Üç fazlı motor nasıl bağlanır

Üç fazlı bir elektrik motorunu üç fazlı bir ağa bağlama şeması

Tüm elektrikçiler, üç fazlı elektrik motorlarının 220 volt için tek fazlı motorlardan daha verimli çalıştığını biliyorlar. Bu nedenle, garajınızda besleme kablosu üç faza bağlanmışsa, en iyi seçenek 380 voltluk bir motora sahip herhangi bir makinenin kurulmasıdır. Bu sadece iş ekonomisi açısından değil aynı zamanda istikrar açısından da etkindir. Bu durumda, bazı başlatma cihazlarının bağlantı devresine eklenmesine gerek yoktur çünkü manyetik alan, statik sargılarda, motor çalıştırıldıktan hemen sonra oluşacaktır. Şimdi elektrikçi forumlarında sıklıkla bulunan bir konuyu inceleyelim. Soru şudur: Üç fazlı bir elektrik motorunu üç fazlı bir ağa doğru şekilde nasıl bağlarsınız?

İlk olarak, üç fazlı bir elektrik motorunun tasarımını ele alalım. Burada, motorun rotorunu döndüren bir manyetik alan yaratan üç sargıya ilgi duyacağız. Yani, tam da elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürülmesi gerçekleşir.

İki bağlantı şeması vardır:

Hemen yıldızla bağlantısının ünitenin daha düzgün çalışmasını sağladığına dikkat edin. Ancak aynı zamanda elektrikli motorun gücü nominal değerden neredeyse% 30 daha düşük olacaktır. Bu bağlamda, bir üçgenle bağlantı kazanır. Böylece bağlı olan motorun gücü kesilmez. Ancak mevcut yük ile ilgili bir nüans var. Bu değer, başlatma işleminde keskin bir şekilde artar ve bu sargı olumsuz etkiliyor. Bir bakır teldeki yüksek akım, termal enerjiyi arttırır ve bu da telin izolasyonunu etkiler. Bu, izolasyonun delinmesine ve motorun arızalanmasına yol açabilir.

Dikkatinizi, Rusya'nın geniş alanına ithal edilen çok sayıdaki Avrupa ekipmanının 400/690 voltta çalışan Avrupa elektrik motorlarıyla donatılmış olması gerçeğine dikkat çekmek isterim. Bu arada, aşağıda, böyle bir motorun isim plakasının bir fotoğrafı var.

Bu nedenle bu üç fazlı elektrik motorları evdeki 380V şebekesine yalnızca üçgen şemayla bağlanmalıdır. Avrupa motor yıldızını bağlarsanız yük altında, hemen yanıp söner. Üç fazlı bir şebekeye ait ev tipi üç fazlı elektrik motorları, yıldız şemasına göre bağlanır. Bazen bağlantı üçgen şeklinde yapılır, bu, motordan belli proses ekipman türleri için gereken maksimum gücü sıkmak için yapılır.

Günümüzde üreticiler üç fazlı elektrik motorları sunmakta olup bağlantı kutusunda sargı uçlarının sonuçlarını üç veya altı parçaya çıkarmıştır. Üç uç varsa, bu, motor içindeki fabrikada bir yıldız bağlantı devresinin zaten yapıldığı anlamına gelir. Altı uç varsa, üç fazlı bir motor bir yıldız ve üçgenli üç fazlı bir ağa bağlanabilir. Bir yıldız devresi kullanırken, sargıların başlangıcının üç ucunu tek bir bükülüme bağlamak gerekir. Diğer üçü (tersi) üç fazlı besleme şebekesinin fazlarına 380 volt bağlar. Üçgen şemasını kullanırken, tüm uçların sırayla, yani sırayla birleştirilmesi gerekir. Fazlar, sargıların uçlarının birbirleriyle olan üç bağlantı noktasına bağlanır. Aşağıda üç fazlı motorun iki tip bağlantısını gösteren bir fotoğraf bulunmaktadır.

