bağlantıların nasıl kararına bağlı olduğunu kabul edilir. Bu nedenle, tüm seçenekleri göz önünde bulundurun ve gereksiz olacağını bir kez daha tekrarlayın.

Peki, nasıl telleri bağlamak için? Onun reçineli zımpara chetyrehsotke damlayan alın, reçine bir kablolama koymak ve lehimle lehim dikkatlice kablolama ile vernik kaldırmak başlar. harcanan İki ya da üç kez o rol aldı ve ilanları ile kalaylı görüyoruz. Sonra tüm diğer ilanları ile aynı şeyi. tellerin her uçları hazırlanır bunlar renk ile birbirine bağlanan, lehimlenebilir.

bağlantı kutusu içinde telleri bağlamak nasıl

Elektrik - Bu doğru ve iyice her şeyi yapmak istiyoruz olduğu bir alandır. Bu nedenle, birçok kendi başlarına şeyler sıralamak için tercih ve yabancıları güvenmemeyi. önemli noktalardan biri, - bağlantı kutusu bağlantı telleri. Güvenlik - - Elektrik ve yangın çalışmalarının kalitesi öncelikle, uygun sistemin çalışması ve ikinci olarak bağlıdır.

dağıtımı tipi (dağıtım, bölme) kutu

Dağıtım kutusu nedir

elektrik panosu kablolama itibaren ev veya dairede tesislerinde katılmıyorum. Her odada, bir kural değil, bir bağlama noktası olarak: Bir kaç çıkışları ve anahtar tam da budur. bağlantı tellerinin yolları standart ve bir yer bağlantı kutuları kullanılarak bunları toplamak (bazen dallanma olarak adlandırılan ya da raspaechnymi). Onlar boş vücudun içinde gerçekleşir, bağlantı bunların bağlı tüm cihazlardan kabloları istila.

Yönetmelikler Elektrik tesisatı - Bu önümüzdeki onarım sırasında kablo aramaya değil, EMP belirtilmektedir belirli kurallara göre açtı.

Kablolama Cihaz Yönetmelikleri

Öneriler arasında, - bağlantı kutusu içinde tellerin tüm bağlantıları ve kavşaklar yürütmek. tavandan 15 cm bir mesafede, duvarın en üst kısmına izin teller için. ulaşmadan önce şube kablo aşağıya düşer. şube bağlantı kutusu yerine yüklenir. Arzu edilen devre için tüm bağlantı telleri oluşur.

bağlantı kutusu tesisat tipi ve dış (gömme montaj için) iç vardır By. iç duvarına altında kutuyu gömülü olduğu içine delik açın. Bu düzenlemede, kapak son malzeme ile aynı hizadadır. Bazen yakın yüzey malzemelerinin tamir sürecinde. Ancak, bu tür bir yükleme her zaman mümkün değildir: duvarlarının kalınlığı veya bitiş izin vermez. Daha sonra duvar yüzeyine doğrudan takılır duvar montajı için kutusuna.

Dağıtım kutuları bazı formları

şekil bağlantı kutusu, dairesel veya dikdörtgen şeklinde olabilir. Sonuçlar genellikle dört, ancak daha fazla da olabilir. Sonuçlar diziliyor ya uygundur meme, gofroshlang monte etmek. Bu gofroshlang içinde ya da plastik boru telleri sağlamak için daha uygundur. Bu durumda, hasarlı kablo çok basittir değiştirin. İlk olarak bağlantı kutusu kesin ve daha sonra kullanıcı (çıkışı veya şalteri) den ve çekme çekin. onun yerine yeni bir gecikme olarak. Ancak, eski bir şekilde yatıyordu - Stroebe içinde, daha sonra sıva üzerine boya hangi - duvara üzerine gitmektedir zorunda kalacak kabloyu değiştirin. Yani bu açıkça dinlemelisin için SAE önerisi olduğunu.

