sonbahar Video eski asma kesmek için nasıl

Sonbahar budama üzüm: Yeni başlayanlar için video eğitici

Belki de bir sır değil, doğru ve zamanında budama üzüm o - bağlarında en önemli operasyonlarından biri.

Yıllık numarası ve hasat temas kalitesini değil, aynı zamanda bitki, hastalık ve zararlıları direnme yeteneğine, büyüme mevsimi boyunca başarılı gelişme ve soğuk sezonunda üzüm çalı müreffeh devletin genel durumunu da etkiler.

sarmaşığı budama işlemi oldukça karmaşık ve kafa karıştırıcı bağcılar başlayanlar gibi görünebilir, ama o kadar zor değil, önemli olan özünü anlamak ve uygulamada yürütmek için teknik olarak doğru Döşeme öğrenmek için.

sonbaharda budama üzüm Şartları

bağ budama Standart terimler büyüyen bölgedeki üzüm çeşitliliği yanı sıra iklimsel veya hava özelliklerine doğrudan bağlıdır. neukryvnoy kültürü için kış sonbahar dönemi her an sonbahar budama geçirmek için izin, ancak aktif vejetasyon dönemi başından önce olup.

sonbaharda üzüm budama için araçlar Seçimi

Gerekirse, genç eski olmamak şartıyla üç yıllık bir budama yapmak, üzüm standart bahçe makası kullanmak gerekir. Aynı alet hasatta budama üzüm gerçekleştirilir.

eski tesislerin gerekli olacaktır kırpmak için:

  • Özel bıçaklar - serpetki;
  • bahçe budama makası;
  • Üzüm testere veya el testeresi.

sonbaharda üzüm budama Talimatları

  • Yaprak düşmesinin ardından veya barınak önce budama başlamak için;
  • iki böbrek ikinci yılda dalları kesilmiş, ve üçüncü ve dördüncü yılda dalları dört tomurcukları kısaltılmalıdır;
  • Sadece kırık enfekte dalları çıkarın. bu durumda daha fazla, aksi takdirde önemli ölçüde bitki zarar verebilecek kesmeye önermiyoruz.

Başlayanlar için TONKOSTI budama üzüm

Neden bir meyve oka bir ikame şube ve 11-13 tomurcukları üzerinde 4 tomurcukları yaşadığı kiracı bırakın? Bu büyük ölçüde kış için güvenlik ağı ile açıklanabilir, ancak diğer nedenleri vardır. Böylece, ikame bir dal üzerinde ek tomurcukları, ekstra yeşil filizlerin mahsul üzüm önce yayı izin büyük çiçeklenme meydana çekimleri, seçecektir. Onların oluşum serin haziran gününe denk beri ok meyve gelince, kuzey bölgelerinin koşullarında ilk iki ya da üç tomurcukları, kısır olabilir. Yedinci çiçeklenme tomurcukları ortalama alıncaya kadar ama en fazla 13-15 tomurcukları yeterince güneşli günler ve hava sıcaklığı yüksek olduğunda, Temmuz, oluşan büyük çiçeklenmenin kurdu.

Sünnet işlemi yara ve kesikler deneyin yılında sürgünlerin iç, çalı ortasında yüzleri biri idi. Sonra hızlı ve daha büyümüş olacak. çalılar azaltabilir elde çünkü bu zor farklı tarafı sap akış dallarından yaralar. dilimleri bir "tüylü" değil, pürüzsüz olmalıdır.

Yeni başlayanlar için Sonbahar budama üzüm

sarmaşıklar toplanan tüm meyveler gelişimine müdahale meyve veren birimlerini hastalıklı sürgün ve üstleri, üzümlerinden temizlenecek meyve süresinin tamamlanmasından sonra.

İki hafta yaprak düşmesinin ardından daha önce olmalıdır üzüm budama başlayın. Hava sıcaklığı, aksi parçacığı kırılgan olmaya, -3 dereceden daha düşük olmayan olmalıdır.

