videolarınızı ellerini Smokehouse

Basit smokehouseda videolarınızı eller

Kim füme ürünleri, peynir, balık, et sevmez? herkese bu itiraz. Tüm internet mağazalarında satın alınan bu ürünler sağlık ve kalitesiz zarar veren yolu ile iç içedir. Peki kendi elleriyle kantinin yapmamızı engeller? Aşağıdaki videoda bize bu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Mutlaka böyle harika cihaz ürünlerini konumlandırmak amacıyla, raf olması gerekir. yanma dumanı yongaları da gereklidir. Normalde cips sigara için kamera ve bir kap var.

Biz kantinin çok yaratılmasına indireceğim. Bunun için 10 litre minimum kapasiteli bir kova veya emaye tava gerekir. kap önceden hazırlanan cips, dolduracaktır.

Cips aslında bir çip. Bir meyve ağacı olup olmadığı en iyisidir. Daha sonra kap veya kepçenin yaklaşık ortalarında ızgara yayılmalıdır. Izgara, geleneksel bir tel yapılmış, ya da örneğin, eski Pelmennica yerleşmektedir. Üzerinde biz sigara için hazırlanan ürünler ortaya koymak olacaktır. Bir öğleden imal edilmesi için bir basit bir metodun bir örneğidir.

Eski bir buzdolabından - Şimdi daha karmaşık bir örnek kantinin düşünün. Bunu yapmak için cesaret olmadan buzdolabı ve 300 mm çapında çelik boru kendi gerekiyor. cips nöbetini olan bir delik açmak başlatmak için, bu buzdolabının tabanına bağlı olan bir boru elde. Buzdolabının üst kısmında Duman için delik bir dizi yapmak.

En zor bir şekilde sabit smokehouseda tuğla inşasıdır. Onu orada sigara ürünleri için hazırlanan asılı için odun yongaları ve büyük bir bina yanan için 1x1 m inşaatını yapmak için. Duman yukarı doğru hareket ettiğinden dolayı, ikinci yapı birinci biraz daha yüksek olması gerekir. Ayrıca baca 300 mm, boru çapı birbirine birleştirilir. Bu lezzetli ve sağlıklı yemekler yapabilir küçük bir ev, döner. Daha ayrıntılı talimatlar için kendi elleriyle bir duman ev yapmak nasıl (aşağıda video)

çizimleri ve boyutlar varsa nasıl kendi elleriyle bir duman ev yapmak

Füme balık ve et lezzetleri rastlantı vardır - sadece sigara ürüne benzersiz bir tat ve aroma verir, ama aynı zamanda önemli ölçüde raf ömrünü uzatmak. deposundan ürünler, ne yazık ki, füme adlandırılan edilemez - kütle üretimi için uzun konsantre kullandık "sıvı duman." Sonuç olarak, bu vasat tadı çıkıyor ama onların faydası hiç tartışmalıdır.

her zamanki balık, et ve yağ gibi fındık, peynir, sebze ve hatta meyve ve çilek: Şişkinlik çok farklı ürünler olabilir. Tabii ki, farklı modlar gerekir: duman sıcaklığını ve sigara süresini, hem de bu odun yongaları başvurmuştur.

 • Soğuk, küçük sıcak duman 30-50ºS ile;
 • Sıcak, 70-120ºS duman sıcaklığı;
 • yarı zaman 60-70ºS.
 • Sıcaklık, daha hızlı hazırlamak et ve balık kadar yüksek olur. kantinin uygun tasarımı, çözülmüştür - istenen sıcaklığa aynı duman verilmesi.

  Sürekli yanan fırın döşeme Detaylar, kömür Burada ateş etti.

  Sonra özelliklerine dayanarak nasıl doğru seçim odun sobası yapmak söyle.

