Kalıp dokudan nasıl yıkanır

Kalıbı kumaştan yıkamanın tüm yolları

Kıyafetlerinizi kötü bir şekilde kurutursanız ve gardıropa koyarsanız, küflü olmaya başlar. İşler siyah ve yeşil dönmeye başlar ve doğal kumaşlar çürüme sonucunda tamamen yok edilir. Kalıp dokudan nasıl yıkanır ve eşyalarınızı nasıl kurtaracaksınız? Böyle bir sıkıntı olursa, umutsuzluğa kapılmayın - her şey kaybolmaz.

Aslında, Her türlü kumaştan lekeleri çıkarmanın birçok yolu vardır, hassas olanlar olanlar da dahil olmak üzere. Fabrikada özel hazırlanmış preparatları ve doğaçlamış araçları kullanabiliriz.

Kıyafet üzerinde küf nedenleri

Hastalıkların iyileştirilmesinden daha kolay olması. Hastalıkların doğru şekilde korunması klinikte pahalı tedaviyi önleyecektir. Aynı şey kalıplar için de geçerlidir - görünümünü önlemek için, çamaşırların depolanması için uygun koşulları yaratmaya özen göstermeliyiz. Oluşumunun üç temel nedeni:

 • Kıyafetlerin hatalı kurutulması;
 • Nemli koşullardaki giysilerin uzun süreli depolanması;
 • Komşu raflarda kontamine olanların varlığı.

Kıyafetler üzerinde küf lekeleri yeşilimsi veya siyah olabilir. Nemden daha uzun süre maruz kalan kumaşlar, kalıp nüfuz ederse. Sonunda, lekelerden kurtulmanın son derece zor olduğu bir aşama var. Bazı durumlarda, dokular çürüme başlar, etkilenen giysiler sadece atılmak üzere bırakılır.

Hammaddelerin depolanması her zaman acımasız kalıp oluşumuna neden olur, bu nedenle kurutma özellikle dikkat edilmelidir. Aynı şey, nemli odalarda duran dolaplarda olur - bu koşullar tam anlamıyla kalıp için bir yer, bu yüzden özgür hissedeceksiniz. Belirli koşullar altında, tamamen kuru olanlara yayılabilir.

Böylece, kalıp görünümünü önlemenin tek yolu, hayatta kalma şansı olmayan koşullar yaratmaktır. Ham odaların havalandırılması ve ısıtılması gerekir, giysiler - iyice kurutulur. Ayrıca, havalandırma gardırobunuzda uzun süre saklanan ürünlere maruz bırakılmalıdır.

Kalıptan giysilerden nasıl yıkanır

Kalıpın doğrudan yok olmasına devam edelim, çünkü ortadan kalkmaz. Bu arada, çamaşır makinesinde sıradan bir yıkama tozu ile yıkama her zaman yardımcı olmaz, bu nedenle size yardımcı alet yardımı ile kumaşı silip yıkamayı anlatacağız.

Az miktarda "Beyazlık" veya başka bir ağartıcı ile kaynatma - bu yaklaşım, yüksek sıcaklıkta işleme tabi tutulan doğal kumaşlardan kalıpın güvenilir bir şekilde çıkarılmasını sağlayacaktır. Örneğin, iyi kaynamaya tolere eden pamuklu kumaştan nesneleri temizlemek mümkündür. Bu süreç sürekli izlemeyi gerektirir - Noktalar kaynama noktasından 10-15 dakika sonra kaybolur, bundan sonra işlerin çıkarılması gerekecektir.. Litre su için tam anlamıyla 1-2 çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyin.

Bu kadar agresif yöntemler uygun değilse, pamuklu kumaşlardan kalıp çıkarmanın kuru yönteminden faydalanabiliriz. Bunu yapmak için, kalıp lekelerine sıradan tebeşir serpin, üzerine bir kağıt koyun ve sıcak bir ütüyle 10-15 dakika boyunca ütüleyin. Sonra, çamaşırlara elbise gönderiyoruz. Tebeşir, bir emici olan, kalıba çabucak geçer ve neredeyse tamamen çıkarır.

