manifold takımı

Manifold su taban için (birim karıştırma)

birden fazla segment hatları olarak adlandırılır - Cihaz su yerden ısıtma boruları önemli sayıda belirtilen zaman. Yerden ısıtma için bir kollektörü - Hepsi dağıtmak ve soğutma suyunu toplamak için, cihaz üzerinde açık olsun.

Ilık su kat boru devreleri ve bunun içinde dolaşan düşük sıcaklık ısı ortamının çok sayıda ile karakterize edilir. Temel olarak soğutucu 35-40 ° C'ye ısıtma gerekli gaz yoğuşmalı - Bu modda çalıştırmak edebiliyoruz Sadece kazanlar,. Ama nadiren ayarlayın. kazanları her diğer tür bolus sıcak su verir. Böyle sıcaklık onun kontur koşamam ile Ancak, - çok sıcak zemin rahatsız. sıcaklığını düşürmek ve gerekli bileşenleri ile karıştırmak için. Bunlar, belli oranlarda, sıcak su temini ile karıştırılır ve ostyvshaya ait boru hattını döner. Daha sonra, zemin ısıtma manifoldu ile, bu devreye verilir.

Bir karıştırma ünitesi ve bir sirkülasyon pompası ile yerden ısıtma için manifold

bir giriş ve çıkışları bir belirli sayıda bir cihaz - su devresi aynı sıcaklıkta hareket için, tarak Yerden beslenir. Bu tarak bu kazan giriş girer (ve kısmen de düğüm ile karıştırmak gider) yerden devreden soğutulmuş su toplar. Bu cihaz, - bir tarak gidiş ve dönüş - Yerden ısıtma için toplayıcı olarak adlandırılır. O ile düğüm mix gitmek ve belki - sadece herhangi bir ek "yük" olmadan tarak.

Yerden ısıtma için manifold üç malzemelerden yapılır:

 • Paslanmaz çelik. En dayanıklı ve pahalı.
 • Pirinç. Ortalama fiyat kategorisi. Yüksek kaliteli alaşımı kullanıldığında çok uzundur.
 • Polipropilen. En ucuz. İyi bütçe çözümü - (bu durumda olduğu gibi) düşük sıcaklıklarda polipropilen ile çalışmak için.

Yerden ısıtma sistemlerinin 6 Manifold

Dönüş hattı tarağına, tarak toplayıcı bağlı giriş devreleri zemin altına beslemek için montaj - döngüler verir. Bunlar çiftler halinde bağlanır - ayarlama yapmak daha kolaydı.

Su yerden ısıtma cihazı aynı uzunluktaki tüm devre yapmak için tutulması tavsiye edilir. Her döngü aynıdır ısıtmak gereklidir. Sadece yazık bu ideal nadir olmasıdır. uzunluğunda farklılıklar çok daha muhtemeldir olması, ve önemli.

vana ayar - Isı geri tarak koymak besleme tarak akış ölçerlerin tüm devrelerini eşitlemek için. Akış ölçerler - uygulanan derecelendirme ile bir saydam plastik kapaklı bir cihaz. plastik gövde döngüsünde hangi soğutucu hareket hızını belirleyen bir şamandıra vardır.

Küçük soğutucu soğutucu, oda geçer olduğu açıktır. Her bir devre sıcaklık değişim hızını ayarlamak için. Bu konfigürasyon ile Yerden ısıtma için toplayıcı manuel bir tarak arkasına monte kontrol vanaları kullanarak yoktur.

Tüketim değişikliği, ilgili rotasyon topuzu (yukarıda betimlenen beyazdır). daha kolay, kolektör düğümün yüklemesini gezinmek olun, tüm devreler, imzalamak için arzu edilir.