  Onun temel fark - En uzun baca, baca gazları tam yanmak için zamana sahip olduğu, zararlı kanserojen baca duvarları üzerine biriktirilir ve sigara tabi ürün, hafif bir koku veren duman kaplar. Böyle işlemlerden sonra Et, birkaç ay boyunca balık saklanabilir - üç haftadan 12 haftaya kadar.

  figür - füme geleneksel kantinin, bir kır evinde sitesinde yüklenebilir. Boyutlar - keyfi, yani sadece ana bileşenleri şekil listelenmiştir.

  fırın ve baca duman haznesini: Smokehouse üç ana bloktan oluşur füme. Fırın blok, tuğla veya kaynak metalinin üzerinden katlanabilir. Bazı ürünlerin sigara birkaç gündür ve kül ateş sürecinde kaldırılmalıdır - O kül tavası kolay temizlenebilen takılmalıdır.

  duman çıkışı - ayarlanabilir, ateşleme ve fırın odun başında füme et lezzetini bozabilir karanlık, yakıcı duman, yayarlar. Bu nedenle, fırın duman kanat baca içine ya da dışına doğru ya da akışının yönlendirilmesi ile donatılmıştır. Çoğu zaman, yanma odasının bir kapak şeklinde yapılır.

  Fotoğrafta - kandil, ahşap varil dışına füme çıkarılabilir çubuklar ile donatılmış.

  Düşük sıcaklıklar nedeniyle Sigara haznesi, metal ya da ahşap gibi, hemen hemen her yapılabilir. Biz tuğla gibi gözenekli malzemelerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz - duman emici ve nem sigara sonra, sonunda hoş olmayan bir koku çürük alır bir çökelti oluştururlar.

  kolay seçenek - Metal ya da ahşap fıçı alt delikle, hangi duman gelecek. Onun ürünlerini yerleştirmek için kancalar veya çubuklarla donatılmış. kapak rolü genellikle ıslak çuval bezi oynar - aşırı nemi emmek ederken, bölme içindeki duman geciktirir. fotoğraf üzerine branda ile söğütler sigara içme odasının, bir örneğini göstermektedir.

  Önemli anı - baca cihazı. Aynı zamanda, bir sigara odası, bu duman nem ve zararlı maddeleri emdiği, tuğla yapmak için gerekli değildir. Metal takım size en iyi, ama, yoğunlaşması veya kurum kaldırmak zamanla farklı formları kokusunu zamanında olmalıdır. En iyi seçenek - baca, toprağa kazılmış. Toprak sadece etkin duman soğur, fakat aynı zamanda yoğunlaştırma ve toprakta bulunan mikro-organizmalar, başarılı bir şekilde ondan kanserojen işleme emer.

  ellerinizle bir smokehouseda oldukça basittir olun. Bunu yapmak için, doğal bir duman istek sağlayan küçük bir eğim ile bir site seçin. Alt eğim fırın yerleştirilir. baca fonksiyonunu yerine getirecek oluğu, kazma yamaçta. Bunun üzerine demir yaprak ile kaplanır, ve daha iyi yalıtım için bir toprak tabakası dökülür. sigara haznesine çıkış olarak baca, farklı üretilmesi mümkündür.

  Sıcak yasaktır - süreç 15 dakikadan et veya balık bireysel adet boyutuna bağlı olarak birkaç saat oldukça hızlıdır. Ancak SmokeHouse olurken, sıcak yaklaşık 100 ° C, duman ve olmayan ahşap ve özel fiş ile elde edilir füme tasarım kendine has özellikleri vardır.

  • Her şeyden önce, ocaklar kamera sigara altında yer almaktadır. İsteğe bağlı olarak ahşap ile fırın yapmak, gazla brülör veya elektrik dan elle yapılabilir. Ev - ayrışma yonga başlayacak hangi bir sıcaklığa alt ısıyı smokehouseda.
  • kandil odacığı Sigara sızdırmaz gerçekleştirilir füme. Bu, tüm ürün düzeylerinde daha homojen bir ısıtma sağlar - bunlar birkaç olabilir kantinin, ve aynı zamanda sızmasını önlemek, tamamen sigara kullanımı sağlar.
  • Bazı modellerde kandil su mühür ile kapak var. Bu su sızdırmazlık su döküldüğü haznenin çevre üzerinde U-şekilli bir girintidir. Kapağın kenarları dışında ve duman içindeki hava için bir engel ile sonuçlanan, bu girinti dahil edilmiştir. Su mühür sadece kamerayı izole sağlar, aynı zamanda duman kanserojen miktarını azaltır.
  • Çıkarılabilir ızgara veya çubuklardan bir veya daha fazla düzeylerde kanca asmak için. Onlar sigara ürünlerinde yerleştirildi. Eğer bunların altında ellerinizle köşesi ve kesim değirmeni kolu destek yaparsanız, doğru boyutlu barbeküyü kullanabilir.
  • Başka önkoşul - Tava suyu ve yağ toplamak için. onlar kandilin dibine düşerse yağ yakmak için başlar ve ürünleri acı bir tat feci alacak. balık için nedeniyle, yağ düşük yanma sıcaklığının çıkış odasından daha iyi yapmak. palet da çıkarılabilir olmalı, düzenli olarak yağ kalıntılarının temizlenmesi gerekmektedir.

  fitil lambasının yapılanmalarına Planları aşağıda füme için.