Herkes tarafından kutuları verilir:

 • Güç kaynağı sisteminin geliştirilmiş sürdürülebilirlik. Tüm bağlantıların mevcut olduğundan, hasar kısmını belirlemek kolaydır. kablo kanalı (gofroshlangi ya da boruların) döşenen kablolar durumunda, zarar görmüş bölümü değiştirecektir.
 • elektrik ile ilgili sorunlar en bileşikler oluşur ve periyodik olarak bu montaj düzenlemede kontrol edilebilir.
 • bağlantı kutuları takma yangın güvenliği düzeyini artırır: Tüm tehlikeli alanlar belirli yerlerde bulunmaktadır.
 • Daha az para ve çıkışları her birine kablo döşeme daha çaba gerektirir.

iletkenler kutu farklı şekillerde bağlanabilir. Bazıları hayata başkalarına daha zordur - kolay, ama doğru performansla, hepsi gerekli güvenilirlik sağlar.

yolu ustalar arasında en popüler, ama en güvenilmez. O aşırı ısınma ve yangına yol açabilecek düzgün temas sağlamaz olarak SAE kullanmak tavsiye edilmez. Bu yöntem, daha güvenilir için zorunlu yerine monte devre test edilmesi için, örneğin, bir geçici olarak kullanılabilir.

Uygun büküm elektrik telleri

Bağlantı geçici bile olsa, kurallara göre her şeyi yapmak gerekir. Yöntemler esnek ve büyük iletkenler benzer, ancak bazı farklılıklar var stranding.

aşağıdaki şekilde şeritli teller prosedürün büküm:

 • 4 cm kesilmiş yalıtım;
 • iletkenler 2 cm bükümsüz (resimde 1 tuş.);
 • birleşme neraskruchennyh iletkenler (anahtar 2) bağlı;
 • damarlar kıvrılmış parmaklar (madde 3);
 • (4 Resimde tuş) pense veya pense ile sıkılır burularak;
 • izole edilmesi (bir bileşiğin ısı büzüşmeli boru bant veya aşınmış izolasyon).

bükülmüş kolay kullanarak bir yaşam ile bağlantı kutusu içinde teller bağlayın. yalıtımı Soyulmuş ve bükülmüş parmaklarını tüm uzunluğu geçti. Sonra (örneğin pense ve kerpeten,) bir araç almak. bir tecrit sıkıştırılmış tel, ikinci bir sabit bükülmüş tel, artan döngü sayısı. birleşme izole edilir.

pense veya pense yuvarlayın

Montaj kapaklarla Bükme

Daha kolay özel kapaklar ile büküm edilir. Onların kullanımı ile daha bileşik güvenilir izole daha iyi izlemek. kapağın dış parça tutuşmaz plastikten kalıplanmıştır, bir diş ile, konik bir metal parçası içine yerleştirilir. Bu parça, bileşiğin elektriksel özelliklerini geliştirmek, daha büyük bir temas yüzeyi sağlar. Bu lehim olmayan telin iki (veya daha fazla) bağlamak için bir yoldur.

kapaklar aracılığıyla kabloların Bükme daha basit oluşur: izolasyon 2 cm tel hafifçe bükülür çıkarın. bir kuvvet sürece metal kap içinde olduğu gibi, bir kaç kez dönmesi ile birlikte, bir kap koymak. Tüm bağlantı hazır.

bir kapak ile Bileşik teller

bölümü ve bağlanmalıdır teller sayısına bağlı olarak Eşleşen kapakları. Bu yöntem daha uygundur: yer zamanki büküm, tüm yığılmış kompakt azdır.

irtibat kutusu kapakları olarak iletken bağlantı

Orada bir havya evinde olduğunu ve bunu biraz daha iyi lehim kullanmak nasıl işleneceğini biliyorsanız. lehim akı veya rosin tabakasının biriktirilmesi: ludyat teller büküm öncesinde. Isıtmalı havya çam sakızının batırılmış ve yalıtım elimden kısmında biraz zaman harcamak. Üzerinde karakteristik kızıl patina vardır.