Debimetreler (sağda) ve servo / servolar (solda)

Bu sürüm kötü değil, ama akış hızını ve dolayısıyla elle hesapların sıcaklığını ayarlamak. Her zaman uygun değil. girdilerin ayar servolarını ayarlanır otomatikleştirmek için. Onlar oda termostatı ile birlikte çalışır. aktüatör kapatın veya akışını açmak için kumanda edilir için, Duruma bağlı. Bu şekilde, arzu edilen otomatik sıcaklığın muhafaza.

yerden ısıtma için mikser tertibatı, iki yollu ve üç-yollu bir valf dayalı olabilir. Isıtma sistemi karıştırılır ise - radyatör ve yerden ısıtma ile, düğüm hala mevcut ve bir sirkülasyon pompası. Kazan onun tsirkulyatsionnik olsa bile, tüm bu olamaz "satan" sıcak zemin döngüler. Bu nedenle ikinci olma. Ve kazan üzerindeki bir radyatör üzerinde çalışır. Bu durumda grubu zaman pompa karıştırma ünitesi olarak adlandırılır.

Üç yollu valf - iki su akışını karıştıran bir cihaz. Bu durumda, - geri dönüş hattından su ve soğuk su ile ısıtılmaktadır.

Üç yollu valf çalışma prensibi

Bu supap içinde soğuk suyun akış hızını düzenleyen bir hareketli sektör, düzenleyici. Bu sektör bir termostat, bir manuel veya elektronik termostat ile kontrol edilebilir.

Şema karıştırma ünitesi üç-yollu vana basittir: valf çıkışları sıcak su besleme bağlanır ve borular, aynı zamanda zemin ısıtması için tarak toplayıcı beslemek için giden bir çıkış döndürür. üç yollu bir vana tarak akış yönünde su "iten" bir pompa yüklendikten sonra (yön önemlidir!). termal kafasından Biraz daha pompa monte sıcaklık sensörü, üç yollu bir valf monte edilebilir.

Şema kat, üç yollu bir valf ile sıcak su için grup karıştırma

Her şey bu gibi çalışır:

 • kazandan sıcak su girer. İlk başta, vana ile karışımı olmadan atlanır.
 • sıcaklık sensörü, bir sıcak su (ayar sıcaklığının üzerinde) vanaya aktarır. Üç yollu vana dönüş hattından su ile karıştırın açılır.
 • Bu durumda, sistem su sıcaklığının önceden ayarlanmış parametreler ulaştığı sürece çalışmaktadır.
 • Üç yollu vana soğuk su kapatır.
 • Su çok sıcak olduğu kadar bu durumda, sistem çalışır. Sonraki podmes yeniden açıldı.

Algoritma basit ve sezgisel. Fakat bu düzenleme, bir önemli dezavantajı vardır - ısıtma yüzeyinin başarısızlık durumunda, sıcak su, ile bir karışımına doğrudan beslenecektir olasılığı vardır. boru Isıtmalı zemin yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz polimerlerin esas olarak belirtilen bu yana da çökebilir. Ne yazık ki, bu düzeni bu kusur ortadan kaldırılmaz.

Yukarıdaki diyagramda unutmayın yeşil jumper çekilmektedir - bypass. Masraf yapmadan kazan olasılığını dışlamak için gereklidir. Yerden ısıtma için manifoldu üzerindeki tüm kapama vanaları kapalı olacak, bu durum oluşabilir. Bu soğutucu akış hızı hiç olmayacak bir durumdur. bypass mevcut değilse bu durumda, kazan (bile emin aşırı ısınması) aşırı ısınması ve yakabilir. bir aktarma yoluyla bir baypas akışı ile su mevcudiyetinde, kazan giriş temin edilecektir (yapılan boru, çapı arasındaki bir basamak omurgasına daha azdır). Aşırı ısınma hiçbir masraftan olmak (bir veya daha fazla devrelerinde sıcaklık aşağı gitmez) olacak o kadar uzun normal modda çalışacaktır olmaz.

