Kombine tavanlar fotoğraf

Tavan kartonpiyer ve gerginlik (resme bakın) Kombine. Bir araya getirilen tavan nasıl yapılır

Birkaç yıl öncesine kadar, dekorasyon tavanlar ev sahipleri herhangi bir soruna neden olmadı: basitçe ağartılmış veya parlak renklerde boyanmış. Bugün, modern bitirme malzemelerinin büyük bir sayı anneannelerimizin hayal bile olabilir en inanılmaz tavan yapıları oluşturmak için.

Kombine tavanlar, giderek, bugün tasarımına yayınların sayfalarında alçıpan tamamlayıcı yapısını ortaya çıkıyor fotoğraflar. Bu kombinasyon çok şık ve özgün görünüyor. Kayıt Bu yöntem dolayısıyla herhangi bir odanın içini vurgulayan ilginç arka plan ve orijinal aydınlatma ile karmaşık şekiller oluşturmak için izin verir. Kombine tavanlar (alçıpan ve gerginlik), bu makalede görebileceğiniz bir fotoğraf - Bugün yerli mobilya çok yaygın bir tekniktir.

Avantajları ve inşaat dezavantajları

Tasarımcılara göre, çok karmaşık tasarım hemen her iç bir kazanan görünüyor. Bir araya getirilen tavan (alçıpan tomarı germe) Vurgulayabileceğimiz bunlar arasında çeşitli yararları vardır:

Bu yöntem, köpüklü, parlak, mat veya ayna film ile şekillendirilebilen GCR karmaşık labirenti, karmaşık şekiller içinde kaplanmış Alçıpan germe ile, bir şasiye özel tasarımlar oluşturabilir.

yöntem aydınlatma farklı türde kullanımına izin verir. Asma tavanlar gerginlik aksine, aydınlatma cihazlarının seçimine neredeyse hiçbir kısıtlama yoktur. yüksek güçlü lambalar kartonpiyer yapılmış bir kutu içinde monte edilebilir çünkü.

Farklı renk ve malzeme dokuları, hem de spot kullanılarak gerçeğiyle iyi Kombine tavanlar, zaten tasarımı ders kitaplarında yerleştirilmiş fotoğraflar, sen fonksiyonel alanları (rekreasyon, iş) içine oda bölebilirsiniz.

Bu tasarım kolayca boru, kablo ve havalandırma kanalları gizlemek yardımcı olacaktır.

Daha uzun ömürlüdür

Doğru montaj ile ve uzun süre hizmet edecek kombine tavan bakımı: En az yirmi yıl. Sen, badanalı boyalı veya wallpapered yüzeyi durumunda sıklıkta bitirmek güncellemeniz gerekmez. Böyle bir tasarım takmak için taban yüzeyinin mükemmel uyum gerektirmez.

tavanın herhangi bir dezavantajı var mı?

Kuşkusuz, bazı dezavantajları böyle kapsama alanı. Onlar evde bir tadilat planlarken ancak, dikkate alınmalıdır, esas önemli ölçüde daha az bulunmaktadır. Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

Hemen hemen herhangi bir iki seviyeli tasarım odası 10 cm yüksekliğinde yer kaplar. istisna ve kombine tavan mı. Buna ek olarak, hatta en az on santimetre gerektirecektir ilk seviye için, aydınlatma işaret etmek niyetinde olmadığını. Bu nedenle, Kruşçev örneğin tavan montajı, hakkında hiç şüphe yok olabilir.

Kalite gergin tuval ve alçıpan, profillerin yaprak, asma tavanların iki seviyeli kombinasyonu (fotoğraf, yazıda görebilir) çok daha pahalı mal olacak.

Sıcaklık ve nem

PVC ve kumaş germe alçı belli bir sıcaklık ve nemde çalıştırılır. bu rakamlar norm göre anlamlı olarak yüksek ise, o zaman malzeme deforme edilebilir.

Kombine tavan Varyantlar

Doğru seçim ile tavana alçıpan ve streç tuval yapılmış asma yapıların kombinasyonu güzel bir optik efektler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu durumda, gizli ve açık her iki aydınlatma temin seçeneklerin çeşitli In.

Yani, size alçıpan ve streç kumaşlar kombine tavanlar için en popüler seçenekler sunuyoruz.

