sebze ve meyveler için kurutma nasıl seçilir

Değerlendirme: Meyve ve sebzelerin kurutulması. sebze ve meyveler için kurutma nasıl seçilir

meyveler ve sebzeler çok çalışmanın sezonun çıkışıyla yazlık evler sahiplerinden başlar. Twist, ekleme, zasushka, dondurma, tuzlama ve çok daha fazlası. Ama kiler dolu, ve anahtarı seaming tarafından acımasızca acıyor kol bir an gelir. lezzetleri çeşitli - dolup aynı dondurucu ve tüm olası kapasitede. Bir meyve ve sebze bahçesi hala doğanın hediyeler ile dolu olan! soru ortaya çıkıyor: "Şimdi ne yapıyoruz ki?".

teknolojinin yardımıyla gel - yani, herhangi bir ev kadını için büyük bir cihaz - sebze ve meyve kurutma için. bazen gerçekten dönem bahçelerde kurtarıcı duruyor çünkü Yorumlar, pozitif, toplam oldukça çeşitlidir, ancak içindedir. Tabii ki, kurutma yapmadan önce - doğal bir şekilde, ancak bazı ürünler kurumaya oldukça zordur ve bunlar çok yer işgal eder. Bir elektrik kurutma işleminin yardımı ile çok kolay oldu, ve mümkün değil sadece kuru meyve ve sebzeler, aynı zamanda mantar, et, balık, otlar, şeker, reçel ve hayal gücünüzü yeterli olacaktır hepsi.

içinde kullanma - ihtiyaç vardır?

Ama sadece toprak sahipleri elektrik kurutucular doğru bakarak. şehirlerin sakinleri evde kurutulmuş meyve hazırlanması için bu ürünü satın almak için başlıyor. Şehir her fırsatta satın alabilirsiniz, ancak genellikle satılan ürünlerin kalite ve saflık şüpheniz çünkü hiçbir neden gibi görünüyor. Bu nedenle onların sağlığını izliyor ve daha küçük çocukların özellikle anne ve daha fazla öz zasushke tercih edilir insanlar.

Canavarın ne tür - kurutucu sebze ve meyveler için? Yorumlar üreticileri şaşırtıcı değildir benzersiz özelliklerle, en iyi olarak her ürünlerini konumlanmaktayız. Ama hemen hemen her yüksek kaliteli kurutma doğasında birkaç ortak özelliklerini tanımlamak mümkündür.

Cihazın çok avantajı, aynı zamanda, yüksek kompakt bir tasarım, hafiflik ve ergonomi - bu farklı ürün çok sayıda kurumasını sağlar, aynı anda birçok tepsiler vardır. teknoloji hafiflik neredeyse hepsi hatta çocuk sofra takımları için kullanılan özel çevre dostu plastikten yapılmış gerçeği ile elde edilir. yüksek sıcaklıklara karşı hassas, uzun bir süre için, kurutucu içinde tüm ürünler sonra, bu şekilde geleneksel malzemeler aynı plastik zararlı toksik maddeler yaymaz, uygun değildir. metalden yapılmış modeller olmasına rağmen - onlar çok daha ağır ve çok ısı bulunmaktadır.

Elektriğin düşük güç tüketimi kurutma ile karakterize, bazen 24 saate kadar çalışabilir, bu yüzden oldukça önemli bir rakam. elektronik veya manuel kontrol sistemi, modu seçmek ve saati ayarlamak için izin verir. Bazı modellerde otomatik sistemi ve termostat var.

cihazların çalışma prensibi konveksiyon ve kızılötesi. Kızılötesi kurutma meyve ve sebze ürünün içindeki nemin tarafından emilir ve bir düşük sıcaklıkta buharlaşmasına izin kızılötesi radyasyonu kullanarak çalışır. Bu nedenle meyve ve sebze daha fazla vitamin ve mineral daha doğal görünmesini korur. su ile yıkadıktan sonra taze şeklini, sadece dilimlenmiş almak kurutulur. Kızılötesi kurutma tek dezavantajı - bu oldukça yüksek bir fiyattır.

alıcılar arasında daha popüler sırf onun nispeten düşük maliyetli ve nispeten iyi bir performans, bir konveksiyon kurutma aldı. Sıcak hava aygıtın içinde dolaşan ve ürün yüzeyinden nem buharlaşır - Çalışma prensibi çok daha kolaydır. Hatta, geri yüklenmez iliklerine sonra, ileri geri değiştirirken bunları gör. Proses konveksiyon kurutma cihazı çok daha uzundur.

