kuyu sahasında su nasıl bulunur

su kuyuları nasıl bulunur: Üç etkili arama yöntemi sökmeye

Su - Yeryüzündeki hayat imkansız olduğu olmadan özel bir hediye. Su günlük döngüsünde sabit bir öğedir: bitkiler, ev ihtiyaçlarını, pişirme ... arazi Alış sulama hangi anahtarın biri haline iyi kuyu veya su bulmak için nasıl inorganik bileşik sorunu, kaynağı en ufak ipucu yoktur. Size en popüler ve etkili yollarını çıkarmak için davet ediyoruz.

akiferlerden konusunda hala

Toprak çoğunlukla önemli ölçüde değişebilir geçirmeyen tabakalar, ufuk ile ayrılmış, 2-3 aquifer tabakadır.

Akiferler esas olarak su ile emprenye kumdan oluşan, özel yer altı göller.

En azından yaklaşık 25 metrelik bir derinlik ilk katman, "podkozhnaya9raquo olarak adlandırılır sudur; veya tünemiş. Toprak erime suyunun ve çökelme yoluyla süzme ile oluşturulur. Bu su sadece yeşil alanların sulanması olarak ve evle ilgili uygundur.

Su kıta kumlar ikinci tabakası önce, insan tüketimi için uygun olmasıdır. üçüncü tabaka mükemmel tat ve zengin yararlı kimyasal bileşikler ve mineral tuzları içeren, sudur.

Su aramak için etkili yollar

su yüzeyine yakınlığı belirleme yöntemleri bir düzineden fazla bulunmaktadır. su deliği altındaki ara aşağıdaki etkin araçların biri kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Silika jel kullanılarak

Bu madde için peletler daha önce iyice güneşte veya fırında kurutulmuş ve olmayan bir sırlı kil kap içine yerleştirilmiştir. instilasyon tartılır önce granüller kap tarafından emilen nem miktarı belirlemek. Bir dokunmamış kumaş ya da kalın bir kumaş sarılmış Kap silika jeli, delme planlanan sitesinde yer ile ilgili olarak bir metre derinliğe kadar toprağa gömülmüş. pot içeriğine sahip bir gün, kazıp ve yine daha ağır olduğundan daha ağır olabilir, bu emilen daha nem, sırayla yakındaki akiferinin varlığını gösterir ki.

sadece bir kaç gün sağlar nem emme özelliğine sahip ve tutmak maddelerin tahliyesi ile ilgili silis kullanımı iyi delme ya da düzenleme için en ideal belirlenmesi.

Bu toprak kaplarda birkaç aynı anda kullanılabilen su kuyuları için arama alanını daraltmak için. Daha doğru bir delme işlemi için en uygun konum silis jel tekrarlanan instilasyon kap ile elde edilebilir belirler.

Nem emme özelliklerine ve geleneksel tuğla kırmızısı kil ve tuz bulunur. Akiferin belirlenmesi öncesi ve yeniden tartılır ve fark vyschityvaniem göstergeleri ile benzer prensiplere oluşur.

Endikasyonlar 0,1 mm Hg barometre 1 metre basınç düşüşü yükseklik farkına karşılık gelir. Cihazı çalıştırmak için ilk haznenin kıyıya yakın varolan basıncın ölçülmesi ve daha sonra su üretim kaynağının amaçlanan düzeneğinin konumda alet boyunca hareket etmesi için gereklidir. Yerinde yeniden yapılan hava basıncı ölçümlerinin delme ve su tablasının hesaplanan derinliği.

Yeraltı suyunun varlığı ve derinlik aynı zamanda, geleneksel kadranlı barometre ile belirlenen başarı

Örneğin: yukarı 545,5 mm nehrinin kıyısında barometre ve alanı - 545,1 mm. Yer altı oluşumu seviyesi, yani, iyi derinliği en az 4 metre, .. prensibine göre hesaplanan 545,5-545,1 = 0.4 mm'dir.

Deneme Keşif sondaj kuyuları su bulmak için en güvenilir yollarından biridir.

