Eh yazlık

kendi elleriyle ülkede bir kuyu nasıl yapılır

Eh ülkede, elle yapılan - Her sahibinin gurur. Wells genellikle evin su olsa bile, dik - sadece dekorasyon alanı için. Tabii ki, kuyunun yapım bazen akifer çok derin, her bölgede mümkün değildir ve daha sonra kuyu delmek için gereklidir. inşaatın tüm aşamalarında fotoğraflarını görmek ve bu makaleyi okuyarak yapabilirsiniz uzman tavsiyesi almak için, kendi elleriyle iyi yapmak öğrenin.

Daha önce, ne zaman kuyunun iyileşme banliyö bölgesi sadece zorunluluk oldu. Şu anda, hem de ana fonksiyonuna ek olarak, kendi elleriyle inşa edilen ve peyzaj tasarımının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Su seviyesi en düşük seviye olduğu zaman, sonbaharda daha iyi bir başlangıç ​​oluşturma. Eğer yaz yazlık başarırdın önce Elbette, küçük bir çalışma alanı sitesi yapmak ve akifer derinliğini belirlemek gerekir. yakın mevcut kuyular varsa, sorun basitleştirilmiştir.

su bulmak için en güvenilir yolu keşif sondaj olduğunu. Çalışmanın sonucunda akifer 20m daha az derinlikte bulunan bulundu, güvenle inşaat devam edebilirsiniz.

Kendi elleriyle kuyunun inşaatı: Yüzüklerin döşeme

Peki, nasıl sitesini temiz su, tarım olmak değil, aynı zamanda güzelleştirmek için değil sadece, kendi elleriyle iyi yapmak için? En yaygın tasarım iyi beton halkalar güçlendirilmiştir.

halka atlamak için - ilk halka sonraki kazılan çukura yerleştirilir: ne kadar iyi yapmak için resme, bak. Alt halka seçilen zemin altından - ve halkalar kendi ağırlığı altında inerler. Böylece Akiferin kadar sütun artar. yaklaşım aquifer işaretli soğutma için belirlenir - şaft duvarları küçük fontaneller görünür ilgili haznede hava sıcaklığı, 1-2 derece düşer.

oyuk yapımı sırasında sözde Vadoz karşılaşmak için nadir değildir - suya dayanıklı oluşumu nispeten sığ bir derinlikte yer altı su. o kirletici temizlenmiş toprağın içinden sızan, zamanı yoktur çünkü su Vadoz için değil genellikle kullandı.

şaft tünel zaman halkalar arasındaki bir ya da iki alt bağlantı çözeltisi içine gömülü olduğu izole eder. aşağıdan Su alma. çözümden sonra, çukur kazı hasılatı ele geçirmek. akifer genellikle bir iki yüzük arasında yer almaktadır.

Bundan sonra, herhangi bir su camı, halı gelen su için bir filtre olarak görev yapacak 20-30 sm (5-25 cm'lik parça), çakıl yüksekliğinin de katmanın alt ilavesi ile eklem çözelti içinde gömülü olarak kalır. Halka çakıl ve kumdan, iyi yağmura girişini engellemek ve suları eritmek için yukarıdan tamped kil ile doldurulur.

Zemin seviyesinden konumlandırılmış üst halka kar ve çamur karşı korumak için. Üst halka ve tüm sütun arasındaki eklem su geçirmez dikkatli bir şekilde gerçekleştirilir.

kuyuda su seviyesi pompa tipi "Little Boy" sokmak yeterli olacaktır sonra, birkaç kez "shake" iyi su pompalama yapmak olmalıdır.

