Toplayıcı gidrostrelkoy

bir diyagramın imalat, kullanım ve değerlendirmesi: kollektörüne Gidrostrelka

Çok sayıda insan bugün kolektör (aşağıdaki şemaya imalat) gidrostrelka koymak nasıl merak ediyor. Ancak, zaman içinde hatta birçok profesyoneller kazanları bağlamak için özelleşmiş hidrolik ayırıcı kullanımı önemli ölçüde yüklü ısıtma sisteminin verimliliğini artırabilir oldukça etkili bir araç olduğunu anlamaya başlar.

Birçok kişi bağlı pompalar genellikle doğrudan toplayıcıya bağlı olmayan kazanlar biliyoruz, ve bunun yerine, bu seçenek de çoğunlukla toplayıcı (aşağıdaki şemaya imalat) gidrostrelka gibi kullanılır. Bu cihazlar sadece bu suretle her bir ısıtma devresi için kurulmuş bir kazan pompası, çıkarılmış ama aslında böyle bir seçenek, içeri, garanti kapsamında ise hala şu anda sanki her durumda değil kazanı kullanabilir o zaman pompa kaldırmak mümkün olur gelen, ancak bileşenlerinin çıkarılması durumunda, bir dökme demir kap söz ise öncelikle böyle bir sıcaklık farkı dayanamamıştır kazanın hatta ayrı bölümleri, patlayabilir ısıtma açmak zaman.

Bütün bu kurtulmak için, bugün (imalat düzeni makalede sunulan) toplayıcı gidrostrelka uzman kullanılır. Bu cihaz hidrolik ayırmak amacıyla kullanılan ve daha doğru bir şekilde konuşma ısıtma sisteminin geri kalan doğrudan kazan ayırır. Sistem farklı kapasite bu gibi birkaç birim yüklü Böylece, örneğin, gidrostrelka kollektörüne, kazanda tek bir pompa içerebilir (imalat şeması gösterilmektedir).

Bu ekipmanın bir cihaz son derece basittir. Şu anda, herhangi bir yüksek teknoloji cihazın içine gidin ve bu teknolojinin sadece temel düzenlemelerini dikkate olmaz.

Prensip olarak, gidrostrelka (gidrorazdelitel) üretilen borunun standart parça, kullanılması yeterlidir. Hesaplama gidrostrelki Eğer böyle bir cihazın temel özellikleri olması ve ne onun yapımında kullanılan maddeler kullanmak en iyisidir gerektiğini ne olduğunu anlamak sağlayacaktır.

tüm tasarımcıların İlk ok ayrı hidrolik gerekiyordu olmasından ilerlemeye çalışıyor. vakalar üreticilerinin ezici çoğunluğunda bugün kendi pompası ile donatılmış kazanları üretmeye çalışın ve bu cihazlar yeterince güçlüdür.

Örneğin, dahili pompaların monte edildiği kapalı bir yanma odası ile kazanlar vardır. Bu tür cihazların gücü, yaklaşık 300 watt olabilir, ancak yazılım nesnesi 1000 m 2 gerektiriyorsa aslında yaklaşık ekipman tasarlanmıştır, öyle ki, yüksek ısıtma alanı, yani, tam ısıtma sistemi itmek için yeterli olmayacaktır.

Bu bağlamda, ek pompalar monte ve kombo sistemi kullanmak gerekir. Bunun yerine öncelikle kazan kullanılan pompa, yardımcı olma, basitçe bir şekilde alacak ve bu tür durumlarda (- Bu konuda makalenin ilerleyen atama, hesaplama, üretimi) gidrostrelka kullanılabilir, bu durumda olduğunu. Bu vakaların büyük çoğunluğunda böyle bir yüksek güç ekipmanları başlangıçta tam fabrika gidrostrelkoy sevk ya da en azından bağlamak için nasıl çok kesin talimatlar olduğu gerçeğini dikkati çekiyor.

Ana durumda onlarla ardından daha küçük kazanlar, alırsak tam olarak aynı hikaye, ancak bu durumda, zaten kendi üretimi var.