 1. alçıpan inşaat kutusunun odasında civarında. Bu durumda, PVC, kumaş kutusunun içine bağlanmış olup, boyutları değişebilir. Ancak, belirli kurallar vardır. görsel resimlerinin güzelliği vurgulayan tavan yükseltmek gerekiyorsa, o zaman GCR paneli ince yaptı. kutusunun iç spotlar monte edildiğinde iyi bir görsel etki elde edilir.
 2. Oval ya da tavan merkezinde bir daire oda çevre üzerinde bulunan olağan Alçıpan dikdörtgen iyi bir alternatiftir. İçinde tuval germe monte. Böyle bir kombine tavan genellikle gündüz veya gece gökyüzünde taklit eder. Ancak bu uygulama, küçük bir oda için uygun değildir: tüm açıları alçıpan ile mühürlenir beri, daha da küçük görünecek.
 3. "Tabletka9raquo; - Bu ilginç bir tavan tasarımdır. alçı daire tavan merkezinde dayanır. İşte avize monte edilir. uzayın tamamı kalanı gerilmiş tuval kaplar. Bu tasarımın bir varyasyonu "Bir daire içinde çember." olarak kabul edilebilir Bu durumda, odanın çevre alçı levha ek kanalı yüklenir.

Bir araya getirilen tavan oluşturmak için, önce, mobilya, asansör perde ve tüller, aydınlatma ve resimler üzerinde tesislerinde boşaltmak tel uçlarını izole, zeminin bir film koymak gerekir.

taban yüzeyinin hazırlanması, tek kalan veya germe yapıları yüklemeden önce aynıdır:

 • Eski kaplama tabakası kaldırılır;
 • Spatula gevşek sıva temizleyin;
 • Çimento göre karanlık büyük bir boşluk dolgu maddesi;
 • Astar kaplama.

Gerekli malzemeler ve bileşenler

İhtiyacınız olan alçıpan çerçevesini ayarlamak için:

salonda Kombine tavanlar (fotoğraf bu makalesinde yayınlanan), yatak odası veya diğer salon geleneksel Alçıpan yapılabilir. iş mutfakta ya da banyoda gerçekleştirilir, sonra alçı alçı tercih vermek. Bu tabakalar, ek bir silikon peletleri ve yüksek su direncine sahip olan mantar önleyici katkı maddeleri vardır.

gerekecektir yapının gerilim yaratmak için:

 • Alüminyum Baget;
 • web doldurmak için kürek;
 • Baget için alçı sabitleme elemanları;
 • (Kiralık onun daha iyi bir defalık kullanım için) ısı tabancası.

kumaş veya film - Şimdi malzeme bir web seçmek gerekir. İlk - daha dayanıklı, sıcaklık değişiklikleri çok korkmuyorum, filmin çekici renkler, dokular, artan nem direncinin büyük bir çeşittir.

Eğer montaj işlemine başlamadan önce Evet, kağıt üzerinde istenilen devre tasarım oluşturmak için gereklidir. Bu amaçla, aşağıdaki yönergeler karşılanmalıdır:

 • duvarları boyunca, köşeler ve oda merkezinin yüksekliğini ölçmek;
 • ilk seviye (kutu alçıpan) ve sıkıştırma bıçağı ile taban yüzeyi arasındaki mesafenin Şema yüksekliği not;
 • iki tabaka ve bir basamak ile kılavuz hattı taşıyıcı profillerin tespit 60 cm (boyuna) ve 40 cm (çapraz) arasındaki devre çizim sınır uygulanır;
 • sabitlemek ve iletişim döşeme askı yeri işaretleyin.

Bundan sonra, çizimde tüm satırları tavan duvarlarında aktarılır. ne kadar doğru uygulamak işaretleme çalışmalarının devamında bağlı olduğunu unutmayın. Planlanan hatlar çok daha kolay göre çerçeveyi kurmak. tavanın otbivochnogo kablosu, su ya da bir lazer seviyesi rulet kullanarak uygulama devresi için.

Alçıpan sınırı ve germe tavan bir daire şeklinde olan, daha sonra tavan bir kalem ucuna sabitlenmiş olan istenen yarıçapı bir dizi ile bağlantılı olan merkezi, vidalanan vida vasıtası ile aktarılabilir. eğrileri uygulamak için, karton boş olun ve tavana etrafında kesmek için gereklidir.