Kurutucular tabla sayısı ve yüksekliği ile ayırt edilir. Gösterge ilk başta önemsiz gibi görünüyor, ama daha tepsileri, aynı anda birden ürünleri, sen sırasıyla, zaman ve enerji tüketimini azaltır indirebilirsiniz. Yüksek duvarlı tepsiler bu ürünler ince kıyılmış olan düşük duvarlı yarım armut, elma, erik ve m,., N. Tepsiler gibi daha büyük ürünler yer verir. herhangi kurutma ekipmanında Gerekli sürekli levha gitmek gerekir - tepsisi ve marmelat pastaların üretimi için.

Tepsileri şeffaf ve opak duvarlar mevcuttur. İlk seçeneği seçerseniz kurutma açmadan pişirme işlemini kontrol edebilir.

Ve yine, bazı üreticiler neyi modelinden yararlanmak? Hangi meyve ve sebze kurutma için daha iyidir? Farklı Yorumlar, onları bir araya koymak ve en popüler modellerin bazıları bugün düşünmeye çalışın.

şirketi "Satürn" uzun aktif kabul edilebilir bir kalite ve malların büyük çeşitliliği olan düşük maliyetli bir üreticisi olarak kendisini konumlandırma BDT topraklarında satılmıştır. Ayrıca, meyve ve sebzeler, "Satürn" kurutulmasında olarak, cihazın model oldukça iyi sunuyoruz. Yorumlar Üretici yeterince belirsiz, orta sınıfın amaçlayan ve iyi bir değer "- kalite fiyat" sunduğundan buna rağmen şirket, düzenli müşterisi vardır, orada da olumsuz, ama.

Bu üreticiden iki model düşünün. Yani, kurutma meyve ve sebzeler için, "Satürn 8505". Yorumlar oldukça iyi, gıda sınıfı plastik bej yapılmış oldukça kompakt ve ilginç bir tasarım. yararları termostat sahip bulunmaktadır ki, yani, ancak çalışma tamamlandıktan eksik üzerine kapalı, aşırı ısınma durumunda kurutma, oto-kapatma içinde istenen sıcaklığa ayarlanmış yoktur. Güç iyidir, ama oldukça sessiz, kolay çalıştırmak için çalışır.

bütün olumlu yönleri ile, çok güzel orada değil - bu sürekli sürecini izlemek üzere gerekli böylece alt tepsileri ürün, çok daha hızlı üstünde daha kurutulur neden olan elektrik bir çok sıcak hava içinde eşit olarak dağıtılır tüketir. meyve hazırlanan eğer fark etmez oldukça etrafında yayılı yiyecek kokusu, sırasında ancak balık kurutulmuş zaman sinir bozucu olabilir - O mühürlü değil. Bu yüzden meyve ve sebzeler, "Satürn 8505" kurutmak için dezavantajları vardır. Bu tepsilerin Yorumlar: Yüksek duvarlarla oldukça geniş, 5 adet varlığında opak olan, 5 kg toplam kapasitesi - tepsinin başına bir kg.

Sonraki modeli - meyve ve sebzeler Satürn st fp8504 kurutulması. o hafif ve kompakt bir önceki modelden farklı, modern bir tasarıma sahiptir hemen hemen aynı 8505. gibidir işlevi yorumlar da oldukça iyidir. Ana fark - şeffaf tepsiler, sıcak hava bırakmadan açma ve kurutmadan tüm pişirme işlemi kontrol etmek mümkündür. Bu modelin eksileri konum teknolojisinin yerini sınırlayan, kablonun kısa gelmesi denir.

tüm kurutulmuş meyve ve sebze şirket için, "Satürn" iki yıl garanti vermektedir.

1102 ile sebze ve meyveler Elenberg için kurutma oldukça karışık yorumlar olduğunu. Bazı kullanıcılar, diğerleri onunla kesinlikle memnun iken cihaz, kötü kurur iddia etmektedirler.

Bu modelin başlıca dezavantajı, bir kullanım süresinden sonra çatlamaya başlar oldukça kırılgan plastik olarak adlandırılır. Bunun üzerine, kurutma ayrıca yükseklik ve kapasitede oldukça küçük, 5 transparan tepsisi vardır. Kesinlikle bu model artık ürünlerin büyük miktarlarda kuru gerekmez hostesi, yaklaşım, çünkü bir dezavantaj diyemezsin ama ince yeterli kesmek zorunda kalacak.

Bu durumda, kesin bir artı kurutma "Elenberg" analogları ve düşük enerji tüketimi ile karşılaştırıldığında düşük bir fiyat kabul edilebilir. Yani o her zaman bir alıcı bulur.

