Kendi elleriyle yerden ısıtma manifoldu

elleri ile kolektör sıcak katı monte nasıl

yerden ısıtma sistemi boruları aynı zamanda tüm ekipmanın doğru çalışmasını engellemeyecek özel kollektörü sadece ima eder. şap tamamen cihazının işlevselliğini test etmek ve olası fabrika kusurları veya montaj sırasında neden muhtemel zararı tespit edecek olan sular önce Kurulum ve bu kısmın bağlantı yapılmalıdır.

kolektör Yerden kendi ellerini toplayın ilk bakışta göründüğü kadar zor değil. Ve bugün, biz, bu ne görmek ve nasıl yapılması gerektiğini açıklayan ayrıntılı bir açıklama göndermek zorunda.

Bu arada, ön testler hasar olduğu ortaya çıkarsa, kaplamanın tüm kaldırmak için gerekli olduğunu ve bu ek maliyetlere yol açacaktır, çünkü mutlaka yapılmalıdır. Ve hiç de küçük!

Bu ısıtma elemanı çalışamaz olmadan, çünkü, onu boru her mesajları özetlenebilir. Soğuk su ile buna bağlı boruları - Ayrıca, Yerden ısıtma için aşırı derecede büyük ve dolayısıyla elemanın eklenmesi gereklidir kazandan su sıcaklığı 40 derece sıcaklıkta azalmayı sağlayan ek bir ünite, monte edilecek hatırlanmalıdır.

üzerlerinde soğutucu ve çevritinin takip eden dağılımının nihai sıcaklığını bağlı olmasıdır, iki element çok önemlidir vardır.

Ne yerden ısıtma manifoldu ve ne için - uzmanlardan oluşan bir görüntü danışma:

düzeneğin tamamı organizm9raquo" nispeten karmaşıktır;, içeren:

Sam toplayıcı en zor koşullarda uzun süreli bir performans için tasarlanmış güvenilir ve yüksek kaliteli malzeme imal edilmiştir. Bunlar:

bileşenlerin ayrıntılı açıklaması aşağıdaki gibidir:

 • tüp besleme - kurulduğu termostat için ekstra bir çıkış olduğunu;
 • dönüş borularının - akış sensörleri üzerine monte edilmiş;
 • termostatik vana plastik sap kapaklar düzenleyen edilir üzerinde - suyun akışını engellemek için de kullanılabilir;
 • onlar sistemini dengelemek için izin olarak Akış sensörleri, sıvı arzının belirli bir miktar gösterir.

Bu tür ekipman maliyeti üreticisi, kullanılan malzemeler, hem de tam bir dizi bağlı olarak değişebilir. Örneğin, sensör olmadan ucuz modeli.

Sıcaklık ve basınç kontrol ekipmanı sabit bir seviyede olmak için ağ zorunlu ayarlanır edilir:

Herhangi bir zamanda suyun tahliyesini gerçekleştirmek için, bir boşaltma musluğu vardır. Tüm bu ek olarak, zorunlu olarak ayarlanmış fabrika gelir:

 • serbest delik kapağı, giriş ve çıkış sağlayan fişleri;
 • ekstraksiyon boruları;
 • Ek düşene;
 • Kurulum sahası için montaj aksesuarları.

Bu kendi elleriyle yerden ısıtma için bir toplayıcı nasıl oluşturulacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

aşağıdaki gibi operasyon özüdür:

 • sistem üzerinden pompa soğutucu hareket etkisi altında;
 • Su akış valfı sağlanmıştır kontrol etmek için - bu elle ya da makine ile büyük ölçüde ayarlanabilir;
 • Su sıcaklığı ayarlanmış bir seviyede ise, sıcak su besleme açar;
 • kısa sıcaklık ayar seviyesi, soğutma sıvısı besleme valfı örtüşme yükselirken.

toplayıcılarını işleyen devrelerinin bir çeşitlilik vardır. Bunlar ek aksesuar çeşitli kullanabilirsiniz. Ancak, bu sonuna kadar sorunu değiştirmez.