Tasarım Birleştirilen tavan farklı olabilir. (Bunu kendiniz yüklemeyi planlıyorsanız) Genellikle uygun bir seçeneğin seçimi hayal gücü ve beceri bağlıdır.

ilk adım bağlantı elemanları için kılavuz profil delikleri olduğunu yapmaktır. Onların adım 0.3 0.4 metre arasında olmalıdır. Değilse, bir matkap kullanmak ve onlara kendi yapmak zorunda kalacaktır.

Önceden uygulanan işaretleme çizgileri başlatmak için bir alt kenar profili takın. İşaretli yerlerde Matkap delikleri düzeltmek ve bir alevlendi dübel kullanılarak oda çevre üzerindeki destek bölümüne sabitlemek için.

kontur sınır gerginlik ve baz tavan yüzeyinde kılavuz profili yükleyin. bükme ihtiyacı varsa, karşı tarafta kesinti yapmak ve sağ yöne kıvırın gerekmektedir. İşaretli yerleri sabit süspansiyonlar bulunmaktadır.

Şimdi sıra tavan profilleri için naylon iplik çekin ve kılavuz içine eklemek için gereklidir. Askı sabitleyin. Yük taşıyıcı profiller uçlarında kırpılıyordu rehber eklenmelidir. Tam olarak tavana sabitlenmiş UD profil hatlarını, takip etmek zorundadır. Tavan profilinizdeki bölümleri hazırlayın. Bunların uzunluğu Drywall kutusunun yüksekliğini aynı olmalıdır. Bir yandan yan kısımları kesilmiş.

alt ve üst kılavuz profillerini bağlayın. Bunu yapmak için, üst atlama çıkarılmasından sonra oluşturulan taban düzlemi, kılavuz profilinin içine sokulur ve vida olmalıdır kesiniz.

alçı çerçevesinin montajından sonra iletişimin döşenmesini ele almalıdır. Telleri oralarda sonuçlara bırakarak plastik oluklu boru yerleştirilir ve taban yüzeyine düzeltmek nerede aydınlatma armatürleri planlanan kurulum. Bu eserler odasında elektrik bağlantısını kestikten sonra yapılmaktadır.

Oldukça ağır şeyler ve onunla baş etmek monte etmek çok zordur - alçıpan çünkü bu çalışma bir asistan ile yapılmalıdır. İlk tabaka odanın köşesinde sabittir. Gerekirse bir tabaka, bir şablon konturu üzerine tatbik edildi ve üzerine, gerekli parçalar kesilir. bunu gözyaşı etmeyecek şekilde Cap vidalar, malzeme içine ama çok fazla defterleri. İkinci tabaka birinci ağ-yapıya sabitlenen profilin diğer yarısına takılır.

duvar ve alçı arasında yaklaşık 0.5 cm'lik bir boşluk bırakmak gerekli olmaktadır. Aynı şekilde bütün alan kılıflı. Şimdi kanal dikey kısmına alçıpan ekleyebilir. arka tarafında sığ kesimler yapar onun bükülmüş, kavisli kısımlarına.

Çerçeve işlemden sonra tabakalar ve çeper serpyanku şerit arasındaki birleşme yerlerini tutkal gerekir. Boşluklar ve sabitleme noktası, küçük bir spatula kullanılarak macun uygulanır. Bindirme dikey ve cam çerçevesinin yatay papered. örtüşme ofis bıçak alanlarda kesiler yapmak ve aşırı kaldırmak.

Bu demirbaşlar için delikler yapma zamanı. Bunu yapmak için bir taç ile bir tatbikat gerekir. Shpaklyuem yüzey bitirme tabakası kalın olmayan yarım santimetre daha. bileşim, tamamen kuru olduğunda, söz konusu ince taneli zımpara kağıdı yumuşatır.

elektrikli süpürge ya da kuru bir bezle toz yüzeyinden çıkarın. Son olarak, bir üst kat uygulayın. Tipik olarak, kombine tavan (alçı parçası) akrilik bileşimi kapsamaktadır.