Üç fazlı bir ağa bağlantı şeması nadiren kullanılır. Ama var, bu yüzden onunla ilgili birkaç kelime söylemek mantıklı. Ne için kullanılır? Böyle bir bağlantının bütün noktası, elektrik motorunu çalıştırırken yıldız devresinin, yani düzgün bir başlatmanın kullanıldığı ve ana işlem için bir üçgenin kullanıldığı, yani ünitenin maksimum gücü sıkıştırıldığı konuma dayanmaktadır.

Doğru, böyle bir plan oldukça karmaşıktır. Bu durumda, sargı bağlantısına üç manyetik başlatıcı yerleştirilmelidir. İlki bir taraftan besleme şebekesine, diğer yandan da sargıların uçları bağlıdır. Sargıların ikinci ve üçüncü karşıt uçlarına bağlanır. İkinci marş, üçüncü bir yıldıza bir üçgenle bağlıdır.

Dikkat lütfen! Aynı zamanda, ikinci ve üçüncü başlayanlara geçemezsiniz. Onlara bağlı fazlar arasında kısa devre olacak ve bu da makinenin sıfırlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle aralarında bir kilit oluşturulmuştur. Aslında, her şey böyle olur - biri açtığınızda, diğerlerinden açık olan kişiler.

Çalışma prensibi şöyledir: İlk marş motoru açık olduğunda, zaman rölesi aynı zamanda starterin üçünü, yani yıldızın bağlı olduğunu da içerir. Elektrikli motorun düzgün çalışması var. Zaman rölesine, motorun normal çalışmaya girdiği belirli bir süre dokunulur. Daha sonra, üç numaralı başlatıcı kapanır ve ikinci eleman devreye sokulur ve devreye bir üçgen aktarılır.

Elektrikli motorun manyetik bir marş vasıtasıyla bağlanması

Prensip olarak, 3 fazlı motorun manyetik marş vasıtasıyla bağlantı şeması otomatik cihazınkiyle neredeyse tamamen aynıdır. Sadece "Başlat" ve "Durdur" düğmeleriyle bir açma / kapama birimi ekler.

Motora bağlantı aşamalardan biri "Başlat" düğmesinden geçer (normalde kapalıdır). Yani, basılınca kontaklar kapanır ve akım motora akmaya başlar. Ama bir nokta var. Başlamayı bırakırsanız, kişiler açılır ve geçerli hedefe akmaz. Bu nedenle, manyetik marş motorunda kendinden tutmanın kontağı adı verilen ek bir yardımcı konektör bulunur. Aslında, bu bir engelleme unsuru. "Başlat" düğmesine basıldığında motora giden elektrik beslemesi kesilmemelidir. Yani, yalnızca "Durdur" düğmesiyle bağlantısını kesebilirsiniz.

Üç fazlı bir motorun bir marş vasıtasıyla üç fazlı bir ağa nasıl bağlandığı konusuna ne eklenebilir? Bu an dikkat et. Bazen üç fazlı bir elektrik motorunun bağlantı şemasının uzun bir çalışmasının ardından başlat düğmesi çalışmayı durdurur. Ana nedeni düğme temaslarının yakılmasıdır, çünkü motoru başlatırken yüksek akım yoğunluğuna sahip bir başlangıç ​​yükü görünür. Bu sorunu çözmek için kontakları temizlemek çok kolay.

Tek fazlı bir ağa üç fazlı bir motor bağlama

Asenkron üç fazlı motorlar, geniş dağılımlarından dolayı sıklıkla kullanılmaları gerekir, sabit bir stator ve hareketli bir rotordan oluşur. iletkenleri sarım yığılmış 120 derecelik bir açısal mesafe ile stator yuvası, baş ve uçların (C1, C2, C3, C4, C5 ve C6) birleşim kutusuna türetilir. Sarımlar "yıldız" şemasında bağlanabilir (sargıların uçları birbirine bağlıdır, besleme gerilimi onlara verilir) veya "üçgen" (bir sargının ucu diğerinin başına bağlıdır) şeklinde bağlanabilir.

