kendi elleriyle Yerden ısıtma için Manifold

kendi elleriyle Yerden ısıtma için Manifold

Isıtma otonom sistemler ise inşaatı giderek ideale arıyoruz. Maksimum performans, minimum maliyet, güvenilirlik ve dayanıklılık - şimdi ısıtma üniteleri ve sistemleri kullanıcıları yerleştirerek standart gereksinimleri. Isıtma sisteminin bir verim ve performans sağlayan düğümlerin biri, bir manifolddur. Onun düzenini bilerek ve nasıl çalışır anlayarak, oldukça kolay elleriyle Yerden ısıtma için Manifoldu'na toplayın.

ısıtma kollektör için birim nedir

Manifold plastik (daha az metal-) boru, vana, göstergeler, vanalar, bağlantı parçaları ve diğer yardımcı bileşenler bir düzenektir. Toplayıcı da bunun farklı ısıtma devrelerinden akan soğutma sıvısı ve ayrıca dağılım karıştırılması için tasarlanmıştır. Bunun bir sonucu olarak, sıvı, karıştırma sıcaklığı, sırasıyla, ısıtmalı alanda sıcaklık sabit ve stabil olan, hizalanır.

Doğru manifold takımı Yerden ısıtma sisteminin kalitesine bağlıdır.

Çalışma prensibi, bilinen herhangi bir ısıtma - ısıtılmış soğutucu tüm kontür ve tüpler üzerinden geçtikten sonra soğumakta ve sirkülasyon pompası veya doğal dolaşım etkisi altında tekrar geri-uçma borusunun (geri dönüş hattı) üzerinden karıştırılır hazne içine beslenir. Isıtılmış ve soğutulmuş ısı ortamın oranları, sıcaklık ısı sensörleri, hava sensörleri ve basınç sensörleri tarafından kontrol edilir, özel valfler tarafından düzenlenir. Isıtma sistemi de uzatılır veya evin düzeni doğal dolaşımını düzenlemek için izin vermiyorsa, kolektör bir sirkülasyon pompası bulunur.

Tipik olarak, bir daire ya da kazana bağlanan bir evde, radyatör, bazen kayıtları doğaçlama. bağlarken Her durumda, radyatördeki soğutucunun sıcaklığı genellikle modern yassı yapılır "Isıtmalı zemin" sistemi, soğutma suyu sıcaklığı, hijyenik standartlarına göre 30-55 0 C'yi geçmemelidir 70-95 0 ° C arasında olmalıdır, en yüksek sıcaklık Yerden ısıtma fazla 30 0 ° C ya da açık bir dekoratif kaplama (linolyum, MDF PVC fayans) çözgü olacaktır olmalıdır, kapalı hava fazla kurutulmuş ve sıcak yüzeylere yürüme çok rahat değildir.

önemli taraftan merkezi ısıtma sistemi sıcaklık farkı ve sistem "sıcak kat" ve tek bir kazan sıcaklığı üretir - Bu nedenle, bu gibi durumlarda, sistem toplayıcı açar. kolektör için bir başka neden - Isıtmalı zemin daha büyük bir uzantı tüpleri vardır. Bu nedenle, toplam sistem basıncı düşmesi. gerekli bir seviyede basıncı muhafaza etmek için kolektör yapısını girer sirkülasyon pompası, yükleme için gerekli olan.

standart toplayıcı devre elemanlarının oluşur:

 1. iki veya üç yoldan karıştırma vanası.
 2. Kapama vanaları ve balans vanası.
 3. Bir sıcaklık sensörü ve bir basınç göstergesi.
 4. Dairesel pompası.
 5. Otomatik hava deliği.
 6. manifold kademesi için de gerekli parçaları, tee, redüksiyon, meme uçları ve montaj için diğer destek unsurları olacaktır.

Oluşturucular doğru yerden ısıtma manifoldu toplandı.

sıcaklığı önceden belirlenmiş bir değeri aştığı zaman, ısı baş valf kapanır ve sıcak ısı taşıyıcı daha küçük bir miktar içinde temin edilmektedir: aşağıdaki şekilde desteklenmektedir manifoldu. Soğutma sıvısı, soğutma üzerine termal sıvı valfı daha uzun sürer. tüpten ısıtma ortamı geri dönüş akım basıncı ile beslenir, ve besleme borusunun - gerektiğinde. Bu nedenle, soğutucu ortalama sıcaklığı sabit bir seviyede kalır.

Amaç Vana Manifoldu

İki yönlü valf bir yönde soğutma sıvısı sağlar, ancak düşük bir kapasiteye sahip olmasına. iki yönlü valf uygulamasında pozitif anı - sıcak bir ısı transfer sıvısının düzgün ve darbelere tedarik edilir. Küçük kapasitesi nedeniyle Bu valflar küçük alanlarda kullanılır - 200 m 2 üzere. Son modelleri servo valfleri ile donatılmıştır. Servo - doğru ve aşamalı açmak / geçiş açıklığı kapatmak için hassas motor kapak pozisyonu sensörü.