Uzmanlar zıpkın eki ile bir film seçmenizi öneririz: en güvenilir olarak kabul edilir. inşa kutu yerleştirme yaprak seviyesine dikey kısmında Mark. , Kesikler profil yapmak için zımpara kağıdı veya dosyanın şerit ve istenilen yöne bükülür -. Eğer kavisli tasarımı görmek planlıyorsanız bu hat boyunca, 7. adımda bir Baget ekleyin.

Isı tabancası oda 40 ° C ısıtın ve tuval genişletmek. o parlak ise, o hiç iz için eldiven kullanın. bez bir ısı tabancası yakın getirmek olmamalıdır - karanlık noktalar üzerinde görünebilir. Oda germe baskılar (üreticisi), 60 ° C, zıpkın ağlar taban açısı kadar ılıtılır zaman. Sadece çapraz karşısında köşeye sabitlenmiş ve sonra ikisini kalan.

Bundan sonra çevre düzeyinde bir Baget zıpkın içinde sıkma başlamalıdır. Sonra ısı tabancası tüm yüzeyini ısıtmak. Eğer yüzeyde kırışıklıkları bulacaksınız kurulumdan sonra endişelenmeyin - yine sıcak düşük kaliteli kara, pürüzsüz kolaydır.

alçıpan ve gerginlik kumaş kombine yapısı oluşturma kolay değildir. Bu teorik bilgi değil, aynı zamanda pratik beceriler sadece gerektiren bir zahmetli bir süreçtir. Yukarıdaki öneri ve fotoğrafları bu çalışma ile başa çıkmasına yardımcı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek için umuyoruz.

Kombine tavanlar fotoğraf

asma tavan Sunum fotoğraf kombinasyonu

Fotoğrafta - Farklı amaçlı binaların streç tavanlar kombine seçenekler sunumu. Kombine - Ne demek istiyorsun? Yani, vinil film, dokuma veya saten bir kaç malzeme parçalarından oluşturulan tek bir ağ-yapıdır. Başka salon ya da otel lobisinde, örneğin, en uygun renk konsepti yaratmak için yeteneğidir.

Sadece odanızın prezentabl bakmak olacak ne kadar hayal sıkıcı beyaz "pole9raquo eğer; dalgalar, oval ve simetrik örnekler şeklinde çiçeklenme uyumlu bir kompozisyon değiştirin. Yapar mısın romantizm gibi - koyu yemyeşil çim arka plan yuvarlak yeşil renk yapmak karşı. ruh monotonluğu duramaz - Tersine oynamak: siyah ve beyaz, kırmızı ve siyah, klasik - mor ile ama en azından turuncu, bir aesthete veya şık Dandy ise.

Bizim koleksiyonundan fotoğrafta olduğu gibi, asma tavan kombine bile dar alanlarda önemlidir: Eğer tuval çok düzeyli, çok renkli kumaş yapamaz eğer kaynak bağlayan - renk kombinasyonları çeşitli başının üzerinde oldukça "gökyüzü" olsun. Alçıpan, sezgisel olarak doğru konum aydınlatma ile kombine Kavisli bağlantıları ... mükemmellik için sınır yoktur. Tavan fotoğraf askıya daha avizeler okuyun.

Kombine tavanlar - Evinizde benzersiz bir dekor

Gerçekten benzersiz kılan en iyi yolu, sadece olabilir kişinin kendi iç dikkat çekmek amacıyla inanılmaktadır. Şimdi kimse modern yapı malzemeleri ile son teknoloji kullanılan bile, yenilenmiş şaşırttı edilmelidir.

En son, PVC tavanlar, onlar zaten her üç evin her yeri oysa bugün nadir idi. Ama kombine tavanlar bir fırsat eşsiz tasarım oluşturma, hatta en cesur fikirleri uygulamak sağlar.

Evde Kombine tavanlar - malzemelerin varyasyonu

seçenekleri kombinasyonları nelerdir?

Kombine tavanın ana cazibe kontrast oynamak için bir fırsat olarak kabul edilir. Özgürce farklı renkler ve farklı dokular ya da başka her zaman birleştirebilirsiniz. Kullanarak modern teknoloji hatta tamamen farklı bir tasarım ve böylece bir sonucu olarak elde edilmektedir kaplama, güvenilirliğini ve kalitesini azaltmadan birleştirilebilir.