  Yarı füme için taşınabilir mini smokehouseda

  Yukarıdaki tasarım kandil yazlık veya kır evi için idealdir, ama pikniğe yanınızda veya balık çalışmaz - onlar da zahmetlidir. tarla koşullarında başarıyla yerine kapaklı bir kutu biçiminde küçük gaz lambası, Şekil l'deki gibi. Kendi elleri ile yaptıkları ve ülkedeki ikisini kullanın dinlenme yeri arabanın bagajında ​​nakledilebilir.

  Bu tür bir kantinin sıcaklığı optimal yarı-füme için moduna karşılık gelen bir seviyede tutulur 60-70ºS. yaklaşık üç gün - bu kadar kısa bir sigara içim süresi ve raf ömrü için yiyecek hazırlama.

  Mini smokehouseda tasarımı basittir: bir gres toplama tepsisi ve barları ile donatılmış kapaklı bir kutu. Cips altta tehlikede kandil yerleştirirken bunu için yanmaya başlar serpilir. Duman odasının alanı dolduran ve ürünleri hızlı bir şekilde hazırlanmış. resimdeki gibi kapak, isteğe bağlı olarak, küçük çaplı duman için bir hidrolik kilit ve çıkış deliği ile donatılabilir.

  yapmak için Malzeme - çelik sac, paslanmaz iyi. kalınlık duvar kandil yol açmaz ısıtıldığında ya da düzgün olmayan ısınmaya bağlı olarak, bu deforme olduğu şekilde olması gerekmektedir. 1,5 mm - Genellikle siyah çelik 2.3 mm paslanmaz çelik kalınlığı kullanılan. her durumda Kafesler paslanmaz kaplamaya sahip olmalıdır.

  Video: elleriyle mini yağ lambasını nasıl.

  Odun ve odun yongaları: nasıl seçilir

  Piyon füme tadı - Doğru seçilmiş ahşap. Ahşap farklı türde duman bambaşka tadına baktığı biliniyor. En kolay yolu her ürün türü için uygun seçilmesi, bu durumda satın alma çipleri kullanmaya:

  • kızılağaç - Evrensel, et, domuz yağı, balık ve sebzeler için uygundur;
  • meşe - tercihen füme geyik eti ve kırmızı et;
  • söğüt, huş - Özel bir lezzet ile oyun, örneğin bir geyik ya da bir ayı ve bataklık balık;
  • kiraz, elma - peynir, sebze, fındık ve meyveler.

  Yağ lambası imalat Eğer el ve dengeleri de malzemelerini kullanabilir, düşük maliyeti. Smokehouse, kendi elleriyle yaptı ve düzgün seçilmiş füme modu eşsiz lezzetler ve sürpriz aile ve misafirler tatmaya pişirmeye olanak sağlayacaktır.

  Yorum ekle Cevabı iptal et

  Bu siteyi kullanarak, çerezleri bu bildirime uygun olarak bu dosya türüne göre kullanma izninizi kabul etmiş olursunuz. Bu tür bir dosyayı kullandığımız konusunda anlaşmazsan, tarayıcınızın ayarlarını doğru bir şekilde yapmalısınız veya siteyi kullanmayın.

  Kendiniz bir Smokehouse Yapmanız İçin 6 Basit Yol

  Tütsülenmiş ürünlerin tadına birçok kişi tanıyor. Et, balık, domuz yağı - hazır olanı sıcak dumanla tedavi edilerek elde edilen az sayıdaki kişiden biri. Bu amaçla, pişirme yardımcısı kullanılır - sıcak bir sigara içilen tütünün kendisi toplanır.