İki yönlü valf kazandan besleme yerleştirilir. arz ve dönüş kanalı arasındaki Köprü üzerinde vana dengeleme yüklü. Bu cihaz, istenen akış sıcaklığına (genellikle düzenlenir Allen anahtarı) bağlı olarak ayarlanır, ayarlanabilir. Bu soğuk su besleme miktarını belirler.

Çift yönlü vana kontrollü bir sıcaklık sensörü ile yüklenmiş olması gerekir. Önceki şemada olduğu gibi, sensör pompasından sonra yerleştirilir ve pompa tarağın yan içine sıvı tahrik eder. Ancak bu durumda kazandan sıcak su debisini değiştirir. Buna uygun olarak, pompa girişinde besleme suyu sıcaklığının değiştirilmesi (soğuk kümesinin akışı ve kararlıdır).

Şema iki yönlü valf temelinde karıştırma ünitesi

Bu şemadaki doğrudan kazandan devredeki suyun sızması mümkün değildir, böylece Gördüğünüz gibi, böyle bir düzeni soğuk suyla karıştırın, her zaman. Yani şema daha güvenilir çağrılabilir. yüksek performans ile hiç bir valf - Ancak iki yönlü vanaya grup karıştırma ılık su katın sadece 150-200 metre kare ısıtma sağlayabilir.

İki-yollu ve üç-yollu vana bant genişliği veya kapasitesi ile karakterize edilir. o birim zamanda kendileri aracılığıyla atlamak yapabiliyor soğutucu miktarını gösteren bu değer. Çoğu zaman dakika başına (l / dakika) ya da saatte metreküp (m3 / saat) olarak ifade edilmiştir.

vb dikkate hidrolik direnç sunar, ısıtma yüzeyinin kapasitesini belirlemek için - bir sistem tasarımı, genel olarak, bir ödeme yapmak için gerekli olan Yerden ısıtma için toplayıcı kendi elleriyle gidiyor Ama eğer, hesaplamalar çok nadiren yapmak. Genellikle deneyime dayalı ve onlar şunlardır:

 • 2 m3 / saat arasında bir akış hızı ile valf yaklaşık 50-100 metrekare sağlamak için gereklidir Yerden ısıtma (100 kareler - iyi bir ısı yalıtımı olan bir gerilme).
 • Eğer performans (bazen KVS olarak belirtilir) 2 m3 / saat 4 m3 / h, sistemler üzerinde moda koymak olan en fazla 200 kareler yerden alan içinde;
 • 200'den fazla m2 alanları fazla 4 m3 / saat kapasiteye ihtiyaç vardır, ancak çoğu iki düğümlerle birbirine karıştırıyorsunuz için - daha kolay döner.

iki yönlü ve üç yönlü - - Pirinç ve paslanmaz çelik malzemeler hangi vanayı olun. Bu unsurları seçerken sadece orijinal ve kanıtlanmış almaktır - işlerini bütün yerden ısıtma çalışmalarına bağlıdır ait. Oventrop, Esbi, Danfoss: kalitesinde üç net liderler vardır.

Orada seçmeliyim hangi başka bir seçenektir - akış sıcaklığı ayar sınırlar. Minimum ve maksimum sıcaklığa - performans genellikle fiş belirtilir. Orta bölgede veya güneye yaşıyorsanız, sezon dışında rahat kapalı sıcaklık ise 30 ° C veya daha düşük ayarlanması alt sınırı (35 ° C'de zaten sıcak) korunur. Bu durumda, ayar sınırları aşağıdaki gibi görünebilir: 30-55 ° C daha kuzeydeki bölgeler veya zayıf yalıtım zemin için 35 derece ayarlama sınırlamak için kaldırıldı.

kendi elleriyle Yerden ısıtma için Manifold

Son düzenleme: 2015/10/21

Yazar: Maxim Bezuh

Su seks kurulum için tüm inceliklerini gözlemlemek önemlidir. Her bir devre gerekli tüm ile donatılmış olmalıdır. Ve su zemin sisteminin önemli parçalarından biridir koleksiyoncudur. Eğer hazır kollektörü satın alırsanız, kesinlikle kolay seçenektir. Ancak, yaklaşık 20 bin ruble hazırlamak gerekir. Eğer kaydetmek istiyorsanız, o zaman kendi elleriyle Yerden ısıtma için kollektörü toplamak. Bu yazıda bunu öğreneceksiniz.