Keşif delme varlığı ve su oluşumu seviyesini tanımlamak için değil aynı zamanda daha önce ve aquifer delme, geleneksel bir bahçe el matkabı kullanılarak yapılır sonra alman toprak tabakalarının özelliklerini belirlemek için, sadece mümkün kılar.

ortalamanın üzerinde keşif derinliği 6-10 metre olduğundan, onun kolunun uzunluğunu artırmak için mümkün olmalıdır. vida 30cm olduğuna çalışma bit için yeterli çapa kullanın. matkabın gömülme derinliği itibariyle aracı kazı humus her 10-15 cm yapılmalıdır kırılmaz şekilde. Nemli gümüş kum yaklaşık 2-3 metre derinlikte görülebilir.

Bir test sondaj açıklayıcı bir örneği videoda sunulmuştur:

Eğer online izle kurtarma, gençleştirme kişi hakkında ücretsiz youtube video indirmenize olanak bizim youtube kanalı Ekonet.ru için ABONE. kurtarma önemli bir faktör - - econet.ru yüksek titreşim duygusu olarak, başkaları için ve kendisi sevgiler.

arkadaşlarınızla paylaşmak, Beğen koy!

kuyunun düzenlemede Yeri 25-30 drenaj kanalları, kompost yığınları ve çöp metre altında, hem de kirlilik diğer kaynaklardan daha yakın yerleştirilmelidir. kuyuların en başarılı yerleştirme - yükseltilmiş bir arsa üzerinde.

Yüksek yerlerde tekrarlanması arazi akifer kaynağı daha saf filtrelenmiş sudur.

Eğer su bulmak ve gerekirse bir delik bazı yöntemler nelerdir?

banliyö alanın satın alma veya bir kır evi takiben konfor düzeyi oluşturmak istiyorum. Ve kaliteli bir su kaynağı olmadan zorlaştırır ve bu nedenle birçok kişi de delmek için tercih ediyorum. bunun gerekli olduğunu çözmek için önce ana soru nasıl ve nerede su bulmak için mi? Bu makalede, onun minimum maliyetle eşlik aramak için uygun bir yol seçmenize yardımcı olacaktır.

Avantajları ve kuyunun dezavantajları

kuyu yüzünden önemli avantajlarından bir merkezi su temini için en iyi alternatif olarak kabul edilir. Ancak, suyun tüm avantajlara sahip olan bazı dezavantajları vardır. Eğer aramadan önce Ve deliciler dikkatle incelemek gerekir.

Ana avantaj, su 20 ila 50 metre derinliğe alınır gerçeğinde yatar. Bu temiz olduğu anlamına gelir ve onların sağlığı için korkmadan içebilirsiniz. Diğer eşit ölçüde önemli avantajlar şunlardır:

 • Temizlik için endüstriyel ekipman kullanmayın ve klorlama geçerli değildir.
 • kendi bağımsız güç kaynağının emrinde.
 • Basıncının ayarlanması ek filtreler ayarlamak mümkündür.
 • temiz ve kirliliklerin bulunmadığı olarak Musluk suyu, savunulması gerek yoktur.
 • 50 yıla kadar olabilir Uzun kullanım ömrü,. Tabii ki, uygun bir düzenleme ile, biz düzenli bakım ile ve anlaşma halinde ve hatta daha fazlası.
 • temiz su tüm grup ülke evleri sağlamak İyi de mümkün.

Bu avantajlardan dolayı, ailelerin çoğunluğunun, özellikle çocuklu, özel evlere taşındı.

olumsuz yönleri şunlardır:

 • Su toprak bağırsakları aldığı gibi, kaliteli bir pompa ve filtre değil, birçok satın gerekir. Aksi takdirde, kir ve diğer küçük parçacıkların beraber kepçeyle olacaktır. Ve bu etkileyici olanaklar vaat ediyor.
 • kuyu daima durgunluk önlemek için kullanılmalıdır. Aksi takdirde, bataklık kokusu görünümü kaçınılmazdır. Düzenli pompalama kuyuları bu sorunu çözecek.
 • Sondaj optimum derinlik 40 metre şerit düşünülmektedir. ayarlanan değere biraz daha büyük veya daha küçük yan sapma izin verdi. 100 metreden daha fazla derinlikte bulunan mineral tabakası ulaşmak için uygun değildir sağlanmıştır. Bununla birlikte, suyun derin tabakalarından alınır, sık kullanım için uygun değildir.

oyuk bir başka dezavantajı, yüksek maliyetidir. oldukça pahalı su temini bağımsız bir kaynak var. Eğer bir kuyu delmek için karar vermeden önce dikkatlice artılarını ve eksilerini tartmak gerekir.