Zorunlu konu nevyzrevshie budama, yeşil filizler. Sen kahverengi çekimleri kesemez, karakteristik eğilme krizi yayar.

kol sözde, bunun büyük kısmı kesilmelidir - O kalın asma unutulmamalıdır. bölümler bıyık veya demet var sitede gerçekleştirildi. alt kol kaçış 3-4 göze kesilir. karşı tarafında yer alan bir manşonlar 5 ila 12 deliklerden bunun bırakarak kaçış kesilir.

kalmalıdır bitki kırpma sonra sadece güçlü yıllık bu yere dik büyür gövde ve taze meyve üzüm ve fırçanın daha kurulması için kollu böbrek gerekli.

Ayrıca makaleler okuyun

Video "sonbaharda Budama üzüm"

Bu videoda görsel talimatlar sonbahar budama üzüm görebilirsiniz.

Kış için herhangi üzüm kesilmelidir. Hatta en kış-dayanıklı, gelecek yıl için de mahsulün sizi memnun ederim bakıma muhtaç değil titiz üzüm. Birinci, çok kısa VideoTutorial gösterilen neukryvnyh Sonbahar budama üzüm olarak.

"Sonbahar budama neukryvnyh üzüm." Çevrimiçi eğitim videosunu izleyin

Sadece bak. Bağcılık. Sonbahar budama olgun bitkiler

düzenlenen ilkbahar ve sonbaharda başlatılan üzüm budama, bu peremerzaniya onu korur kış bitki için sıcak kalır. Sonbahar döneminde dikim için tüm bakım soğuktan bitki tutmak ve gelecekte oluşabilecek olan meyvelerini vermeye olanak sağlamayı amaçlamaktadır. meyve bitkinin sürecinin sonunda çok enerji kaybeder ve kendi soğuk bir yük olacaktır aktarmak. üzüm yardım sağlamak amacıyla, malzeme düşüş yalıtmak için gereklidir.

İlkbahar ve sonbahar döneminde üzüm Bakımı aşağıdaki adımları içerir:

  • Uygun sulama
  • toprak kazma
  • Kış için Tedavi ve gübre
  • budama

Kesme, tüm anladım ve üzüm budama düzeni o zaman daha fazla öğrenmek gerek bakım, öbür açıktır. Sulama tesisleri yaklaşan soğuk hava için hazır olması için yardımcı olur. sonbaharda ortasında iyice olmak hava penceresinin dışında ayakta değil ne olursa olsun bitki ve toprağı, su gerekir.

Yeni başlayanlar için Üzüm budama hataları

Yeni başlayanlar için budama üzüm şey önemsiz görünmektedir, bu nedenle çalı ilk yıllarında minimum süreyi ödenir. Sonuç önümüzdeki uzun değildi ve çalılar perekormkoy, sulu meyveler, düşük verim ve kırık dalları ile ilişkili olabilir besi üzüm çok sayıda "gözü, memnun edecek".

büyük hata olduğunda başlayanlar için üzüm budama - büyük hasat için o zhalenie çalı ve umut. Bush, yeşil, bağlı demet, iyi, başka ne gereklidir büyüyen gibi görünüyor? Banal budama üzüm ve kuru kıstırıp büyük bir hasat ve gübreler sonunda çalılıklara ışığı iletmek için ateşkes podkormlennye üzüm vermeyecektir.

Hatta sert Normal meyve çalı ile yılda yeşil büyüme yaklaşık 70 ortalama% kaldırıldı olduğunu hayal etmek. Bu nedenle, yeni başlayanlar ve endüstriyel bağ için sonbaharda üzüm mahsul iyi bir hasat elde etmek için tek yoldur.

2018 için Ay Takvimi dikim fidanlar

Ne tür çiçek şubat ayında fidan üretmektir?

Pencere üzerinde büyüyen Soğan

Salyangoz ve çocuk bezi Julia Minyaeva içinde Fideler

Julia Minyaeva - sadece büyüleyici kadın dikim üzerinde gerçek guru ve değil ...