Toplayıcı paralel olarak çeşitli ısıtma devreleri için karıştırma ve ılık su dağılımı bir role sahiptir. Büyük bir enine kesit ve düşük hızlı ısı stabilize edici, ılık ve sıcak ısı taşıyıcının etkin bir karıştırma teşvik eder.

Bağlantı şeması çok basittir. Soğutucu döngü içinde geçtiğinde, manifolda döndürülür ve sıcak soğutma suyu ile karıştırılır. Sıcak ve ılık su oranı, özel valfler yüklenir ayarlamak için. Ayrıca, basınç sensörü, monte edilir ve doğru sıcaklık kontrolü için bir ısı edilir. Hiçbir kurulum maliyetleri ve sistemdeki basıncı artırır sirkülasyon pompası olmadan.

Aşağıdaki örnek bunu Yerden ısıtma için bir toplayıcı oluşturmak için gerekli olduğu amacı anlamanıza yardımcı olacaktır:

Örnek: Evde kazan. Kaynaktan ısıtma radyatörler için kablo uygulamıştır. Bu nedenlerle, 75 ° C ile 95 ° C arasında bir sıcaklığa sahip olan bir soğutucu gerektirir için Ayrıca sıcak bir zemin yerleştirmeyi planlıyor. Onun için, soğutma sıvısı 55 ° C ila 35 ° C arasındaki bir sıcaklıkta olmalıdır Zemin 30 ° C arasında bir maksimum sıcaklığa sahip olmalıdır Aksi takdirde döşeme zorlanacaksınız. Bu toplayıcı olmadan yapamaz böyle bir durumda bu. Gerçekten de, gerekli yerden ısıtma devresinde batarya daha düşük bir sıcaklıkta soğutma sıvısı doğrudan. Üstelik, ısı alanında boruların büyük bir uzunlukta daha basıncını arttırmak gerekir. Bu amaç için, toplayıcı pompası monte edilir.

Yerden ısıtma için nötr toplayıcı aşağıdaki ana elemanları içerir:

 • Üç yönlü veya iki yönlü valf.
 • sirkülasyon pompası.
 • Kapanma ve dengeleme vanaları.
 • İki toplayıcılar.
 • Termal kafası bir sıcaklık sensörü ile donatılmış.
 • Basınç ayarını ölçmek için.
 • Kanal. Havayı uzaklaştırmak için kullanılır.

Pakette ayrıca bir kolektör önemli bir rol oynar meme, bağlantı parçaları, tee ve diğer öğeleri içermektedir.

iki yollu ve üç-yollu bir valf yapısı

İki yönlü valf düşük bir bant genişliğine sahiptir. Bu nedenle, soğutucu besleme atlar olmadan ve sorunsuz olduğunu. Bu düzenleme ev için idealdir 200'den fazla m2 değildir.

Dikkat! Eninde sonunda valf hasar görmüş olabilir. Bu yüzden değiştirmek kolay oldu, bir Amerikalıya takılması önerilir.

Bu şekilde, iki-yönlü bir valf şu şekilde çalışır:

 • Termal kafa. Bu devresine girer soğutucu, sıcaklığını kontrol edecektir.
 • ulaşıldığında bir yüksek sıcaklık valfi açılır. Sonra bu sıcak su temin edilmez.
 • su soğuyana sonra, sıcak bir soğutucu ile atış açtı.
 • getiri su sürekli akar. Sıcak, sadece gerekli olduğu durumlarda gelir.