Situ su kaynağı

Eğer bilerek değer için su bulmak önce, toprak altında yatıyor. yüzey tabakasına en yakın olan bir, yağmur ve kar erime sonrası oluşan kondu ilk olarak adlandırılan. Sıvı kalite çökeltme düşüş farklı kirlilik ile birlikte, burada, kötüdür. Uzun süre hava sıcak olursa, kaynak kurur. Bu bağlamda, tür küçük derinliğe aramak gerekli değildir. Sıvı sadece ev ihtiyaçları ve sulama için uygundur.

Arama içme suyu 5-7 metrelik seviyesini düşürmek gerekir. Bu derinliği elde etmek için önce, bir niteliksel "filtreleme" geçer. Kaynak kuru değil, mevsime bağlı olarak su seviyesi değişebilir.

saf su daha derin -. Bu mineral ve tuzları bir sayıda içeren 30 ila 50 m. Burada Su kaynağı baskı altında olduğunu ve buna ulaşmak için, yüce fon gerekir.

akifer ve taban noktalarını oluşturan, yerden farklı bir düzeyde yer almaktadır. sıvının büyük bir miktarı girintiler birikir. hacmi 3 km yüzlerce ulaşmak ederken Onların tesisi birçok km 2 kadar olabilir.

Su kaynağını anlamak için malzeme

Önemli olan - Su kesintileri olmayacak bölgede uygun yer bulmaktır. Bunu yapmak için, yüzyıllar boyunca popüler olanları şunlardır farklı teknikler kullanır. Bunlar yararlı olabilir temel yöntemlerdir.

Dowsing su aranan ve uzun bizim büyük-dedesi eşitlemek için tanıdık olmuştur hangi bir antik yöntemdir. Bunun etkinliği üzerine diğer modern yöntemlere aşağı değildir.

nokta basittir, bir çatalla bir söğüt dalı bulmalıyız. Bu iki serbest uçları için almalı ve orta bağlayan yukarı kaldırılmalıdır. Bu pozisyonda, sen alanı çevresinde veya kendi varsayım suyu yatıyor yerde yürümek gerekiyor. kaynak tespiti üzerine aşağı yukarı ucu düşer.

Modern alternatif arama su kaynağı olarak bir metal çerçeve kullanılarak yapılabilir gibi. Bunu yapmak için, 30 ile 50 cm arasında, iki kablo uzunluğu almak ve "g" harfi oluşturmak üzere bükülür. Genellikle alüminyum tel alınan, ancak kaynak için faydalı ve elektrotlar edilir. kolaylık sağlamak için, sadece metal çubuklar serbest dönen olması koşuluyla, bir kalem yapabilirsiniz. su kaynağı yatmaktadır yerine, çubuklar çapraz.

Eski ve etkili bir tekniktir

su kuyuları, asırlık bir uygulamayı güvence bulmak için başka geleneksel bir yolu yoktur. Bu kullanılmadan önce kurutulmalıdır bir çömlek gerekmektedir. Daha önce tankı ters küçük bir delik monte ve gece boyunca bekletildi. iç yüzeyinde sabah erken çiy ise, yer altında bir su kaynağının varlığını gösterir. Ve o bulunduğu yüzeye daha yakın, bol ne.

su başlarında pota doğru sonuçlar verdi tuz bir çanta, bundan sonra saf bez eşyaları kapsayan koymak aramak için. Sabah böyle gerekçesiyle bir sonuca yaptı:

 • tuzu ıslak - sıvı 3-4 artık m derinlikte olduğu;
 • kap ve kuru kese içindeki çiy - 10 m derinlikte akiferdeki;
 • sadece dış ıslak kap - 15-20 metre kadar su;
 • erime tam olmaması - su kaynağından çok derin altında yer almaktadır.