Eğer tüm ek bilgiler olduğunda Ve şimdi, biz nasıl kendi elleriyle yerden ısıtma manifoldu kurulumunu gerçekleştirmek için ayrıntılı olarak düşünün - bu zor olmayacaktır montajını gerçekleştirmek, tam olarak gerekli tüm malzeme ve aksesuarları ile donatılmış satın alınmıştır eğer.

aşağıdakine benzer Prosedür:

 • soğutucu için tasarlanmış besleme tüpü ve tank hattı, zaten vanaları ve sensörler kurduk çünkü, sadece onları bükmek gerekiyor;
 • ama bu adım her zaman gerekli değildir - koleksiyoncular tarafından sağlanan yalnızca birkaç bölüme ayrılır;
 • Tüp tespit sağlanması - daha da montaj işlemi kolaylaştırır;
 • Sonra tüm diğer bileşenler, sensörler ve vanalar monte.

Her kit yükleme işleminin gerekli ayrıntılı bilgi ile birlikte verilir. modele bağlı olarak, işlem dizilerine küçük farklar olabilir - talimatlarını mutlaka okuyun.

Yukarıdakilerin hepsi ile Bittiğinde, verilen bağlantı elemanları kullanılarak kollektörü düzeltmek geçin. Yükleme tamamlandıktan sonra, pompa ve valf montajı gerçekleştirmek - bunlar katı şemasına uygun olarak ayarlanabilir ve bu kazana yönlendirilir tüpler bağlandıktan sonra ve hatlarına uzanan borunun çıkış deliklerine bağlı olmalıdır.

Aksi rahatsız olmaya belirli işlemleri gerçekleştirmek için, açıklanan dizideki tüm adımları yapın.

Eğer üretilen malların satın para harcamak istemiyorsanız (ve oldukça pahalı) ise, kendi kollektörü yapmaya deneyebilirsiniz. Bir aile bütçesinden olsa da fon tahsis ve değiştirilemez, çünkü bir pompa, valf, mikser almalı. Ancak, kapatma vanası olarak.

en uygun fiyatlı seçenek - birbiriyle kaynaşmasına, plastik boru bir birim oluşturmak için. Ellerinizle zemin ısıtmak için plastik manifoldu yapmak için, 25 mm delik çapı geleneksel polipropilen borular küçük parçalar hazırlamak gerekir. Ayrıca uygun belirtilen çap vanaları, virajlı ve tee gerekecektir.

Aynı parçaları veya valfler doğrudan monte ısıtma devrelerinin sayısına bağlıdır - tam olarak ne kadar ek parçalar gerekir.

Özel bir, hiçbir özel alet gerekli. yeterli olacaktır:

 • boruları kesmek için el testeresi veya makas;
 • kaldırılması için Rulet veya aralık ölçümleri;
 • Lehim polipropilen için tasarlanmıştır.

aşağıdaki gibi iş yerinde prosedür geçerli:

 • kumaşın, ayrı uzunluklarda tüp kesmek için ölçümler yapmak;
 • Keser tee, sonra bağlanmak şekilde olmalıdır, birbirinden minimum mesafede bulunan;
 • tee adaptörler ve vana kaynak yapılması için bir lehim kullanarak;
 • pompalama ekipmanı ile iletişimi sağlamak için manifoldu diğer parçaları bağlamak için yarattı.

Kendi kurmak montaj kusurlarından biri dikkat edilmelidir: Mevcut termostat olması ve ayarlama elle gerçekleştirmek zorunda olacağı anlamına gelir ki, kontrol sensörlerini akışı olmaz.

Tabii ki, kimse onları bu iki öğe satın alma ve yükleme durur, ancak bu durumda kendi kendine tasarımda anlamı yok - daha kolay zaten bitmiş kollektörü satın almak.

oldukça basit - aslında fabrika sitesi yükleme işlemi unutulmamalıdır. daha o diyagramlarÛn ile mutlaka ayrıntılı talimatlar birlikte geliyor.

Ama bilgilendirici bir video elleriyle kolektör sıcak bir zemin yapmak öğrenmek sağlayacak - her zaman haklı olmasa ayrıntılar ancak bazı sorunlara yol açabilir, para harcamak ve daha sonra başka ve manuel ayarlama yapmak, çünkü, biraz daha karmaşık bir süreç var .

Yani kendi sitesi oluşturmak için zaman, enerji ve para imal malları satın yerine geçirmek hala kolay sanıyorsun?