üç yollu vana ile ilgili olarak, evrensel olarak kabul edilir. Kural olarak, bu karmaşık sistemlerde kullanılır. Eğer hatlarına çok planlı varsa, üç yollu vana optimum bir çözümdür. Ancak, sıcaklık keskin dalgalanmalar yatıyor bariz bir kusur vardır. Devre termostat sıcak ısı transfer sıvısı hatalı veriler ile birlikte temin edilebilir. Üç yollu vana bant genişliği büyük ölçü vardır.

Dikkat! Çoğu zaman, bu tür bir sistem, ek aktüatörler monte edilebilir. Bunlar sıcaklık ya da hava sensörü dış sensörler tarafından kontrol edilir.

aşağıdaki gibi üç yollu vana çalışır:

 • Bu cihaz, aynı zamanda kazan geri akış ve by-pass hattından su kaynağı kontrol eder.
 • Bu cihazla İçinde ılık ile sıcak su karıştırılmasıdır.
 • kanat içinde yer alan geri dönüş borusu ve besleme borusuna göre dik bir konumda bulunmaktadır.
 • Zaman ayar soğutucu akışı ve sıcaklık seviyesinin miktarını değiştirebilir.

Eğer sıcaklık kontrolü için hava, ayrıca yüklü hava sensörleri tepki otomatik modda, gerçekleştirildi. ayarı manuel olarak yapılır, ancak doğru doğru akım oranını ayarlamak için son derece zor olmasına rağmen. Bu nedenle, bu eleman monte edilir. Bazı modeller yokluğunda yem tüketimini düşürmek için hava sensörleri fonksiyonu var. Ama böyle bir cihaz daha pahalı olacaktır.

Toplayıcı, diğer temel örneğin elemanları, bir tek yönlü valf, bir sıcaklık sensörü, ve diğer elemanları içerir. Her biri önemli bir işlevi vardır. düzeni monte ederken yönlendirilmelidir.

Yani, biz her güçlerinin Yerden ısıtma için manifoldu yapmanız gerekenler hakkında senden öğrendik.

Bir ev yapımı karıştırma ünitesi kurmaya nasıl aşağıya bakın:

Copyright © kendi elleriyle 2018 Paul. Malzemelerin Kısmi ya da tam kopyalama yalnızca doğrudan aktif bağlantı ile izin verilir.

web sitesinde yayınlanan bilgilerin tanıtma karakterdir.

Yerden ısıtma manifoldu bağlayın

Sistem ılık su kat - sadece sorunsuz çalışır ve geleneksel ısıtma daha etkili bir alternatif. Yerden ısıtma da bir veya daha fazla oda için, örneğin, her zamanki gibi bir takviye olarak kullanılabilir. Bu avantajı, sistemin, her zaman bağımsız çalışır ve ana ısıtma devresi bağımsız olmasıdır. Bu özerklik çok fonksiyonlu bir aygıt olarak çalışan, elleriyle Yerden ısıtma için bir toplayıcı içerir. çoklu görev kolektör "sıcak zemin" sistemi nedir?

zemin altı ısıtma sistemi manifold

Her şeyden önce, biz "sıcak zemin" kavramını analiz eder. Bu bağımsız ısıtma sistemi, ana ısıtma halkasına bağlanır. (- sistemi birkaç ısıtma devreleri varsa, birkaç toplayıcıları bazı durumlarda) bağlantı yerleri kenetlenme hiçbir ısı kaybı en etkili oldu olmuştur Yani, kolektör bağlantısı kullanın. ılık su zemin en ilkel toplayıcı - diğer ısıtma borularına bağlantı için yerleri olan ısı iletken borular, bir segment.