Günümüzde, ara yerine tuzlar olarak kullanılır ve silika jel boncukları dışında aynı şekilde yürütülür. Daha önce onlar da güneşte kurutulmuş gerekmektedir. Dolgulu pota tartmak ve mağaza ağırlık gerekir. Sonra, yaklaşık 2 metre sığ derinlik kazmak ve bir gece bekletin olmalıdır. Ertesi sabah, pota çıkardı ve tartılır. su kaynağının yakınında bulunması uygulanmasından önce ve kazı sonra kap arasındaki ağırlık farkı ile değerlendirilir. daha fazla verimlilik için, otel bünyesinde farklı yerlerde yerleştirerek, çeşitli kaplar kullanın.

tencereye ilave olarak, bir geleneksel tuğla kırmızısı kullanılarak bir su kaynağına arayabilirsiniz. O da, sığ kazmak gerekir ve bundan önce hassas terazide tartılır. tuğla kütlesinin değişim derecesine göre yeraltı suyu ve ne kadar derin o yatıyor olup olmadığını tahmin etmek mümkündür.

gözlem Gösteren, biz çok doğa su bulmak için bir yer önerir görebilirsiniz. suyu seven bitkilerin çok, sonuç kendisini dayatmaktadır alanda edin. Bu temsilciler şunlardır:

 • biberiye;
 • woodlice;
 • kuş kiraz;
 • ayı üzümü;
 • kızılcık;
 • topalak;
 • at kuyruğu;
 • böğürtlen.

Ayrıca bol nem orantısız huş tacı ve çetrefilli gövdeyi gösterebilir. kozalaklı ağaçlar gelince, onlar kuru yerleri tercih ederler. Ama çam ağaçları varlığı suyun tam yokluğu söz edilmez, sadece olan çok köklü. Ve bu ağaçlar çok uzun kazık kök vardır.

akiferinin varlığının Göstergeler sadece bitkiler değil, aynı zamanda hayvan değildirler. Uzun köpek genelde yeraltı suyu bulunursa kazar olduğu yerde gözlenmiştir. Kediler sadece zengin su kaynakları ile yer işaret. Tavuklar arazi ıslak parçası üzerinde taşımayan, ancak kazlar, tam tersine, burada yuvalar inşa etmeye tercih ederim. Islak yerlerde akşam her tatarcık ve sivrisinekler büyük oğul kazar. Ama alan kızıl ordu karıncalar içinde varlığı açıkça su eksikliği gösterir.

Başka dönüm noktası sis olduğunu. Genelde ısı sonra güneş doğmadan sabah erken veya akşam görünür. Onun varlığı yeraltı kaynağının tam yerini gösterir.

Bugün arama akifer modern bilim ve teknolojinin yardımıyla gerçekleştirdi. Bu amaçla, su kütlesidir varsa daha yararlı olan barometre kullanın. İlk adım, aşağıdaki havuzun sonra sahada basıncını ölçmek ve etmektir. hesaplanması için temel bir kural alınır - 1 mm Hg 13 metreye karşılık gelir. fark sadece 0.5 mm olacaktır eğer bu su az 6 m'lik bir derinlikte olan, bir.

Ancak bu sadece suyun varlığını yargılamak sağlar sondaj, doğru bir değerlendirme verecek, ama aynı zamanda toprağın bileşimi de dahil olmak üzere, kendi oluşum derinliğinin belirlenmesi. bu bilgi delme uzmanları için yararlıdır.

Bir bahçe aracını kullanarak, kendi başlarına olabilir değerlendirme kuyusu delmek için. Gerektiğinde size uzmanları çağırabilir. amacıyla değil, farklı yerlerde toprak "delme" ile, yukarıda tarif edilen yöntemlerden birini, ve bir kontrol ölçüsü olarak kullanım delme kullanmak gereklidir.

Bu yöntemler, makale doğru bir site altı suyu olup olmadığını belirlemek için izin verir. Ama verimliliğini artırmak amacıyla, birden fazla yöntemi, ancak birkaç kullanmak daha iyidir. Kuyu açılması pahalı olduğunu ve gelen finans ve desteğin yeterli sayıda stok gerekir. şarta unutmayın.

Biz su kuyuları ve kuyunun arıyoruz

İyi kuyu ve alanında su bulmak için nasıl - Görev her zaman en basit koydu. Ancak, basit bir seçenek kimse bile yaklaşık her yerde herkese, uygun olurdu geldi hala.

makale ayrıntılı bir yanıt ve onu kendi siteniz için en uygun algoritma seçmenin mümkün olacağı ilgili tavsiyelerini açıkladı ve olasılığı yüksek olan kuyu ve sondaj kuyularının için en iyi konumu bulmak için.

