Eh vinç

pasta elleriyle ne kadar iyi

2. Reliance karşı ağırlık.

Geometrik tasarımlar boyutları kuyunun derinliği doğrudan bağlıdır.

Karter vinç - fonksiyonel dekorasyon alanı

eski çağlardan beri bilinen bir kolu ve karşı vasıtasıyla kuyudan su Raising. Geçtiğimiz yüzyılda mekanizmasının yapımı hala kendini üretim için basit ve ulaşılabilir iyileştiğini, ancak edildi. sitede yapısı özel özgünlük ve romantizm manzaraya getirecektir böylece Eh vinç, oldukça nadir hale gelmiştir.

Eh vinç

Tasarım kuyu vinci özellikleri

Bir destek olarak vincin en erken modelleri de yakındaki ağaçlar eski Mısırlılar biliniyordu. Daha sonra bunlar Mezopotamya'da sulama için kullanılmıştır. Kaldırma cihazı prensip aynıdır - bu kol karşı ağırlığın bir kolu ve suyun diğer kova de sahip olan. Fiziksel çaba olmadan tırmanıyor tam karşı ağırlık kova kütlesinin düzgün hesaplanması ile.

ve - kapısının yardımıyla; b - bir vinç yardımı ile; 1 - Kapı; 2 - zincirli ya da bir ip; 3 - üstünlüğü vinç; 4 - denge ağırlığı; 5 - Baba vinci (bir çatalla kutup)

tasarımı için baz kovasından bir yan zincir (heks) ile süspanse edilir denge çubuğu, bir kutup veya kiriş, ve diğer yandan - avantajdır. Tüm yapı, bir kadın (bir çatal ile kutup) üzerine monte edilir. daha kolay bir vinç kullanılarak bir silindir üzerine sarmak için kapı devre kullanarak daha su çıkarmak için. tasarım tek dezavantajı su seviyesinin derinliğini sınırlamaktır. yukarı hatırı sayılır uzunlukta parçaların kullanılmasını gerektirecektir su 8 m'lik bir mesafede, oldukça zor olacak kendi elleriyle böyle bir kaldırma mekanizmasını yapmak.

Tablo oranı kuyu parametreleri

Kaldırma su için tasarım aşağıdaki parçalardan oluşur:

kuyu vincin Geometrik parametreler madenin derinliğine bağlıdır. mekanizmanın imalatı ile devam etmeden önce, tüm yapı parçalarının boyutlarını belirlemek bir çizim yapmak için daha iyidir.

Kaldırma mekanizması kendi avantajları vardır:

 • sıradışı tasarımı;
 • Suyun hızlı ve kolay kaldırma;
 • Basit ve dayanıklı yapı.
 • de derinliği sınırı;
 • bir kapak ya da su kirliliğine yol açan olmayan hermetik tasarımı, kullanımı.

İlk adım kaynak ekipmanı için bir konum seçmektir. Size sağlık standartları ve düzenlemelere uygun olması gerekir, kendi güvenliğiniz için, keyfi olamaz:

 • kontaminasyon kaynakları (bınaların, fosseptik) olan mesafe - 30 m;
 • evden - 10 m;
 • Karayollarında - 30 m;
 • Wells sular altında alanlarda sulak içinde tutamayacak.

yuvarlak ve meydanda - tasarım ortak sürümleri dahil, herhangi bir uygun şekil olabilir. Eh üç bölümden oluşmaktadır:

 • eşik - yerden 50-70 cm hareket ve döküntü ve dondurma mayın korumak gerekir;
 • varil - Su çekme ürün (kovalar, küvetler) geçişi için hizmet etmektedir;
 • yağmur suyu parçası.

Uyarı. merkezi su kaynağının inşaat tüm mevcut kurallar Sanpin 2.1.4.544-96 belirler.

iyi performans kereste veya beton halkalar duvarları kaplayan. güçlendirmenin Mil derinliği ve tip bunların yerinde toprağın tipine bağlıdır.

bir günlük ev inşa etmek için çeşitli ırkların ahşap gerekir. Yağmur suyu meşe, kızılağaç, karaçam günlükleri toplanır. Bu ağaçlar neme dayanıklıdır. fribord üst kısmı çam veya ladin yapılabilir. Kereste pürüzsüz kadar kumlu, kabuğu temizlenmelidir. iş günlükleri çatlaklar, solucan deliklerinin, mantar ve böcek olmadan çapı 200 mm'dir.