Üçgene üç fazlı motor bağlantısı

Üçgen bağlantı için köprü konumu olan üç fazlı bağlantı kutusu

Bağlantı kutusunda kontaklar genellikle C4 yerine C4 yerine silindirin tersine C2 - C4'ün karşısında yer değiştirir.

Üç fazlı motorun bağlantı kutusundaki kontakların konumu

Üç fazlı yıldız motor bağlantısı

Yıldız bağlantı için köprü konumuna sahip üç fazlı bağlantı kutusu

Üç fazlı bir motor üç fazlı bir ağa bağlandığında, sırasıyla farklı zamanlarda sargıları boyunca bir akım akmaya başlar ve rotorla etkileşime giren ve dönmesine neden olan dönen bir manyetik alan yaratır. Tek fazlı bir şebekede motor açıldığında, rotoru hareket ettirebilen tork oluşturulmaz.

Üç fazlı motorların tek fazlı bir ağa bağlanmasının farklı yolları arasında, en basit olanı, bir faz kayması kapasitör üzerinden üçüncü bir kontağı bağlamaktır.

Tek fazlı bir ağa üç fazlı bir motor bağlama

Tek fazlı bir şebekeden çalışan üç fazlı motorun dönme frekansı, üç fazlı bir şebekeye bağlandığı zaman olduğu gibi hemen hemen aynı kalır. Ne yazık ki, bu, kayıpları önemli değerlere ulaşan güç hakkında söylenemez. Güç kaybının kesin değerleri, bağlantı şemasına, motorun çalışma koşullarına, faz kaydıran kapasitörün kapasitesine bağlıdır. Yaklaşık olarak, tek fazlı bir şebekedeki üç fazlı motor gücünün yaklaşık% 30-50'sini kaybeder.

Üç fazlı motorların tümü tek fazlı şebekelerde iyi çalışmaz, ancak çoğu bu görevle oldukça iyi tatmin eder - güç kaybı hariç. Genel olarak, kısa devre rotorlu asenkron motorlar (A, AO2, AOL, APN, vb.), Tek fazlı şebekelerde çalıştırmak için kullanılır.

Asenkron üç fazlı motorlar, şebekenin iki anma gerilimi için tasarlanmıştır - 220/127, 380/220, vb. "Için bir stres. (Üçgen Star "Az - için". Üçgeni "plaka motorlar pasaportlarına ve diğer parametrelere belirtilen işletim ek olarak bir çalışma voltajı sargıları 380 / 220V için - - "yıldız", 220 için 380V)" ile en yaygın elektrikli motorlar sargıların gerilimi, bağlantı şeması ve değiştirilme olasılığı.

Üç faz elektrik motorlu levhalar

Tabakta atama bir motorun sargılarının bir "üçgen" (220V için) ve "yıldız" (380V'da) olarak bağlanabileceğini söylüyor. Üç fazlı motoru tek fazlı bir ağa çevirirken, "üçgen" şemasını kullanmak arzu edilir, çünkü bu durumda motor bir "yıldız" ile bağlandığında daha az güç kaybedecektir.

plaka B motor sargılarının "yıldız" şemasına göre bağlandığını ve bağlantı kutusunda "üçgen" e geçilmesi mümkün olmadığını bildirir (yalnızca üç çıkış vardır). orada, veya güç büyük bir kayıp katlanmak Bu durumda, motor sargısı içine nüfuz, bir "yıldız" motoru bağlamak veya bir "üçgen" sargılar bağlamak için, eksik uçlarını çekmeye çalışıyorum.

