tel de internette kıvrım

Doğru internet kablo sıkıştırmak için nasıl

daire ve evlerde bir yerel alan ağı yürütürken, genellikle ağ kablosu ile ilgili bir sorun kıvrım vardır. Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli tüm araçlara sahip Bazen bile doğru başarısız olur. Ve RJ-45 ağ kablosu tür işi yaparken mutlaka dikkate alınır kendi özellikleri, sahip olduğu tüm yüzünden. Ve bugün kendi ellerinizle kablo internet sıkıştırmak için nasıl bakacağız. Bunu yapmak için, dikkatle verilen yönergeleri özel araçlar hazırlamak ve okunması gerekli olacaktır.

Çoğu durumda, bir ağa bir bilgisayara bağlamak için kullanılan bir RJ-45, bir bükülü çift olarak adlandırılır. Bu kablo çiftleri birbirleri ile iç içe bir 4 ya da 8 küçük tel bir. Her biri yoğun bir kabuk vardır. Neden bükülü çift? kablo yapısı elektrik sinyallerinin geçişiyle girişimi azaltmak gibi - Bu çok basit. Bu arada, saniyede 100 megabit hızlarda internet bağlantısı, elektrik sinyallerinin yapmak için eğer, dört tel, sadece iki bükülmüş çift kullanmak için yeterlidir. Bununla birlikte, gigabit ağları 4 per sahip kablolar kullanmak zorunda yüksek hızlı oluşturmak için. Uzmanlar gelecekte bu tür iletkenlerin kullanılması daha yaygın hale gelecektir söylüyorlar. Ama şimdi, evlerin çoğu yerde dört tellerle RJ-45 kullanan bir kablo internet,.

Toplam olarak ağ kablosu sıkıştırmak için iki yöntem vardır:

her ikisi için Şemaları aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Görüldüğü gibi, doğrudan uygulama, kablonun her iki ucunun konektör tel açısından aynı düzenlemeye sahip. yöntem, kablo karşılıklı yanları üzerinde bir çift kıvırma içerir çapraz. Bu iletkenlerin farklı bir düzen bağlantı kullanır.

Ev ağınızı bağlamak için kullanılacak yöntemi nedir? Çok basit - Doğrudan yöntem tek bir bilgisayar internete bağlı durumlarda kullanılır. İki bilgisayarı birbirine ihtiyaç olduğunda yalnızca çapraz kullanılır. O ev bir dizüstü veya PC sahip, bir doğrudan kablo bağlantısı yöntemini kullanmak daha iyidir vardır.

Nasıl evde kablo internet sıkıştırmak için? Pişirme araçları

Aslında, çift bükümlü ile başa çıkmak için ve yerel alan ağları çok fikrim olmasa bile, kendi elleri olabilir. araçları gelince, onlar şehrin herhangi bir bilgisayar mağazasından satın ve küçük bir fiyat için yapılabilir. Yani, biz ne satın gerekir:

 • 1.5-2 metre RJ-45 kablosu.
 • Özel konnektörleri.
 • Caps.
 • Bisturi veya yan kesiciler.
 • LAN-Tester.
 • Ve en önemlisi - birkaç saniye kablosu "bükülü" sıkıştırmak bir araçtır. Bu Crimper denir. Bu modifikasyon, yanı sıra bunların fonksiyonlarının sayısına bağlı olarak 500 bin ila 2 ruble bir fiyata satın alınabilir. Onun yardımıyla biz konektörleri düzeltmek ve kabloyu kıvrım olabilir. Harici aygıt bir mekanizma tipi pense olup.

Nasıl kablo internet "4 telleri" sıkıştırmak için? Başlarken

hazırlanan tüm gerekli malzeme ve araçları olması, işe alabilirsiniz. Eğer kablo internet sıkıştırmak önce ilk yalıtım onun dış katmanı kaldırmak gerekir. uzunluğu için olduğu gibi, 2.5-3 santimetre tel yalıtımı kaldırmak için yeterli bağlanmak için kullanılır. Bir bıçakla can ve Crimper yardımıyla kalın plastik kaplamayı çıkarın. Artık, hemen hemen tüm kıvırma araçları bükülü yalıtım malzemesini fazla tabakasını çıkarmak için özel bir bıçağı vardır. Bundan sonra, teller yakın görünür ince naylon iplik olacak - kolayca kesilebilir.