Yeni başlayanlar için Üzüm Budama

budama üzüm - ülkede düzenlenen en zor olaylardan biri. Bazen anlamak zordur, Düzgün üzüm kesmek için nasıl ve ne zaman.

Kırpma asma budama deliklerin gerekli sayısı (böbrek) bırakarak üzüm yüzde 90 düşürülür.

bize ayrıntılı olarak ele alalım Uygun budama üzüm sırları, dikim ilk yıl başlayarak.

Budama üzüm ilkbaharda ve sonbaharda hem üretilebilir. sonbaharda bir çalılık budama zaman dondan korunarak kış için kapsayacak şekilde arzu edilir. Yerel sert kışlar, sonra bahar budama veya kışın sarmaşığı yataklık geçirirler. Bu arada, Kesilmemiş üzüm iyi kış tahammül.

yapının Özellikleri ve asma parçalarının isimleri

denilen toprağa olan gövde tabanı, topuk, kökler ondan büyür.

shtamb - tüm ağaçlar gibi birinci yan filizlerin için sap kısmı. Üzüm ve gövde parçası yer altında olduğu, topuk biter.

kafa - Yan çekimleri kalkan ana gövde üzerinde kalınlaşma.

Kollu (omuz) - ana gövdeden uzanan bir yan dallar. Ve bunların gözleri, aynı böbrek olduğunu.

Meyve ve dal ok değiştirme: Eğer unutmamalıyız terimler vardır.

meyve atıcı - böbrek 8-12 kesilmesinden sonra, kesik kol, uzunluğu.

Twig yedek - Kesim işleminden sonraki 2-4 tomurcukları kısa kovanıdır.

meyve bağlantı - ikame ve meyve ok bir düğüm oluşan bir çift ateş. Konuştuğumuz tüm isimler, biz budama üzüm sırlarına açın.

Asma oluşumunun bir çok seçenek vardır. Bize en basit ve anlaşılır üzerinde durmak istiyorum - sürgünler değil dikey olarak ancak yatay büyümeye başlar.

ilk yıl içinde üzüm oluşumu

merkez kaçış en İlkbaharda geri kalanı kesiliyor, 2 düşük tomurcukları ayrıldı. Bunlardan 2 kaçmalarına büyür ve farklı yönlere eğik onları kravat.

Yaprakları bundan önce, tüm düşmek Geç sonbahar, yapılamaz veya üzüm suyu sürgünler kısaltarak, biterse. İki böbreği ikinci kaçış bırakarak kısa kaçış Bir konu, dört böbreklere bırakarak uzun bırakın. Kışın, asma kafes ve kapak ile ateş.

İkinci yıl için üzüm Şekillendirme

Tehlike ağır soğuğunda (Nisan) geçtikten sonra yay olarak, kapağı çıkarın ve alt tel kafes için Rot, farklı yönlerde en fazla.

, Tomurcukları, geri gelen büyümek dikey veya biraz çalı merkezine doğru eğik izin kaynaklanıyor.

Sonbaharda, yaprak düşüşünden sonra, uzun kollu kaçmak için 2 bırakarak kesti. kollu aynıdır. İki tomurcukları bırakarak kesmek saplar merkeze yakın ve ana aşağı olanlar: Sonra dikey kaynaklanıyor kırpın. Bu ikame bir düğümdür.

Dikey 4 tomurcukları bırakarak bulunan başka kesim kaynaklanıyor - bu meyve ok olacak. üzüm çıkarın ve kışın Köşkü.

üçüncü yılında üzüm oluşumu

Baharda, don geçtikten sonra, asma kapağı çıkarın. alt bağlantı teli kafes Uzun meyve oklar yatay karşıt yönlerde tepeleri.

knot yedek dikey büyümesine izin. Yaz aylarında, her böbrek büyümek kaynaklanıyor. Ağustos başında, darb geçirmek - Bu çilek kalitesini ve miktarını artıracak 10-20 cm kaynaklanıyor kırparak ..