Eh tahtadan yapılmış

Konsey. su tablası derinliği gittiğinde kazma kuyular için, kuru mevsim (yaz, erken sonbahar) seçildi.

gövde zarar yöntemi düşürmek iyi veya yavaş mayın bitmiş içine kabin Log monte edilebilir. taç altındaki daha iyi su girişi için çadır oluşturacak şekilde ayarlanmıştır. En altta gelen sıvıyı filtrelemek için kaba kum ve çakıl döküldü. kalite sıhhi standartlara uygun olmaz ise kurulum bittikten sonra, iyi pompalama su birkaç açın.

Eh bir vinç genellikle beton halkalar ile donatılmış. Daha kolay çünkü balta ile günlük kurulum gerekli becerilere, günlüklere göre daha onlarla çalışmak. maden satın halkaların çapından 20 cm daha büyük gömülmüş. Bu mesafe, kolayca gövde halkaları düşürmek ve bir ilave filtre katmanı olacaktır kum veya çakıl dış dolgu, çalışmasına izin verir.

Konsey. kurulumu için somut halka işareti KS 10-9 kullanılması önerilir. kilidi ile ürünlerini seçin, onların yuvası ve dikişleri gücünü artıracaktır.

giderek sarkma sonraki elemana halka altında toprak ve yükleme yapısının zarar, iyi inşa edebilir. İkinci Düzenleme - birbirleriyle bağlanması, istenen değere madeni kazılması su pompası ve halkaları daha düşük. kilit olan ürünler kum, çimento ve su camı çözeltisi promazyvat gerekir, ring kelepçeler daha sıkılır. Üst halka o kuyunun kuyu başı olacak, yerden dışarı çıkmalıdır. alt çakıl filtre etmek için gerekli olan en dökülür.

Beton halkalar montajı

Zemin kısmı yakın dekoratif kutular, çerçeve kirişleri işletmek veya diğer cilalar kullanabilir. kuyu vinç üzerinde çatı uyacak, böylece bir sonraki aşama değildir - vinç yapımı.

<h3 "9gt; kaynağın yenilenmesine Sağlığı ve Güvenliği

 1. Her zaman bir korku ortağı ve yardıma olmalı, tek başına bir iş yapamaz.
 2. Adam iyi şaftlar alt bir güvenlik halatıyla güvence altına alınmalıdır battı.
 3. Bu yüzeyine yükselir gereken ilk gaz giriş semptomlar (baş dönmesi, mide bulantısı) varil hava kontrol edilmelidir.
 4. Gelen su pompası düzenli toprağın çökmesini önlemek pompalanır veya kepçeler.

kuyu vinç Üretim teknolojisi

gereken malzemeleri çalışmak için:

 • Çıtçıt ve sert kabuklu yemişler;
 • vida;
 • metal zincir;
 • ahşap bar bölümü 50 x 100 mm;
 • duralümin tüp ya da ince bir kutup;
 • 18 kg bir ağırlığı;
 • kepçe 9 l;
 • Çelik açıları;
 • Tüp bölümü, 50 mm.

İlk adım, - bir destek vinç kolu ahşap vinç için 2.7 m montaj yüksekliği 50 x 100 veya 100 x 100 mm kullanılmıştır .. Vakfın gücü toprağa ağacın temas olmamasını sağlayacaktır. iki metalik boru veya 2,5 m "Pasynky" kanal uzunluğu kirişin her iki tarafta sabit pimler - bu destek "üvey" bağlanır için.

Çukur 1 m, bir rafın bir derinliğe gömülmüş. Bir destek dikey hizalanmış olarak eklendi. kiriş ve şasi arasında, en az 15 cm'lik bir mesafe kalması gerekir. Metal parçalar beton. 2-3 hafta boyunca kadar çözelti gücü yüklü sahne ulaşır.

Konsey. dayanıklı ve güçlü destek için mükemmel malzeme - Karaçam.