Bu arada, bükümsüz kablo bükümlü çift uzunluğu sıyırma zaman 1.25 santimetreden daha büyük olmamalıdır. daha rahat hale getirmek için, özel "kleschami9raquo kullanılması arzu edilir;, sınırlandırıcılı bıçaklar olan.

Nasıl şimdi kablo internet sıkıştırmak için? iletkenlerin iki bükülmüş çift unravels ve bu işlemleri yürütmek için onları hizalayın. Hazırlandıktan sonra kıvırma prosedürüne devam edebilir. Bu şemaya göre kesinlikle yapılır.

bükülü işlem o kadar yumuşak olmalıdır kıvırma ve telleri birbirine paralel olarak yerleştirilmiş olması gerektiğini not edin. Gerekli iki kez kesilebilir Bir iletken sırayla teşhir etti. Bu Crimper üzerinde bir jilet ile yapılır.

Sonraki işin en önemli kısım geliyor. Yani, bağlayıcı koymak ve hafifçe kıvırıcı o sıkıştırmak. Bunu yapmak için, bağlayıcı RJ-45 ağ kablosu içine teller girin. Tüm renkler eşleşmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir, yani kesinlikle beyaz, mavi bağlanır beyaz - mavi vb. Ama burada bir küçük noktayı belirtmek gerekir. Eğer kablo internet sıkıştırmak önce, konnektör tellerinin farklı tonlarının bağlıymış ağ bile çalışacak unutmayın. Ancak, bu yalnızca elemanların bazı türleri için de geçerlidir. Örneğin, yerine mavi ve beyaz yerine turuncu, mavi bağlanabilir - vb mavi ve turuncu ...

Ayrıca iletken doğru konektöre ayrılan deliğe girmiş olduğundan emin olun. Aksi takdirde, veri iletimi ve buna göre ve PC'de İnternetin çalışma mümkün olmayacaktır. Doğru renk eşleme ve pozisyon iletkenler kıvırıcı alıp elektrik kablosunu sıkıştırmak emin olmak için. kablo ve konnektör cihaza ve sapın üst sıkıştırılır üzerine eklenir: İşte nasıl. Bu eleman kablolar farklı türleri (4R2S, RJ-12, ve diğerleri), yani üç birkaç açıklık olduğuna dikkat edin. Özellikle RJ-45 kablo için delik ortasında olmasıdır.

Ama kendi elleriyle internete 4 telli kablo sıkıştırmak için nasıl bu soru üzerine, henüz sonuna kadar çözülmüş değil. Sonra, yapılan işin doğruluğunu teyit edecektir. Bu "rastgele" değildir yapılır ve özel bir cihaz kullanıyor - LAN Tester. Bu araç nasıl kullanılır? Öncelikle, test içine kablo girişlerini eklemek gerekir. Ayrıca, cihaz güç kaynağına bağlanır. tester hataları tespit etmezse, üzerinde tüm ışıkları birer birer, birer birer yanacaktır. Dikkat edilirse aracı "propustil9raquo olduğunu; iletkenler (bir gösterge aydınlatılmış), daha sonra iç içe orada gapping temas biri. Bu durumda, ağ kablosu yeniden sıkma işlemi ve yeniden test edilmiştir.

ikinci kıvrım sorunu çözmek için ne yardımcı olmadıysa?

Böyle bir durumda, problem konektörü gizlenen olabilir. Nedenle girişte telleri içinde bükülmüş hale gelir ve daha sonra elektrik bağlantıları yoğunluğu imkansız olduğundan emin olabilir olur. diğer yandan konektörü değiştirmeyi deneyin. Çoğu durumda, yerel ağa bağlamak için yardımcı olur.

Bizim kablonun bu aşamada herşey kullanıma hazırdır. Benzer bir şekilde, yukarıda etkinliğe telin ikinci uç ile işlenir. Bundan sonra bilgisayarınızdan güvenle teslim edebilir. Önemli olan burada - bağlantıların nasıl unutma. Yani, biz kendi ellerinizle kablo internet sıkıştırmak için yolunu bulmuştur. Gördüğünüz gibi, tüm prosedürü çok basit ve açıktır, ve zaman sadece birkaç dakikadır.