Nasıl (fotoğraflarla) kendi elleriyle ülkede bir kuyu yapmak: kuyu başının inşaat

ülkede iyi nasıl yapılacağı bir sonraki aşama - kuyu başının yapımı. En etkili bir kuyu, bir ahşap çerçeve çerçeveli üst kısmı (baş kısmı) bir nokta.

iyi kendi elleriyle fotoğrafta Not: çerçeve buna somut halkanın üst etrafında monte edilebilir. kuyunun sonucunda değil sitenizin peyzaj tasarımında sadece işlevsel değil aynı zamanda dekoratif unsurdur.

Ahşap çerçeve yanı iyi başının yapımı için, 180-220 mm çapında 30-40 mm kalınlığında panoları, yuvarlak kereste ya da yuvarlak günlükleri gerekecektir. Bunun yerine günlüklerin, ayrıca yaklaşık 150x150 mm çubuk bölümünü kullanabilirsiniz.

malzeme hazırlayın. Eğer orman tomrukların ile ilgili iseniz, bu durumda, bu kabuğu temizlenmelidir zımparalanmalıdır, knot kaldırmak ve antiseptik ile tedavi edin. günlükleri sonra alt kron günlük üst daha büyük çaplı orman gidecek, çünkü çapı artan göre sıralamak gerekir. Eğer yuvarlak günlükleri veya kereste seçti, onlar da daha iyi sap antiseptik vardır. Bu zaten işyerinde yapılmıştır eminiz bile, arzu olun.

bölgede bir kuyu yapmak için, zeminde bir günlük ev konumunu ve boyutunu işaretleyin. gelecekte inşaat tüm alanında en az 150 mm'lik bir derinliğe kadar toprağı temizlemek. kırmataş, çakıl veya çakıl çıkan çukur katmanı doldurun ve bunu bastırıp sıkıştırmak. taş "yastık" üzerine beton dökülür ve çatı malzemesi birkaç tabakadan su yalıtımı düzenlemek sertleşme sonrasında arzu edilir.

istenen uzunlukta kesme veya ahşap preform kesin. Baş mesafesi genellikle 1500 1000 x 1000 mm boyuta sahip olduğunu akılda tutulmalıdır? 1500 mm. işlenecek parçaların sayısı, kullanılan malzemenin çapı (kalınlığı) bağlıdır - boşluk payı yaklaşık 750 mm yüzey üzerinde uzanması gerekir.

ve "pençe" "fincan" - karkası montajı sırasında en sık kullanılan pratikte kestirmeden birçok türleri arasında 2 yolu olduğunu belirtmek gerekir. uçlarının (kalıntı) "fincan" keserken çerçeve duvarları lehine kaydeder. Bu nedenle, bu tip bazen doğrama olarak anılır "bir kalıntısını." günlükleri uçları genellikle yaklaşık 200-300mm arasında karkas açısı ötesinde hareket ederler.

(Bazen günlük bu tür aynı zamanda "köşe" denir) teknolojisi duvarı "pençesini" kesme kereste bir günlük ev köşelerinde taşmadığından ile karakterize edilir. Gizli bir dişin (pençe) ile bağlı köşelerde günlükleri biter.

"Yarı ağacı" Yöntem bileşik ahşap üst veya alt taç ahşap köşeleri yarısı kalınlığında uzaklaştırıldı olmasıdır.

Hazırlanan sitenin çevresinde su yalıtım katmanı üzerinde elleriyle kuyu inşaatı sırasında antiseptik veya tarred panoları ile tedavi koydu. Wells uç düzeneği aşağıda kesme kalın kütüklerden ilk (muhasebeci) jant yerleştirerek ile başlar. Daha sonra ardışık olarak jantlar nihai montaj gerçekleştirilebilir.

Çerçeve daha istikrarlı olduğu için, tavsiye edilir günlükleri her halka özel yuvarlak veya dikdörtgen Çıtçıt bağlantı - mandal. günlüğüne bunları yüklemeden önce kısmi yakalama yatan kereste kenarlı dikey delikten delinir. Nägeli önceden delikleri tıkanmış. Kaçırılan nagelja kalan kısmı bir keski kereste düzlemi ile aynı hizada kesilir.