Başka iyi yabancı modeli - meyve ve sebze Zelmer fd1002 için kurutmak. Yorumlar dijital ekranlı iyi, daha modern tasarımı, elektronik kontrol, otomatik zamanlayıcı, 2 aşamalı kurutma sistemi vardır. 4 şeffaf tepsinin huzurunda, ancak bunlar oldukça geniş ve bir defada gıda 6 kg'a kadar yüklenmesine izin verin. Üretici Garanti - 2 yıl.

Ayrıca iyi bir seçenek - şirket oldukça iyi bilindiği gibi, sebze ve meyve Shivaki SDH 5101'in Yorumlar Üretici etkileyici kurutma ve en yüksek kalite standartlarına uyması çalıştıkları için. Kurutma zamanda klasik kümesi vardır - 5 saydam tepsi, mekanik kontrolü, termal koruma, oto, ışık çalışma göstergesi. Prensip olarak, onun meslektaşları özellikle farklı değildir, ancak üreticinin adından yararlanır.

Evde taraftarların değerlendirme: Meyve ve sebzelerin "Chudesnitsa" nin Kurutma

Karşılaştırmalı analiz Kurutucular yabancı şirketleri üreten, bizim üreticileri hakkında unutma. Onlar bu pazarda oldukça başarılıdır.

meyve ve sebzeler "Rotor - Chudesnitsa" nin Kurutma yorumları muhtemelen yerli modeller arasında en iyilerinden biridir. Bazı tüketiciler birçok yabancı meslektaşları olmadığı kadar daha teşekkür ederiz. Ayrıca, Rusya'nın yüz iyi mallar arasında yer alıyor, kalite ve ihraç için birçok ödül vardır.

Dahil - aynı zamanda 5 saydam olmayan tepsiler, fakat büyük bir kapasite ve yüksekliğe mutlaka eziyet olmayan üründen 6.5 kg'a kadar yüklenebilir. kılavuzu kurutma, ısı modu, destek sıcaklık, termal koruma, sıcaklık anahtarı, iyi bir güç: Bu model, tüm gerekli fonksiyonları vardır.

Genel olarak, meyve ve sebzeler için yabancı analoglar yerli kurutucu aşağı hiçbir şekilde. Kharkov da olumlu geribildirim, Kiev verir. Minsk, Bryansk, Moskova ve BDT ülkelerinin diğer şehirler - Bütün bu model hakkında iyi konuşuyorsunuz. Üretici - Altay Enstrüman Yapımı Bitki "ROTOR", Barnaul, Rusya. Garanti - 1 yıl. yabancı mallara kıyasla büyük, çok rahat değil, boyut - tek adlandırılan eksileri tüketicilerin.

Ukrayna da geride ve oldukça iyi bir teknik üretir değildir. Bunlar birkaç şehirlerde yapılır: elektrik kurutma makinesi üretim Vinnitsa ( "Sadochok"), meyve ve sebze kurutma, "Kharkiv". kurutma makineleri Harkov ve iyi Vinnitsa üretimi, ancak tasarımın Yorumlar her zaman mevcut değildir. Endüstriyel üretim için Popüler Kharkov kurutucu ancak "Spektrum TAS-3000" ( "EvroHohlushka").

Kuşkusuz, bu çok uygundur ve yararlı bir tekniktir - sebze ve meyveleri kurutmak için. Farklı markaların müşteri incelemeleri istediğiniz özel olarak tanımlamak yardımcı olur. Sonuçta, çok benzer etki prensibi, sadece birkaç ayrıntılarda farklılık ancak birisi için, onlar seçiminde belirleyici olacaktır.

sebze ve meyveler için kurutma nasıl seçilir

O zamandan beri, insanlar toplama yapan başlandı ve bu kurutma gibi bir süreç vardı. O idi ve bu güne kadar hemen hemen tüm kullanışlı ürün bileşenlerini tutmak için en basit ve hesaplı bir şekilde kalır. Bugün bu işlemi oldukça kolaydır.

nem, sıcaklık ve hava besleme yeterlilik oranının düzeyi - şimdi her şey müdahaleniz ve kontrolü olmadan tek cihaz tarafından kontrol edilir.

Bu yazıda, sebze ve meyveler için kurutma tür aramaya ne 2017 yılında seçmek daha ne olduğunu söyleyecektir ve onlar bu konuda müşteri yorumlarını ve uzman ne olduğunu söylemek.

Şimdi kolayca ve hızlı bir can, ancak düzgün kesilmiş öncesi, nasushit değil elma, erik, şeftali ve armut, aynı zamanda çilek, mantar, ekmek, çeşitli tek parça.

Artık bağımsız eyleme girişme gerekir ve fırında ya da balkonda meyve kurutmak için denemek için.

Sebze ve meyveler için Kurutucu Roket cihaz değil. Esasen bir fan ürünlerin yerleştirilmesi için bölmeler ve uygun gövdenin, bir ısıtma elemanı içerir.