Bundan sonra, tel (tellerin) yukarıda tarif edildiği gibi bükülür ve ardından erimiş kalay dönüşler, zarflama bileşiği ve iyi temas sağlanması arasında akmaya olmayacak kadar bükmek için ısıtıldı, kalay havya üstlenirler.

Bu yöntem montajcılar sevmiyorum: uzun zaman alır, ama bağlantı kutusu bağlantı kabloları kendiniz için yapıyorsanız, biraz zaman ve çaba alır, ama sessizce azalacaktır.

Bir invertör kaynak makinesi varsa, sen kaynakla bağlantısını kullanabilirsiniz. Bu bükme üzerine yapılır. kaynak akımı ünitesinde koyun:

 • 30 1.5 ila 2 mm enine kesit A,
 • kesiti 2,5 mm 2-50 A.

Elektrot grafit (bu kaynak bakır için) kullanılır. doğru bükümlü üst bölümünü sıkıştırarak, kelepçe topraklama, bu alt tepsi ark kontağı sağlamak elektrot kısa dokunma, ve kaldırmaktır. Kaynak bölünmüş saniyede gerçekleşir. Soğutmadan sonra, yalıtılmış bir bileşiktir. bağlantı kutusuna kaynak teli işlemi, video bakın.

terminal blokları ile - - bağlantı kutusu teller bir başka bağlantı terminalleri, bunlar adı gibidir. Orada ayakkabı farklı tipi vardır: klipler ve vidalar ile, ama genel olarak, tek bir cihaz ilkesi. bir bakır kovan / plaka ve telleri sabitleme sistemi mevcuttur. Doğru yeri takmadan, iki / üç / dört tel, güvenli onları bağlamak böylece Onlar düzenlenir. Kurulum çok basittir.

Vidalı terminal blokları bir plastik mahfaza olup, burada sabit kontak levhası vardır. Bunlar iki türlüdür: Bir gömülü kontak (yeni) ve açık - eski model. bunlardan herhangi vida ve tornavida vasıtasıyla iletken izolasyonu (uzunluğu 1 cm) ile arıtılmış ve kenetlenmiş sokete yerleştirilir ise.

klemensler vasıtasıyla bağlantı kutusu teller Bileşiği

Bunların dezavantajı, tellerin büyük bir sayıda bağlamak için çok uygun olmadığıdır. İletişim çiftler halinde düzenlenmiştir, ve eğer gerekli ise, üç veya daha fazla kablo bağlamak için bir yuva zor iki tel içine tıkmak gerekir. Ama önemli akım tüketimi ile branşlarda kullanılabilir.

Ayakkabı diğer tür - terminalleri Vago. Hızlı kurulum için bu ped. Temelde iki tipi vardır:

 • ploskopruzhinnym mekanizması ile. mümkünse temas kalitesinde önemli bir bozulma ile, yeniden kullanmasını beri Ayrıca, tek kullanımlık aradı. Bu iç yapısı hakkında: durumunda yay yaprakları ile plakayı duruyor. tel (tek çekirdekli için) takılması, sekme tel kenetlenerek bükülür. teması sağlayan tesis, metal içine keser. Uygun çabayla iletken ve çekin mümkün olursa, taç yaprağı kabul etmeyecektir önceki formu vardır. Bu tip tek kullanımlık olarak kabul edilir çünkü. Bu bağlamda rağmen güvenilirdir ve bunları kullanabilir. Orada, aynı şekle sahip, özel terminalleri vardır, ancak bir siyah gövde. İçleri kablolama macunu içeriyordu. Bu bağlantılar gerekirse basitçe nedeniyle aralarında gerçekleşecek aktif elektrokimyasal işlemlere birlikte uymaz bakır ve alüminyum, bağlantı gerekir. Makarna kolay bu iki metal bağlamak için yapım oksidasyonunu önler.

Terminal Blokları Vago

Bu terminal bloklarının özelliği sadece 1.5 mm olan bakır bir telin bölümü 24 A kadar düşük akımlarda çalıştırılır ve 2.5 mm bölüm için 32 A kadar olmasıdır. akımın büyük tüketimi olan yükleri bağlarken, bağlantı kutusu içinde kablolama başka bir şekilde gerçekleştirilecek.