Ağustos darb önce harcamak yoktu ya asma sürgünler üzerinde ağırlığı görünür.

sonbaharda, yaprak sonra, hortum parçası ile ekin otplodonosivshie aşırı 4 dikey sürgünler.

Sonuç olarak, her omzuna iki dikey sürgünler ile bir bağlantı kalacaktır. ikinci yılında da Onların budama,. Uzun 4 tomurcukları bırakarak iki tomurcukları bırakarak kesim merkezine en yakın kaçış.

Sonraki tüm yıl asma büyüme, üçüncü yıl olduğu gibi benzer budama yürütmek.

Not: Daha fazla güvenilirlik ve güç rezervi için, sürgünler daha tomurcukları bırakabilirsiniz, ama 10 her fazla. Bu don hasarı durumunda yapılır.

Örneğin, meyve tomurcukları oklar 3 böbrek ikamesi knot ve 6-7 optimal miktarı. tüm tomurcuklar hayatta iken İlkbaharda, aşırı kesilmiş olabilir.

Video - adım Budama üzüm adım

Burada sonbaharda üzüm mahsul için anahtar sırları, gözetilmesi kalitesinin anahtarıdır ve böğürtlen büyük mahsul olacaktır.

Eski üzüm budama nasıl yapılır

"Eski Bush" üzüm için çok az kullanışlı kavramı. Üretken uzun ömürlü asma hesaplanan on yıllar ve hatta yüzyıllar. Böyle çalılar don ve kuraklık korkmayan güçlü bir kök sistemi kurdu. onlar daha fazla şeker içerirler Meyveler, onlar lezzetli.

Onun budama yürütmek yoksa Ancak, geç çilek olgunlaşır, daha küçük ve daha az lezzetli hale gelir.

Doğal üzüm çalı hedefi - doğurma fazla tohum (dolayısıyla üzüm) büyümek, hangi hayatta kalmak için. (Bizim için değerlidir) Juicy pericarp önemli değil. küçük meyveler kötü olgunlaşır ve vasat tadı var olan (kesilmeden) bir kaçış olarak asma küçük demetler bir sürü bırakır.

Bu nedenle, her winegrower görev - dolayısıyla üzüm ve çilek, üzüm çalışan bir çalı ortaya çıkmasını önlemek için yük kovan gözleri normale, yıllık budama yapmak, vb.

Eski çalışan üzüm ile başa çıkmak, öncelikle kendileri için tespit gerekir: Bir çalı çeşitli memnun değilse, onu geri verip değer mi? Belki daha iyi notu aşılamak için bir anaç olarak bu çalının daha verimli kullanılması. notu oldukça memnun ise, bu çalı çalıştığı budama düzeltmek için gereklidir.

Bitki uykuda olduğu zaman Budama yapılır - geç sonbahar veya erken ilkbaharda.

Öncelikle, tüm kurutulmuş hasarlı ve çok eski üzüm kaldırın. Ile yıkandı, kurutuldu asmalardan yaşam ayırt yapmak için budama makası ya da keskin bir bıçak şüpheli üzüm kesti. yeşil (açık yeşil) renkli bir dilim, asma hayatta edin. Yeşil değilse, asma, solmuş don yok falan onu özsuyu akışını zarar vermiştir. Birkaç keser zemine daha yakın olun ve kesme renk nezelonnym kalırsa, o zaman tamamen üzüm kaldırın.

Sonra oluşturan çalı geleceği konusunda karar vermek gerekir. bowline, pergola, vb: don için çalı seçilen dükkanı şekillendirme, kış sığınak olmaksızın yetiştirilen hemen kuramıyorlardı oluşturan bu özellikleri, bir sonraki yetiştirme sezonunda oluşturulabilir.

Önemli! budama üzüm (küçük gözünde) ekin esas kışı tomurcuk genç sarmaşığa geliştirilir meyve çekimleri (oklar), üzerinde oluşturulmuş olduğu unutulmamalıdır zaman Geçen yılki yeşil filizler.

üzüm (üzüm geçen yıl) eski kısımlarında büyüdü Sürgünler, ürün verim çok azdır, nedenle kesmek daha iyidir.