Şimdi, iyi yapmak bilmelerini toner veya renksiz vernik birkaç kat tüm ahşap parçaları kapsamaktadır.

bir metal saplı iyi ayarlanmış ahşap kapı üzerinde. Kapı zincir veya halat bağlanmış ve bir kova bağdır.

fotoğrafta görülebileceği gibi, ülkedeki kuyuları, kendi elleriyle inşa - bu fonksiyonel, ama aynı zamanda çok güzel binalar sadece bu!

evinin yakınındaki kuyunun sondajı

Genellikle kuyu yüksek kaliteli su ile derin akiferlerden su izin vermez ve birçok artık iyi tercih ederim. 30 m veya daha fazla bir derinlikte sondaj kuyusunu oluşturulması. Onlar sadece yeraltı sularını toplamak için kullanılan, aynı zamanda mümkün yüksek kaliteli içme suyu elde edilmesini sağlayan, daha derin kesimlerinde edilebilir. Süreç iyi yapıları Ekipmanları, onun boru ve filtreler kuyunun kazılması ve pompa kurulumu pompalamayı kapsamaktadır. Akiferin derinliği ve yapısı üstte uzanan kaya doğasına bağlı olarak iyi bir farklı yapı ve farklı su alma birimi, yan sahip olabilir. Orada manuel delme yöntemleri bir sürü, ama hepsi özel ekipman, araç ve aksesuarları gerektirir, dolayısıyla bu iş için uzman davet etmek en iyisidir.

Ülkede bir kuyu yapın: ipuçları

Ülkemizde su her zaman yeterli oldu ve biz özellikle tutmuyoruz. Katılıyorum, doğal kaynakların dikkatli tutum fikri nispeten genç, o biraz fazla 10 yıldı. Bu durumda, herkes bu kaynaklar neredeyse aittir istiyor: evini - sahilde - ve daha sonra nehir veya tahta yanındaki tarafından ve eğer şanslıysanız.

Nehir her yerde olmadığı için Ya da en azından iyi yakın erişimde, ve su olmadan, bildiğimiz gibi, biz muhtemelen var olamaz. Hatta sauna, banyo veya duş gibi medeniyet yararları olmadan da yaşamak istemiyoruz. bahçelerin severler bahsetmiyorum - kuyu, nereye kendi salatalık veya patates olmadan?!

Ne iyi kuyu inşa etmek kendi elleriyle için neler yapılmalı? Aslında, çok az değil!

Yani, ülkede bir kuyu inşa değil, bir komşu bahçesinde su almak için - en azından ilk başta. Bir kuyu inşa etmek için, yeraltı suyu ekonomi için yeterli miktarda mevcut nerede olduğunu bilmek gerekir. Neden onun arayışı içinde bütün arsa kazmak ki?!

Yani: Güneş battıktan sonra (bir nehir veya göl kenarında değilse) su senin yanında aynı sis olamayacağını alametler, zeminde yosun, tatarcık. Bir nehir veya göl yoktur evinize yakın ise - arsa üzerinde su hayat güvence olabilir vardır. Eğer kehanetlere inanmıyorsanız - Eğer bir kuyu delmek için deneyebilirsiniz. Yoksa sana, en iyi profesyonellere bırakılmalıdır dikkat ediniz, maden suya aramak, ancak kendiniz yapmak.

su alımı ve iyi: Ben 2 kuyu türde olduğunu söylemek gerekir. Doğal bir şekilde su ile doldurulur - Daha önce kuyular sadece su alımı idi. Siteniz bir yere sahiptir ise - mükemmel! Yani, gerek yok kuyu delmek için. Eh o nemle doldurulacaktır.

Su alma çukuru iyi baş, gövde ve karter oluşur. ikinci olarak su. namlu kuyu duvarları ile onu topraklarda dökülme suyu korumak beton halkalar, yapılmıştır. Bir kuyu başı yağmur ve kir alamadım suya ardından gerekir ve kışın donmaması.