Şema basit toplayıcı

yönlendirir ve sıcak su ev ısıtma boruları boyunca akar kontrol eden bir soğutucu boru dağıtım devresi - O, kolektördür. Standart bağlantı yerden manifoldu soğutucu dönüş borusu veya besleme (ısıtma devresi bağlı olarak), çıkış cihazları yerden ısıtma boru sistemine bağlı bağlanan bir giriş manifoldu içerir.

Isıtma İlkel kolektör sistemi geniş bir aralığında ticari olarak temin daha karmaşık ve daha etkili birim, çünkü, herkes için almak için en karmaşık ısıtma düzeni mümkündür, çok nadiren kullanılır. Modern toplayıcı - rehberlik ve soğutucu akışını düzenleyen birçok unsurları ile bir teknoloji tasarımı. tür yüzey üzerinde yürümeyi mümkün değildir, ve her katta yüksek sıcaklıklara duracak - ayarlama nedeniyle kazan ısı taşıyıcı ve bazen bir sıcak bir zemin için kabul edilemez 95 0 ° C'de, 70 0 ° C'ye ısınır gerçeğine gereklidir. Bu nedenle, yerden ısıtma manifoldunun montaj mutlaka gerekli - Cihaz eşit dağıtılmış ısı soğutucu madde akan, hizalamak ve ısıtma sisteminin performansını izleyecektir. haznenin etkin işleyişi Bileşiminde şu elemanları tarafından sağlanmaktadır:

 1. Taraklar: akış ve geri dönüş;
 2. Vanalar: iki ya da üç-yollu;
 3. sirkülasyon pompası;
 4. Akış metre, basınç göstergeleri ve termostat.

Manifold ısıtma devresi

(. Şekil), aşağıdaki gibi yerden ısıtma standart toplayıcı devre çalışır: tarak birbirlerine ve ortak bir manifold bloğuna bağlanır. soğutucu besleme ve geri dönüş boruları aynı anda hizalama ve sıcak su sıcaklığının ayarlanması ile bir mikser içinde karıştırılır. gösterilen devre - sadece, ve kolektör devresinin son montaj ısıtma devreleri ve amaca sayısına bağlıdır. herhangi bir şemada besleme karışımı ve hat döner karıştırma valfleri uygulanacak. Tank hattı (soğutuldu ısıtma ortamı) soğutucu besleme kazan elde edilir, ısıtma devresi manifoldu içine beslenmektedir.

İki veya üç yollu taraklar için ısıtma için sirkülasyon pompası bağlanır. aşağıdaki gibi bütün devre çalışır: soğutma sıvısı besleme borusunda belirli bir süre için üst üste ve pompa durdurulur vanalar, verilen sensör sinyalinden grubu oda sıcaklığına ulaştıktan sonra. önceden tespit edilmiş bir noktaya soğutma sıvısı soğutulduktan sonra tüm ters sırayla olacak.

karışım valfı olan üç yollu

İzleme ve yerden ısıtma manifoldu yapılandırılması manuel veya otomatik olarak gerçekleşir. kurulmalıdır kontrol ünitesi veya servo otomatik çalışması için. iki ya da üç yol - kontrol cihazı, bir besleme valfını içerir. Geleneksel kontrol ve gösterme tertibatı kaynaktan valf imkanı soğutucu bir yönde akan farklıdır. Valf özel ilgi gerektirir yükleyin - ters yönde valf koyarsanız, hızla bozulur.

çelik bir top ya da çubuk - besleme valfinin kilitleme elemanı. Açılış örtüşme ortaya çıkar kolu vananın ve çevirerek kendisi elle veya sıcaklık sensörleri bağlı aktüatörler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

iki yönlü valf

karışım valfı İki yönlü sıcak akışkan miktarını ayarlayarak bir yönde sıvı sağlar. Ayarlama nedeniyle cihaz yetenekleri düşük kapasiteye sorunsuz ve yavaş yavaş gerçekleşir.