Sargıların başlangıç ​​ve bitişleri (farklı seçenekler)

En basit durum, mevcut 380V / 220V motorda sargıların "üçgen" şemasına göre zaten bağlı olduğu durumdur. Bu durumda, akım kablolarını ve çalıştırma ve başlatma kapasitörlerini, bağlantı şemasına göre motor terminallerine bağlayın.

sargıları motorda bir "yıldız" olarak bağlanır ve "üçgen" bunu değiştirmek mümkündür, bu durumda da komplekse isnat edilemez. Sadece onun jumper kullan, "üçgen" içinde sargıların kablo değiştirmeniz gerekir.

sargıların başlar ve biter Belirlenmesi. bağlantı kutusu içinde 6 teller sargı belirli bir üyelikleri olmadan görüntülenir ve başını ve sonunu işaretler eğer durum daha karmaşıktır. Bu durumda, sorun iki sorunların çözümüne azaltır (Ama bu yapmadan önce, internette Farklı renklerde teller ne olarak tarif edilebilir motora herhangi bir belge bulmaya gerek ..):

 • sargı aynı ait kablo çiftleri belirlenmesi;
 • sargılar başlangıcını ve sonunu bulma.

İlk problem, çözülmüş bütün tel cihazı (direnç ölçümü) "soğuk çağrı" bir. Aygıt yok ise, el feneri ve piller gelen ampul yardımıyla bunu çözebilir, bir ampul ile seri olarak bir tel bağlayın. ikincisi üzerinde gelirse, iki sargı birine doğrulanabilir sonu olduğu anlamına gelir. Bu şekilde, bir faz motoru ile ilgili kablolar (aşağıdaki şekilde, A, B ve C) üç çift tanımlar.

sargısı ait teller eşleştirme

İkinci sorun, (başlangıç ​​ve sargıların ucunun tanımlı) biraz karmaşık olan ve anahtar ve pil voltmetre gerektirir. Dijital çünkü eylemsizlik uygun değildir. sonunu belirlemek ve sargıların başlayan Prosedür Şema 1 ve 2'de gösterilmektedir.

başlangıç ​​ve bitiş sargıları bulma

sargıların bir ucunda için (ör bir) Diğer uçlarına pili takılır (örneğin B) - işaretçi voltmetre. Şimdi, iletişim kabloları bölerseniz bir batarya ile, voltmetre iğne bir yönde ya da başka bir katlanırlar. Sonra sargı bir voltmetre bağlamak gerekir C ve bir ara pil kişilerle aynı işlemi yapmak. Gerekirse, sargının polaritesi değiştirilerek C (Uçları C1 ve C2 birbirinin yerine) sağlanması için gerekli olan bu sarım durumunda olduğu gibi aynı yönde voltmetre iğne salıncak . Aynı şekilde kontrol ve sarma bir - sarım bağlı bir pil C veya B.

Diğer 2 elektrik potansiyeli sargılarının herhangi kırılma batarya kontak aynı polariteye görünmesi (bir yönde ok birimi sallanma): Sonuç olarak, tüm uygulamalar aşağıdaki olmalıdır. uçlar (A2, B2, C2) ve uygun bir devre üzerinde bağlamak için - - Artık, başlangıç ​​olarak, bir paket terminallerini (A1, B1, C1), ve elde edilen bulguların diğer işaretlemek için kalan bir "üçgen" veya "yıldız" (eğer 220 / 127V motor gerilimi ).

Kaldırmak, tüm kayıp. Belki de en zor durumda - (aşağıdaki şekle bakınız) - motor "yıldız" bir sarma bağlantısı vardır ve "üçgen" için geçiş imkanı olduğunda (sargılar C1, C2, C3 başlatmak bağlantı kutusu sadece üç tel gösterilir). . Bu durumda, bir "üçgen" motor için sargılar C4, C5, C6 eksik uçlarının bir kutu içinde getirmek için gereklidir.