"Sıcak zemin" sisteminde iki yönlü vana çalışma prensibi.

Üç yollu vana karışımları veya soğutucu akışını ayırır. Üç yollu valf için bir başka isim - karıştırma ya da ayrılması. Valf gövdesi ısıtma borularına bağlıdır, üzerinden üç memesi vardır. Valf, kazandan soğutma sıvısını alır ısıtma sistemine geçirir ve aynı zamanda sıcak kaynağı ile karıştırma için dönüş hattına gelen ısı aktarma sıvısını alır. homojen bir karıştırma ile akışını sınırlandırmak için bir ihtiyaç vardır kollektör, çıkışında bağımsız ısıtma sistemlerinde üç yollu vana.

[Su_box title = »Önemli!» Box_color = »# d13030" yarıçap = 0" »] Sürekli operasyonda vana tıkanmış ve daha kolay olduğunu sökülebilir bağlantısı «Amerikan kullanılan bileşik içerisinde yerine.» [/ Su_box]

Soğutucu devre bağlantısı birkaç toplayıcıları yüklü ise, her bir bölücü çıkış havalandırma ile yüklenir. sapın üst tarafı ile gerçekleştirilir Kanama, boşaltma vanası alttan monte edilmiş olan ve zaman onarım sistemi boşaltmak için hizmet eder.

Bazı basitleştirilmiş ısıtma devresi soğutucu akış karıştırma gerektirmeyen ve bu nedenle valf yüklenemez. Bu gibi sistemlerde sabit bir sıcaklığını muhafaza etmek için sadece tek bir sirkülasyon pompası olup. Pompa ısıtma sistemi için aşırı sıvı alımını önlemek için sadece geri döndürme borusu monte edilmelidir.

otomatik hava sensörleri bağlayabilirsiniz "sıcak zemin" sisteminde sıcaklığını ayarlamak için. Böyle bir sensör yapar Nasıl: sokakta keskin soğuk dalgası daha hızlı neden olur ve oda soğutmak için, yani ısıtma otomatik artmalıdır. Hava sensörü kazan ya da sıcak ve soğutulan soğutucu karıştırma derecesindeki bir artış / kapalı / anahtarlama sinyalleri gönderir. verimsiz ve çok yanlış hava şartlarına bağlı olarak sıcaklığın manuel ayarlama. Sıcaklık sensörleri modüle bir dakika içinde birkaç kez kontrol edilir ve eğer 5 0 ° C'de bir yönde ya da başka bir gerekli servo valfın krank

Eğer manifoldu yerden ısıtma nasıl monte bilmiyorsanız, size mecliste satış birimleri arama yapabilirsiniz.

Yerden ısıtma için basit toplayıcı

inç tee ¾ inç meme ve adaptör ¾ karıştırma valf gerek basit rezervuar oluşturmak için, dirsek (90 0) ve manşon Amerikan inç ¾, 1-inç küresel vana bir verimle bir sirkülasyon pompası ¾ inç, bir kolektör bağlayıcı yarım inç ve iç ve dış dişli ¾ inç, havalandırma ile kolektör ½ veya ¾ inç konnektörleri ve tahliye vanası.

Yerden ısıtma için çoklu devre manifoldu

elleriyle Yerden ısıtma için çoklu devre manifoldu toplamak zor değildir. Yapısal olarak bir algılayıcı (sensör - Uzak tipi) ile bir ısıl baş oluşur, karıştırma valfi, Amerikan ile ¾ inç somunu üzerine ¾ inç tişört ve iğne 1 inç, sirkülasyon pompası bağlı vinç inç, inç fiş manifoldu yarım inç vanaları ½ pompa ve plastik borular yarım inç çap inç uydurma, birleştirme fındık.

Yerden ısıtma manifoldu bağlantı şeması.

Eğer kolektör borusu "sıcak zemin" sisteme bağlıysa, sıkıştırma parçaları kullanılması önerilir. boru taşıyan koltuğuna sığacak şekilde boruya bağlamadan önce, sığ yiv olduğunu. yükleme ve kazana ve "sıcak bir zemin" ile, kolektör sisteminin bağlanması sonra servis verilebilmesi için boru sistemi kontrolü basınç gereklidir.

Sıkma kendini gösterebilir olabilir en ufak sızıntı varlığında 3-5 saat gerçekleştirilir. Aynı zamanda, bir kaç saat için sistem oda maksimum ısıtma sıcaklığı gösterir. Tüm toplayıcı devre kazan yakın bir duvara monte edilebilir veya sıcak bir zemin bağlantı yerinin yakınında yüklü özel bir toplama durumunda, yerleştirilir.