Gidrostrelka etkin bir ısıtma sisteminin ilk başlatma sırasında sıcaklıklarda büyük farktan kazanı korumak için entegre pompasız yer kazanları monte edilir. Demir cihaz bireysel bölümleri başarısızlık olasılığı karşı korunabilir Örneğin, bu ekipman kullanılarak, standart çelik kazanlar, kondensat oluşturulmasını korunabilir.

Böyle hoş olmayan durumlardan kaçınmak için, uzman gidrostrelka kullanın. Bu durumda Çizim ve kazan devresi, seçilmiş ve ilgili ekipman gerekir ısıtılmış yapının özelliğine bağlı olarak, önemli bir rol oynamaktadır. Tek şey Bahsetmemiz - açık kazan çeşitli ek pompa kullanmak gerekir.

Başlangıçta, evinde bir kişinin makul bir fiyat ile harcama, neredeyse mükemmel bir ısıtma sistemi almak istiyor ve bu durumda, tüm kazan ile başlar. Küçük bir özel ev için, duvara monte edilecektir standart çift mühürlü odayı seçebilirsiniz. Nedenle, çoğu durumda avantajlı bir ölçüye ısıtma toplayıcı gidrostrelki gerektirebilir sisteminde soğutucu düzgün dağılımını sağlamak için, doğru bir şekilde anlaşılması gerekmektedir. Böyle bir durumda oldukça standart bir soru var: onların pompalarını kullanmaya ve ne Kazanda cihazla yapılması gerekip gerekmediğini?

Tür durumlarda birçok insan, yüklü hidrolik sistem değil yağma, böylece kazandan pompayı sökmeye basitçe tercih doğaldır, ama aslında bazı cihazların tasarımı başarılı olmak olası değildir bu prosedürü yapmak şekilde yapılır. Bu gibi durumlarda, ideal bir çözüm kazan gidrostrelki ve kolektörün bağlantı haline geliyor.

Bu durumda şöyle yükleniyor

İlk dağıtım manifoldunun şeması çizilir. Bir örnek olarak, aşağıdaki senaryoyu düşünün:

 • Yerden ısıtma iki devreleri.
 • Sistem dolaylı ısıtma kazanı ünitesi, bir ısı pompası veya ayrı bir elektrik kazan ve devre gidrostrelki, yani 5 kontür için iki yedek devre kullanır.

Bu durumda, kolektör devresini çizme konusunda karmaşık bir şey yok - en azından bazı anlayışa sahip yeterlidir nasıl bu sistemin işleyişi.

Bu sizin kaybı başlığı olurdu gücünü kendinden düzenleyen gerçeği söz etmek gerekiyor. gücünü nasıl hesaplanır, odanızın özelliklerine ve kullanılan cihazlardan doğrudan gelmek zorunda.

Eğer gerekmez satın cihazların gücü, bu durumda mümkün olacaksa iplik çapını kesmek için, ama aynı zamanda daha uzun bir ok yapmak. örneğin, 80 kW birimi her evde gerekli değildir, gibi bazı durumlarda, satın alınan ekipmanın toplam kapasitesi, iki kata kadar güç azaltmak için uygun olduğunu ve bu gibi durumlarda 40 kW kapasiteli ekipman bırakmak için en uygun olacaktır.

Elleri Scheme gidrostrelki imalat kullananlar bazıları kazan yakın yakın çevresinde yüklemek tercih eder, ancak pek çok uzman, iyi bir seçim de sonuçta tam ve uyumlu tasarımı için izin veren toplayıcı, cihazın kurulumu, olacak olduğunu söylemek ayrıca kolaylıkla kullanılabilir kontrol ve yapılmaktadır.

Yapı, bu yerden ısıtma kek ise kazanın akış ve geri dönüş hattı bir zemin üzerinden monte edilebilir ise kazan böylece ok montaj yerine yaklaşık üç metre monte edilebilir. Uygun güçle ve mutlaka dikey halde ekipmanın yüklemesidir - Geri kalanı için, eliniz kurulacağı yer üzerinde hiçbir temel farklılıklar ve bu durumda en önemli şey vardır. Kazan böyle bir durumda, bir güvenlik valfi olmadan monte edildiği gidrostrelka ısıtma sistemi (yukarıdaki devre / hesaplama) yapılmış, özel güvenlik grubunu monte etmek için cihaz inç ipliğin üst kaynak önerilir.

alt kısım ok normal doldurma ve boşaltmak için, küçük bir iplik kaynak önerilir. zorunlu koşul termometrelerin kurulumu için pratik tie- "kazan gidrostrelka ve kolektör" ihtisas kaplinler olduğunu. herhangi bir zorluk olmadan ısıtma sisteminin durumunu izlemesini sağlayacak şekilde bunun daha da operasyon sırasında, hayatınızı kolaylaştırabilir.