  Sıcak sigara ek olarak, soğuk veya evrensel ürün hazırlama yöntemi uygulanır. Herkesin artıları ve eksileri vardır.

  Dumanın soğuk tedavisi - ince bir tad ve aroma, dumandan kanserojen gıdalarda daha az birikim, bitmiş ürünün raf ömrü artar. Pişirme süresi 3-7 gün ve daha uzun.

  Sıcak - bitmiş ürünü elde etmek için en hızlı yol (40-120 dak.). Gıda soğuk değil "ısı ile ısı" ile servis edilir. Fakat raf ömrü en az 5-7ºC'de beş ila yedi günü geçmemektedir.

  Evrensel diğer ikisi arasında ara konumda.

  Eski çağlardan beri bilinen en basit cihaz, açık ateş yangınından elde edilen amatör bir sigara içicisidir. Zeminde kazılmış bir tenekedir ya da bir toprak işi parmaklık, taş veya nemli günlüklerle bir çitten yapılmıştır. Izgara üstüne taze tahta küçük dallar yapılır.

  Daha önce sandığı dökmeden önce ocakta ateş kömürleri (bir shish kebabı gibi) oluşturmak için yanar. Bundan başka, odun ve kömürleşmiş şömine yanan yeterli bir miktarda birikmesi, istiflenmiş yongaları her yıl yaprak döken ağaçlar (çam, huş ağacı, kavak) yanma sonrası. İnce kuru fırçayla (yeşillik olmadan) kullanılmasına izin verilmektedir. Sandık düzenlenmiştir. Balık koymak (et, domuz yağı, tavuk, oyun). Yeşil yaprakları olan dallarla süslenmiştir.

  Kış aylarında, yapraklar yokluğunda, ladin veya çam lapnasını (sedir) kullanmak mümkündür. Fakat bir dal tabakası düzenlemek gerekiyor. Aksi takdirde, ısıtıldığında ve gıda ile temas ettiğinde, çıkan reçine ürüne acı verecektir.

  Sahada önemli olan tasarımın sadeliğiyle birlikte pişirme işlemi çok zahmetli bir görev olacaktır:

  • açık alev bulunmadığının izlenmesi gerekiyor;
  • Taze hava akışı nedeniyle yanan kömürlerin boğulmaması önemlidir;
  • Kömür veya cips miktarı ile hata yapmayın;
  • Merkezin düzenlenmesi doğru.

  Derinlik (üst kesimden itibaren) en az 25-30 cm olmalı, enine boyut 40-60 cm olmalıdır.

  Lezzetli yemek pişirmek için daha sakin bir süreç, ev yapımı bir tütün kokteyli sağlar. Şartlı olarak, iki büyük gruba ayrılırlar: sabit kurulum veya mobil kurulum. İlk görüntü evinizin yakınında monte edilir. İkincisi kompakt bir tasarım. Küçük boy ve hafif olması nedeniyle, bir yere ya da piknik yapmak üzere taşınabileceğiniz veya bir yerden başka yere taşınabileceği anlamına gelir.

  Elle yapılan sıcak sigara içmek için taşınabilir bir tütün küveti, metal dikdörtgen kutu ya da silindir şeklinde bir üründür. Sigara planı Şekil 1'de

  Şekilden, ısı kaynağının (ateş, gaz veya elektrikli ocak) yapının dışında olduğu görülebilir. Görevi, talaşı içeri doğru, sıcağı haline getirmektir. Bu, yiyecek ürünlerini saran sıcak duman üretecektir. Bunlar ızgaralar veya kancalar üzerinde bulunur. Salınan yağ bir kapa (tava) boşaltır. Havanın yapı içerisine nüfuz etmesi hidrolik bir conta ile engellenir.

  Uygulamada, en basit cihazlar hidrolik kilitler olmadan üretilmiştir. Kapasite aşağıdaki gibidir:

  • 10-16 litrelik bir kova;
  • 20-25 litrelik bir yiyecek deposu;
  • silikon ve dikdörtgen şekilli tıbbi atık otoklavlar.

  İçinde bir veya iki ızgaralar düzenlenmiştir. Malzeme - tahta çubuklar (Şekil 2), yapı kafesinin bir parçası (takviye veya tuğla döşenmesi için). kapasite desteklerde (tuğla, taş, kütükler) bulunur. Altında bir ateş (Şekil 3, Şekil 4, Şekil 5, Şekil 6) inşa edilmiştir. Kapak olarak, yoksa çuval, bir tuval bezi, yeşil yaprakları olan dallar kullanılır.