Düzgün internet sıkıştırmak - kabloyu

veri kablosunun iç kısımlar, çok ince bir metal tellerden hazırlanırlar. onlar kazara, kaba işleme ile kırmak kolay olmasının nedeni budur. Bu gibi durumlarda, büyük olasılıkla tekrar sıkıştırmak gerekir.

Bu süreç karmaşık değildir, ancak kendi hile ve nüansları vardır. Ayrıca, bunun uygulanması için özel pense ihtiyacı olduğunu, ancak varlığı gerekli değildir - geleneksel tornavida ve bıçak kırtasiye kullanarak işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Fotoğraf: Dağıtım ve bükümlü çift kablo sızdırmazlık

kablo kısımları dövme geçmeden önce, gerekli olan her şeyi hazırlamak için zorunludur. Ve ayrıca bu özel durumda gerekli olan bağlayıcıları satın emin olun. Konnektörler tipik bir RJ-45 tipi gerektiren bir ağa bilgisayarınıza bağlamak için, her türlü gelir.

farklı bilgisayar ve ağ cihazı arasındaki bir ağ oluşturmak için kullanılan kablolar birçok farklı türü vardır.

arayla en yaygın iletişim kablolarının üç türleri şunlardır:

 • Koaksiyel (koaksiyel);
 • Optik lif (fiber optik);

Fotoğraf: Kablo tipleri

Koaksiyel (koaksiyel) ilk LAN çeşitli yapımı için kullanılmaya başlanmıştır.

Internet kablosu Bu tür, oldukça basit evde kıvrım hatta özel araçlar gerekmez - sadece sıradan kırtasiye bıçak ve tornavida. avantajlar ucunda.

Bu tel üç ana parçadan oluşur:

 • Merkezi bir iletken;
 • izolasyon (örgülü bakır veya alüminyum);

Fotoğraf: Koaksiyel Kablo Elsacor RG 11

Bu kabloyu kullanarak veri aktarım hızları sadece 10 Mbps. O çok güçlü elektromanyetik parazit türleri maruz bu tip tamir hasarlı teller çok karmaşık ve problemlidir. Bugüne kadar kullanılan hemen hemen hiç.

Fiber optik (Optik Fiber) Bugüne kadar veri aktarmak için en modern yoludur.

Bu şu bileşenlerden oluşur:

Fotoğraf: Fiber Optik Kablo

Fiber optik girişim herhangi bir tür, 2 Gbps yardımıyla iletim hızına maruz değildir. tel formu bağlayan tek tek düğüm arasındaki mesafe 100 km kadar olabilir. oldukça yüksek maliyet - tek dezavantajı vardır.

Twisted Pair (çift bükümlü) - En sık yerel ağların yapımında kullanılan ve internete bağlanmak için.

Bu şu bileşenlerden oluşur:

Fotoğraf: Twisted Pair Kablo

1 Gb / s 10 Mbit / s arasında - Bu, nispeten yüksek bir veri hızı sağlayabilir.

Fotoğraf: korumalı kablo

Çift bükümlü az gürültü türleri etkilenir, onarmak için kolaydır. Doğru bu tür internet tel kıvrım oldukça basittir, ancak özel bir alet gerektirir - kıvırma.

montaj şeması

bükülü montajı şeması - bu renklerin sırası yaşamış olduğunu. Başka bir isim - pin çıkışı.

Çoğu zaman bugün pinouts aşağıdaki türde kullanın:

 • Düz - düz;
 • CrossOver - Çapraz.

Fotoğraf: kablosu "bükülü" montajı

bakır iletkenler üstünde olduğunda Rehber, sağa soldan numaralandırılmıştır ve bağlayıcı kullanıcının ön kısmına döndürülür.

devre kartının türünün kendi amacı vardır. birinci tür devre DÜZ-DÜŞÜNCE (T568 olarak işaretlenmesi için) herhangi bir anahtarlama ekipmanları (yönlendirici, hub) ile terminal ekipmanı (kişisel bilgisayar, yazıcı) bağlantısı için tasarlanmıştır.

dizüstü wifi bağlı değil, ne yaparsınız? Cevap burada.

yönlendiricileri, bilgisayarlar - Çapraz devre (CrossOver) ağ donanımları iki örneğini birleştirmek için ihtiyaç vardır durumunda geçerlidir.

Düz yoluyla adı doğrudan bağlantı şeması iki yolla elde edilebilir - iki standart vardır:

Fotoğraf: EIA / TIA-568A ve EIA / TIA-568B Sürüş

İlk seçeneğe yaygındır, ancak yalnızca ikinci uygulamak mümkün olduğu durumlar da vardır.