Bununla birlikte, seçme işlemi karmaşık hale getirebilir özellikleri, bir dizi bulunmaktadır.

Biz gerçekten gerekli olanlar hakkında sadece konuşmak. Yani, dikkat ödeme:

1. kurutulabilir ne. Bu ya kutuyu doğrudan gösterilir, ya da kullanma kılavuzunda ayrıntılı. Kural olarak, kurutucu yerleştirilebilir ürünlerin zorunlu "aralık" sebze, meyve, mantar, bitki ve meyveleri bulunmaktadır.

Yalnızca bazı modellerde balık ve et parçalarını pislik, hem de ekmek kurutmak mümkündür. İşte size hasat olacak olmasından devam etmek gereklidir. Sadece kurutulmuş meyve ise size herhangi bir şey için seçeneği sarsıntılı.

kontrolün 2. Tip mekanik veya elektronik ortamda yapılır. İlk durumda, saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirilebilir geleneksel yuvarlak şekilli anahtarı kullanarak istediğiniz modu belirtin.

Elektronik kontrol dokunmatik düğme veya silikon basılması yoluyla gerçekleştirilir ve tüm veriler görüntülenir.

Eğer ileri yaşta insan için sebze ve meyveler için kurutma satın alacak iseniz, mekanik bir kumanda seçeneği en iyisidir.

3. güç birincil rol oynamaz. Bu kurutma ferahlık tamamen orantılı ve orantılıdır.

Burada, örneğin, bir metresi karşılaştırır ve çalışan bir görsel biçim, sebze kurutma bunları kullanmak için kendi deneyimlerine dayanarak, iyi olanı belirlemek için. İlginç.

nadiren küçük gıda ve hasat olacak nedenle, küçük kapasiteli bir model seçin. Bu mevsimsel olması zamanlarda, ancak kurutulmuş meyve çok toplu hasat için, daha iyi daha büyük bir model satın almak.

Bu yan özellikler listesi durdurmak ve ayrıntılı olarak açıklamak için gereklidir bunlardan birkaç şunlardır:

 • Zamanlayıcı maliyetleri kurutma gerçekleştirmek süreyi ayarlar. Prensip olarak, neredeyse tüm modeller ile donatılmıştır. Diğer ya da çok yaşlı ya da zaten uygulama ayarı önceden tanımlanmıştır.
 • bölümlerin Ayarı düzgün kurutma işlemi için en uygun düzenin kendi yüksekliği ve konumlandırmasını ayarlamak için yeteneğidir. Bu özellik büyük ölçüde sürecini kolaylaştırabilir ve size daha fazla seçenek açın.
 • Belirli bir süre sonra kurutma kapatmak Otostop.

Bu cihazların önemli özelliklerinden inceleme Özetle, meyve ve sebze kendileri için ayrı ayrı artıları kurutma tahsis etmek arzu edilmektedir.

Çevre dostu 1. - Bir kurutucu ürünlerinde kurutulmuş kesinlikle temiz ve hijyeniktir. bir fırında veya bir gaz sobası kurutma aksine, Yanma ürünleri, vb herhangi yanma izleri ya da artıkları kalmamalıdır

2. Gerçekten hızlı oluyor -, dilimler veya dilimler halinde kesilmiş bölümüne de yüklenir ve işlerini halletmeye gitti. Ve zaten kısa bir süre sonra bir hazır kurutulmuş meyve veya kurutulmuş balık var.

Eğer kurutma için meyve ve sebzelerin hazırlanması tüm özelliklerini öğrenecektir Zaman içinde, bu süreç daha da az zaman alacaktır.

3. Yalnızca zamandan tasarruf olmaz - aslında kurutma öder içinde. Bu, artık zaten paketlenir ve süpermarketlerde satılan benzer ürünler için daha fazla ödemek zorunda olduğu gerçeği de tescillendi. Onları saklamak için gitmek için kendi aralık sınırlıdır, çok daha pahalıdır.

Buna ek olarak, raf ve ne şimdi kalite ve tat vardır meyve yatıyordu kurutulmuş paketlenmiş kaç bilinmemektedir. Üstelik bu ekonomi "yaymak" ve ürünleri kuru meyve olacak: turtalar, meyve suyu, güveç, rulo, vb

4. Kendini tanımlamak aralık. Eğer sadece kırmızı elma ve sarı armut ve dilek ve porçini mantar hazırlayabilir, çilek ve diğer egzotik meyveler istiyorsunuz. İnternette bazı meyve ve bireysel notlarının kurutmada geribildirim ve pratik öneriler büyük miktarda bulabilirsiniz.