Eğer böyle donanıma sahip bir standart kaynak makinesi ve deneyiminiz varsa, bu durumda, tam gidrostrelku kendinizi pişirmek zor bir şey yoktur. Ancak, doğru çalışma sırasında dikkate inceliklerini çok sayıda almalı gerçeğini anlamak için gereklidir.

Günümüzde, orada gidrostrelki çizim bulmak zor bir şey değildir, ancak doğru tüm bu rakamlar yok farklı ve belli bir desen olduğunu anlamak gerekir. Yapısı her uzman farklı görür gidrostrelki, ancak herkes için zorunlu olan belirli kurallar vardır.

Kendi başına, ok borular, kaynak kazana bağlantı için tasarlanmıştır ve besleme ve geri dönüş akışı sağlamak için olan belirli bir metal kap temsil eder. Ayrıca gömülü tüketici bağlantıları.

İsteğe bağlı olarak tüp kurulan yönünün üstünde otomatik olarak boşaltılması için tasarlanmış kullanılabilir. memenin alt kısmında geri çekme kesimler ve kir farklı sağlamak için vinç için yüklenir. Buna ek olarak, herhangi bir yerde de sisteme suyu beslemek için bir dal borusunu koyabilirsiniz.

Hep uymak gereken en önemli kural - sözde "üç çaplarının yönetimi" demektir, ayarladığınız gidrostrelki çapı borularda bu parametreye göre üç kat daha fazla olduğu. düzgün, yani asli fonksiyonlarını yürütmek olabilir gidrorazdelitel isterseniz:

 • sistemi bulamaç ayrılması;
 • çıkış gazları;
 • Hidrolik farkı tesviye;
 • ısıtılmış su kazanı besleme onun daha fazla dayanıklılık elde edilir.

Birçok kişi tasarruf ve kendi gidrostrelki polipropilen yapmayı tercih, ama aslında cihazın özelliklerini anlamak için değil, insanlar tarafından öncelikle yapılan kesinlikle yanlış bir karardır.

Sadece bu teknolojinin tam potansiyelini izin ve sistemin ömrü boyunca kendini göstermeye gerçekten etkili olan yüksek kaliteli metal tüpler kullanmalıdır bu nedenle içindir.

Avantajları ve Özellikleri: gidrostrelkoy ile Manifold

Eğer gidrostrelka olarak bu maddeyi neden ihtiyaç e deneyimli yükleyici aitse garanti hizmeti, ısıtma sistemi, satın alma ve kurulum gerekli gidrostrelki hak kazanmak için, muhtemelen bilmiyorum. Çoğu durumda, daha ticari anlayışı ile ilişkili yüklediğiniz. Birçok montajcılar böylece mümkün ısının oranını artırmak için yapacak modern bir mucize olarak öğeyi açıklayan ek finansman elde etmek gidrostrelka ayarlayın. Ancak, herkes bu konu onun düzeni İlkokulu'nun olarak, kendiniz yapmak çok kolay olduğunu bilir. en gidrostrelka ne daha ayrıntılı olarak bakalım.

kollektörüne Gidrostrelka: imalat devresi

Sıradan bir kaynak makinesi var ve bunu nasıl kullanılacağını biliyorsanız, gidrostrelku kendi yapmak zor olmayacaktır. Ancak bu bağımsız imalat azından teçhizat imalatında sürecinde hesap birçok inceliklerini içine alması gerektiğini anlamak için gereklidir. Şimdi olmaz, hiçbir gidrostrelki çizim bir üretim bulma zorluğu, ama onun inşaat sırasıyla çok farklı olabileceği anlaşılmalıdır, ve çizimler de farklıdır ve ne, belirli bir desen yok.