Plaka motoru ayrıştırıldı

Bunu yapmak için, sargı kapağı çıkarmadan ve muhtemelen rotor kaldırma motoruna erişim sağlar. ararlar ve izolasyon yer yapışıklıklar kurtulmuş. uçları ayırın ve onları esnek telli izole teller lehim. Tüm bağlantılar güvenli güçlü iplik sarma ve çıkış motorun sonlandırma plaka uçları telleri sabitleyen, izole edilir. uçları ve sargıların başlangıçlar durumunu belirlemek için bir "delta" olarak bağlandığında, bir (C4, C5 C3 ila C6, C2 C1) diğer uçlarına sargıları bağlanarak başlar. Bütün eksik Sonuç üzerindeki çalışmalar belli bir beceri gerektirir. Motorlu sargıları, sadece bir değil birden adezyonlara içerirler o kadar kolay olmadığını anlayabilir. hiçbir uygun nitelikler varsa nedenle, bir "yıldız" bir üç fazlı motora bağlamak için nasıl başka bir şey kalır gücü önemli kaybıyla istifa olmayabilir.

terminal kutusundaki çıkış kablo

terminal bloğuna bağlayınız

tek fazlı ağında üç fazlı motorlar için Devre Şemaları

Deltanın bir tek fazlı ağına üç fazlı motora bağlanması

Deltanın bir tek fazlı ağına üç fazlı motora bağlanması

start-up sağlanması. Yüksüz faz Motoru çalıştırın ve (ayrıntılar aşağıdadır) işletim kapasitör dan yapılabilir, ancak motorlu yük bir tür varsa, ya da çalışmaz ya da çok yavaş ivme kazanacaktır. Sonra hızlı başlangıç ​​ek başlangıç ​​kondansatör C (daha sonra açıklanan kondansatörlerin hesaplama) gerekmektedir. (Motor, nominal yaklaşık% 70 ulaşana kadar, 2-3 saniye) Başlangıç ​​kapasitörler sadece motorun başlangıç ​​zamanında dahildir, o zaman başlangıç ​​kapasitör ve deşarj devre dışı bırakmanız gerekir.

Başlangıç ​​kondansatör C olan "üçgen" tek fazlı ağın üç faz bağlantı

düğmesine basıldığında özel anahtarı ile üç fazlı motorun Kullanışlı fırlatma, kişiler bir çift kapalıdır. o bırakıldığında diğerleri üzerinde kalırken, bazı kişiler, açılır - "dur" düğmesine basılana kadar.

ters. Motor dönüş yönü olan uç ( "faz") sarma üçüncü faz bağlanmıştır bağlıdır.

Ters fazlı motor

Dönüş yönü, birinci ve ikinci sargılarla temasları iki bağlı açma-kapama anahtarı, bir kondansatör, ikinci bağlantı ile kontrol edilebilir. geçiş anahtarının konumuna bağlı olarak motorun ya da bu doğrultuda dönecektir.

Aşağıdaki şekil, üç fazlı motorun uygun bir kontrol sağlar başlangıç ​​ve çalışma kondansatör ve geri düğmesine sahip bir diyagramı göstermektedir.

geri ve bir düğme içeren bir tek fazlı ağa üç fazlı motor bağlantı şeması, başlangıç ​​kondansatörün

Bir "yıldız" bağlantısı. Üç fazlı motor 220V ağı ile bağlantılı olarak bu tür bir program sargı 220 / 127V olarak hesaplandığı elektrik motorları için kullanılır.

Bir tek fazlı şebeke tüp bağlantısına üç fazlı motora bağlanması

kapasitörler. ağda tek fazlı üç fazlı motor kapasitörler çalışma gerekli kapasite motor sargıları ve diğer parametrelerin bağlantı şemasına bağlıdır. "Yıldız" kapasitesi bileşikleri için aşağıdaki formül ile hesaplanır:

"Üçgen" bağlamak için:

Burada Cp - microfarads kapasitör çalışma kapasitesi, I - A, U akımı - V akım şebeke gerilimi, aşağıdaki formül ile hesaplanır:

Burada P - motor gücü kW; N - motorun verimi; cosf - güç faktörü, 1.73 - doğrusal ve faz akımları arasındaki ilişkiyi karakterize katsayısı. Verimlilik ve güç faktörü pasaportlarına ve motor plakasında listelenmektedir. Genellikle kendi değer aralığı 0,8-0,9 içindedir.