Ayaklarımızın altındaki toprağa Su Ancak kapsamı ve erişilebilirliği açısından farklılık hemen hemen her yerde. oyuk veya oyuklara çalıştırılması için büyük miktarda su gerekir, Tortu ve kaya katmanlarında bulunan hatta sürekli ihtiyaçlarınıza alarak üzere, doğal düzenli ikmal güvenebilirsiniz.

akiferinin, bu sınırları olan, su ve toprak, kaya, özelliklerinin derinliği yere bağlı olarak farklı özelliklere sahip Geleneksel olarak izole akiferler:

 • Vadoz (topraktaki su) - 0 ila 15 metre derinliğe sahiptir. bir birinci geçirgen olmayan kil ya da taş ya da 5 filtre emici türleri ile önemli bir sınır tabakasında değere kadar toprak yüzeyinden girintili küçük olan Aquifer. Bu tabaka sadece biyosfere kar ve çökeltme, maruz kalma erimesi yoluyla su ile doldurulmaktadır.

toprağa su düzeneği

Sonuç olarak, farklı özelliklere ve aktığı bileşim daha bağımlı taşla nominal bölümü ile birkaç kat büyük yeraltı su kaynaklarının vardır. Üretiminin sorun, su kalitesi ve çiftlikte amaçlanan kullanımına bir göz ile, dahası, oyuk ve büyük yer uygun yer bulmak indirgenir.

asıl sorun - bir yer bulmak ve su daha hızlı o pompalanır daha aktığında bankamatik ekonomisini aşmış tedarik kuyunun veya kuyuların optimum derinlik ihtiyacı var.

yeraltı suyu su on metrelik bir mesafede bile bir alanda yeraltı nehirleri ve gölleri karmaşık ve çok yönlü bir sistem oluştururlar düşünüldüğünde orada yer altında beş metre veya hatta 60-75 metre delik olsun mümkün olmayacaktır.

yeraltı sularının daha iyi kullanılması, Vadoz gelen yüzey değil. Su iç amaçlarla ve sulama ve daha az ekonomi ağırlıklı olarak kullanılır.

kuyu toprağa doğrudan su alımı için önemli bir çap içinde bir deliktir. Derinliği çökmedi duvara olasılık yapıcılar, toprak kalitesi ve yer altı kaya sınırlandırılmıştır.

5 45-50 metreye kadar etkili bir derinliğe sahiptir. Son bir başvuru olarak, süzüldüler, ancak sadece su hala kısmen toprak ve kum tabakası filtre edilir önemli bir derinleşme en kullanmıştır.

Mahalle zaten yeraltı suyu akımı ile derinlik yönünü tahmin etmek iyi kapatmaya kuyuları işletilen nerede olduğu bilmek çok yararlı olacaktır.

Bu anlamda sığ derinlikte toprak altında suyun önemli bir kaynağı olduğu açık işaretler varsa, iyi sınırlı hale getirir. Her şey bölge ve rezervuar hidrojeolojik özelliklerine kesinlikle bağlıdır. Diğer durumlarda kuyu ve, en iyi yerler bulma dolayısıyla teknolojik yöntemleri kullanmak tercih edilir.

yerinde kuyuiçi cihaz

Wells yüzlerce metre birkaç dan derinliğe delinir. Özel kullanım için, penetrasyon yalnızca konut ve ticari ihtiyaçları için kullanılabilir yeraltı seviyesine kadar yapılır.

Faiz tam tünemiş düşmüyor akiferinin, ortasından sudur. pompa istasyonuna yana kullanılacaktır ve dikkatle yerleştirmek için konum seçmelisiniz çünkü kuyunun bankamatik, hatırı sayılır olmalıdır.

o akifer arama alanı sürecinin kısmının ötesinde uzanır sadece dikey olarak aşağı, ama eğik böylece delinmiş olabilir kuyunun önemli bir avantajı yüzeyde işaretlemeyi aşamaları.

Ancak bu durumda, komşuları ile koordine etmelidir, değil bu yüzden şu anda geliştirilen katmanın suyu alıyor, başkalarının ihtiyaçları için kalacak, olmasıydı.

su yeraltı bulmak için Yolları

oyuk ya da sondaj kuyusunun iç kullanım suyu için sulama ya da örneğin araç yıkama dışında başka amaçlar için kullanılmak üzere arzu derin akiferdeki ve vadoz ile yapmak gerekir.