  • bir konteynır yapmaya hiç gerek yoktur - ilk olarak bir büfe yapmak için uygun olan bir ürün kullanılır;
  • özel bir yere ihtiyaç yoktur - sıradan bir şenlik ateşi gibi bir kamp ateşi oluşturulması;
  • balık, et, oyun ve diğer ürünleri pişirmenizi sağlar.

  Daha ciddi bir ürün sıcak sigara için tütün içmektir, aletlerle metalden elle yapılır. Temel, çoğunlukla dikdörtgen şeklidir. Bu şekil basit bir metal levhanın açılmasıyla ayırt edilir. Kesme işlemi daha kolay, katlanır (Şekil 7, Şekil 8, Şekil 9).

  Fakat amatör tütün içerken gerekli olacaktır:

  • Bir metal işleme aletini kullanma temel becerileri;
  • Lehimleme veya kaynak makinesi ile kontrol edilmesi;
  • çizimleri yapma becerisi (eskizler).

  Bir malzeme seçerken paslanmaz çelik tercih edilmelidir:

  • dumandaki birçok kimyasal bileşene karşı direnir;
  • Yüksek sıcaklıklarda okside olmaz;
  • yağ asitlerine, kurumlara, kurumlar için daha az yapışma - yangından sonra temizlenmesi daha kolaydır;
  • pas yapmaz;
  • daha uzun hizmet ömrüne sahiptir.

  Ancak paslanmaz çelik işlemi daha zordur. Malzeme daha kırılgan, daha az esneklik var. Bu nedenle, viraj almak daha zordur. Katlanma yerinde, çoğunlukla mikro çatlaklar oluşur. Çıktı - paslanmaz elektrotlu yüksek sıcaklık lehim veya kaynak kullanımı.

  Başka bir malzeme soğuk haddelenmiş çeliktir. Otomobillerde veya beyaz eşya imalatında kullanılır. Plastik, iyi bükülür, ancak paslar oksitler. Koruma seçeneklerinden biri, yüksek sıcaklıkta boya veya vernik kullanımı. Temel organosilicon bileşikleridir. Isıtma Öncesi Standlar 600-650 ° C Böyle bir kaplama ile, kendi ellerinizle toplanan sigara içen, güvenilir bir şekilde korunacaktır.

  Yangın güvenliği kurallarını göz önüne alarak sıcak bir sigara için mobil yapı bir odaya uygulanabilir. Isı kaynağı, bir gaz veya elektrikli ocaktır. Süblimasyon ürünlerinin geri çekilmesi (tütsü) bir tüp vasıtasıyla bir mutfak davlumbağına veya pencere kanadına (Şekil 16) sağlanmaktadır.

  Ciddi hacimlerin işlenmesi için sabit tesisatlar kullanılır.

  • doğaçlama malzemelerden yapılmış;
  • Tasarlanmış ve yeni malzemelerden yapılmıştır.

  Bu gibi yapılar için, sürecin tasarım ve üretim kısmına başlamadan önce, maliyetlerin tahmin edilmesi gereklidir. İşlem ürünlerinin hacmine göre belirlenir. Kendiliğinden toplanan sıcak dumanlı ev dumanlı meşe suyu, iki veya daha fazla kilo yarı mamul yükleyerek, haftada en az bir veya iki kez, ameliyat sırasında kendini haklı çıkaracaktır.

  Böyle bir analizi yaptıktan sonra, bir sorunu çözmek mümkündür: sıcak sigara içmek için ne kadar çok sigara içilir. İlk adım mevcut basit parçaların kullanılması ya da cihazı sıfırdan tasarlamaktır.

  Pişirme şeması aynı kalır (Şekil 10). Yapının boyutları değişir, buna göre kütle artar. bir kova koyun ya da tank 200 litrelik çelik tambur bir üretim tesisi ile elbise dolabı için eski bir buzdolabı ya da metal gövde (Şekil 11, Şekil 12, Şekil 13). Bu tasarımın avantajları:

  • duman kutusunun ana düğümlerinin malzemesi için küçük başlangıç ​​maliyetleri;
  • az miktarda iyileştirme;
  • tasarımın basitliği;
  • Bir defalık ürün yükleme 5-10 kg'a kadar ulaşmaktadır.