İyi bir geleneksel kürek olacak bu düzenleme için bir çukur kaz. Evet, büyük-büyük-büyük-dedesi gibi ve daha önce babaları ve dedelerinin o! bildiğimiz gibi, hiçbir ışık var, yer altında - daha fazla ipucu kafasına monte edilmiş bir lamba, stok kadar.

Önce bir çukur kazmak ve sonra hacmini ölçmek ve varil için somut halkaları satın alın. satınalma halkalar onlar birbirine bitişik (sözde halka "Yivli") olduğuna dikkat zaman. Bir koni şeklindeki birinci halkayı al, toprağa gömmek çok daha kolaydır. Hiçbir gövdeler kuyular veya asansör boşluğu çarpık olamaz: Ve duvarların verticality Yüzüklerin yüklenmesi sırasında çekül kontrol edin.

Yeryüzü parçalanan olmadığına dikkat -. Çukur boyutu kazmak yaklaşık 30-35 cm halkanın çapından daha büyük olmalıdır. - değilse, devam edin. halka toprağı yerleşmek 2 sipariş üzerine hala olduğunu unutmayın. Zemin atıyorlardı edilirse - şey, şans bitti ve hızlı bir şekilde çalışmak zorunda kalacaklar.

Ve su ulaşmak burada bir zamanda, halka ihmal - delik nedenleri dışında su ve kir pompalama veya kova çekerek, 2-3 kazı metre için devam etmesi gerekecektir. İşte bir asistan olması daha iyidir, hatta iki - yalnız bu tür işler çok zor olacak yapmak.

tüm halkaları sonra su ve kepçe ile halkaları arasındaki grouting başlatın. Bu kenevir veya kil ve çimento gücü üst kapak yukarı gelecek şekilde yapılabilir. Sonra birbirlerine zımba ile duvar halkaları takmak ve yağlı boya ile boyanmış. çakıl, senin kuyunun dibine doldurmak gerekir - su için doğal filtre unutmayın.

İşte, iyi ve hazır olduğunda çamurda, ama çok mutlu.

Tüm? Ama nerede var! Bu kör alana kadardır. Bir yerde aynı, çizim su olmak zorunda ve yere senin kova koymak. Kör alan beton veya kil yapılabilir. Değilse - ilkbaharda tüm kir senin kuyuya sorunsuz birleştirmek olacak ve orada su içmek dışında, mümkün olmayacaktır.

Kör alan için her şey yine bir kürek alıp halka yaklaşık 2 metre derinliğinde toprağı kazmak. Daha sonra kil ile boşluk, kum, çakıl üst rulo doldurun.

Toprak en az 3 yıl küçültmek, bu yüzden çok iyice kil bastırıp sıkıştırmak unutmayın. Her bahar yapmak gerekecektir. çok net ve temiz su kuyusu bulunmaktadır - Ne kadar iyi kör alanı yapmak.

Şimdi baş mesafesi hat çalışmaları güzel ve hoş. yerden bulunmaktadır - "yandan görünüşüdür de", olmasıdır. , Çocuğunuzu yüksek götürün ve bir evcil köpek veya Allah korusun orada düşmeyecek - üst ızgara sağlayın. Yorgun değildir ve ayrıca ahşap ile çalışmak nasıl biliyorsanız baş mesafesi, en toplayabilir. Ve onlar şimdi büyük çoktur, özel bir mağazada güzel ev alabiliriz. Sürece yükleyin olarak - senin su kuyusu doldurun ve sizin gayretleriniz de su için kendinizi ödüllendirin.