568 A kullanılarak Renk prosedürü:

568 B kullanılarak Renk düzeni:

Sürüş Çapraz Üzeri (Haç) işaretleme renk açısından daha karmaşıktır - Birkaç şaşkın sırasına ait.

onlar bant genişliği bağlı olarak değişir, ayrıca iki standart vardır:

 • standart T568 B - ağ 100 megabit / saniye (100 baz-TXcrossover);
 • standart T568 B - ağ 1 Gbit / sn için (1000 baz-T / T4).

Fotoğraf: Sürüş T 568 A ve T 568 B

Standart 100 megabit ağ aşağıdaki renk düzeni vardır:

Standart ikinci tip - 1 Gbit / sn'ye kadar iletilmesi ağa - bacak yapısı aşağıdaki taşımak için teller gerektirir:

Bugün hemen hemen tüm ağ aygıtlarının kendi başlarına bağlantı yöntemi (bunlar Otomatik MDIX adlandırılan bir özellik var) tespit edebiliyoruz. Ama oldukça çok sayıda hala bunu yapamaz ekipmanların bakım vardır.

Kendi elleriyle kablo internet sıkıştırmak için nasıl

Oldukça basit elleriyle pin çıkışı tel iletişimi uygulamak. Bu bulmak ve en yakın bilgisayar mağazasında onları satın sadece birkaç öğe gerektirecektir. Bağlanmalıdır ağ donanımları, parametrelerini bilmek de gereklidir. kıvrım türü yana (düz ya da çapraz) olup desteklenen Otomatik MDIX'i bağlı olarak seçilir.

sekiz bükülü çift elle yaşamış kıvrım için aşağıdaki araçları olmalıdır:

 1. Özel maşa;
 2. tornavida;

Fotoğraf: bükülü için Pense (Crimper)

Ayrıca, enstrüman ek olarak, birden fazla bağlayıcı stok arzu edilir, elde edilen ilk denemesi başarısız olur.

sürecin kendisi büyük bir anlaşma değil, ama bu emri gözlemlemek önemlidir:

 1. kırtasiye veya bıçak tertibatı kullanılarak - üst yalıtım tabakası yaklaşık 3 cm'lik bir uzunluğu boyunca kesilir. Bireysel telleri zarar vermemeye önemlidir - bu iletişim problemlerine yol açabilir;

Fotoğraf: tel sıyırma

Fotoğraf: Hazır kablo

Yukarıdaki işlemlerin tamamı tamamlandığında, kalıp gerçekleştirmek için gereklidir. Bu özel maşa yardımıyla ve geleneksel bir tornavida ile hem yapılabilir.

Fotoğraf: vytoy çift Sıkma

kıvrılmış bükülü çift doğrulamak için süreklilik modunda bir multimetre oldukça basittir. Renge göre telleri bağlamak için sondalar başvurmalısınız - hepsi iyi prozvanivatsya var. Ses sesli değilse, o sıkmak konektör pimlerini koymalıyız - onlar sıkıca bakır iletkenler için bastırılır.

Ayrıca, iletişim özel aracını kullanarak gerçekleştirilebilir. Bu iletilen sinyalin gücünü kontrol eder - buna göre, bu cihaz sayesinde düşük kaliteli yapısından bulmanızı kolaylaştırır.

Fotoğraf: Kablo test ünitesi

bazı kurallara uymak bir bükülü çift ihtiyacı ile çalışırken, ileride iletişim sorunları önlemek için fırsat verecektir:

 1. Mümkünse, konnektörleri üzerine giyinmek, özel kapaklar kullanın - onlar sık ​​bu kırılma ve damarlarda hasar tasarruf edecek;
 2. bacak yapısı maksimum kalite taşımak için gerekli olan - anlamlı iletişim kalitesini düşürebilir zayıf temas varlığı;

Resim: Yüksek kaliteli kıvırma

Yolları yönlendirici şifresini değiştirebilirsiniz. İşte.