  Kendi elleriyle dumanlanmış, yeni malzemelerden üretilen Smokehouse - ev, aile ve akrabalarınıza lezzetli bir ürün sunmanın yanı sıra bir fırsattır. Bu, füme incelik üretimi için küçük bir işletme yaratıyor.

  Sigara içici cihazın tasarımı karşıttan başlatılmalıdır. Yani, bitmiş ürün için yaklaşık ihtiyaçlarını bilerek, tüketicilerin taleplerinin önceliklerini belirleyerek hesaplamalara geçiyoruz. Bölmenin iç hacmi, ayrı ayrı ürünlerin maksimum boyutlarına göre belirlenir:

  Bir örnek. Ortalama tavuk karkas boyutu 30x18x18cm'dir. Dumanın geçişi için komşu ürünler arasındaki mesafeyi 5-7 cm arasında bırakmak gerekir Yapı iki seviyelidir. Tek yükleme - 24 karkas. Bir sırada 12 tavuk (3 x 4) vardır. Bölmenin enine enine boyutu: (5 + 18 + 5 + 18 + 5 + 18 + 5 + 18 + 5) cm = 97 cm'dir.

  En az dikey boyutu (10 + 20 + 30 + 10 + 30 + 10), cm = 110 cm (palet talaş alt palet karkas, karkasın mesafe, karkas arasındaki mesafe, boşluk, gövde, kapağa mesafe).

  Artan iç boyutlar ile yükleme ve boşaltma kolaylığı artar. Fakat talaş ve yakacak odunun tüketimi artar. Ekonomik yakıt tüketimini, talaş ve pişirme koşullarını sağlamak için buradan altıncı ölçüyü seçmelisiniz.

  Küçük işletmeler için kullanılan ev içkisi sac ve profilden (köşe, boru, şerit) üretilmiştir. Ana form bir dolap şeklindedir (Şekil 14). Bu yükleme-boşaltma kolaylığını sağlar. Başka bir seçenek ise bir tuğladır (Şekil 15).

  Yapı için yer seçimi önemli bir faktördür. Orijinal adı - bir duman sisi - unutamazsın. Bu nedenle, rüzgar gülünü hesaba katmak gerekir. Aksi halde, tüm duman ev hayvanlarının bulunduğu bina veya evlere yönlendirilebilir.

  Sigaranın verimliliğini ve kalitesini arttırmak, zorla pompalama dumanı yerleştirilmesini sağlar. Bu amaçla devrenin içine bir aşırı şarj cihazı (fan, kompresör) dahildir. Avantaj, sıcak duman akışının büyük bir hacimdeki bir tekneye akmasıdır (Şekil 17). Ürünler hızla ısınır, hazırlanır ve duman kokusu içine batırılır.

  • pişirme ürünleri için yaprak döken ağaçların ve çalıların ahşap fişlerini kullanmak daha iyidir: kızılağaç, kiraz, meşe, ardıç, armut, elma ağacı;
  • ahşabın büyüklüğü 5-10 cm'den büyük olmamalıdır; Büyük fraksiyonlar, süblimasyon sıcaklığına kadar ısınmak için daha zordur (kavurma);
  • optimum iç sıcaklık 60-0 ° C; kontrol edin: kapağa sıkışan suyun kaynaması gerekir.

  İnşaatların pek çok çeşidi var. Kendi eliyle tasarlanmış bir tütsü kumu, yalnızca balıkları ve etleri pişiremez. Gerçek lezzet sebze veya meyvelerdir (Şekil 18). Örneğin, patates, patlıcan, asil mantar, elma, erik, kayısı.

  Umarız yukarıdaki örnekler ve ipuçları şu soruyu cevaplamaya yardımcı olacaktır: Sigara içilen bir tütün keki nasıl yapılır. Sitenin editör personeli ve okuyucuları, kendi elleriyle yapılan sıcak sigara içimi konusundaki deneyimlerini paylaşan ustalara minnettar kalacaklar. Görüşleriniz "yorumlar" bölümünde bırakılabilir.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  6 + 4 =