Haricen fotoğrafta gösterilenden farklı olabilir gidrostrelki ancak aynı hepsini "özü"

kendisi her usta gidrostrelki binanın kendi yolunu görür, ancak her uzman tarafından takip edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

Ok borular birbirine kaynaklanmış demir rezervuarının aşağıdaki bir gösterimi olan, bu ısı kazanı ve geri besleme yeteneklerine bağlamak için gereklidir. Genel sistem, aynı boru tüketici sokulur. bu memeler kullanılabilir birlikte yüklü bir yönde üst üste yerleştirilmiş otomatik olarak atık hava için tasarlanmış olan. Alt kısım musluk çeşitli çökeltme boşaltmak için bağlanır. Başka bir seçenek otomatik olarak sisteme su eklemek için boru oka kaynatılır. kolektör gidrostrelkoy bağlamında bakar gibi, fotoğrafta, bağlantı şemasını açıklanmaktadır mevcutsa görebilirsiniz.

Hidrolik bölücülerin: ne olduğunu ve neyi operasyon onların ilkedir

ayırıcısını kullanarak kazan hidrolik devrenin bir ısıtma devresi ayrılması için, bu ana görevidir. Ayrıca, bu tür bir uygulama basıncı düşer ve atık ısı taşıyıcı azaltmak sağlayacak, hem de hızlı bir şekilde su sıcaklığı değişikliklerine cevap vermek. Hidrolik ayırıcılar genellikle montaj tüm aygıtın kurulumu ile birlikte düzenlenen, paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Hemen hemen her zaman, orta ve yüksek güç ısıtma sistemlerinde kullanılır.

Gidrostrelka - denge ve ısıtma sistemini korumak için tasarlanmıştır basit bir cihaz

Birden döngüler kazanlarda Böyle ayırıcı, akım dengeleme pompalamak için ihtiyacı ortadan kaldırmak için izin verir.

Daha cihazlar birbirinden ayrı görevlerini yerine getirir. Ayrıca ısıtma sistemine denge kabı önemli rolü bir sürü not edin. Bu geri hareketle Kazana korunması ısıtılmış su olmadığı.

ayırıcının çalışma prensibi hakkında konuşursak, prensip çok basittir. Isıtma sistemi küçük ve büyük iki devrenin oluşur. Kazan istenen sıcaklığa soğutma gerekli miktarda üretildiğinde O zaman, su, hidrolik ayırıcı içine akmaya başlar ve ayırıcı yatay hareketine başlar. sistemde dengeyi bozdu kez kazan sıcaklığı yükselir varmadan, soğutucu, küçük halkanın içinden geçer. Otomatik sistem güvenliği için, kazanı kapatmak için. Sıcaklık düştükçe, su bu zamana kadar normal modda hareket edecektir. Soğutulan sıvı kazan açmak için bir sinyal olacaktır.

gidrostrelki Bağlama: ne yapar

gidrostrelki çemberleme ana görevidir: Tamamen kazanın bir aşırı ısınma ve tüm sistemin riskini ortadan kaldırır, uygun sıcaklık kontrolü, uygun bir işleme modu seçimi,. koşum doğru amacını yerine getirir, bu kendi evinde boyunca doğruluk ve ısı dağılımı verimlilik pahasına, önemli ölçüde tasarruf mümkün kılar.

Bu durumda pahalı bir otomatik sistem kurulması, herhangi bir anlayışı var.

Bu yüksek kaliteli yakıt katı yakıt veya yakıtla çalışan kazanların çalışması için çok önemli bir faktördür. otomatik bir sistem kullanılabilirliği ve bu durumda kombinin doğru boru için sağlanan olmayanlar kazan için sistemin cazibe üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Isıtma toplayıcı devreler gidrostrelkoy 5: Ek yaslama

Isıtma sistemi çok basit hidrolik el gerektiren bir açıklama, vermek. ısıtma sistemi dengesiz süreci, bence, kendi evlerinde her sahiplerine tanıdık. Kazan günümüzde tüketici dolaşım akış hacmine göre daha küçük döngüsü hacminin ile donatılmıştır. Hidrolik ok sekonder devre döngü ısı kaynağı devresini ve sisteminin kalitesini ve güvenilirliğini arttırır.

dairesel bir enine kesite sahip, fakat aynı zamanda bir kare ile değil sadece uygun boru gidrostrelki

sorunun cevabı: hala gerekeni gidrostrelki bazı avantajları listeler yüklemek.