Bu tür karmaşık lekeler ile başa çıkmak, her eczanede satılan en sıradan hidrojen peroksit yardımcı olacaktır. Üzerine bir leke döküp 20-30 dakika bekledikten sonra yıkamaya elbise göndeririz. Peroksit kalıpla baş etmede oldukça emindir; eşyaları orijinal görünüşlerine geri getirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda sarı lekeleri terden uzaklaştırır.

Kalıplarla mücadele etmenin en sıradışı yöntemlerinden biri olan soğan suyu tanımlayabilirsiniz. Bu kirliliğe karşı oldukça agresiftir ve her evde bir yay vardır. Ampulü birkaç parçaya kesin, blenderde ilerleyin, hasarlı giysilerdeki suyu sıkın. Bundan sonra, 30-40 dakika bekleyin ve çamaşırlara elbise gönderin. Bu yöntem düşük kirliliğe yardımcı olur.

Uygulamada da görüldüğü gibi giysileri küften yıkayıp süt ürünlerine yardımcı olun. Amacımız için, sütlü peynir altı suyunu alıp lekelerle doldurabiliriz. 20-30 dakika sonra giysileri çamaşırhaneye gönderebilirsiniz. Çalışmazsa, kalıp çıkarma yöntemini deneyin.

Kumaşlardan kalıp izlerini kaldırmak için özel aletler kullanabiliriz; bunlar donanım mağazalarında satılmaktadır ve mükemmel sonuçlar vermektedir. Seçilen aleti kullanmadan önce, bu aletin veya bu tür bir kumaş için uygun olduğundan emin olun. Kullanım metodu etikette belirtilecektir, ancak temizlendikten sonra çamaşır makinesinde giysileri uzatmanız gerekecektir.

Ev sabunu çoğu kirletici türü için neredeyse bir dericidir. Tutkal izlerinin yanı sıra meyve ve sebze lekelerini de halledebilir. Hem beyaz hem de renkli kumaşlarla kullanılabilir. Kalıp lekelerini kıyafetten çıkarmak için bir lavabo ılık su ve sabun gerekir. Dikkatle kirlenmeyi sürdükten sonra suya göndeririz. Lekenin alınmasının etkinliği sabun suyun konsantrasyonuna bağlıdır, bu nedenle hiçbir şey onun içinde biraz daha sabun gidermeyi engeller.

Amonyağı renkli giysilerden yıkamak amonyak yardımcı olacaktır - lekelere koyun ve 10-15 dakika bekleyin. Bundan sonra, eşyalarınızı temiz suda yıkayın ve çamaşır makinesine gönderin (alkol kullanmadan önce kumaş üzerindeki etkisini kontrol edin).

Renkli kumaşlar üzerindeki noktalar beyaz kozmetik kil ve terebentin ile baş etmeye yardımcı olur. Terebentin, parafin ve mum lekelerine karşı mücadelede sadık bir yardımcıdır. Hasar gören giysiyi düz bir yüzeye yayın, lekelere terebentin dökün ve hemen kil ile serpin. Bir sayfa parlak kâğıda veya kâğıt üzerine koyun, daha sonra bir ütüyle ütüleyin (5 dakika yeterlidir). Bundan sonra, çamur çırpıp giysileri yıkamaya gönderin.

Bir pusetden kalıp nasıl yıkanır

Küf lekelerini kıyafetlerden nasıl çıkartacağımızı zaten biliyoruz. Islak koşullarda (örneğin, bir dolapta veya bir garajda) uzun süre bekletildikten sonra, bir bebek arabasından kalıpların nasıl yıkanacağını anlamanız gerekir. Bunu yapmak için, soğan suyu ve sütlü peynir suyunu kullanabiliriz - lekeleri peynir suyuyla nemlendiririz, bunu üç soğan izleriz. Bu arada, agresif kimya kullanmadığı için bu en güvenli yollardan biridir.

Soğanlı serumda yardımcı olmazsa, terebentini alır ve bir sünger yardımı ile lekelere uygularız. Aynı süngerle toz ve peroksit yıkama çözeltisi özenle üçümüzde koyduk. Bundan sonra, bezi ılık suyla durulayın ve kokuyu gidermek için temizlenen alanı çamaşır yıkama için bir krem ​​yardımıyla tedavi edin.