Kapalı ve açık Kazıcı: kendi elleriyle (60 fotoğraf) ile ülkedeki kuyular. üstyapının Üretimi

Modern şehirlerin sakinleri plastik şişelerde içme ve yemek pişirmek için su satın almak alışmış. Ama yaz yazlık, onun tarafından kendileri için temin için başka bir fırsat var. Bunu yapmak için, kendi elleriyle ülkede bir kuyu nasıl oluşturulacağını bilmek gerekir.

Eh ülkede - temiz su kaynağı ve dekoratif bir eleman

bir su kaynağını kazma Teknoloji

inşaat için talimatlar işin iki aşamadan oluşur: Ülkede kazma çukurları ve çukur tasarımına - kendi elleriyle, bunlardan her biri yapabilir. eylemlerin doğru sırasını bilmek yeterlidir.

İpucu! Olursa olsun sermayenin bir arsa üzerinde bir ev inşa veya blok konteyner geçici konaklama tatil evleri için kullanılan bakılmaksızın, kuyunun için yer temin edilmelidir. Belki de onun tesisat peyzaj tasarımı banliyö alanın planında değişiklikler gerektirecektir.

bir site seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde emin olun.

Kuyunun devre düzenlemesi

yerinde jeolojik koşullara bağlı olarak kullanılan iki ana kazma toprak teknolojileri vardır. Biz daha ayrıntılı olarak bunların her düşünün.

Ülkede toprak serbest akan olmadığı zaman durumunda geçerlidir ve çukur duvar iyi onlara biçim vermektedir için basılı tutun.

teknoloji zaman alıcı, basit ve net ama her anlamak rağmen, birkaç aşamadan oluşur:

 1. maden kazı (uzun sonları olmadan) tek seferde gerçekleştirdi. Aksi takdirde, yağış veya diğer dış etkenler toprağın dökülmesini neden olabilir ve bu nedenle sıfırdan çalışmalarını yeniden yapmanız gerekecek.

Çukur Opencast için Kazı çukurları

 1. Mil genişliği gelecek kuyu duvarları güçlendirmek için kullanılan 10-20 cm çaplı beton halkaya aşmalıdır.
 2. takviye duvarları için beton halka akiferdeki sonra monte edilir. Onların iniş manuel veya otomatik vinç kullanılarak gerçekleştirilir.

Montaj için halka bir vinç veya vinç kullanılan

 1. Halka dikkatlice birbirine sabitlenmelidir. Bu amaçla, özel bir dolgu, bina süpermarketlerde satılan. Aşırı durumlarda, uygun kenevir lanmış. senin Nelly karışım kullanılmamalıdır Değil üzerinde.

Özel bir dolgu macunu kullanarak eklemleri kapatan için

 1. Zemin ve halkaların dış kenarı arasındaki aralık, kaba kum ve sıkıştırılmış ile doldurulur.

Dikkat! Elektrikli araçlar uygulandığı takdirde de kazı çukuru için proses, daha az emek yoğun ve zaman alıcıdır. genellikle yeni bahçe araziler henüz elektrik şebekesine bağlı değil, çünkü her zaman mümkün değildir. Bu durumda jeneratör kiralama evler kurtarmak olabilir.

Toprak ülkede kumlu olduğunda, iyi açık yöntem çünkü kendileri kazma için çok trajik sonuçlara yol açabilir duvarların yıpranma riski ait çalışmayacaktır kazmak. Buna ek olarak, işin fiyatı çok sürekli çukur olaydan toprağı temizlemek için ihtiyacı artar.

Bu nedenle, adı farklı bir yöntem kullanır "halkada."

Aşağıda onun özüdür:

 1. Gelecekteki kuyuları için yerleştirmek için planlanmıştır.
 2. Bundan sonra çukurun kazma. Büyüklüğü tam beton halkanın çapı kullanılır eşleşmelidir. çukur kenar kalkmasına olmayacak gibi işlem sürece devam eder. toprak türüne bağlı olarak, 25 ila 200 cm arasında bir derinlikte gerçekleştirilir.

kazma kapalı yöntemde tüm çalışma zaten kurulmuş beton elemanları içinde gerçekleştirilmektedir

 1. Elde edilen delik birinci halka yerleştirilir. kuyu derinleşen tüm fazla çalışma onun içinde üretilecek.
 2. halka derinleştirilmesi ile zemine batacaktır. En kısa zamanda onun üst kenarı, aşağıdaki betonarme yapı ayarlamak için üst kesme yere eşit olarak.