Yeni bir meyve bağlantıları oluşturan aynı anda, her yıl her zaman budama ve tepesi yürütmek için denemek gerekir. Başka bir deyişle, Meyve birim formu sadece yıllık sarmaşıklar (çoğu çeşitleri olduğu gibi doğurgan tomurcukları sadece yıllık büyüme de gelişir.

Ortalama iklim bantları altında meyve kaçış (ok) üzerinde kalan tomurcukları sayısı, ok milimetre çapına eşit olabilir, ayrıca ölüm halinde 1-3 yedek göz olmalıdır.

sonbaharda budama Bazı uygulamalar% 30-50 daha tomurcukları için meyve üzüm üzerinde bırakır. Yani, 10-12 oranında 10-12 bırakarak sınıfın 7-8 delik bir oranda, en 15-17 bırakır. genellikle bir çekim ile, hurda yay veya fragman yeşil sürgünler çıkarılır olan aşırı parçası Yay. Bu daha fazla alan ve ışık almak için sol sağlar, her sürgünler ve sonuçta daha verimli olmayabilir gölge yapmak.

yükselen kısmına doğru yerleştirilen, kafes çıkarılır ve daha sonra yatay yakın yere tutturulmuş ve bir branda ya da bir folyo ile kaplanmış olan bir çubuk (dal): Örtü üzüm kış için hazırlamak düzgün kesim hemen sonra düşer. Bahar meyve asma (bu sonbaharda yapılması değilse) yatay bağladı ve bunun tomurcukları tomurcukları ile yaz meyvesi lahanası (oklar), sonra kümeleri geliştiriyorlar dan. Bunlar meyve veren sürgünler ve daha iyi gelişmesi için delikler yedek orospu iki kaçış dikey olarak yerleştirilmiştir.

Sonbahar tüm parçayı otplodonosivshie - tamamen uzaklaştırıldığı ve bir şube yerine iki sürgünler yeni çubuk ve zerre oluştururlar - asma vurur ile.

Video "Yetişkin Budama sarmaşıklar çalışıyor"
Video "eski koşu üzüm Budama"

Yaz aylarında Her yeni asma ve bunların sayısı 5-8 kat artış yaklaşık 1.5-2 m3 yeni bir alan ihtiyacı olabilir. kalınlaşmış çalı çiçek tomurcukları ve diğer az gelişmiş, gelişmekte olan hastalıklar, meyve üzüm kışın ölür. Bu nedenle, her bitki her yıl tüm sürgünlerin yaklaşık 75-80% kesilmelidir. Bu yüzden hiçbir anlamı pişmanlık kesmek için yapar.

Yani nasıl büyümüş çalı kısaltabilirim? Biz zayıf yönlerini belirlemek için tüm kolları inceliyoruz. Zayıf herhangi kuvvetli Normal üzüm yetiştirilen henüz hangi bir koldur. 7-10 tomurcukları için olgunlaşmış normal asma 6-7 mm kalınlığında veya daha kalın kabul edilir. Güçlü asma - kalınlığı 10 mm veya daha fazla, 10 böbrekler üzerinde olgunlaşmış. 5-6 mm'den daha ince Vine, az 6-7 tomurcukları olgunlaşmış zayıf düşündü.

zıvananın gençleştirme burç yaşı farklı bir kolu üzerinde olduğu şekilde, ardışık olarak gerçekleştirilebilir ve verim azalmayacak. Bu amaçla, gençleştirme çalı sırayla farklı bölümlerini yapılır, bu kollu önceden büyümek sürgünler değiştirilmesi için önemlidir.

büyümüş çalı asma asla geç değildir budama başlayın. Bu iki aşamada budama önerilir.

kesme ilk aşaması. O (1-15 Nisan) (don önce) ya da ilkbaharda geç sonbaharda geçirmek için daha iyidir.