Phoenix Sirius bir patlama. potstil modunda Saatte 4 litreye kadar geçirdi. SS kale idi.

 • 2018/01/17 »Moonshine Phoenix - İnsanlar, Rüya, zarif, mekanik ve diğer

  Ben Phoenix-zarif bir ikinci kez sürücü. Neden bu kadar yüksek sıcaklık damıtma anlamıyorum? Yangın.

 • 2018/01/15 "Nasıl daire içinde duvar yalıtmak için

  PIR-plakaları, bu özel eve ihtiyacım olmadığını hızlı bir şekilde yalıtım döşemek, mantıklı. Hiçbir koku, hayır.

 • 2018/01/14 "En iyi kaçak içki - seçip neyi nasıl

  Merhaba geliştirilmiş cihazlar, çocuk yaralar elenir Her yıl, bu tavsiye edilir.

 • 2018/01/14 "En iyi kaçak içki - seçip neyi nasıl

  Faydalı bir yazı. Fikrimi sorarsan, o paylaşacak. Ayrıca damıtma yapan ,.

 • kendi elleriyle Yerden ısıtma için Manifold

  Isıtma otonom sistemler ise inşaatı giderek ideale arıyoruz. Maksimum performans, minimum maliyet, güvenilirlik ve dayanıklılık - şimdi ısıtma üniteleri ve sistemleri kullanıcıları yerleştirerek standart gereksinimleri. Isıtma sisteminin bir verim ve performans sağlayan düğümlerin biri, bir manifolddur. Onun düzenini bilerek ve nasıl çalışır anlayarak, oldukça kolay elleriyle Yerden ısıtma için Manifoldu'na toplayın.

  ısıtma kollektör için birim nedir

  Manifold plastik (daha az metal-) boru, vana, göstergeler, vanalar, bağlantı parçaları ve diğer yardımcı bileşenler bir düzenektir. Toplayıcı da bunun bir farklı ısıtma devrelerinden akan soğutma sıvısı ve ayrıca dağılım karıştırılması için tasarlanmıştır. Bunun bir sonucu olarak, sıvı, karıştırma sıcaklığı, sırasıyla, ısıtmalı alanda sıcaklık sabit ve stabil olan, hizalanır.

  Doğru manifold takımı Yerden ısıtma sisteminin kalitesine bağlıdır.

  Çalışma prensibi, bilinen herhangi bir ısıtma - ısıtılmış soğutucu tüm kontür ve tüpler üzerinden geçtikten sonra soğumakta ve sirkülasyon pompası veya doğal dolaşım etkisi altında tekrar geri-uçma borusunun (geri dönüş hattı) üzerinden karıştırılır hazne içine beslenir. Isıtılmış ve soğutulmuş ısı ortamın oranları, sıcaklık ısı sensörleri, hava sensörleri ve basınç sensörleri tarafından kontrol edilir, özel valfler tarafından düzenlenir. Isıtma sistemi de uzatılır veya evin düzeni doğal dolaşımını düzenlemek için izin vermiyorsa, kolektör bir sirkülasyon pompası bulunur.

  Tipik olarak, bir daire ya da kazana bağlanan bir evde, radyatör, bazen kayıtları doğaçlama. bağlarken Her durumda, radyatördeki soğutucunun sıcaklığı genellikle modern yassı yapılır "Isıtmalı zemin" sistemi, soğutma suyu sıcaklığı, hijyenik standartlarına göre 30-55 0 C'yi geçmemelidir 70-95 0 ° C arasında olmalıdır, en yüksek sıcaklık Yerden ısıtma fazla 30 0 ° C ya da açık bir dekoratif kaplama (linolyum, MDF PVC fayans) çözgü olacaktır olmalıdır, kapalı hava fazla kurutulmuş ve sıcak yüzeylere yürüme çok rahat değildir.