Pit Crane Çizim

ikinci aşama. kol ve bom dengeleyici kirişin 50 x 50 mm yapılır. 4 m vinç gerekli çubuğunun iyi olarak derinliği için uzun 3.1 m. Bom çimento kurutulduktan sonra bir destek üzerine monte edilir. bağlama noktası denetimini güçlendirmek için tavsiye edilir. Menteşe düzeneği, hangi dengeleyici iki metalik parça ve montaj saplamaları M10 yapılmış bir desteğe bağlanır. Çelik açıları dört Çıtçıt M8 ile ön sabitlenir.

Üçüncü aşama. Kutup duvarlara dokunmadan hareket gerçekleştirmeleri gerekir bagaja kovayı düşürmeye. Bu parça için malzeme su geçirmez film ya da bir direğe yapıştırılan içi boş dura tüp olabilir. ahşaptan yapılmış ise 2.2 m bir kutup uzunluğu, kutup yüzeyi el mekanizması kullanıldığında dikkatli bir şekilde zarar görmesini önlemek için zımpara kağıdı ile cilalanır.

Bir kepçe (üst) ve kutup bir zincir (aşağıda)

direğin üst yaklaşık 1 m galvanizli zincir uzunluğu bağlanır için, bir okla öğeyi bağlar. direğin tabanında aynı zincir uzun sadece yarısı sabitlenir. Için 9-10 l veya kepçenin bir kepçe hacmini sabitlenir.

Konsey. kepçe yükünün önerilen ağır üst bölümü, daha sonra da su ile temas halinde, daha hızlı ve rulo batacaktır.

dördüncü aşamada. Kısa kol, karşı monte edilir - külbütörün ikinci ucu. Yük metal çubuklar kullanmak gibi, kendi ağırlığı 14-18 kg idi. bom dengelemek için M8 dugmenin monte.

Karter vinç yapıyı süslemek için kalır hazırdır.

U demirleri müreffeh tepe dönüşür sıradan metal desteklemek için, gübre ve tohum gerekir. yazı etrafında bir hendek kazma ve kompost ile dolu. bitkiler çirkin binaları ve direkleri gizlemek için sadece ve göze hoş, onları çekici hale getirmek için en iyi yolu Tırmanma. Bu tatlı bezelye, ortanca Clematisi veya dekorasyon desteği için dekoratif fasulye dikilebilir. Birkaç hafta sonra, kuyunun yakınında yer biraz kokulu bahçe haline gelecektir.

kuyunun Varyant tasarım

Seçeneklerden biri - kuyu vazo ve saksı etrafında yerleştirmek. rocker yapılmış altın elleriyle Bu ustalar vinç, kuş altında ahşap veya çelik çerçeve boyama tasarım dekoratif unsurlar tamamlayan şekillendirir.

Karter vinç geçmişin bir yankı, ama onun işlevselliğini ve dekoratif itiraz ve bugünlerde talep ediyoruz.

Kendi elleri shadoof nasıl

Birinci vinç tarihi Mısır Yeni Krallık döneminden (1550-1069 gg. MÖ. E.) iyi başlar. kuyunun eski formunu shadoof denilen ve aynı zamanda arazi sulama için kullanılmıştır. Ama bu yapının çalışma prensibi değişmedi ve hala gelmiştir.

İndirme ve kepçe su kaldırma diğer ucunda bir karşı ağırlık ile bir kaldıraç kaynaklanmaktadır.

İlk kuyu bakiye için destek olarak kullanmaktan, bir ağaca yanında yer çalıştı.

İyi vinç yapısı, aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • dengeleyici (aksi takdirde bir ok, kiriş olarak da bilinir);
 • koluna (destek) için stand;
 • kutup;
 • zinciri;
 • kepçe;
 • yük;
 • (Isteğe bağlı) karşı ağırlık destek;
 • iyi.

Avantajı "zhuravlya9raquo; Bu çok daha kolay ve yaka ile daha hızlı kuyu daha su yükseltmek. Ama ne yazık ki, aksi yapısı çok hantal, çok az derinlikte kuyular üzerinde kullanılabilir.

Çünkü bu tür kuyuların bu eksikliği genellikle yalnızca bir dekorasyon olarak, yerleşik değil.