Detaylı ayar ZTE yönlendirici. Bu bağlantıdır.

pense veya hatta bir tornavida kullanarak bükülü Kıvrım - süreç karmaşık değil. Mümkün olduğu kadar dikkatli herşeyi teknolojiyle uyumlu ve yapılacak tek önemlidir. niteliksel olarak kıvrılmış, bükülmüş çift yana - yüksek bir veri oranı için anahtar. Yani bir uzman çağırın ve bağımsız olarak bu basit işlemi gerçekleştirmek için denemeye değer, ona para ödemek önce.

Bugüne kadar mahsur, bükülü internet veya LAN üzerinden bilgi aktarımı en popüler ve güvenilir bir yoldur.

tel de internette kıvrım

RJ-45 ağ kablosu kıvrım nasıl

Günün İyi zaman, sevgili misafirler! Sonra ben güç kablosunu ve ne sıkıştırılmış olabilir kıvrım konusunda gönderme yapmamış hatırladı. Bir ağ kablosu nedir, bildiğini düşünüyorum. İnternete alma olasılığı olan geçtiği Bu kablo, yönlendirici bir bilgisayara bağlamak veya iki bilgisayar doğrudan, basitçe iki bilgisayar ağ kartı için bir ağ kablosu bağlayarak.

Ve muhtemelen ağ kablosu konnektörleri olmadan satışa olduğunu biliyoruz. Bağlayıcılar, ağ kartı, yönlendirici bağlanır ve böyle devam eder. D. Bunun nedeni nedir ağ kablosunun ucundaki bu tür şeylerin? Ve delikler, o 🙂 konektörü kıpırdamak delmek zorunda olacağını düşünün. Ve böylece, rota güç kablosu ve sonra çok kullanışlı ve uygundur, RJ-45 konektör kıvrılmış. İşte buradayız ağ kablosu kıvrılmış olmalıdır gerçeğine, bu kablo konnektörüne takılır ve bunu düzeltmek için gerektiği anlamına gelir gelir.

Sadece çoklu bağlantı elemanları RJ-45, özel aletler ve benim rehber olacağını için, bütün bu fotoğraflarını alacağı üzerinde cep telefonu, anlaşılabilir bir ağ kablosu ve hızlı bükülü kıvrım öğrenecektir.

Ağ kablosunu kıvırma için, ihtiyaç:

 1. kendisi güç kablosu, Gerekli kablonun doğru miktarda ölçün.
 2. konnektörleri. fikirler üzerinde sadece 🙂 ikisini ihtiyacım var, ama her ihtimale karşı, iyi, fazla satın öneriyoruz. Onlar pahalı değildir ve kablo gibi aslında, herhangi bir bilgisayar mağazasında satın alınabilir.
 3. Sıkma Aracı. Birkaç seçenek vardır, ideal bir özel araç satın almak, kıvırıcı. Böyle Yukarıdaki resimde olduğu gibi. Onu 75 UAH satın aldı. (300 ruble). Eğer böyle bir şey yoksa, bir tornavida kullanabilirsiniz, ancak ben tavsiye yok.
 4. Eğer bir tornavida sıkıştırarak ediyorsanız o kabloyu temizlemek olacaktır için, o zaman, başka sıradan bıçağı alıp.

Eh, haydi başlayalım.

biz kabloyu kıvrım edecek iki seçenekten belirlemek için gereken bir şey daha var.

düz - Bu kablo yönlendirici bir bilgisayar bağlamak için uygundur normal kablolu internet, vs. Bu standart olduğunu söyleyebiliriz ...

Çapraz (çaprazlama) - doğrudan iki bilgisayar bağlamak için bir kablo yapmak istediğinizde bu seçenek kullanılmalıdır. Bu konuda daha fazla, ben (kompres) geçiti nasıl yapılır makalesinde yazmış?.

kablosunu alın ve üst yalıtımını çıkarın. Sadece geri iki santimetre kablo başından adım ben gibi bir alet bir kesik üst izolasyon yapma, orada kabloyu eklemek için özel bir delik olup sade kablonun etrafında kıvırıcı kayar. Sonra sadece kablo çekerek, beyaz yalıtımı çıkarın.

Daha sonra bükülmüş nüve ve diş dört çift bulunmaktadır. ipliği kesin, bu bizim için kullanışlı değildir.