Her durumda 5.. Şimdi, hemen yukarıda belirtilen ürünlerin kurumaya, köye veya ülkeye gitmek gerekmez. Her şey mutfakta herhangi bir şehrin üzerinde kolayca yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Katılıyorum, çok kullanışlı ve pratiktir.

İlk bakışta göründüğü gibi sebze ve meyveler için kurutma seçin Üzülmeyin aslında zor değil. operasyon Onun prensibi çok basittir ve karmaşık hale, büyük olasılıkla, üreticiler olmaz.

Biz kuruyacaktır ne ve hangi miktarlarda odaklanmak tavsiye - bunlar en önemli parametrelerdir. Böyle bir olasılık varsa İdeal olarak, bu örnek, komşuları veya arkadaşları için, geçici kullanım için kurutucu almak en iyisidir.

Yani teorik ve pratik tarafı ile, nüanslar çoğu bu cihazların çalışmasını değerlendirmek için olamaz.

Türleri DEHYDRATOR: ne seçilir?

iyi bir şey, biz karar - kurutma gibi görünüyor. Şimdi tam olarak neye ihtiyacınız karar vermeniz gerekir. Ve ciddi düşünmek zorunda ne ilk - en iyi kurutma ne tür satın.

kızılötesi ve konveksiyon - İmalatçıları iki temel çeşit sunuyoruz. Ve tabii ki, hepsi neredeyse mükemmel olduğunu söylüyorlar. Gerçekten mi? Kim anlayacaksınız!

1. kızılötesi ışınların yardımıyla ilk buharlaşma nem. Sen güvenilirliği ve vitaminlerin maksimum aralığı veriyorum. Biz aslında ne var?

Bu arada: - bez-kurutma Bu tip çok ilginç bir model içermektedir. Eğer kurutulmuş meyve veya sebze çok gerekmiyorsa, kullanımda sebze veya meyve dolgulu bir rulo içine yuvarlandı gerekecektir kızıl ötesi halı, dikkat edin. Bu az yer kaplar ve 1000 ruble ayağa kalkar. Beklenmeyen bir bonus - çok kullanır ısıtıcı olarak "bez" dahil.

2. Konveksiyon - bir dahili fan ve ısıtıcı ile bir model 80 ° C, havayı ısıtan kurutucular en yaygın türü. Bizim değerlendirmesi onlar yerlerin en "işgal".

Nasıl biz onların popülerlik açıklayabiliriz: başarılı pazarlama veya yüksek kalite?

Ancak, tat etkilenmez.

Açıkçası, nesnel kurutucu ile ve fan olmadan daha iyi ne söylemek zordur. Kendiniz için bir dizi soru Cevap: Ne ve hasat için plan ne kadar, ne kadar önemli olduğunu ergonomisine size göre, bu "earshot" gürültülü makineden çıkarmak mümkün mü?

O öncelik vermektedir, siz karar verebilirsiniz eminiz! Başka ne dikkat etmek? Okumaya!

Daha önce, sebze ve meyveler başarıyla özel ekipman olmadan evde hizmet etmiş. o kurutucu yerine gerekli olup olmadığı? Şimdi bak.

 • Orada hiçbir konveksiyon fırın, meyve ve sebzeler ise dengesiz prosushatsya.
 • Biz sıcaklıkla "tahmin" gerekir: düşük nem, yüksek yanma ürünü olarak buharlaşır de.
 • Büyük güç tüketimi.
 • Kalite kurutma - bu uzun. Yani elektrik için ödemeye hazır olun.
 • Biz dikkatlice parçalar kesip gerekecek - olabildiğince düzgün olmalıdır.
 • Doğru (eğer sadece tecrübe ile öğrenebilirsiniz) sıcaklığını seçmek önemlidir.
 • Böcekler. daire girmesini engellemek için nasıl - yazlık azından balkonda ürünlerini korumak için nasıl düşünmek gerekir.
 • Çok uzun bir zaman. Hatta güneşli havalarda size (sebze veya meyve bağlı olarak) en az 3-4 gün beklemek zorunda.
 • Mevsimsellik - henüz yıl boyunca yaz yoktur ve kurutucu tüm yıl boyunca kullanılabilir.

sıcaklık yaklaşık 70 °, 3-4 saat dayanmak zorundadır. Sonra doğal olarak düşüyor ver.

Uzun ve emek yoğun - Eksileri ortada.

Gördüğünüz gibi, alternatif yöntemler yeterli, ama hepsi rahatsızlık büyük miktarda içerir.

Bize göre, kurutucu yukarıdaki yollardan herhangi tüm parametrelerde kazanır.