Kalıptan evdeki kıyafetlerden nasıl yıkanır

Herhangi bir nedenle yıkandıktan sonra elbiselerinizi kötü bir şekilde kurutursanız ve bir dolaba asarsanız, şeylerin siyah ve yeşil lekelerle kaplanması daha olasıdır. Doğal kumaşlar ve mantar nedeniyle yapısal hasar görebilirler. Ama sevdiğiniz şeyler ile böyle bir sıkıntı varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Her şey düzeltilebilir, sadece biraz zekâ ve çaba göstermek gerekir.

Doğal kumaştan (pamuk, yün veya keten) kalıpları ev sabunu ve hidrojen peroksit kullanarak çıkarın. Etkilenen giyim alanlarında sabunlu suya batırın ve ardından öğeyi konsantre bir sabun solüsyonuna yerleştirin ve 25-30 dakika bekleyin. Sonra bir kez daha lekelerin üzerine bir parça sabunla çıkın ve kıyafetleri durulayın. Bundan sonra, bir şeyi hidrojen peroksit solüsyonunda birkaç dakika bekleyin (500 ml suya 1 çorba kaşığı peroksit). Ilık su ve kuru giysilerle yıkayın.

Kötü kokulu lekeler kabartma tozu ile baş etmeyin. Sadece soda yoğrusunu lekelerle ovun ve şeyi durulayın.

Renkli dokudan mantar çıkarma tebeşir yardımı ile mümkündür. Tebeşiri kesin, lekeye dökün, birkaç kat kağıt peçeteyle örtün ve 2-3 kez sıcak bir ütüyle yürüyün.

İpek giysileri ile kalıp terebentin ile çıkartılabilir. Terebentin pamuk pedini nemlendirin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Her şeyin kurumasını bekleyin ve olağan şekilde yıkayın.

Sentetik kumaşlardan oluşan küf, suda amonyak ile seyreltilerek (1: 1 oranında) ortadan kaldırılabilir.

Kıyafetten küften kurtulmanın çok ilginç bir yolu soğanı ifade eder. Soğanı eziyet durumuna kadar ezin ve leke sürtün. 20 dakika sonra, ürünü toz veya çamaşır sabunu ile yıkayın. Bu tür giysileri kurutmak, güneşin doğrudan ışınlarının altında temiz havada daha iyidir - bu nedenle soğan kokusu hızla aşınacaktır.

Küflü mantarlar, asitli bir ortamdan "korkuyor", ki sıradan yoğurt kalıptan kurtulmanıza yardımcı olur. Etkilenen dokuyu ekşi süt ürünlerinde bekletin ve 12 saat bekletin. Bundan sonra, ürünü iyice durulayın ve yıkayın.

Birçok ev hanımı, kalıp limon suyu ve sofra tuzu ile mücadele eder. Lekeyi taze sıkılmış limon suyu ile nemlendirin, 5-7 dakika sonra arıtılmış bölgeye tuz ile serpin. Bez kuruyana kadar bekleyin ve elle bir şey yıkayın.

Boya lekesini ne kadar çabuk çıkarabilirim?

Şileyi basit yöntemlerle temizliyoruz

Evdeki kalıplardan nasıl kurtulursun?

Pantolon veya tişörtlerden kalıp almayı denemek değil, görünmesine izin vermemek daha kolaydır. Kıyafetli mantarların giysilerinizde oluşmasını önlemek için aşağıdaki basit kurallara uyun:

 • asmak ve dolaba koymak sadece tamamen kuru şeyler;
 • yılda bir kez dış hava kıyafetini temiz havada kurutun;
 • Yılda iki kez gardıropun genel bir temizliğini ayarlayın;
 • odada nem seviyesini izle.

Kalıp hala kıyafet üzerine oturursa, derhal çalışmaya başlayın. Mantarla savaşmaya ne kadar erken başlarsanız, evin her tarafına yayılır o kadar az olur.