Böyle tavan kombinasyonu bitirme için en etkili biri olduğuna inanılmaktadır. olan arasında streç kumaşlar, kombinasyonu bir çok farklı yöntem vardır:

 • olan ağ tek katlı bir yapı, farklı renklerle adet çift lehimlenmiştir. Aralarındaki sınır o tasarımcının niyet tamamen bağlıdır, düz veya kavisli bir olduğunu. Bununla birlikte, ısıtma ve orijinal konturların çok kumaş germe sırasında biraz kayabilir ve bu açıkça düz bölümler ile görülebilir. genellikle özel bir profili kullanarak bağlanır nedeni budur. Yani kombine tavanlar fotoğrafını bakmak

Kombine tavanlar düzleştirin

 • iki seviyeli tavanlar bakmak çok ilginç ve kartonpiyer yapılmış benzer bir yapıya mükemmel bir alternatiftir. saten, yansıtıcı, parlak ve mat: Farklı renk ve kumaş farklı dokular bir arada kullanabilirsiniz çünkü salonda Böyle kombine tavanlar, büyük bakacağız. tavanların muazzam popülerlik, yıldızlı bir gökyüzünün etkisi vardır. Gizli arka ışığını terk etmek, yükseklik farkı kullanabilirsiniz.

Trey gece gökyüzünün etkisiyle salonda tavanları

Karmaşık çok düzeyli tavan

alçıpan tavan ile birlikte çok popüler olan, bu nedenle bu kombinasyonlar kadar çok var:

 • istenen şekil alçı kutusuna merkez geçme;
 • Bir asma asma tavan sokulması ve bunun altında ve ana yüzeyin üzerinde yerleştirilebilir;
 • Tavan sadece bir kısmı alanının geri kalan katı ya da bir arada germe tavan olacak ise, alçı levhanın imal edilebilir;
 • Gerilim ya da alçı farklı monokromatik renklendirici tasarımı ile bir çift ek.

Örneğin, tavan alçıpan gerginlik fotoğrafları birleştirdi.

Kompleks alçı asma tavan ile kombine

Yukarıdaki tüm kombinasyonları, bir düzlemde veya birden fazla aynı düzenlenebilir. Biz seçeneklerinin sayısı önemli ölçüde artacaktır ederken, benzer tavan kaplamaları baskı ve dekoratif sıva veya duvar kağıdını bitirme ihtimalini eklerseniz.

Uyarı! tavan dekorasyonu yapmak kendi başlarına karar verdikten sonra, web artan gerilimi kenarına çabalarından çok alçı montaj çerçevesi boyunca zorunludur. Mutlaka o montaj sırasında yatak odasında kombine tavanlar en az üç santimetre dikey düzlemin bir yüksekliğe sahip olduğunu dikkate alınması gerekmektedir.

Alçıpan asma tavan +

tavanlar harika görünüyor olsa da, oldukça pahalı olan ve herkes için uygun değildir. Ancak bu parlak streç kumaşlar gibi benzer bir etki elde etmek için başka yöntemler de vardır.

Mükemmel bir örnek aynasal kombinasyonu ve asma tavan. insert bu aynanın yapılmasına gerek yoktur. özel kaplanmış alüminyumdan yapılmış Birçok modern asma tavanlar aynı yansıma var. Buna ek olarak, tonları çok çeşitli vardır.

Bunun yerine, metal bant veya ayna tavan lekeli cam veya renkli cam içine inşa edilebilir

Farklı süspansiyon sistemlerinin kombinasyonu

Bant ve raf tasarımları ve tavan çeşitli varyasyonları her türlü kombine edilebilir. Bunlar nadiren Normal oturma odaları altında, özellikle, daire veya evlerde kullanılmaktadır. Ancak, mutfak veya banyo gibi kombine tavanlar harika görünecek.