Ayrıca, tüm hazırlıklı saklamak için nereye hakkında önceden dikkat etmelisiniz. İyi bir seçim plastik veya cam kaplarda, bir yılan ile kaliteli gıda paketleri yanı sıra gıda depolama için özel torbaların her türlü olurdu.

Pratik iyi yer aynı model birkaç tür kapların satın almak olduğunu göstermektedir. Bu tür bir hareket ikinci olarak, dolu saydam kaplarda grubu, bir raf veya bir çekmece çok güzel görünen, ilk olarak, tek tek kavanoz üzerinde kurutuldu, meyve dağıtmak için, izin verir ve olur.

Meyve ve sebzeler için yetkili seçim kurutma makineleri

Yaz biterken gibi, kış tatili için zengin hasat kalıntılarını stok zamanı. Konserve - bir önemli dezavantajı vardır klasik yolu,: En vitaminler öldürülür koruyarak. sebze ve meyvelerin içerdiği sağlıklı unsurları tutmak için bir yolu var mı? Tabii ki, bu - kurutma. Eğer büyük bir kurutucu kendi bahçe hediyeler içine daire çevirmek bu özel cihaz için satın almak istemiyorsanız. sebze ve meyveler için kurutma satın alırken bu cihazlar son zamanlarda piyasaya çıktı çünkü kullanıcı çoğu zaman, şans umuyor. Size ihtiyaçlarınıza sebze ve meyveler için kurutma seçmek için yardımcı olacaktır.

açık havada geleneksel elektrikli kurutucu kurutma göre avantajları

 • Bu çok yer gerektirmez;
 • Daha iyi ve hızlı işlem ne olursa olsun dışarıda hava koşullarının;
 • Yetenek ülkede, evde kullanmak ve bir elektrik bağlantısının olduğu her yerde etmek;
 • çeşitli ürünler için sıcaklık seçme işlevi;
 • Hijyen (; kurutuldu böcekler tozlu ve "nasizhennye9raquo yemek) içerir.

Sebze ve meyveler için kurutma nelerdir?

Ürün nem buharlaştırılması bir ısıtma elemanı ve şişmiş zorla özel fan oluşturur sıcak hava akımlarının etkimesine, altında meydana gelir. meyve ve sebzeler için bu tür kurutucular, sayesinde en yaygın ve popüler olan onun verimlilik, güvenilirlik ve düşük fiyat.

Ama eksileri. Doğal rengini kaybeden işlenmesinde Ürünleri (karartmak) ve tam mümkün değildir vitaminleri korumak.

Burada da konveksiyon etkisi kullanılır, ancak dolayı sıcak havanın doğal hareketine. Basit bir deyişle - TEN ve hiçbir fan. Piyasada benzer modeller çok küçüktür ve eğer mümkünse tercihen konvektif türler.

doğal güneş ışığına benzer kurutma yöntemi, sadece özel ısıtma kaynağı olarak kullanılır. Termal enerji ürünlerine doğrudan aktarılır. kendi yapısından bu nem türetilmiştir ve zaman doğal renk korudu. kızılötesi ısıtma ile, meyve ve sebzeler için kurutucular, ekonomik ve kullanımı kolay, en iyi sonuçları gösterdi. Kızılötesi kurutucuda kurutuldu zaman konveksiyon daha yararlı vitamin kaydedildi. yüksek fiyat, uzun kurutma süreci ve pazarın küçük bir gösterimi - sakıncaları.

IR verici bir Kompakt ve mobil versiyonu. Bu tür cihazlar, bükülmeleri kolay çok az enerji tüketmesi, çeşitli amaçlar için alternatif bir ısı kaynağı olarak da kullanılabilir. Ana dezavantajı sırasıyla küçük etkili yüzey alanı, küçük bir kapasitesi vardır.

Sebze ve meyveler için kurutma ana seçim kriteri

Madde ne kadar iyi Elektrik kurutucular bağlı olacaktır gerekli parametrelerin seçimi yaklaştıkça - bu tam olarak ihtiyaçlarını karşılayacak ve boşlukları sezonunda vazgeçilmez olup olmayacağını - veya dolaptan bağırsakları devrilmiş olan ve tozu toplamak için hiçbir faydası olmayacaktır.

Bu seçenek tepsileri sayısı ve çapına esas bağlıdır. klasik sürümü - 3-5 seviyeleri ile kurutma makineleri - Standart aile için uygun ve bir oturum için ürünün birkaç kilogram kurumasını bekleyin. planlayanlar işlemek için ciddi mahsul 6-8 katlı veya daha fazla gerçek kopyaları olacaktır. taze meyve 15 kg'a kadar taşıma kapasitesine sahip 15-20 palet, eş zamanlı kullanımı için destek modeli vardır.