Birinci yıl budama olarak yaz sonunda çalı üzüm en az 5-6 mm ve uzunluğu (olgun kısım) 9-12 böbrek (1.0-1.5 m) yetiştirilen sağlamalıdır. sleduyuschem içinde, onlar iyi bir hasat elde olduğu için önemlidir. Bu asmalar yaklaşık 2 lm 2-3 kafes olmalıdır. Bu doğrultuda, bunu yapın.

1. Budama çalılar hep hastalarda nevyzrevshie, ince, mekanik olarak hasar görmüş sürgünler ve kolları kaldırılması ile başlar. tüm kuru ve dondurulmuş parçaları kesip. (Bayat) dondurulmuş Kaçış gri veya siyah renklendirme kabuğu, buruşuk kabuğu, küçük gözleri vardır. stooping zaman kolayca otlamyvetsya. Böyle bir kaçış dilim ise hiçbir yeşilimsi ve gri-siyah veya kahverengi vardır.

Ölü kol geçmişteki tüm yıl sürgünler yetişen takdirde, bu kadar uzun kollu, kesmeyi de istiyorum. Ama yaşayan kollu mümkün olduğunca az kesti.

Bush ölü ve ince sürgünlerin çıkarılması doğru miktarda sonra 5-6 mm kalınlığında veya daha fazla ve 10-12 tomurcukları uzunluğunda vursa da 2., her şeyi bırakın. Ama büyük olasılıkla, bu biraz sürgünler olacak ve tüm diğerleri (böbrek 3-5 kadar) kısa olur. Kısa rayları (kalın en az 5-6 mm) sayaç 2 kafes çalışan başına 4-5 adet bırakmak. Sol burcunun taç üzerinde düzgün bir şekilde düzenlenir, böylece sürgünler kesilir.

yıllık sürgünlerden ilişkin olarak, onlar, (bu normal) 80-90% kadar bir çok kaldırabilirsiniz.

Yaz aylarında sert budama sonra uzun dönem böbrek kollu uyanacak. Onlara (geçen yılki büyüme değil) yeşil filizlerin çok verecektir. Bu yeşil filizler kesiyorum. Bu sürgünler bırakırsanız, onlar gelecek yıl çok ince.

Bu yıl hasat küçük olacak, ancak kümeler ve meyveler, hatta yaşlanma normalden daha tatlıdır ve daha büyüktür.

ikinci aşama. Ekim sonunda aynı yılın sonbaharında, içinde - yeşil filizler kısmını nevyzrevshie dan (sabit donlarından) Kasım ayı başları yaprakları, dalları, üvey kalıntıları çıkarılır. kesilmiş ve kırık üzüm ve en fazla 4 mm kalınlığında çeker.

Ayrıca, yıllık budama devam eski kovanı güncelledikten sonra, her seferinde yeni bir meyve bağlantıları oluşturan

Daha mahsul üzerinde büyümüş çalı Döşeme nasıl

çok zayıf Büyümüş zayıf sürgünler kollu normal kollu için onları tamamen kesti. zayıfların kol kuvvetli sarmaşığı büyüdü ise - Milletvekili, her şeyi silin daha yüksek Bu kaçış ikame (Şek. 7). Bush'un üzerinde daha normal bir şey varsa, tümünü kaldırmak ancak bu alternatif kaçış. Kendi yaşamın dışında kalan, normal üzüm doğurmuş olmayan bir şey - Biz kuralına göre çalışırlar.

Kalan kollarının birini seçin tüm küçük gelişmemiş çekimleri, yanı sıra tüm sivil olgunlaşmış, yeşil kaldırmak ve tüm ölü kesti. Yalnızca normal güçlü üzüm (Şek. 6) bırakın. bir ikame dal - burcun köküne yakın bulunan üzüm alt, iki tomurcukları kısa kesti. Bu yeni bir meyve elemanını oluşturur.

Diğerleri de kolları kesti. budamadan sonra Bush iki metreden fazla 30-40 den tomurcukları olması gerektiğini göz önüne alındığında. daha varsa, bazı kolunu veya çubuk kesmek daha iyidir.

yazı gibi mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Oku "Budama üzüm" kategorisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + = 17