Yerden ısıtma için toplayıcı

Yerden ısıtma manifoldu Sürüş - nasıl çalışır

Yerden ısıtma sisteminin kurulumu - Zemine gömme ısıtma devresi için değil, para harcamak zorunda değil, aynı zamanda ek ekipman, çünkü çok pahalıya gelen bir iş ısıtma sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için. Bu tip bir ekipman manifoldu, pompalar, vanalar ve sensörler bulunmaktadır. Bu yazıda, nasıl Yerden böylece tasarruf bağımsız ısıtmak için bir kollektörü inşa etmek göstereceğiz.

Yerden ısıtma manifoldu nedir

Toplayıcı - soğutma sıvısı olarak kontrol edilmesini sağlayan parçaların bir kümesi: karıştırmak ve paralel ısıtma halkaları sıvıyı dağıtmak. Büyük bir enine kesit ve düşük hızlı sıcak ısı aktarma sıvısı istenilen değerlere soğutucu sıcaklığı uyum sağlar, bir kazan, ısıtma borularından, sıcak ve uzanan, tedarik edilir birleşmesini sağlar.

dışında su sıcaklık sensörü, ısı sensörü ve sensoru, sistem içindeki basınç: uygun çeşitli sensörler yüklü sistem arzu edilen sıcaklığa geri dönüş hattını (soğutulmuş su döngüler kat) ve sıcak su karışımı için. Sensör bilgileri karışık soğutucu olan valf, beslenir. bir pompa ve özel bir sensör ile taban ısıtma manifold takımı, sistemdeki basıncı izleyebilir.

Daha iyi çalışma prensibini ve sistem ihtiyacını anlamak için, aşağıdaki örneğe dikkat edin: Kazan, yerden ısıtma, radyatör ve duş bağlı evde. Duş, ısıtıcı ve sadece 50 ° C, sıhhi normları geçmeyen zemin sıcaklığı tamamlamak için gereken yere ısıtılması için 75 ° C bir sıcaklığa sahip olan bir soğutma sıvısı gerektiren yaklaşık 70 ° C'de sıcak su gerektirir 30 ° C

Görüldüğü gibi, direkt olarak bir pompa temin etmektedir, bütün su tüketici, bu nedenle, uzun döngüler normal çalışmasına ek olarak, sistem su soğuyacaktır ılık su kat için bir hazne, ek baskı gerek yoktur kazan, bağlanır. Ayrıca bakınız: "Yerden ısıtma bağlantısı optimal şeması - doğru seçim yapmak."

İhtiyacınız olan karıştırma ünitesinin stabil çalışması için:

 1. Aşağıda ele alınacak vana, karıştırma;
 2. su basıncını kontrol etmenizi sağlar pompası, (daha fazla: "Ne sıcak su zemin için bir pompa seçmek - detaylarda farklılık");
 3. ve dengeleme valfleri kapanma;
 4. Sensörler: termometre ve termostat ile basınç ölçer;
 5. Sistemde hava Biriken stabil bir operasyon engellemektedir, yüzden çukur havalandırılmıştır gerekir.
 6. dirsekler, bağlantı parçaları, vb: sıhhi tesisat konnektörleri çeşitli gerekecektir

iki yollu ve üç-yollu vana: Toplam yerden ısıtma için çeşitli montaj yüklenir karıştırıcı valf iki türü vardır. Onlar bize daha fazla söylemelidir çalışmasının prensip, farklıdır.

Nasıl iki yönlü valf yapar:

 1. Bir sıcaklık sensörü ile Termostat dış hatları içine akan ısı taşıyıcının ısıtma ölçer;
 2. Su sıcaklığı normalden daha yüksek ise, termal kafa sıcak su tedarik azaltmak için valf kapanır;
 3. Sıcaklık gerekenden daha düşük ise, valf açılır ve devre artar sıcak su miktarıdır.