Birçok üretici kasten toplam hacmi üzerindeki kurutma sınıflandırmak, ancak iddia edilen rakamın her zaman böyle olmadığını anlamak önemlidir. yükleme ya da genel olarak bütün gıdalar (örneğin, mantar) zaman yüksek seviyelerde arasındaki boşluklar tarafından yönlendirilen anlamlıdır. kaç sette paletler ve bunların büyüklüğü (bölge) - çoğunlukla tek kat yüzeye yayılır kesilmiş hammadde kullanımı planlanıyorsa, daha fazla önem olacak?

Çoğu "slabye9raquo; Meyve ve sebzeler için kurutucular çeşitliliği tüketilen 150-250 W. Bunlar küçük aileler için uygun çok küçük gruplar halinde, hazırlanması için tasarlanmış ve en çeşit "igrushkoy9raquo kabartır; yazık bazen değişik cips çocukları mutlu ya da yiyip imkansız olduğunu kaydetmek ve atmak için. optimum modeli 350-600 W. Onlar verimli, oldukça geniş ve sayaç özellikle zorlayarak değil. En güçlü kurutucu kadar tüketebilir 1 kW. bir çok kuru ve döngü daha küçük bir sayı için bir ihtiyaç olduğunda sebzeler ve meyveler gibi bir kurutucu seçilir.

Mağaza yardımcıları ve bazı "spetsialisty9raquo; genellikle daha yüksek güç, daha hızlı kuruma iddia ediyor. Gerçekte, daha acil "güç vmestimost9raquo olan bağımlılığı;. Zaman neredeyse özdeş çoğu durumda tek oturumdur.

kurutma amacıyla yana - faydalı özelliklerini ve vitamin bileşimi korumak için son üründe maksimum işlem doğal yakın düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilir. karakteristik modları için konveksiyon cihazlar: düşük (Nazik), 30-40 ° C, orta (Ortalama) 45-55 ° C ve yüksek (Yüksek) 60-75 ° C sebze, meyve, çilek, mantar, et, balık için - İlk seçenek, ikinci ve üçüncü yeşillikleri ve otlar, ilgilendirmektedir. seçim Bazı modellerde - Sabit (2-3 pozisyonları), diğerleri ise - ile sonsuz ayarlanabilir uzatıldı. Kızılötesi kurutma yeterli bir sıcaklık aralığı 40-60 ° C Bütçenin elverdiği - farklı ürünler kurumaya edebilmek için çeşitli sıcaklık mod arasından sebze ve meyveler için kurutma seçmek daha iyidir.

iki temel uygulamaları, orada da birleştirilir bile.

 • maden. bu malzeme ürünlerin Mukavemet, güvenilirlik ve dayanıklılık şüphe yoktur. Ama aynı zamanda, bu önemli bir ağırlık, ısı yalıtım özellikleri açıkça onların forte (ısıtmalı), daha ziyade "surovyy9raquo olan sahiptir; görünüm şehir dairelerin sahipleri ilham olası değildir. Ama yazlık veya özel ev için - kötü değil.
 • plastik. herkese uygun olabilir Daha yaygın ve pratik bir seçenek. Bu tür kurutucuların ağırlığı kolayca temizlenir, bir montaj / sökme kolaydır, küçük, tablaların sayısı arttırılabilir. Ve geçmiş ve daha şeffaf, bu cihazı açmadan kurutma işlemini kontrol etmek mümkün olup olmadığını. Ucuz modeller satın alırken kalite ve "pahuchest9raquo dikkat etmek önemlidir; Plastik.

elektronik dokunmatik tuşlar ve ekran kirlenmeye karşı daha az duyarlı, uygun ve daha doğru ayarlamalar yapmak için izin verir. mekanik geleneksel olarak güvenilir.

 • dikey. Bu konvektif tip kurutucular çoğunluğu için tipik bir örneğidir. Paletler, birbiri üzerine yerleştirilen ve bir kapak ile kaplıdır. Isıtma (en yaygın) ya da yukarıda alttan gerçekleştirilebilir. İlk durumda, ikinci büyük hacimli kullanılabilirliği - nem ve partikül ürünleri ısıtma bloğu düşmez çünkü inşaat, daha dayanıklı ve temizlenmesi kolaydır.
 • yatay. Bu tasarım yerli elektrosushilok profesyonel kurutucularının ödünç oldu. Tepsileri tepsiler benzerliğiyle aday olan, her biri kalanını etkilemeden kaldırılabilir. Ve tüm temiz, bu (örneğin, fermantasyon Yoğurt kutular gibi) boyutlu nesnelerin karşılamak için mevcut model işlem odası alanı olması halinde. Isıtıcı arka duvarında yer almaktadır.