Bir tanelermiş böylece Şimdi tüm kablolama ters yöne çevirerek. Size sıkıştırmak hangi kablo bağlı parmaklarınızla onları tutun ve gerekli şekilde ayarlayın. Yukarıdaki resimlerde bakınız.

teller doğru olduğunda, hala çok uzun olsaydı, biraz kesilmiş ve onlara zarar veremezler hizaya edilebilir. Hazır olduğunda Yani, biz çok dikkatli bu teller ve yavaşça konektörüne girmeye başlar. Damarlar Doğru konnektörü girmiş olur SRA'lara, onun delikte her. kablo konnektörüne içine sokulmasından sonra, daha sonra Crimper içine konektörünü, iletkenlerin doğru yerleştirilmesini çift kontrol kolu sıkın.

Tüm kablo hazır.

Benim makale net ortaya çıktı ve siz şebeke kablosu kıvrım olabilir umuyoruz. şey net değil ya da işe yaramazsa, o zaman yorum isteyin, biz anlayacaktır.

Merhaba arkadaşlar! Yandex Yandeks.DNS denir ücretsiz bir yeni DNS tabanlı hizmet başlattığını söyledi haber bugün öğrendim. Sonra bir mektup var ...

mobil işletim sistemi Windows Phone sistemi artık çok aktif olarak geliştirilen olduğunu ve tartışmak zor. Ben, Windows üzerinde telefon olarak ...

Kaç kez sadece farklı başlıklar altında, bu konuda yazdım. Ama görünüşe göre yine yazmak zorunda kalacaktır. Çoğu zaman, içinde ...

teşekkür ederiz. )) Ilk denemede ile başa

Resmi düz uzanan kablo olarak,))) biraz portakal sonunda yeşil ve beyaz arka arkaya üçüncü)

çok teşekkür ederim)) herşey)) bu kadar açık ve basittir) ve fotoğraf teşekkürler

yazı için teşekkürler. Bugün, (evet aynı Crimper, cari zaten 530r için) ve her şey değişti gereken her şeyi satın böyle bir sorun (hatalı konnektörleri) ile karşılaştı.

yazmayın niye bir tornavida nasıl yapmalı? Bunları akarları yok ve tek bir manipülasyon satın almak istemiyoruz.

The Cross Bench değişir

Perekresny tezgah anahtarları, modemler, göbeklerinin bir bilgisayar beyaz doğrudan bir bilgisayara bağlanmak için kullanılır.

İlk defa sıkıştırılmış)) teşekkürler)) her şey çalışıyor !!

Sen nk bireysel teller şerit gerekmez yazdı. Ben temizlenmiş ve lohanulsya. Ve kablo fabrikası daha iyi eli nedeniyle körfezin apartmanda internetin kurum elle obzhmmayut kabelt eğer.

Bir düzine Harcama yüzden hala takılan ve işe yaramadı. Hiç sorun nedir?

Akarlar silno konnektörleri ile transfer edildi ŞANSI. ağ sokete bacaklardan büyük ölçüde, metal bağlayıcı peredavke oovodyatsya sonunda. I 5 bit kelepçe kıvrılmış. ilk tıklama kıvrılmış. ayırt edici tıkladığınızda yayınlamalıdır sokete takılmalıdır hakkında praviltno sokulmuş ve yuvada oturup gerekir sekme bağlayıcı üzerinde basmadan ters yönde çekmeye çalışıyorum eğer Bağlayıcı teller. dış örgü konnektör ve zhilch çentiklenme ve kesim ilk deliğin altına girdi böylece temizlenmiş gerek var değildir. Tüm teller metal tırnaklar vurgu altında konektörü içine ve duvar upirtsya olmalıdır. Damarlar şerit gerekmez. çekirdekler aynı uzunlukta olacak şekilde kesilmelidir.

hmm ... sıkıştırılır doğru değil.

İkincil örgü jack kendisi girmelisiniz.

Bu gibi çıkıyor nüanslar vardır.

Hahaha. Yazıklar - Rabotnicki)))

İşte Rusya'da her şeyi "Bu gibi çıkıyor nüanslar vardır." Dir

Not; Kablo deforme - bant genişliği azaltılır.

Lol, "İşte Rusya'da her şey" ... bir insan Grivnası için kıvırıcı satın alır ...

Gerçekten öğrenilen vermedi okumak eğer hangi ülke size kendinizin ...

Sergey, çok teşekkür ederim. Çok kendi basit yapmaya karar verdik başlayanlar için yararlı, ama önemli bir çalışma!

Lütfen! Ben bir uzman değilim, ama ben yardımcı olabilir sevindim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

69 − 63 =