Eğer inşaat başlamadan önce, bir vinç-kuyu montajı için tüm hesaplamaları yapmak gerekir.

 1. kuyuların inşaat ve kiriş montajı için yerini belirleyin.
 2. Eh kirliliği (25-30 m) kaynaklarından uzak tutulmalıdır.
 3. Çekirdek yapımı ile ilgili mesafe en az 10 m olması gerekir.
 4. Daha yüksek yere bir kuyu kurmak en iyisidir.

Eh üç bölümden oluşmaktadır:

 • eşik (pisliği düşmesini kuyu korumak ve promorznut izin vermemesi için);
 • maden;
 • Su giriş bölümü.

Mayın yeraltı suyu tüm zemine daha yakın olan noktada kazma (bir uzman davet etmek iyi yerlere daha iyi bulmak için). akifere Derinlik instilasyon tipik olarak 1 m 'den daha azdır.

Tek seferde ya da aşamalı olarak bir delik kazmak.

kuyu şaft için çerçeve ahşap, tuğla, taş, beton yapılır. Her şeyden önce, o toprak kuyuya çökmeye ve toprağın üst katmanlardan içilemez yeraltı suyu nüfuz izin vermemelidir.

şekil yuvarlak veya kare, ve çok yüzlü olabilir.

Deliğin çapı kolay düşürmek için 20 cm halkaların çapından daha büyük olmalı ve onlara dışında çakıl veya kum doldurmak için.

Beton halkalar kuyusuna için sıkıca birbirine sabitlemek edecek bir kilit ile halka KS 09/10 işareti seçmeniz önerilir. Böyle bir çerçeve su geçirmez olacak ve on yıllar boyunca sürecek.

Çukur tamamen söküldü ve su pompalanır ise sıkıca bir kilit veya özel parantez ile birbirine bağlanır, buna karşılık halka düşmeye başlar. Geçen halka en az 20-30 cm için zemin üzerine çıkmalıdır.

Bir çukur kazmak için karar verirse, yavaş yavaş birinci girinti, bir beton halka boyutlu kazmak, ancak bu şekilde biraz yukarı doğru (20-30 cm) doğru çıkıntı yapacak şekilde. Belirtilmediği sonra, çukur kazdık ama halkanın iç mekan konforunda. girinti yüksekliğinin bir sonraki halka yüksekliğine eşit olur kez lavabo ve derin batmaya başladığı, böylece, birinci kenarı altındaki toprak temizlemeye başlar. böylece ikinci halka ve uyar.

kuyu yapımı için en yaygın malzeme bir ağaçtır. meşe ahşap, kızılağaç, titrek kavak, çam, karaçam, huş, ıhlamur, söğüt kullanma. Meşe isli take daha iyidir, o zaman suya acı bir tat ve renk vermek olmaz, hem de işlenmemiş 20 yıldan daha uzun hizmet vermektedir.

Suda hızla çürür, çünkü köknar kullanmak tavsiye edilmez.

Ahşap ve kuru çürümesi, küf ve çürüme arındırılmış olması ve dikkatli bir şekilde kabuk böcekleri mevcudiyeti için kontrol edilmelidir. günlükleri kaldırıldı kabuğu ve knot, ama üst katmanı sayesinde bozulmadan kalmalıdır.

en az 180-200 mm günlükleri çapı.

Ahşap kuyu, zaten tamamen bitmiş çukurda veya kademeli daldırma yöntemiyle inşa etmeye başlayabilir.

İlk durumda ilk taç alt monte ve sonra bir sonraki vb bağlanır.

İkinci durumda 1-1.5 m çukur derinliği görür ve bir kez üç taç ayarlanır. Sonra madeni derinlik arttıkça 25 cm ve taç her bir yanının orta altındaki zemin çıkarın. bir yedek oluşturulması ve köşelerden zemin kaldırmak ve daha sonra çerçeve ve sarkmaya başlar vybivat.