  önemli taraftan merkezi ısıtma sistemi sıcaklık farkı ve sistem "sıcak kat" ve tek bir kazan sıcaklığı üretir - Bu nedenle, bu gibi durumlarda, sistem toplayıcı açar. kolektör için bir başka neden - Isıtmalı zemin daha büyük bir uzantı tüpleri vardır. Bu nedenle, toplam sistem basıncı düşmesi. gerekli bir seviyede basıncı muhafaza etmek için kolektör yapısını girer sirkülasyon pompası, yükleme için gerekli olan.

  standart toplayıcı devre elemanlarının oluşur:

  1. iki veya üç yoldan karıştırma vanası.
  2. Kapama vanaları ve balans vanası.
  3. Bir sıcaklık sensörü ve bir basınç göstergesi.
  4. Dairesel pompası.
  5. Otomatik hava deliği.
  6. manifold kademesi için de gerekli parçaları, tee, redüksiyon, meme uçları ve montaj için diğer destek unsurları olacaktır.

  Oluşturucular doğru yerden ısıtma manifoldu toplandı.

  sıcaklığı önceden belirlenmiş bir değeri aştığı zaman, ısı baş valf kapanır ve sıcak ısı taşıyıcı daha küçük bir miktar içinde temin edilmektedir: aşağıdaki şekilde desteklenmektedir manifoldu. Soğutma sıvısı, soğutma üzerine termal sıvı valfı daha uzun sürer. tüpten ısıtma ortamı geri dönüş akım basıncı ile beslenir, ve besleme borusunun - gerektiğinde. Bu nedenle, soğutucu ortalama sıcaklığı sabit bir seviyede kalır.

  Amaç Vana Manifoldu

  İki yönlü valf bir yönde soğutma sıvısı sağlar, ancak düşük bir kapasiteye sahip olmasına. iki yönlü valf uygulamasında pozitif anı - sıcak bir ısı transfer sıvısının düzgün ve darbelere tedarik edilir. Küçük kapasitesi nedeniyle Bu valflar küçük alanlarda kullanılır - 200 m 2 üzere. Son modelleri servo valfleri ile donatılmıştır. Servo - doğru ve aşamalı açmak / geçiş açıklığı kapatmak için hassas motor kapak pozisyonu sensörü.

  "Sıcak zemin" sisteminde iki yönlü vana çalışma prensibi.

  Üç yollu vana karışımları veya soğutucu akışını ayırır. Üç yollu valf için bir başka isim - karıştırma ya da ayrılması. Valf gövdesi ısıtma borularına bağlıdır, üzerinden üç memesi vardır. Valf, kazandan soğutma sıvısını alır ısıtma sistemine geçirir ve aynı zamanda sıcak kaynağı ile karıştırma için dönüş hattına gelen ısı aktarma sıvısını alır. homojen bir karıştırma ile akışını sınırlandırmak için bir ihtiyaç vardır kollektör, çıkışında bağımsız ısıtma sistemlerinde üç yollu vana.

  [Su_box title = »Önemli!» Box_color = »# d13030" yarıçap = 0" »] Sürekli operasyonda vana tıkanmış ve daha kolay olduğunu sökülebilir bağlantısı «Amerikan kullanılan bileşik içerisinde yerine.» [/ Su_box]

  Soğutucu devre bağlantısı birkaç toplayıcıları yüklü ise, her bir bölücü çıkış havalandırma ile yüklenir. sapın üst tarafı ile gerçekleştirilir Kanama, boşaltma vanası alttan monte edilmiş olan ve zaman onarım sistemi boşaltmak için hizmet eder.

  Bazı basitleştirilmiş ısıtma devresi soğutucu akış karıştırma gerektirmeyen ve bu nedenle valf yüklenemez. Bu gibi sistemlerde sabit bir sıcaklığını muhafaza etmek için sadece tek bir sirkülasyon pompası olup. Pompa ısıtma sistemi için aşırı sıvı alımını önlemek için sadece geri döndürme borusu monte edilmelidir.

  otomatik hava sensörleri bağlayabilirsiniz "sıcak zemin" sisteminde sıcaklığını ayarlamak için. Böyle bir sensör yapar Nasıl: sokakta keskin soğuk dalgası daha hızlı neden olur ve oda soğutmak için, yani ısıtma otomatik artmalıdır. Hava sensörü kazan ya da sıcak ve soğutulan soğutucu karıştırma derecesindeki bir artış / kapalı / anahtarlama sinyalleri gönderir. verimsiz ve çok yanlış hava şartlarına bağlı olarak sıcaklığın manuel ayarlama. Sıcaklık sensörleri modüle bir dakika içinde birkaç kez kontrol edilir ve eğer 5 0 ° C'de bir yönde ya da başka bir gerekli servo valfın krank

  Eğer manifoldu yerden ısıtma nasıl monte bilmiyorsanız, size mecliste satış birimleri arama yapabilirsiniz.