üst derinleştirilmesi ile yeni bir bölüm eklendi

 1. akifer henüz ulaşılmamıştır kadar operasyonun aynı dizisi devam ediyor.
 2. Son set halka tamamen toprağa sokulmasına gerek yoktur.
 3. Sızdırmazlık ve yapı kazma açık yöntem ile aynı şekilde yapılır güçlendirilmesi.

bir delik istenilen derinliğinde toprağın ve ülkedeki iyi yerleştirmek için nasıl sorusuna hareket etmeliydim onun betonarme yapıların güçlendirilmesi: Elleri yaptı ve yüklü dekoratif eklenti yardımı kaynağını kullanmakla kalmayıp sitenin bir dekorasyon olarak hizmet etmek sadece kolaydır.

Önceki iki durumda da olduğu gibi, adım çalışma süreci adım sıraladı:

 1. Beton halkanın sıkıca ve toprak arasındaki boşluğu doldurulur, kaba kum, bir delik içine güçlendirilmiştir.
 2. dekoratif parça çukurun etrafında daha sıkı oldu için, bir beton temel yayınlayabilirsiniz. Derinleştirme - 30 cm.

güvenilirlik için dekoratif üstyapı temeli üzerine monte edilebilir

 1. Eğer kendi elleriyle ülkede bir dekoratif kuyu dik ise ahşap malzeme olarak onun için en uygun olanıdır. Bir günlük ev şeklinde yığılmış Oshkurennye günlükleri, mükemmel site tasarımıyla.

işlenmiş keresteden Fotoğraf kuyuları

Dikkat! isteğe ahşap yapının temelini serpmek. İlk taç yere doğrudan yerleştirilebilir. Doğal olarak, bu durumda, ağaç rot önlemek için antiseptik ve koruyucu bileşiklerle tedavi edilmelidir.

 1. Hala vakıf yaparsanız, ilk ahşap bağlama civataları ile buna takılır.
 2. kabin Log 100 cm veya biraz daha yüksek bir yüksekliğe üzerine inşa edilmelidir.
 3. kare içinde iki dikey direklere monte edilir. Onlar çatı için temel oluşturacaktır. Aynı zamanda kapıyı, hangi dolayı düşecektir güvenli ve kova kaldırdı.
 4. Çatı iki çubuk yapılır, raf üzerine monte edilebilir ve enine çubuklar birbirine bağlanır ev, nakavt. Eğer arzu ve yeteneği varsa, çatı çift sadece bitmiş ama kalçalı edilebilir.

Eh bir beşikçatılı Onduline kaplı

 1. Çatı malzeme olabilir:
 • Doğal fayans - bu çok pahalı bir malzeme olmakla tasarımı için de çok az gerektirir;
 • Ondulin veya alüminyum profiller - de, iyi bir ev çatısı çatısı, tek bir stil oluşturmak ile birleştirildiğinde;
 • bambu, saman, saz - bir ülke tarzında dekore alanlar için uygundur;
 • panoları, oyma - özgün ve etkili bir seçenek.
 1. Son aşama - Çeşitli enkaz girmesini kuyu koruyan çatının montajı. Şekli kişisel tercihine bağlı olarak keyfi seçilir.

Sadece düzgün, temiz ve soğuk su kaynağı olacak ülkede iyi kazdık. dekorasyon seçenekleri gelince - her şey size bağlıdır.

Bu makaledeki videonun olabilir kuyuları kazma hakkında daha fazla bilgi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

24 + = 27