Bu gibi bu popüler "antika" eski yöntemleri, anlamı maden, izleme sis tuğla veya hidrojel emilir ne kadar su vyschityvaniya, sadece kısmen değil her yerde uygun.

popüler yöntemlerden ana yönü - yüzey toprak nemi yüksek doyma seviyesi belirlenmesi. Ayrıca bitki örtüsünün izlenmesi Orada geçerlidir.

Bir yüksek olasılık için sondaj kuyusu içinde en iyi yeri tespit veya iyi gelen bölge ofisleri bulunabilir, hangi site için ve çevresinde detaylı hidrojeolojik vaziyet planları ile birlikte modern teknolojik yöntemler kullanmak daha iyidir etmek.

kuyuya su yeraltı bulma problemi bize "kanıtlanmış" yöntemlerinin bir bütün ana geldi hiç şaşırtıcı değil, antik zamanlara uzanan:

 • maden;
 • Sabah sis izleme;
 • tuğla, toprak yoluyla ıslak bölüm ara;
 • Çeşitli türler, topraktaki su miktarı farklı tepki bitkilerin gözlenmesi;
 • toprak nemi farklı tepki evcil hayvanlarda, davranış gözlenmesi.

İki çubuk ya da daha modern alüminyum çubuklar ile ahşap ile yetenekli lozohod şişirilmiş ufuk yeraltı uygun bir yer bulacak çok şans vardır. Sadece uzmanlar için geçerli olmalı sizin alandadır.

Bir kişinin açıkça kuyunun düzenlemesi altında daha iyi bir yer için arama ile bir yıllık yardım olmadığı için, o gerçekten sıkı arazi danışmanlık onların teknikleri ve izleme güvenerek, bir çok deneyim kazanmıştır.

arazi ile birlikte, kaya değişen katmanlarını ve geometride muhakkak seviyesinin en alt kısmı olmayacak. Bununla birlikte, herhangi bir durumda, bu onu aşan bir yerine altı suyu daha toprakta süzüldüler gösterir.

arama zemini suyla toprak fonksiyonlarının aynı ilke ve kil kaplar, hidrojel veya kırmızı tuğla kullanımı. onlar tartmak zaman site, daha sonra ertesi gün, farklı yerlerinde bir metre listelenen nesnelerin derinliğe kadar toprağa kazmak Eğer kuru halde farkı göreceksiniz. Fark hepsi aynı Vadoz pahasına bazı bölgelerde toprağın büyük bir zenginliğini gösterir.

eğer Vadoz ve yeraltı arasında bölgenizde, yöntemler yukarıdaki yeraltı bulma Yüksek olasılık su geçirmez kil tabakası, kum veya diğer filtre geçirgen kayaçların kalın bir tabaka değildir.

sitedeki arama kuyusu bir dizi sondaj gerçekleştirmek yeraltı ufuklar detaylı haritalara göre eğer yeraltı sularının yerini ve derinliğini ilişkin kesin bilgiler sadece elde edilebilir.

iyi demir veya kireçtaşı bol miktarda birlikte gelen ülkenin su birçok yerinde bilerek, başlangıçta su daha temiz ve temizlik için daha uygundur akacak başlanacağı noktayı belirlemek için son derece önemlidir. Bu veriler geleneksel ilaçlar ve yöntemler kullanılarak elde edilemez.

optimum delme noktası arama özel bir durum barometre değerleri hesaplanmasıdır. Sadece bu durumlarda yeraltı ve derinliğini belirlemek için daha kullanın Site doğal rezervuar, göl veya nehir yakın bulunduğu.

bir fare tıklaması cıva barometre haznesinde ve sitede su seviyesinin yüksekliği farkı belirlemek için olmasıdır. 1 mm Hg de barometre değişiklikler 13 metre yükseklik farkı bildirecektir.

Bununla birlikte, lens ya da toprak oluşumunda yer altı ufuk geçişinin bir parçası rezervuar su seviyesinin önemli ölçüde farklılık gösterebilir, nedenle yine bölgenin jeolojik harita elde edilen verilerin düzeltilmesi için yararlıdır.

Akümülatör özel bir unsurdur.

mantar gibi özel evler ve evler var bugün.

Kararsız sıcak su - ortak bir sorun.

Turbo gayzerler - Modern su ısıtıcıları.

malzemenin kopyalanması izin verilen tek endeksli prostanovki etkin köprü sayfa kaynağına eğer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 3