Bu yöntem, özel bir pense ve metal kovan altında mümkündür. kovanı büküm giyildiğinde üzerinde, çene yerleştirilir ve sıkıştırılır - kıvrılmış. Bu yöntem, yüksek gerilim yükü (kaynak, lehim) hatlar için sadece bir şeydir. Ayrıntılar için, videoyu görmek. yararlı olur, böylece Hatta modeli bağlantı kutusu toplandı.

hepsi bu değil korobke- dağılımındaki tellerin bağlantı kurmak için hangi yolu bilin. Sen pimleri bağlamak anlamaya ihtiyacımız var.

Tipik olarak, hazne grubu için ayrı bir çizgidir. Bu durumda, her şey açık: Eğer kutuda iletkenin üç (veya iki) ile üç kablo vardır var. Renk fotoğrafta aynı olabilir. Bu durumda, genellikle kahverengi - bir faz iletkeni, mavi - sıfır (nötr) ve sarı-yeşil - toprak.

bağlantı kutusu içinde, Şema rasklyucheniya yerleri

Başka bir standart renklerde olarak, kırmızı, siyah ve mavi olabilir. Bu durumda, faz - nötr, yeşil - - zemin kırmızı, mavi. Her durumda, teller renklere gidiyor: aynı renkteki aynı grupta.

Daha sonra, ilave edilir çizilir, aynı uzunlukta kesilir. Gerekirse bağlantıyı perezadelat böylece kısa kesmeyin, marjı en az 10 cm mesafe. Daha sonra iletkenler seçilen yöntem bağlayın.

Faz ve nötr: kablolama tam olarak, hepsi aynı, sadece iki bağlantı (eski evlerin orada zazmleniya olarak) sadece iki ise. teller aynı renkte, bu arada, bir ön faz (prob ya da multimetre) almak ve en az yalıtımında bir bant parçası sarılmasıyla kontrol edin.

Bağlama tek düğmeli anahtarı

sert anahtarı varsa. Orada üç grup da vardır, ancak bağlantı daha var. var

 • girişi - başka bir kabine veya kalkan;
 • avizeler gelen;
 • anahtarından.

düzeni nasıl çalışmalıdır? Güç - "faz" - bir anahtarla geliyor. onun çıkışı ile bir avize beslenir. şalter kontakları ( "AÇIK") kapalı olduğunda bu durumda, avize sadece yanacak. Bu bağlantı türü aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

bağlantı kutusu içinde bağlantı kurulacak bir düğme anahtarı

Eğer yakından baktığında o ortaya çıkarsa: Işık telin faz anahtarı girer. O başka bir kişiyle bırakır ama mavi (karışmaz) ve avize üzerinde faz iletkenine bağlanır. Nötr (mavi) ve kara (ağ ise) doğrudan örgülü edilir.

dvuhklavishnogo anahtarı bağlanması

bağlantı kutusu biraz daha karmaşık orada geçiş dvuhklavishnogo zaman içinde teller bağlayın. Bu şemanın özelliği lamba iki grup anahtar (şemada yer olmadan) üç telli kablo ayarlanmalıdır gerçeğinde yatar. Çık - Bir tel anahtarının ortak teması, diğer iki bağlanır. Ortak terminaline bağlanır ne renk tel hatırlamak gereklidir.

Bağlantı şeması dvuhklavishnogo anahtar

Bu durumda, geldi faz, anahtarın ortak teması bağlanır. giriş ve iki lamba Blue tel (nötr) sadece üçü birlikte bükülmüş. teller kalın - lambalar ve anahtardan gelen iki tel faz. Burada ve çiftler halinde katılabilir: anahtardan bir tel tek bir lamba, ikinci çıkış fazına - bir lamba.

dvuhklavishnogo geçiş için şeması Elektrik

Bir kez daha, video formatında dvuhklavishnom anahtarındaki bağlantı kutusu içinde tellerin bağlantı hakkında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

64 + = 69