Uygulamada, "delta" bağlantı çalışma kapasitör değeri aşağıdaki basitleştirilmiş formülle C = 70 • Pn hesaplanabilir, burada Pn - kW nominal motor gücü. Motorun W güç, her 100, bu formüle göre yaklaşık 7 mikrofaradlık kondansatör çalışma kapasitesi gerektirir.

kondansatör doğru seçimi motorun sonuçlarını kontrol etmek. değeri bu işletim koşullarında gerektiğinden fazla olsaydı, motor aşırı ısınacaktır. kapasite gerekli az olsaydı, motor gücü çıkışı çok düşük. Optimum değere yavaşça artırmak küçük kapasiteli başlayarak ve üç fazlı motor kapasitör seçme nedeni vardır. Mümkünse, ağ ve çalışma kondansatör, örneğin Pensmetre bağlı teller ölçüm akımı kapasitesini seçmek daha iyidir. Mevcut değer yakın olmalıdır. Ölçümler modu hangi motor çalışacaktır zaman yapılmalıdır.

Gerekli başlangıç ​​torku bina gereklerine ülkelerinden gelmektedirler başlangıç ​​tankı belirlenmesinde. başlangıç ​​kondansatör kapasiteli başlatıcısı kabını karıştırmayın. çalışma tankları (Cp) ve tetik (C), kapasitörler eşittir Yukarıdaki şemalar ped kapasitans ise.

Motorun terimleri başlangıç ​​Bir yüksüz, başlangıç ​​kapasitesi genellikle bu, başlangıç ​​kapasitör gerekli değildir edilir çalışma olarak kabul edilir. Bu durumda, kablo şeması basitleştirilmiş ve daha az pahalıdır. Ana devre fiyat böyle basitleştirme ve azaltılması için, bir kemer kavrama filiz gibi, örneğin, örneğin, yük kapatmak için yeteneği düzenlemek mümkün hızlı ve kolay bir şekilde basınç silindiri yapmak için kayış sürücü ya da kayış sürücü gevşetmek için motorun konumunu değiştirmek için yapmak mümkündür.

V-kayışlı tahrik motoru ekici selam 5

Başlangıç ​​yük motor başlatma sırasında bağlanan ek kapasitans (C) gerektirir. Değiştirilebilir kapasitans artan başlangıç ​​torku bir artışa yol açar ve belli bir noktada değeri maksimum değere ulaşır. kapasite bakımından bir başka artış ters sonuç verir: tork azalmaya başlar.

(Kondansatörün 80 uF çalışma kapasitesi, başlangıç ​​kondansatör kapasitesi kapasitesi başlatıcısı olan, 80-160 microfarads olmalıdır, yani, çalışma 2-3 kat daha uzun olması gerekir başlatıcısı nominal kapasiteye yük yakın altında motor çalıştırma şartlarına göre miktar çalışma kapasitesi ve başlangıç ​​kondansatör) 160-240 uF. Ama motor başlangıçta küçük bir yük varsa, başlangıç ​​kondansatör küçük olabilir, ya da yukarıda belirtildiği gibi, genellikle olamaz.

Başlangıç ​​kapasitörler kısa süre (çalıştığı tüm süre boyunca sadece birkaç saniye) çalışıyoruz. Bu kullanmanızı sağlar motor çalıştırma sırasında en ucuz rampaları elektrolitik kapasitörler özellikle bu amaç (http://www.platan.ru/cgi-bin/qweryv.pl/0w10609.html) için dizayn edilmiştir.