Bu durumda, rezervuar ile iki yönlü bir valf montajı tüm soğutma sıvısı sıcaklığı yerden ısıtma borusu boyunca homojen ve uygun bir sağlar ve ısı kontrol cihazı düzgünlüğü düşük verimlilik kapasitesi ile temin edilmektedir. vanalar takılması ve değiştirilmesi kolaydır İki yönlü, onlar güvenilir ve dayanıklıdır. Onların tek dezavantajı - yüksek sıcak bölge için tasarlanmış ısıtma sistemleri (≥ 200 m2) için uygun değildir.

Bir üç yollu valf ile Şema toplayıcı

Üç yollu besleme valfi, bir yuva, bir by-pass ve bir kısa devre valfı yetenekleri birleştiren daha karmaşık ve çok yönlü bir cihaz vardır. ya da çelik bir top ya da çubuk - toplayıcı yuvanın üç yollu bir vana, bir çıkışı ve iki girişe ve iki yönlü cihazında da aynı şekilde soğutucunun ayarı vardır. Bu valf farkı top ne de kök ne tamamen soğutucu akışını kapsayacak ve inşaat kendisi getiri ve arz yeniden dağıtım ve karıştırma için tasarlanmış olmasıdır. otomatik sıcaklık sensörleri ve kontrol gömülü, servo valf çalışma sinyalleri sıcaklığı ayarlamak için. akış karıştırma istenen derecede sağlayan servo kontrollü durdurma valf tasarımı.

aktüatörlü üç yollu vana

Üç yollu valfler geniş bir alan ısıtıldı binaların besleme başlık düğümlere yüklenir - ≥ 200 m 2 ve aynı zamanda birden fazla ısıtma sistemlerinde.

zemin altı ısıtma sistemi manifold

Yerden ısıtma, genellikle ortak bir toplayıcı düğüm monte ya da her bir ısıtma devresi önce ayrı bir toplayıcı ayarlanır. Son seçenek ise, tüm koleksiyoncular akış metre, termostatlar, hem de aşağıdaki unsurları ile donatılmışlardır:

 1. karıştırma vanası ve geri akış;
 2. Vana dengeleme ısıtıcı;
 3. Taşma vana.

En Yerden ısıtma için toplayıcı farklı düzenleri altında olabilir toplamak ve bazı şemalarda toplayıcı düzenekleri, ancak her zaman değil, atlanan kullanılan - tek tek döngü sistemleri. Sıcak katlı bir sistem, iki döngü içinde düzenlenmiş ise, kolektör ikincil devrede bypass olmadan etkinleştirilebilir.

Yerden ısıtma manifoldu ile çift devre sistemi

Eğer Yerden ısıtma için kolektör ünitesini kurmak önce, fırsatlar tartmak - bazen hazır bir tasarıma satın almak daha kolaydır. toplayıcı satın alınacak olursa, tüm parçalarıyla en iyisidir ve elementler aynı üreticinin vardır. bakır, çelik, pirinç veya polimerler: kendini montaj ile montaj ana montaj bileşenlerinin toplanacak olan malzemeyi seçmek gereklidir.

Ayrıca, endüstriyel tasarım seçerken aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmak önemlidir:

 1. Nasıl sistemi, ısıtma (genel olarak 2 ile 12) devreleri, boru ve bant genişliği devrelerinin toplam uzunluğudur;
 2. Borularda izin verilen maksimum basıncı;
 3. Genişletilebilir ısıtma sistemi;
 4. kollektörün manuel veya otomatik olarak kontrol edilmesi;
 5. Elektrik güç tüm bileşenleri ve montajlar;
 6. iç manifold delikler (verim) çapının.

Kendi elleriyle Toplayıcı

En verimli çalışması eşit uzunlukta ısıtma bölgesi bunlara bağlantıyı temin etmek üzere toplayıcı düğüm tarafından toplanabilir. boru hatlarının uzunluğu eşitlemek için yeterli doğrulukta ile, toplayıcıya bağlanmış eşit parçaya bölünür. en kolay yolu özel bir bilgisayar programı ya da "termal zebra" olarak adlandırılan fenomeni, zeminin yani düzgün olmayan ısıtma görünmüyor bir online Hesap makinesinde manifoldu montaj hesaplamak için.