  Yerden ısıtma için basit toplayıcı

  inç tee ¾ inç meme ve adaptör ¾ karıştırma valf gerek basit rezervuar oluşturmak için, dirsek (90 0) ve manşon Amerikan inç ¾, 1-inç küresel vana bir verimle bir sirkülasyon pompası ¾ inç, bir kolektör bağlayıcı yarım inç ve iç ve dış dişli ¾ inç, havalandırma ile kolektör ½ veya ¾ inç konnektörleri ve tahliye vanası.

  Yerden ısıtma için çoklu devre manifoldu

  elleriyle Yerden ısıtma için çoklu devre manifoldu toplamak zor değildir. Yapısal olarak bir algılayıcı (sensör - Uzak tipi) ile bir ısıl baş oluşur, karıştırma valfi, Amerikan ile ¾ inç somunu üzerine ¾ inç tişört ve iğne 1 inç, sirkülasyon pompası bağlı vinç inç, inç fiş manifoldu yarım inç vanaları ½ pompa ve plastik borular yarım inç çap inç uydurma, birleştirme fındık.

  Yerden ısıtma manifoldu bağlantı şeması.

  Eğer kolektör borusu "sıcak zemin" sisteme bağlıysa, sıkıştırma parçaları kullanılması önerilir. boru taşıyan koltuğuna sığacak şekilde boruya bağlamadan önce, sığ yiv olduğunu. yükleme ve kazana ve "sıcak bir zemin" ile, kolektör sisteminin bağlanması sonra servis verilebilmesi için boru sistemi kontrolü basınç gereklidir.

  Sıkma kendini gösterebilir olabilir en ufak sızıntı varlığında 3-5 saat gerçekleştirilir. Aynı zamanda, bir kaç saat için sistem oda maksimum ısıtma sıcaklığı gösterir. Tüm toplayıcı devre kazan yakın bir duvara monte edilebilir veya sıcak bir zemin bağlantı yerinin yakınında yüklü özel bir toplama durumunda, yerleştirilir.

  Kendi elleriyle yerden ısıtma için Toplayıcı: montaj ve bağlantı

  Sıcak döşemeler uzun yüksek standartlarda binaların bir özelliği olmuştur.

  ısınmadan kaynaklanan Bunların kullanımı, yüksek kaliteli - doğal konveksiyon nedeniyle ısıtılmış hacim etrafında yer alan, tüm taban yüzeyi olarak oda havası için ısıtıcı olarak hizmet etmektedir.

  sıcak su kazanı - kat kendisi elektrik, film ya da eski iyi suyu ısıtıcısı ile ısıtılır.

  Bir ev veya apartman bir kaç oda var ve katta her biri termal devre yerleştirilir.

  bir soğutucu hattı için bu iki boru şeklinde bir giriş-çıkış birimi üzerinden bağlanır.

  genellikle farklı devrelerin her termal enerji ihtiyacı: farklı oda sıcaklığı değişebilir. Öte yandan, zemin alanı aynı değildir ve dolayısıyla her oda için soğutucunun hacmi çok farklıdır.

  Bu nedenle, kazan ve ısıtma devreleri arasındaki kontrol valfı fonksiyonları ile yüklenmiş olması gerekir. Bu tür bir cihaz, bir toplayıcı olarak adlandırılır. işlevselliğine göre karıştırma ünitesi olup. Onun görevi - kıvrımlarına su kaynağını sağlamak için.

  Isıtma devrelerinin sayısını - Genellikle, bir kolektör borusu bir bağlantı düğümleri vardır.