Görüldüğü gibi dönüş borularının sürekli bir akışı olduğu durumda, iki-yönlü bir valf operasyonu, sıcak su beslemesini kontrol etmektir. Bu vana, bir düz zemin ısıtma sağlar, düşük iş hacmine sahiptir. Eğer yerden ısıtma yüklemeyi planladığınız oda az 200 metrekare, bu karıştırma vanası kullanmaktan çekinmeyin olabilir.

Bu konuyu dağıtmak ve yerden ısıtma için manifoldunda bulunan bir karıştırma vanası bağlarken tavsiye vermelidir, vana arızalı hale gelirse gelecekte yerini kolaydır olacak çıkarılabilir bağlantı yoluyla yüklemek için gereklidir.

üç yollu vana Work:

 1. Atlatma vasıtası içinden içinde kazandan geri dönüş hattını ve sıcak su dengeleme, aynı zamanda üç yollu vana;
 2. valf içinde sıcak su borusu ve bir geri dönüş borusuna dik yüklü özel bir vana, olduğu;
 3. Bu valf pozisyonu değişir ve bu karışım akışkanın son sıcaklığı kontrol eder.

Böyle bir valf, birden fazla ısıtma devreleri kullanılır, örneğin büyük bir ısıtma sistemleri, için idealdir. Ayrıca yerden ısıtma Grup toplayıcı otomatik olarak su sıcaklığı ayarlamak mümkün halinde tavsiye edilir. Sistem otomatik supap mekanizmaları yüklü çalışır üzere, hava ve sıcaklık sensörleri kontrol eder.

Üç yollu valf iki dezavantajı vardır:

 1. Zemin sıcaklık değişim aniden çok ortaya çıkar;
 2. valf pozisyonunda hatta küçük bir değişiklik Sıcaklıkta ani değişikliklere yol açabilir, çünkü yüksek olması nedeniyle bant genişliği o ısısını düzenlemek oldukça zordur. "Yerden ısıtma için bir mikser ne kadar ve bunu neden ihtiyaç.": Ayrıca bkz

o sistemin otomatik hale getirmek gerekli olup olmadığı

Her şeyden önce hava sensörleri bahsetmek gereklidir. Onlar evinizin dışındaki sıcaklık dayalı soğutucunun sıcaklığını ayarlamak için izin verir. Bunu kendin yapabilirsin, ama büyük ölçüde soğuk, bu tür durumlarda can, hava sensörleri dondurmak izin vermez evde sabah böylece don, uyuduğunda gibi beklenmedik gel.

Hava sensörleri genellikle 1/20 valf kısmı önyargı iç sıcaklık sensörleri, set gerektiğinde daha bina sıcaklığı.

Isıtma sistemi için tüm parçaları seçtikten sonra, inşa etmek başlayabilirsiniz. Karıştırıcı dış ya da iç dolap olabilir ayarla, ancak açık dolaplar sadece 16 sm bir sistem genişliğine uygun unutmayın.

Sürüş yerden ısıtma manifoldu fotoğrafta gösterilmiştir. Dikkatle okuyun ve bu düzeni için sistem toplamak.

Toplayıcı - Evde ısıtma sisteminin düzenlenmesi için gerekli bir şey, sadece fiyat korkutmak, ancak yerden ısıtma kollektör bağlantı önemli ölçüde su ısıtmak için enerji maliyetlerini azaltmak için.

kendi elleriyle Yerden ısıtma için kollektörü nasıl yüklenir

kollektör dolabı yüklemeye gerek

Dolap, kolektör ısıtma ve yerden ısıtma için düzenlenir, bir fotoğrafta, sistemin ısıtma elemanını kapsayacak şekilde gereklidir. Ayrıca yerdir yerleşimleri ısıtma için inşaatın diğer detayları ile ısıtma borularının dok. Aynı zamanda ısı kaynağı ve sıcak bir zemin işleyişini ayarlamak için cihazlar ayarlayın.