Kuyunun alt kaba kum ilk katman doldurulmuş ve sonra çakıl tabakası dökülür (suda daha iyi bir süzme için) yapılabilir.

parçalayacağım uçlu olmalıdır tüm ahşap parçaların yüzey tamamen yok olmuştur.

birkaç hafta tüm inşaat suyu dışarı pompalamak için kuyunun tamamlanmasından sonra sürekli nihayet temizlendi için. Tahliye su teknik amaçlarla kullanılabilir.

kuyunun yapımı sırasında Emniyet

iyi oldukça tehlikeli bir iş için delik kazarak. Hiçbir durumda yalnız yapmazlar. En az bir kişi her zaman yakın olmalıdır.

kuyu derinliğine olan birisi için sigorta için, halat toprak çökmesi durumunda bağlanmalıdır.

kafada kask olmalıdır.

Zaman zaman (yeterli olduğu anlamına gelir, mum yanıyorsa) madenden dışarı tırmanmaya ve aynı zamanda, içinde oksijen miktarını kontrol etmek için gereklidir. baş dönmesi ve mide bulantısı durumunda, hemen kuyudan almalısınız.

çukur kazma akifer ulaştığında, su nedenlerini pompalama veya olmadı, toprak çökmesi için kova balyalama başlamalıdır.

Her şeyden önce, siz "zhuravlya9raquo boyutunu belirlemek gerekir; kuyu için. Bu benim derinliğine bağlıdır.

Kısa uzunluğunu ve vinç-kuyunun uzun kol belirlemek için önemlidir.

Aşağıdaki tabloda "zhuravlya9raquo boyutlarını göstermektedir; dikkate kuyunun derinliğini alarak.

de İH, m derinliği

B ekseninin yüksekliği, m

Uzun kol L, m

Kısa kol L1, m

Denge ağırlığı m, kg

7 m çukur derinliği, kısa kol 3 metrelik bir uzunluğa sahip olmalıdır Yani, eğer.

figürü de tam bir inşaat-vinç gösterir.

 • 1 - (bir metre toprağa digged) desteğe çapraz çubuk;
 • 2 - desteği (Ön);
 • 3 - Bir ağırlık (denge ağırlığı);
 • 4 - basmalı;
 • 5 - zincir halkası ile;
 • 6 - kutup (kutup uzunluğu oyuk derinliğine eşittir);
 • 7 - tespit edilmesi için kova ile zinciri.

İlk olarak, desteği yüklemeniz gerekir. Bu çubuk (50 x 100 mm) yapılabilir. olası nem olduğunca az etkilenir kirişe amacıyla, 80-100 cm zemin içine betonla birleşik iki çelik kanalları kullanarak ayarlamak için tavsiye edilir. Yüklemeden sonra toprağa keresteden mesafe (boşluk), en az 20 cm olmalıdır.

bom bir menteşe eklemi (iki çelik saplama tutucusu ve M 10) ile çubuğuna takılır. köşeleri destek direklerinin M8 sabitlenir.

Bom tarafından zincir kutup sabit ve kutup diğer serbest ucuna zincir kova tutunur.

Kısa bir bom kolu (ayrıca Çıtçıt M8 düzeltebilirim) yükü monte.

kuyusuna yağış düşmez ve atık tahta kapağı yapılmalıdır, ya da özel bir kapı yükleyin.

En önemlisi, ellerinizle shadoof can olun hesaplamalar takip edip özellikle çukur sırasında, güvenlik uyarılarına dikkat edin.

Seçenekler, kaç yazlık shadoof süslemek için. Hepsi sizin hayal ve olasılıklar tamamen bağlıdır. Örneğin, bom bir kuş (vinç, balıkçıl) ya da başka bir karakter şeklinde yapılabilir.

"Zhuravlya9raquo çevresinde; Eğer çakılla tüm serpin ve çiçek saksıları koyabilirsiniz.

Beton halkalar iyi, bir renk ya da daha fazla boyanabilir varsa ve aynı zamanda eşsiz bir resim çizin.

dekoratif iyi Vinç daha tasarım seçenekleri için. Tamamen bile kıvırcık ile bitki çiçek, veya çevresindeki çiçeklerin çok tava yükleyebilirsiniz.

Shadoof suyu sağlamak değil, aynı zamanda onu ve ona her zaman hoş bir dokunuş dekorasyon, bahçesinde tasarımı ilginç bir ek katkıda bulunabilir sadece.

Str. En Dorogomilovskaya 10

Yapı 1 Dmitrov Shosse. 163 ve, döşeme -1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 8 =