  Toplam toplayıcı iki boruyu içerir:

  • Bir bir karıştırıcı ve devrelerinde bir soğutucu akımı olarak işlev görür;
  • Diğer tüm konturların dönüş toplamak ve bir kazanda su devrelerinde soğutuldu dönmek ve kısmen mikser çıkışında bir iki- ya da üç-yollu bir valf ile hizmet eder.

  kazandan sıcak su ilavesi miksere su yolu üzerine yerleştirilmiş olan, termostatik valf, dönen karıştırıcı oluşur. (Biz unutmayın - 40 ° C) bir karıştırıcıda sıcaklığının düşürülmesiyle olarak izin verilebilir daha az olan vana kısmı sıcak su sağlar.

  bimetalik valfın Bu grup akış enine kesitini değiştiren ve su miktarı, akan. Bu arzu gibi sıcaklığını ayarlamak için izin verir. geri girdileri de akış sensörleri monte edilir, ve bir tarak da geri dönüş hava menfezi ile donatılmıştır. sisteminden soğutma sıvısı Pompa gerekli hat basıncını oluşturan bir su pompası, çalışır.

  Toplayıcı parçaları tam bir kümesi de sıhhi tesisat armatürleri çeşitli içerir. Sıcak su zemin manifoldu için cihazlar, belki de en önemli biri, bu sağladığından bir dizi olarak:

  • Güvenlik ve cinsiyette doğru çalışması;
  • yetenek termal cihazlar kullanmak için konfor özelleştirmek için.

  yüksek maliyet - toplayıcı önemli bir dezavantaja sahiptir.

  Bu nedenle, pek çok "diy" çantasından ve bileşenlerin uygunluğu doğrultusunda, koleksiyoncular için kendi eller çeşitli seçenekler toplamak.

  Bu şekilde iki çeşidi vardır:

  1. hemen hepsi satılık olduğu gerçeğini kullanarak, satın alınan bileşenlerin kollektörü toplayın. Bu ekonomik olabilir, ancak kullanılan ürünlerin kalitesi kötü.
  2. Polipropilen belirli ürün toplayıcı boru değiştirin. Burada, beklenen tasarruf% 40'a kadar olabilir, ama bitmiş cihaz ve güvenilirlik estetiği, en hafif deyimiyle, değil çok ...

  aşağıdaki gibi Şema toplayıcı 3 halka uygulanabilir:

  1. ve soğutucu dönüşü, ısı temini devreleri - Öncelikle, tüp kollektörü toplamak zorundadır. Bu amaçla, her bir manifolda kanalı 3 ya da 3 odnopetelnyh düğümde bir tarak.
  2. geri dönüş manifoldu bir algılayıcı ya da akış ölçer ve her bir döngü sağlamak için dönüş hortumunu karşı bağlantı düğümünün bir dizi ile donatılmıştır. Tek konturlu kolektörler bir tarak elemanları dişli bağlantı:. Her bir aktüatör ve bir bağlantı düğümü hattı termal döngü güç içeren soğutucu döngü teplodatchik.
  3. bağlı hava giriş çıkış kolektörü bir amaçla, diğer yandan - boru ısı pompalama ortamı pompa kollektörüne bağlanır, ve daha fazla zaman sıcak su musluk zaman bu noktada termostatik vana veya aktüatör, bağlı.
  4. duvara toplayıcı düzeneği, servis için kontrol ve ısıtma devresine bağlıdır. o son montaj ve bütün sistemin yapılandırmasından sonra.

  İşte Yerden ısıtma için işletme toplayıcı en basit versiyonu DIY sanatçıların geniş bir yelpazede de verilmektedir. Belki gerçek toplayıcılar genellikle düzenleme ve muhasebe daha karmaşık sistemini bağlayan uzanır.

  Örneğin, ısı metre, sıcaklık göstergeleri ve ayrıca daha çok o birisi bağlamak - "toplamak için" aslında, ve orada bir şey DIY mucitlerinden olan

  Ev yapımı toplayıcı Polipropilen boru birbirine kaynaklanmış olan ise, polimerin kaynak parçaları için özel bir lehimleme araçları cephanelik doldurmak için gereklidir.

  Her bir düğüm montaj kaynak yöntemi odnopetelnogo boyutu boyunca eklem artış ve termal döngüler 3'ten büyük ise, tüm kollektör daha hacimli olur ve yükleme problemli hale gelir. Plastik toplayıcı devre ve onun ayarı geri kalanında daha önce tarif edilenden farklı değildir.

  deneyimli bir kullanıcı kendi elleriyle yerden ısıtma için kolektör montaj nüansları açıklayan videoyu, izleyin:

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1

  Malzemelerin kopyalanması sitemize doğrudan köprü durumunda ön müzakere olmadan mümkündür.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  49 − 48 =