Kalıptan dokudan nasıl çıkarılır - en basit ve etkili yöntemler

Küfün dokudan çıkarılacağı problemi, herhangi bir kişiye sorun yaratabilir. Garnitür mantarları üzerine dağılan hoş olmayan bir koku üretir, malzemeyi kirletir ve yok eder, insanın refahını kötü etkiler. Bu meseleyi zamanında çözmezseniz, pahalı bir leke sökücü bile yardımcı olmaz, işler solup kaybolur.

faktörler bu tatsız noktalar oluşumunu etkileyen şey aslında başa gereken ilk elbiselerini kalıp yıkayın, bunlarla ilgili seçenekler çok var. Bir sonsuz güçlü kimyasallar kullanarak kendi şeylere lekeleri çekebilirsiniz, ancak mantar mikroorganizmaların neden tasfiye yoksa bu zor savaşta tam bir zafer kutlayın olmadı.

Ne kıyafet kalıp görünümüne sebep:

 1. Odadaki nemi arttırıldı.
 2. Uzun bir süre için soğuk boyunca oda sıcaklığına düşürülmesi.
 3. Depolama tamamen şeyler kurutulmuş değildir.
 4. Bir evde mobilya, duvar ve tavanlar kalıp istila.
 5. Düzensiz temizliği.
 6. Kötü havalandırma oda.

Nasıl kumaş üzerinde kalıp kurtulmak için?

Kalıp en ufak koku görünümü - sebeple korumak için ve dolap bir denetim yapmak için. En kısa sürede tüm öğeler gibi bulaşmayı çekilme derhal, havaya, ortaya çıkarmak için lekelerin varlığını yeniden gözden geçirmek gerekir. duvardan uzağa mobilya taşıyın ve arka inceleyin. Şüpheli saldırıları bulunan, daha sonra ev temizlik veya dezenfekte özelliklere sahip ev preparatları ile silin. giysi kapalı kalıp alın ve dolabın kokusunu çıkarmak için nasıl sorunu çözmeye yardımcı en basit ve yaygın tozlar ve çözümleri:

 • Soda (gıda ve karbonat);
 • peroksit;
 • amonyak;
 • çamaşır sabunu;
 • sirke veya asetik özü.

Nasıl beyaz giysiler kapalı kalıp yıkamak için?

Beyaz kumaş sönmek ve kumaştan kalıp getirmek için nasıl sorununu çözmek için korkmaz, güçlü araçlar kullanmak mümkündür. peroksit leke yarım saat bekleyip çamaşır makinesinin içine şeyler göndermek dökün. Çoğu durumda, sorun çabuk çözüldü. soğan suyu getirmek için denemek için - İkinci seçenek beyaz bez kapalı kalıp yıkamak etmektir. Birkaç soğan kesin bir blender onları eziyet ve suyu sıkın. Bu, sıvı sorunlu yer dökün 40 dakika bekler ve deterjan ile çamaşır yıkamak için.

Nasıl renkli kumaşla kalıp çekilme?

Desen veya orijinal rengini sahip süslenmiş narin kumaşlardan kalıp getirmek için nasıl sorunla uğraşırken son derece dikkatli olmak gerekir. Güçlü bir ilaç, malzemenin yapıya zarar renk solmasını neden olabilir. İlk olarak, çözelti, içinde küçük bir bölümünü ovmak istenmeyen reaksiyon gözlenmemiştir, daha sonra belirgin bir yerde leke tedavi deneyin.

amonyum tuzu giysi kalıp kaldırmak için:

 1. 1 oranında amonyak suyu ile seyreltilir: 1 arasındadır.
 2. Bir sünger çözeltisi pamuk ped ya da gazlı bez parçası ıslatma.
 3. kirli renkli kumaşın silin.
 4. sıcak su üretmek çamaşır deterjanı.

Nasıl keten kumaştan kalıp çekilme?