Özel evlerin bazıları sahipleri kendi elleriyle Yerden ısıtma için kollektörü yüklemeyi tercih. Özel bir kabine hazır sonra, yem ve suyu geri dönüş borusunu istila. Bunlardan ilki, kazan içinde sıcak su, ve ikinci teslim - soğutuldu soğutma sıvısı toplar ve ısıtma yerine geri döner.

bir ısıtma sistemi olarak kolektör elemanı

valfler toplayıcıya bağlı olmalıdır. Bu birkaç çıkışa sahip bir yüze sahip bir boru kesitidir. Giriş toplayıcı valfine bağlı olmalıdır. Özel ara parça ile, metal ve plastik yerden ısıtma devrelerinin toplayıcı ısıtma sistemi için bir bağlantı gerçekleştirir.

borunun diğer ucuna birden dalları ile dağıtım manifoldunun bir verime sahiptir. Bu kapalı ya da normal bir fiş veya bir ayırıcı yükleyip - havalandırma, otomatik olarak rastgele Sistemde hava üretilen çıkarılması - bir yan boşaltma vanası ve diğer taraftan da bu yer alır.

kollektör Atama ve kurulum özellikleri

Bütün ısıtma sisteminden ayrı olarak monte zemin su yardımıyla bir ev ısıtmak için inşaat. Yerden ısıtma manifoldunun montaj su ve geri dönüş borusundan izolasyon teçhizatı için gereklidir. Bu birimin kapsamı da bir pompalama ünitesi içerir (ayrıca okudu: "elleriyle elektrikli şömine: Sadece kompleks hakkında").

konumu ısı iletkenlerinin son noktalar eşit uzaklıkta olacak şekilde Tipik olarak, elleriyle yerden ısıtma manifoldu duvar alanı içine monte edilmiştir. Bu düzenleme sayesinde, yerden ısıtma bağlantı ısıtma sistemi için optimum çalışma modu sağlanabilir. (: "Nasıl elleriyle piroliz kazanları yapmak" da okuyun) ısı odaları ve müştemilatı çok sayıda için gerekli olan durumda, ısı transfer sıvısı için çeşitli dağıtım merkezleri öngörmek arzu edilir.

toplama grubu oluşturan elemanlar

Bileşiminde Yerden ısıtma için toplayıcı var

 • "TTT" tee göre bağlandığında, çizgiler tarak;
 • Bir üç yollu valf ile karıştırma ünitesi;
 • dallara su akış vanaları ayarlama ile manifoldu temin;
 • geri dönüş manifoldu - Otomatik modda, servo valf faaliyet ayarlanması;
 • bir drenaj tertibatına sahip bir dolaşım pompası;
 • Yerden ısıtma manifold için Akış ölçer;
 • su yerden ısıtma ve otomasyon süreci ayarlanması için bir cihaz.

Bazen toplayıcı gerektiğinde radyatör ısıtma sistemi için tasarlanmış petekleri içerebilir.

manifoldu bağlantı yerden ısıtma devresini sağlar olarak, sıcak bir ısı transfer sıvısı akışı ve geri su ( "sıcak katlı ısıtma devresini, basitten karmaşığa" olarak göz) bir ısıtma modu sağlamak için karıştırılır, burada su ısıtma sistemi ile karıştırmak için montaj girer.

tarak üzerine monte Vanalar, sistem monte bireysel devrelerine ısı kaynağı tedarik sorumludur ve aynı anda tasarım su zeminden ısıtma kontrol eder. Odaya belirli (önceden belirlenmiş) sıcaklık, ısıtma devresinde, sıvı soğutucunun, otomatik valf bloğu erişim ulaşıldığında. debimetre Yerden ısıtma için manifold ekonomik enerji tüketimini sağlar.

Isıtma şap sensörlerle ilgili termometre, darbe cihazlar - Buna ek olarak, tarak hatları belirli örnek ölçüm gibi manometre gibi cihazlar tamamlayıcı gerekir.