Motor bir kapasitör yoluyla beslenen bobin herhangi bir yük ile çalışan bir soğutucu üzerinden tek fazlı elektrik şebekesine bağlı olduğunu not, nominalden daha% 20-30 yüksektir. Motor düşük yükte modunda kullanılır, bu nedenle, kondansatörün çalışma kapasitesi azalır. motor kondansatörü başlatmadan başlatılıp başlatılmadığını Ama sonra, ikincisi gerekebilir.

Daha kısmen ek bağlantı fırsatlardan optimum kapasite seçerek veya gereksiz durdurmaktansa, büyük kapasitör ve birkaç küçük olanları kullanmamayı, ikincisi tetikleyicileri olarak kullanılabilir. Gerekli sayıda microfarads paralel bağlantı toplam kapasite formüle göre hesaplanır gerçeğine dayanarak birçok kondansatörlerin paralel bağlantı aranır: Cıtoplum = Cı1 + C1 + . + Cn.

kondansatörlerin paralel bağlantı

Normal olarak kullanılan kağıt veya metalize film kondansatörler (MBGO, MBG4, K75-12, K78-17 MBGP KGB MBGCH, BHT, UHV-60), çalışma olarak. Emniyetli gerilme 1.5 katından az şebeke gerilimi yapmamalıyız.

Bir asenkron motor bağlantı şemaları çalışma prensibi

konvansiyonel iki fazlı ağ için çok daha verimli motorlar, çünkü üç fazlı motorlar endüstriyel kullanımda ve kişisel kullanım için hem yaygın idi.

Bir üç fazlı motorun çalışma prensibi

stator ve rotor arasında bir hava boşluğu ile ayrılmış ve birbirleriyle mekanik bağlantı sahiptir: üç fazlı asenkron motor, iki parçadan oluşan bir cihazdır.

Stator özel bir elektrik çelik plakalar monte özel bir manyetik devre ile sarılmış üç sargıya sahiptir. sargılar stator yarıkları sarılır ve birbirlerine göre 120 derecelik bir açı ile düzenlenir.

Rotor havalandırma için bir pervaneye sahip olan yataklar vasıtası ile taşınan bir yapı vardır. mekanizmaya ya redüksiyon dişlileri veya diğer mekanik enerji transferi sistemi üzerinden doğrudan bağlantı olabilir rotor tahrik etmek için. asenkron makinelerde rotorları iki türde olabilir:

  • halkaların uçlarına bağlı iletken bir sistem olup sincap kafesli rotor. Bir sincap kafesi andıran bir mekansal yapısını oluşturmaktadır. akımları indüklenir rotorda, statorun manyetik alanı ile interaksiyona girer bir alan oluşturulur. Bu rotor tahrik eder.
  • Masif rotor - akımları aynı anda uyarılan ve çataldır edildiği bir ferromanyetik metal alaşımdan yapılmış bir tek parçalı bir yapı. Nedeniyle girdap akımlarının rotorun büyük ortaya çıkmasına rotorun itici gücü olan manyetik alanlara etkileşimidir.

Üç fazlı indüksiyon motoru ana tahrik kuvveti, ikinci olarak, stator sargılarının karşılıklı düzenlemesini, ilk olarak, ortaya çıkan üç-fazlı voltaj sayesinde ve dönen bir manyetik alandır. Rotor akımlarındaki etkisi altında olduğu stator alanı ile etkileşime bir alan oluşturur ortaya çıkar.

indüksiyon motorları başlıca avantajları

  • hızlı aşınmaya ile kolektör gruplarının olmaması nedeniyle elde ve ek bir sürtünme yaratır tasarımı, Basitlik.
  • Başka değişiklikler gerektirmez indüksiyon motorunu güç için, bir ticari üç fazlı şebekeden doğrudan çalıştırılabilir.
  • parçaların nispeten az sayıda asenkron motorlar çok güvenilirdir nedeniyle, uzun bir servis ömrü, kolay bakım ve onarım var.