Avantajları ve birleştirme tavan kapağının dezavantajları

Tüm kombine tavanlar artıları ve eksileri, önemli ölçüde seçim etkileyebilir varlığını veya yokluğunu var.

avantajları arasında şunlar yer alır:

 • tasarım fikirleri çeşitli uygulanması olasılığına;
 • Tavan kaplamaları, minimalizm ve sadelik hatta severler, kayıtsız kalmayacaktır yaratıcı tasarımı sayesinde;
 • onlar kendini renkli pürüzsüz bir yüzeye bakmak hoş değil çünkü asma tavan kombinasyonunun kullanılması, geniş alanlarda kaynaklar gizlemeye bir fırsat;
 • bazen bir arada bu kadar para tasarrufu, çeşitli kaplama malzemeleri kalıntılarını uygulamak için bir fırsat sunar.

yürütme karmaşıklığı - tek bir sakınca yoktur. Bu herkes kendi onarım yapmak için ciddi bir dezavantaj. Kombine tavana monte oldukça zordur ve mevcut uzmanlık bilgi ve becerileri gerektirir. Sen kombine gerginlik Video tavanların monte nasıl görebilirsiniz.

İki seviyeli tavan montajı

Konsey. Kombine tavan kaplamaları uzmanları sipariş planlarken, dikkatlice ustaların çalışmalarına öneri ve görüşlerinizi incelemek gerekir. Nitekim bazen tasarrufu, yakında yeniden modellemek zorunda kalacak düşük kaliteli çalışmayı alabilirsiniz.

üretiminde kullanılan malzemeler özgü bu tavan kaplamaları bulunan diğer negatif veya pozitif bir özellik.

kendi evinizin mükemmel tasarım oluşturun oldukça zordur. Daha da zor bu gerçekten benzersiz uzakta zamanki çerez kesici çözümlerinden elde yapmaktır. Ancak, kendi hayal gücü, yaratıcı dürtüler ile sınırlı artık daha fazla alan ve vererek, gerçekten çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

birleştirilir Stretch tavanlar evin tekliği ve bireysellik sorunu çözmeye yardımcı olacak sihirli yöntemin adıdır.

Onarım tavan - genellikle bazı zorluklar neden olan bir karmaşık ve zor bir iştir. Şu anda, orada bu sorunu çözmek için izin farklı tasarımları, ancak bunlardan en popüler çekme yapıları olarak kabul edilir. asma tavan farklı türde rağmen, bunlar bitirmek geleneksel türleri üzerinde pek çok avantajı var çünkü Ve bu garip değildir:

 • Tavana tüm kusurlarını gizlemek Yardım;

 • Uzun bir hayat yaşa;

 • Bu ses yalıtım özelliklerine sahip;

 • Üstten komşular sel durumunda, bunlar su sızıntıları oda korumak;

 • geniş bir aralıkta yapılır;

  asma tavan çeşitleri

  İki renkli tavanlar çünkü daha fazla insan Germe tavanların bu tür seçti son yıllarda popülerlik tüm kayıtları yendi. yüksek talebi etkileyen faktörlerden biri, çok yönlülük olduğunu - tavanlar mükemmel sağduyulu kalın ve parlak iç ve klasik ile birleştirilir gibi. Ana koşul giriş salonunda iki renkli streç tavan renklerin doğru kombinasyonu, oturma odası ya da başka bir oda seçmektir.

  Bu 2 resim bazı insanlar iki renkli tavan klasik ya da retro tarzı odalar için uygun değildir diyerek smithereens şut

  köpük yardımıyla tavanın ısı yalıtımı özel bir ev veya daire, garaj, yazlık veya banyoda gerekebilir. Operasyon sonrası oda daha sıcak olacak ve onun sahipleri ısıtma daha az para harcayacak. Tabii ki, duvarlar ve zemin ısı yalıtımı hem de ısı tutma sağlar, ancak ısı tavandan yaklaşık% 20 gider bilmek gerek

  Şu anda, ısı yalıtım malzemelerinin geniş bir aralığı vardır, ama en çok kullanılan sadece köpüktür.

  Strafor levhalar

  Duvar - ev, daire veya ofis için parlak tavan tasarım çözümü, onlar görsel, konfor yaratmak evin alanını genişletmek ve tavan yüksekliğini artırmak için kullanılabilir. tavan için duvar kağıdı çok daha kolay ve daha ucuz plastik ve uzak geçmişte olduğu diğer malzemelerin. fotoğraf duvar kağıdı her türlü ortaya çıkması ile, tavan boşluğu ileri hızlı adım aldı, söylemek çekinmeyin.

  Duvar "Yıldızlı Gökyüzü"

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  + 3 = 10