Su yerden ısıtma sistemi için doğru yüklenmemiş kolektör ünitesi özel önem verilmelidir - eseri evde olacak ne kadar sıcak ve rahat bağlıdır dan (okuyun: "Nasıl elleriyle su sıcak zemin yapmak"). Önce yerden ısıtma manifoldu bağlamak, ısıtma sağlar ve planına uygun olarak yükleme yapmak tüm elemanlarının yerini detaylı bir şema gerçekleştirmek gereklidir. Aksi takdirde, kusurların giderilmesi önemli miktarda mal olacak.

Toplayıcı Yerden ısıtma için grubu: kurulum ve yönetim

Yerden ısıtma sisteminin verimli çalışması dengeli ve güvenilir bir toplayıcı grubu tarafından sağlanır. ısıtma boru kolları için soğutucu besleme devreleri sınırlayan Bu dağıtım bloğu. Bu düğümler, farklı konfigürasyonları ve özellikleri vardır ve bazı düzenlemelerde, aynı zamanda yardımcı fonksiyonları gerçekleştirebilir. Yerden ısıtma için Kalitatif olarak monte edilmiş toplayıcı su kaynağı optimize değil, aynı zamanda önemli bir tasarruf enerji kaynaklarında için sadece elde etmek için izin verir.

Bir toplayıcı grubu nedir?

Dağıtım grubu, ki burada valf düzenlenmiştir kontrol iki çıkıntı sıhhi tesisat ile oluşturulur. En basit modellerinde bu gibi bloklar soğutucular kontrol etmek için delikli gidiş ve dönüş başlıkları oluşturulur. kulplu Volan ekipmanın Mekanize inşaat ayarlayın. Daha sofistike, modern versiyonları da su temini ve drenaj otomatik kontrol imkanı tanır. Uzun ekipman yerden montaj için toplayıcı termometre kesme valflarının, son düğümleri ve metal parantez ile donatılabilir varsayar. Ek işlevsellik genellikle temsil akış ölçerler hatlarına entegre edilmiştir edilmiştir.

Çalışma sıcaklığının üst sınırı, bir zeminden ısıtma sistemi çalıştırmak için tasarlanmış ayrı bir gösterge toplayıcıları. Radyatör vanalarla kıyaslandığında üzerine, bu tür yapılar 40-50 ° C 'de soğutma maddeleri ile yapmaktadır Bu akış ayarlama 0.5 ila 6 L / dk ortalama olarak değişebilir zaman. Önemli bir özelliği, kollektör yerden ısıtma için grubu saptanmıştır hangi basınçtır. Pompa aralığı 6-10 bar, bu değeri ayarlayabilirsiniz. en sık Pirinç - malzemelerin üretimi ile ilgili olarak, metal alt-tabaka, paslanmaz çelik ve bağlantı elemanları imal edilir. Ayrıca konstrüksiyon plastik bileşenleri gösterilen polipropilen sağlayabilir. Bu arada, aynı malzemeden yapılan ve taban ısıtma ısıtma devreleri.

Soğutucu devre arzının düzenlenen dikey ve yatay şem alarmın kullanımıyla ile Uygulanan. En basit konfigürasyonu tek bir boru sistemi dikey düzeni kullanmak için - ve sırasıyla toplayıcı minimum konfigürasyonu gerektirmektedir. Ama böyle tasarımlar ısı dağılımında olası ihlalleri ve orijinal sıcaklığın ayarlanması düşük doğruluk dahil birçok dezavantajları vardır. Boru sistemi yerden ısıtma için tam boyda bir toplayıcı, merkezi ısıtma ayrı düzenlenmiştir içerir. Bu tür yapıların dezavantajları arasında bir su yüksek tüketim ve montaj işlemlerinin karmaşıklığı yoktur.