Tabii ki, üç fazlı makineleri dezavantajları yok değildir

  • İndüksiyon motorlar böylece kapsamını sınırlayıcı başlangıç ​​torku son derece küçüktür.
  • başlatırken motorlar belirli bir sistem için izin verilen güç aşabilir başlatma sırasında büyük akımları tüketir.
  • Endüksiyon motorları motor mekanik gücünü artmaz önemli reaktif enerji tüketmeleri.

asenkron motorlar 380 volt arasında bir ağa çeşitli devre bağlantıları

yıldız ve üçgen - motor çalışması için, birkaç farklı devreler, aralarında en yaygın vardır.

Üç fazlı motor "star" bağlamak nasıl

Bu tür bir bağlantı yöntemi 380 volt üç fazlı şebeke gerilimi esas olarak uygulanır. Tüm sarımların uçları: C4, C5, C6 (U2, V2, W2), - bir noktada bağlanır. sargıların üstüne: C1, C2, C3 (U1, V1, W1) - anahtarlama gereçleri bağlantı faz iletkeni, A, B, C, (L1, L2, L3) ile. sargıların başlar arasındaki voltaj 380 volt ve faz iletkeni ve sarma bağlantı hedef bude arasındaki bağlantı yeri 220 volt.

Nominal değer plakasında Y karakter şeklinde bir şekilde "yıldız" bağlanma yeteneğini gösterir ve ayrıca belirtilebilir olup olmadığı ve farklı bir şekilde bağlamak mümkündür. Bu şema bileşiği sargılarının bağlantı noktasına bağlı olan, nötr olabilir.

Bu tür bir yaklaşım etkili bir şekilde dört kutuplu devre kesici ile aşırı yüklenmeye karşı bir motor koruma sağlar.

Terminal kutusuna motorlu bir üzerine bağlıyken hemen belli olacak "yıldızı." sargıların üç terminalleri arasında bir köprü varsa, açıkça bu şemayı geçerli olduğunu belirtmektedir. Diğer tüm durumlarda, farklı bir şema.

"Üçgen" e uygun bir bileşiğin gerçekleştirme

üç fazlı motora denilen edilmiş bir bağlantısı kullanarak maksimum tabela kapasitesini geliştirebilir "üçgen". Bu durumda her bir ucu aslında bir üçgenin kavramı üzerinde oluşturduğu o müteakip başına bağlanmış bir bobin.

gibi bağlanır Sonuçlar sargılar aşağıdaki gibidir: C4 C1 C2, C5 C3 ve C6 bağlanmıştır. U2 V1, V2 W1 ile ve W2 CU1 bağlı: gibi görünüyor işaretleme, yeni bir.

hat geriliminin terminalleri arasında üç fazlı sargılar 380 volttur ve gerekli değildir nötr (çalışma sıfır) bağlandı. Böyle bir plan kablolama dayanamaz geniş ani akımlar olduğunu aslında bir özelliği vardır.

başlatma ve hızlanma sırasında bir "yıldız" bağlantısı kullanırken Uygulamada bazen melez bağlantı kullanılabilir, fakat özel bir çalışma modunda, devre "üçgen" sarma kontaktörler geçin.

Terminal kutusu bağlantı üçgen sargıların terminalleri arasında üç jumperdan tanımlandığı gibidir. delta bağlantısına etiket motorunda delta ile gösterilir ve güç düzeni "yıldız" ve "delta" altında geliştirilen, belirtilebilir.

Üç fazlı asenkron motorlar nedeniyle bariz avantajları tüketiciler arasında elektrik büyük bir kısmını işgal eder.

videodaki çalışma prensibi bir açık ve basit bir açıklama

Yorum ekleyin Cevabı iptal

Ul. Zoe ve Alexander Kosmodemyanskiy, 26 +7 (499) 350-26-73

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 40 = 44