başlıca avantajları şunlardır:

 • Bir ön üreticileri demir ısı değiştirici döküm 50 kW ya da daha yüksek ya da kazan kapasiteli kazanlarda teknik garanti sağlamak için ayırıcı varlığıdır;
 • Bu tür bir düzenek, ısı elemanının maksimum akış sağlar ve ısı dengesi ve hidrolik ısıtma sistemi korur;
 • Paralel bağlantı gidrostrelki ve ısıtma devresinde, tutucu en az basınç kaybı ve ısı kapasitesinin alır;
 • Memeler diz düzeneği sekonder devre gerekli sıcaklık sağlar;
 • Gidrostrelki orijinal seçimi ve kazan ısıtma sistemi için hesap, birincil ve ikincil devrede su akış dolaşım seviyeleri, aradaki fark akış sıcaklığı ve geri dönüş sıcaklığı korur termal şok cihazı korur;
 • Ayrıca, kazan etkinliğini artırır elektrik ve yakıt tasarrufu, kazan devresinde soğutucunun yeniden dolaşımını sağlar;
 • Kazan içinde sürekli bir su hacmi kaydetmek için yeteneği - podmes;
 • Ne zaman bir acil durum bölücü ikincil devrede sıvı akışı için telafi;
 • Farklı güce sahip pompalar etkisini azaltmak için, ikinci çevrim ve kazan kendisi sorumludur, içi boş bölücüdür.

ek fonksiyonlar gidrorazdelitelya da vardır - çözünmüş gazları ve çamur ve hidrolik direncinin azalması ayrılması için oluşum koşulları.

Bir toplayıcı gidrostrelkoy (video) nedir

Gidrostrelka işin birimi dengeleme için kontur kazanlarında bir çok çalışmalarına dahil edilmesi gerekir. ok çalışma prensibi ısıtma sisteminde hidrodinamik süreçlerin stabilizasyonunu sağlar. Mümkün kazan, pompalar, vanalar kullanımını genişletmek için yapacaktır sırasında mekanik yabancı maddelerin uzaklaştırılması. gidrostrelka akışları ayırma zaman yakılır ısı, yakıt maksimum kullanımını sağlar.

Kopyalama yalnızca kaynağına geri bir bağlantı ile izin verilir

Gidrostrelka toplayıcı: Faydaları ve uygulama tasarımının özellikleri

Aynı sorun madde veya enerji akışı ile ağ sistemlerinde meydana gelir. Bu elektrik şebekeleri, hidrolik ağları, taşımacılık ağları, bilgisayar ağları, ve diğerleri bulunmaktadır.

Bu konuların adamış matematik bile ayrı bir alan bulunmaktadır. Biz onunla başa ve gidrostrelkoy ile bu ev ısıtma sistemlerine teori ve kollektör c Özgül uygulamalar üzerinde hareket etmeyecektir.

Isıtma Gidrostrelka hakkında yanı sıra demiryolu ve ok çalışır.

Sıcak su ısıtma sistemleri - Sadece bir durumda biz trafik dağılımı ve soğutucu akışının dağılımı üzerindeki diğer bahsediyoruz.

Uygun ısıtma - Bu cihazın işlem ikinci bir birincil ısıtma devresi ünitesi (kazan suyu) oluşur.

tek bir ısıtma toplayıcı ile tasarım birçok dezavantajlara sahiptir. ısıtma sistemlerinin ısıtma sisteminin, tek tek bileşenler birbirine oldukça güçlü etkisi üzerinde olduğunda, özellikle, bunların normal çalışması için elverişli değildir.

ısıtma devresinde dengesizlik özel bir örneği,

ortak bir toplayıcı ile birleşik devre 4 için bir ısıtma devresini ve tüketimi alanlarında su girişini sağlayan aynı bölge pompaları olduğunu varsayalım.

bölgeli pompa ya da özellikleri miktarı olarak, sistem, kaçınılmaz olarak istirahat pompaların her girişim etkisi ile çarpışacak.