Yerden ısıtma sistemi kurulması sonra tüm dağıtım aksesuarları yerleştirilen kabine, kollektör kurulumu ile başlar. Modül yerleştirilmesi önceden monte edilmiş, ve daha sonra düğüm için devreler bağlı satılır. tek tek bileşenlerin Bileşik kollektörün türüne bağlı olarak farklı yollarla gerçekleştirilir. Örneğin, boşaltma boruları özel iplik veya kaynak çıkış ile donatılabilir. çıkışında memeler valf, musluk, vana ve bu ayarlama da dahil olmak üzere önceden ayarlanmış ayar ve kontrol elemanları olabilir. D.

bir devre üretim materyalleri de Yerden ısıtma için bir toplayıcı grubu monte edildiği teknolojisi etkiler. eller gerçekleştirilebilir ve polipropilen çıktılarından geçiş yeri metal gerektiğinde edilebilir. Bu durumda, vidalı bağlantı bağlı bağlantı parçaları tespit elemanlarıyla kombine olan gerçekleştirilir. Alternatif olarak, dağıtım kanalları sağlamak tee ve polipropilen, vermektedir. gerekli teknik işlemlerin tamamlanmasından sonra sistemin durumunu kontrol etmek. Bir pilot çalışma, yüksek basınç göstergesinin altında gerçekleştirilir. basınç standart seviyesine göre% 20-25 arttırılmalıdır. Bu bağlantılarda sızıntı olup olmadığını kontrol kusurları ve tasarım kusurları belirlemenizi sağlar.

Manifold bloklar başlangıçta kapalı bir ayar sistemi ile birlikte. Açık vana Bununla birlikte durdurmaya karşı somunu ayarlanması için debi ölçer döndürmek için gerekli olan, termo ile çıkarılabilir olabilir. değişen ve iplik cihazı sabitleme riski olmadığı için bu durumda, tavsiye edilmez anahtarları kullanırlar. istenen akış hızını ayarlamak için akış hacmi azaltmak için gereklidir. Bu eylemin olarak döndürmek ve debimetre etmektir. Optimum değere ulaşıldığında, valf kovanı tekrar giyilebilir. Her devrenin Dengeleme ve ayarlama üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda periyodik olarak yapılmalıdır. Düzenli önleyici tedbirler radyant zemin ısıtma gelir donanıma bağlıdır. Manifolt grubu aynı zamanda işlem belirli bir süre sonra birleşme ve bağlantı noktalarında tıkanmış. Nedenle temiz ve bu alanları yıkamak için gereklidir.

Akış metre kullanımı için öneriler

debimetre doğru çalıştırılması mümkündür Optimum ayarları soğutucu besleme devreleri, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak. Kullanılmayan valfler sıkıca kapalı olmalıdır. sayaçtan Cap, normal kapalı konumda altında 5-7 mm tutmak için arzu edilir. Ayrıca Yerden ısıtma için bu toplayıcı diğer ölçüm cihazları ile takviye edilebilir not edin. Onların entegrasyon debi ayarlamalar yapabilirsiniz, böylece hedef olmayan soğutucu akış hızına önünde tutmak gerekir.

tesisat ısıtma sistemleri için piyasada lider şirketi Valtec ve Comisa arasındadır. Bu üreticiler gerekli tüm aksesuarları ile tamamlanıyor toplama, yüksek kaliteli koleksiyoncuları üretirler. Özellikle, son sürümlerinde yerden ısıtma Valtec için kolektör grubu eklemlerde mühürler ihtiyacını ortadan EPDM-halkaları sağlamaktadır. Bütçe kararları ve teklif IPS TIM firması. Yerden ısıtma sistemlerinin büyük kısmı için uygun olan bu işlevsel ve güvenilir üniteler.

tamirci toplama otomatik parametre kontrol sistemleri mühendisliği ekipmanı yayılma çerçevede eski görünebilir. Hatta elektrikli yerden ısıtma bu konuda çok büyük bir avantaja sahiptir. Öte yandan, Yerden ısıtma için toplayıcı tutumluluk şeklinde ve bir elektrik kablo için ihtiyaç olmaması avantaj farklıdır. avantajlar kollektör kontrol ve yüksek bir güvenilirlik derecesi bulunmaktadır. Üreticiler taraklar ve sıhhi bağlantı parçaları sürekli dayanıklılık, aynı zamanda soğutucu rasyonel akışını sadece sağlayan kavrama mekanizması geliştiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

53 − 49 =