Beyaz keten kumaştan kalıp çıkarmak ve tüm lekeleri geri nasıl sorunu çözmek için, sabun kullanımı. 50 gr, bir araç çubuğu taşlama ılık su ile bir çanak içinde elde edilen cips dökün ve çamaşır deterjanı seyreltin. bir çamaşır sabunu ile leke ovulur, giysi sıvı sokmak ve 20-30 dakika bekleyin. yıkama ve ürünün beyazlatma yıkandıktan sonra. 15 dakika için bu çözelti şeyler batırılmış su veren kaşık peroksit litre başına. prosedürleri kalıp yaptıktan sonra sonsuza kadar gitti.

sorunu çözmek için, nasıl renkli keten kumaşla kalıp almak için, güzelce dövülerek tebeşiri kullanın. Serpme toz boya, demir malzeme demir, bez peçete ile kaplayın. Yüksek sıcaklık mantar ve tebeşir kirliliği absorbe yakar. amonyum tuzu çözeltisinin kullanımı - alternatif bir metot, kalıp getirmek. su içinde eritilir tuzu 40 g ve amonyak 5 ml çözündürüldü. Bu sıvı silmek ve malzeme durulama kirli yer yağlar.

peynir altı suyu yardımıyla, pamuk giysiler küf kurtulmak için ilginç bir yöntem yoktur. Başlangıçta, şeylerin serum içinde 12 saat kadar bekletilir ve daha sonra her zaman olduğu gibi, deterjan tozu ile yıkayınız. geleneksel yöntemler görüntülenmeyen kalıplar ile eski kirlenme 1 bardak suda 1 saat. Kaşık hazırlama oranında çalışan bir çözelti yapmak sodyum hiposülfit ile tedavi edilebilir.

Nasıl tekerlekli sandalyede kumaştan kalıp çekilme?

puset garajda veya nemli ülke yatan uzun süre katılımsız, o zaman tamamen pis siyah kalıp ile kaplı olabilir. bu felaketten ile zamanki yerli ürünlerini işleyecek, nedenle Domestos etkili bir araç satın almak daha iyidir olamaz. Bir fırça ile ovmak ve kir temiz su kalıntıları ile durulanması yarım saat sonra bu sıvı kirlenmiş malzeme dökmek gerekir. Bu konuda, bir tekerlekli sandalyede kumaştan kalıp kaldırabilirsiniz yardımcı olacak en iyi olduğu anlamına gelir. Havada Nahoş kokular hızla erir ve bir kaç gün içinde, rahatsızlık.

Nasıl kalıp banyo perdeleri yıkamak için?

Banyo nem her zaman mevcut olan, böylece perde kumaştan siyah kalıp getirmek için daha zorluk, birçok metresi rahatsız eder. Polietilen ürünler "Pemolyuks" ve diğer jenerik ilaçları kullanmaktır temizlemek için. Malzeme klor, kullanım Domestos veya korkan değilse "Beyazlık". Narin şeyler en iyi Vanish kullanılarak yıkanır. 40 ° C'de 12 saat içinde şeyler batırılmış talimatların bir preparasyonunun üretilmesi yıkama seyreltik

Nasıl havlu kapalı kalıp yıkamak için?

Havlu kumaş bambudan yapılmış pamuk, keten, şimdi sık sık bulunursa makalelerden oluşur. o süpürge tepki gösterirken Aslında, havlu kumaştan kalıp temizlemek için nasıl, malzemenin ve özelliklerinin türünü düşünün. Ev sirke ve kabartma tozu kullanarak bir çamaşır makinesinde şeyleri işlemek için - basit bir yolu güçlü ilaçların yardımı olmadan, koku kurtulmak için.

Nasıl havlu kumaş ile eve kalıp getirmek için:

 1. çamaşır makinesinin içine yükleyin öğeler.
 2. sirke bir bardak ve soda bir bardak doldurun, bu durumda yumuşatıcılar kullanmayın.
 3. Kumaş de ürünlerimizi emilir bir süre bekledikten sonra makineyi kapatın.
 4. 1 saat sonra, makineyi çalıştırın ve yıkama sonunda süreci getir.
 5. Sirke araç 1 bardak doldurun deterjan standart miktarda ekleyin ve tekrar yıkama, durulama ve sıkma sonunda fonksiyonunu kullanarak başlar.

Nasıl plaschevki kalıp yıkamak için?