 • her pompa üretkenliğinde düşmeye;
 • arıza ve güçlü basınç farklarında ekipman erken aşınmasına;
 • tüm sistemin normal çalışma farklı modda. etkinliği, verimsizlik ve dengesizliklerin genel bir düşüş;
 • Sıcaklık kesilmiş pompalar bu özel devresine dahil bile, normalden daha yüksek olan aşırı radyatör, içinde;
 • Isı inme ihtimalinin artması ve diğer sorunlar, kollektör gidrostrelkoy tasarlanmış olduğu çözmek için.

Burada kendi ellerini ısıtmak için gidrostrelki yapma konusunda bir makale.

Burada hidrolik ayırma donanımı (aynı zamanda gidrostrelki olarak da bilinir) uygun görünmektedir ki burada ısıtma sistemlerinin bazı örnekleri aşağıdaki gibidir:

 1. Eğer zaten birkaç kazanlar vardır. - bir zemin ve - duvara a: Seçenek olarak ise, iki kazan ısıtma sistemi için bir örnek vardır. Üstelik gidrostrelku kullanmak gerek kazanların mühendislik ve işletme prensibi bağlı değildir - en önemlisi, birçok vardır.
 2. bir (veya daha fazla) kazan ile, ancak birkaç emme bölgeleri ile karmaşık ısıtma sistemleri. Sistemde su tipi "Isıtmalı zemin" sistemi bir kazan devresi ve çok sayıda ısıtma radyatör arasında dağıtılır, varsayalım. Ve bu durumda, gidrostrelki olmadan yapamaz.
 3. Yukarıdaki kriterleri karşılamayan basit sistemler olarak, hidrolik ayırıcı ihmal edilebilir.

Biz tamamen teknik olasılığı hakkında konuşmak, o olumlu cevap vermek mümkün - evet, bu girişim mümkün kılar.

Bu eylemin bilgelik bahsediyoruz, bu sorunun cevabı açık bir şekilde başarılı değildir. Her koşulda ve ısıtma sistemi sahibinin belirli özelliklerine bağlıdır.

Etrafında bağımsız gelişme ve montaj ok olamaz karışıklık ile yeterli para varsa. Tabii ki, bu tür inşaat size saf yaratıcı zevk vermiyor sadece.

Hala davayı almaya karar edenler için, Denge kaplı bir kollektör tasarımı ve montajı için öneriler verecektir.

Burada yoğuşmalı kazanlar hakkında makale.

Tüm performansı hidrolik ayırıcı Birinci Türleri bazı matematik yapmak.

aşağıdaki sırayla hidrolik ayırıcı parametrelerinin hesaplanması:

 1. İlk devre (Q1), bir ikinci akış devresi (Q2) ve en gidrostrelke maksimum dikey su hız (V) 'tüketimini hesaplamak için üç başlangıç ​​değerlerini tanımlar.
 2. | Q1-Q2 | fark modülü hesaplar - Bu gidrostrelkoy telafi edilmelidir oran farkı vardır. Her bir pompa devresi sisteminde dolaşmasını toplam miktarına katkıda bulunur.

Bu görmek kolaydır olduğunda Q1 = Q2 boşlukçulara gerek söyledi. Ama bu genellikle olmaz.

tasarım gereksinimlerine dayanarak, V kabul - saniyede 0.1 ila 0.2 metre aralığında herhangi bir sayıya eşit soğutucu hızı. su çok yüksek bir hızla ayırıcı girmeyeceğini gerektiğinden Bu oran büyük olmamalıdır. D = 18.81 x √ (S / V): Bu kolon gidrostrelki istenen formül iç çapını hesaplamak

materyal gelince, paslanmaz çelik gidrostrelku yapmak en iyisidir. Bu durumda, boru, iki farklı yapısal performans ayırıcı c farklı karşılıklı düzenlemesi vardır. Bunlar, yukarıdaki şekilde gösterilmiştir. Bu şekil aynı zamanda tüm karakteristik tasarım boyutları gösterilmektedir:

Sonuç olarak, ısıtma teknolojisinin birçok tanınmış üreticilerin entegre hidrolik ayırıcı ile kolektörleri üretmeye başladı unutmayın.

Deneyimli bir uzman fabrikasyon şeması kollektörü gidrostrelki amacıyla ya video izle:

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1

Malzemelerin kopyalanması sitemize doğrudan köprü durumunda ön müzakere olmadan mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 47 = 53