sebze ve meyveler için kurutma seçerken ek seçenekler aramaya, cihazda varlığı daha da keyifli onunla çalışıyor yapar:

 • Pişirme macun imkanı, kurutulmuş et, balık. Güzel bir bonus, özellikle onların varlığı kuvvetle fiyata yansır değilse ve gerçekten talep olacaktır;
 • tepsilerde sıcak hava besleme sistemi. Standart bir düzenlemede, tepsiler bir elek şeklinde yapılır. Isıtıcı sıcaklığına yakın uzak altında en yüksektir. Bu nedenle, periyodik olarak takas gerekir. En gelişmiş modellerde hava seviyelerinin her bağımsız beslenir. Sonuç - tek tip kurutma ve koku karışmaz;
 • Otomatik kapatma ile Timer. Dehidrasyon süreci uzundur, nedenle ürünler overdried ne olacağını dert etmek, otomatik hale daha uygun olur;
 • malzeme paletler. Metal, dayanıklı ve güvenilir, ama dengesiz ısınmak. daha hafif, daha pratik ve daha az pahalı Plastik;
 • Aşırı ısınmaya karşı koruma. Bu cihaz işlem daha güvenli ve daha uzun kullanım ömrü yapar;
 • paletin yüksekliğini ayarlama olanağı. parçalama olmadan mantar kurutma haberleri.

Meyve ve sebzeler için kurutucular en iyi üreticileri

 1. iç pazar markalar sunulan meyve ve sebzeler için Elit ve en kaliteli kurutma makineleri Ezidri, Rawmid, Rommelsbacher. Mükemmel performans, güvenirlik ve işlevsellik çok tüketiciler tarafından takdir edilmektedir. Ama aynı zamanda bir sürü var zevk için ödemek - 9-18000 ruble ..
 2. şüphesiz sık orta sınıf (4-8500. Ruble) kızılötesi kurutma bahçıvanlar bulunmaktadır. konvektif modeller arasında en iyi ve en tanınmış lüks mevcut analoglar NZ Ezidri - yerli Walter ve Beyaz rusya BelOMO.
 3. Geniş Ucuz (3000. Ruble) ve yeterince temsil kurutma Rus "Veterok9raquo;" Rotor9raquo; "Suhovey9raquo;" Ryzhik9raquo;. Çinli yoldaşlar markaların iyi modeli vardır Supra, Scarlett, Gülümseme.

Ve meyve ve sebzeler için kurutucular en iyi modelleri hakkında bizim sıralamada daha okuyun.

Birçok kurutucu kullanan ilk olacak bu yana, onun ömrünü artırmak ve kurutulmuş sebze ve meyvelerin kalitesini artırmaya yardımcı olacak bazı ipuçları verecektir.

 1. paletler sürekli kurutma (değil kafes) varsa - bir pişirme kağıdı lay olabilir. Yani lekelere karşı paleti korur.
 2. Her kullanımdan sonra kurutma temizleyin! artıklarının tasarım karmaşıklığı bakımından yıkanarak çıkarılamaz, çünkü bunu temizlerken kimyasal kullanmak daha iyi olduğunu hatırlayın.
 3. Kurutma başlangıcında yüksek sıcaklık maruz ve giderek azalır sonuna daha yakın. meyve ve sebzeler daha iyi korunur ve edildiğinden tadı onlar tek kelimeyle muhteşem olacak!
 4. hızla tüm kurumaya çalışırken, kasetlerini aşırı yüklemeyin - bu yüzden eşitsiz muamele edilir ve cihaz aşırı ısınır. Parçalar arasında küçük mesafe bırakmak gerekir.
 5. Kurutma tepsileri sürecinde, yerlerini değiştirerek, yeniden düzenlemek. meyveler ve sebzeler daha eşit pişer beri.
 6. aksi takdirde örneğin, kivi kokulu havuç, riskiyle aynı anda çeşitli meyve ve sebzelerin standart dikey hava dağılımı ile kurutma makinesine koymayın.
 7. meyveler hazır kurutulmuş ve kurutulmuş sebze kumaş ya da kağıt torba ya da cam kavanozlarda kuru bir yerde saklanmalıdır.
 8. Kuru meyve ve kurutulmuş sebze 1-2 saat süreyle ılık su bir kapta yerleştirilerek geri yüklenebilir.
 9. kılavuzu dikkatle okuyunuz ve üretici tavsiyelerine uyun. Genellikle bir sorun değil, operasyonun temel kurallarına kurutma uyumsuzluk çok iyi bir sonuçtur.

Size başarılı alışveriş ve lezzetli kış diliyorum!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 + = 32