Plaschevka madde pamuk, sentetik ya da farklı elyafın bir karışımından yapılmış. Kumaşın kompozisyonunu belirlemek ve onların giyim zarar ürünün üzerindeki etiketi keşfedin. ipek, yün ve sentetik amaç için uygun preparasyonlar, işlem 45 ° C sıcaklıkta gerçekleştirilir renkli bir malzemeden kalıp şeyler yıkayın Aslında, dikkatli sıcaklık eski kahverengi lekeler% 10 sodyum kirli bir yerde silinerek çıkarılabilir 25-30 ° C'ye düşürüldü, ve sonra limon suyu batırılmış bezi temizlik işlemi tekrar edin.

giysi ve perdeler küf Güçlü bir koku rahatsızlık ve hızlı bir şekilde bu sorunun kurtulmak için bir arzu neden olur. Biz sentetikler malzemeyi berbat edebilir istenmeyen yüksek sıcaklıklar kaynatın unutmamalıyız. Sen tül ev tuz, soda, amonyak, sabun ve diğer halk ilaçları kullanmak beyazlatmak deneyebilirsiniz.

çamaşır suyu tül Basit yolları:

 1. Su beş litre kabartma tozu 5 yemek kaşığı, amonyak 2 kaşık çözülmüştür. Bu çözelti, tül, 3 saat içinde ıslatılmış ve çamaşır yıkama yazılar durulama üretir.
 2. Su beş litre tuz ve deterjan 5 yemek kaşığı çözülmüştür. Biz durulayın ve yıkayın, birkaç saat bekletin üretmek tül. Ürün, bir tuz çözeltisi içerisinde yeniden ıslatılmış fakat durulama olmadan bunları kurutmak ve yönlendirilmiş olarak kullanımıyla ilgilidir.

Nasıl çocuk kıyafetleri kapalı kalıp yıkamak için?

bebek giysileri ile kalıp düzgün şu ya da bu ilaç temizlemek olmadığını merak, onların varisleri sağlığıyla ilgili unutmamalıyız. çocuk şeylere daha iyi değil kimyasal yollarla ancak popüler tarifler aracılığıyla mantarlar attı. Leke limon suyu ya da asetik asit ile biraraya getirildi ve daha sonra gıda yerlerde tuz serpilir mümkündür. Kurutma işleminden sonra, yıkama bir deterjan ürün kalitesinin yanı sıra ile üretir. Bu, benzer özelliklere askorbik asit alkollü bir çözüm vardır.

Nasıl kalıp önlemek için?

Kalıp malzemesinin yapısı içine derin nüfuz, elbise, ayakkabı yağma. Onlar burun akıntısı, alerjik öksürük, farklı tehlikeli kronik hastalıklar neden etkilenen öğelerin sahiplerine zarar bir sürü neden edebiliyoruz. Eğer doku hasarı veya ayakkabı kendinizi derin bulursanız, giysileri atmak en iyisidir, ışık kirliliği, kimyasal yöntemlerle ya da halk ilaçları ile elde edilebilir. Zaman içinde önleyici tedbirleri yürütmek ve enfeksiyon evinizdeki büyümeye izin tavsiye edilir.

Nasıl kalıptan senin giysi ve ayakkabıları korumak için:

 1. dolapları ve depolama için ayakkabı dolapları aşırı kuru şeyleri ekleyin.
 2. açık havada kurumaya ıslak kat, yağmurluklar, ceket ve diğer ev makaleleri deneyin.
 3. gardıropta Kirlenmiş maddeler koymayın.
 4. eşyaları hareket edebilir özel kurutucu paketlerini kullanın.
 5. Eğer sonsuz sorunu çözmek için istemiyorsanız, kumaşla kalıp nasıl, evde yüksek nemli nedenlerini ortadan kaldırmak için mümkün olduğunca deneyin.
 6. Genellikle havalandırın.
 7. duvarlarda kalıp tespit ise, yüzey emprenye dezenfeksiyonu, etkilenen eski kağıdı ve alçı çıkarın.
 8. Birkaç çarpı dolaba yılda havalandırma ve bahar temizliği harcayın.
 9. İstenmeyen arka duvar dolap duvarına yakın yukarı taşımak, küçük bir boşluk hava dolaşımını gerçekleştirmek için yardımcı olur ve kalıp riskini azaltır.

bilgi kopyalama Sadece kaynak doğrudan ve endeksli atfen izin verilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

94 − = 85