Aşağıdaki bilgiler hesaplanması için gereklidir:

 1. dekoratif döşeme yazın;
 2. ısıtmalı alan ve büyük öğeler için içinde dağıtım planının alanı;
 3. malzeme ve boru devresi çapı;
 4. Kazanın nominal çıkış;
 5. Zemin yalıtım türü.

Önemli: boru eklem önlemek için yerden ısıtma borularını takarken - Mevcut düzenlemelere göre yasaktır. Soğutucu akış direnci boru hattının her fırsatta ve uzunluğunu arttırarak arttığı unutulmamalıdır.

toplayıcı hesaplanması

kollektör montajı - Öneriler

Bir yerden ısıtma sistemi tasarlarken, öncelikle kollektörü monte etmek için uygun yeri bulmak gerekir. standart birim toplayıcı kabine monte edilir ve kabin gidiş ve dönüş yanında yerden 30-40 cm yüksekliğe monte edilmiştir.

sırayla kendi hatalarını narekat ve maksimum ısıtma yerden ısıtma borularının sağlamak için değil de, kollektörü bağlamak için talimatlarını okuyun. Daha sonra sırayla bir sonraki düğümü (bu sanayi toplama ünitesi için geçerlidir) toplamak:

 1. ileri ve soğutucu akış doğrultusunun tersine çevrilmesi için tüp ekstrakte edin. Tüpler akışı ve kontrol ve gösterme tertibatı ile olmalıdır. Çoklu-toplayıcı varsa, tek bir yapı halinde bölümü toplamak;
 2. parantez (dahil) ile ilgili bir düğüm monte bölümlerin toplanan;
 3. Sonraki durak vanalar, otomasyon, sensörler ve diğer bağlantı parçaları yüklemek;
 4. Montaj duvarına veya bir kabin içine monte, termostatı, aktüatör ve sirkülasyon pompası monte;
 5. Bu sistem, "sıcak kat" ısıtma devrelerinin kazan ve boru boruyu bağlamak.

set başlığı

Şimdi daha sonra beton zemin dökmek mümkündür, yerden ısıtma manifoldu devresi basınçlıdır bağlayın. Termal toplayıcı ayarları kurulum bittikten sonra yapılabilir.

Kendi elleriyle Manifold montaj

Seri başlık - oldukça pahalı bir ürün bu kadar çok usta elleriyle yapmak istiyorum. Birçok unsurları hala satın almak zorunda, ancak maliyet ucuz olacak. kendini yetiştirmiş kollektör kaynak PVC boru ve bağlantı parçaları için en kolay yolu 25-32 mm Ø. Ayrıca tee ve aynı çapta dirsek ve çek valfleri gerekir.

Önemli: Ev yapımı boru takımını eklemlerin bir yeri vardır, bu nedenle tüm lehim dikkatle sadece montaj sırasında değil, aynı zamanda yerden ısıtma çalışması sırasında kontrol edilir ve edilmelidir.

Ev yapımı toplayıcı

vana ve bağlantı parçaları sayısı ısıtma devrelerinin sayısına göre hesaplanır. tüpleri ve rulet kesme buna propilen ve eklenme lehim elemanlarının özel makasla için gerekli araçlar.

Bölümleme toplayıcı işaretleme ve arzu edilen uzunlukta boruları kesmek, T arasındaki minimum mesafeyi muhafaza olup. PVC için lehim havya kapıları ve geçitler tee. Bu yapı ile pompayı bağlamak için bağlantı parçaları lehimlenmiş. Gördüğünüz gibi, her şey basit, ama daha karmaşık toplayıcı düğümler hazır satın almak daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 + = 69