Nasıl yerden ısıtma için bir su kollektörü seçip kendi elleriyle ayarlamak - profesyonellerin değerli tavsiyeler

Su yerden ısıtma için Toplayıcı - bu tüm sistemin ana unsurlarından biridir. Onun sayesinde, ısıtma için belli bir sıcaklık korumak için yeteneği var. Bu bileşen Isıtmalı zemin olmadan etkili bir şekilde çalışmayacaktır. Doğal olarak, operasyon ve montaj işlerinin özelliklerinin prensibini bilmek gereklidir.

anlamak için gerekli Yerden ısıtma için kollektörü kurmadan önce, bir cihaz var:

 1. Ürün bir sirkülasyon pompası ile donatılmıştır gereklidir.
 2. İki toplayıcılar.
 3. karışım valfı (bu 2-tel veya üçlü olabilir). düşük bir kapasiteye sahip olmasına, özelliği iki-yollu. Bu durumda, sıcak soğutma suyu herhangi ani düzensizliklerin olmadığı sağlanır. En iyisi bir alanda 200'den az m2'lik odalar için uygundur. Üç yollu vana karmaşık ısıtma sistemleri de kullanılabilir. Bu çok yönlüdür.
 4. Kapanma ve dengeleme vanaları.
 5. Basınç ölçer, burada basınç kontrol ile gerçekleştirilir.
 6. Isıtma sıcaklığının regüle sensörü ve termal kafası.
 7. Havalandırma.
 8. Parçaları, tee, konnektörleri ve bağlantı elemanları.

Sistem nadiren distile su kullanılan gibi herhangi bir valf, zaman ile tıkanmış hale gelir. Amacıyla Bu sorunu gidermek çıkarılabilir bağlantı kurun edebilmek için.

yapısal elemanların bazı özellikleri

Manifold montaj çok hızlı monte edilebilir, ancak bu onların yapısında bazı zorunlu unsurları içeren olması gerekir:

 1. Akış regülatörü. Sisteminiz birden çok yol içeriyorsa sonuç kurulmalıdır. Tüm bu tüp uzunluğu, farklı olabilir. o ayarlanmazsa, ısı dağılımı dengesiz olacaktır. Bu durumda, akış hızı ayarı, her devrede ısıtılmış sıvı akışını denge sağlar.
 2. Termostatik kontrollü. Onlar sistem oda havalandırma veya değişen hava koşullarına durumunda sıcaklık rejimi dalgalanmalara tepki yardımcı olur. Bu tür kontrol her bir devre yüklenmiş olması gerekir. Oda termostat sıcaklığının kontrol edilmesi için kullanılır.
 3. üniteyi Karıştırma. daki Isıtmalı zemin genel ısıtma sistemi tarafından enerji verilir ise, soğutucu başlangıç ​​sıcaklığı 70-90 dereceye ulaşmak unutmayın. Bu sadece radyatör ya da piller için kabul edilebilir. soğutma suyunun sıcaklığını azaltmak için, özel bir karıştırma birimleri kullanılır. Onların sayesinde sıcak ve soğuk sıvı karıştırın.
 4. karışım valfı. Soğutma sıvısı çok sıcak için bu sorumludur. Vana ayarı özel bir otomatik cihaz tarafından hem de manuel olarak yapılabilir.

Yerden ısıtma için Manifold bu hesap böyle nüansları içine alması gerekir, doğru seçim yapmak gereklidir:

 • Bu tür ürünlerin seçiminde en önemli parametre, bir sıcak bir zemin bir diyagramıdır.
 • Satın alındığında, cihaz sistemin tamamının güvenliğini sağlayan unutmayın. Bu nedenle, çok ucuz telefonlar almayın.
 • Eğer ısıtma sisteminin tüm özellikleri ile ürün seçmelisiniz. Yani, cihaz sisteminde gerekli basıncın temin edilmesi gerekmektedir.
 • Seçim sırasında da dikkate üretim materyali almalıdır. Örneğin, bazıları pirinç, paslanmaz çelik ve diğer metal yapılabilir. Bu parametre fiyat toplayıcısı üzerinde sıklıkla bağlıdır.

 • Modelin karmaşıklığı dikkat edin. Belki vaka yerden ısıtma düzeni herhangi bir ek elemanlar olmadan aygıtı takabilirsiniz.
 • kullanılacağı ne amaçla binanın alanının yanı sıra gerçeğini unutmayın. Oda küçük ise Örneğin, sen plastik manifoldu kullanabilirsiniz.
 • yol göstermesi gereken son önemli parametre, ürünün maliyetidir. Bu ünitenin yapılandırmasına bağlıdır. dağıtım manifoldu bir akış ölçer, ve ayarlamak için yeteneği varsa, örneğin, daha sonra böyle bir cihazın yeterli ucuz olacaktır. Eğer biraz daha karmaşık bir şey seçmek istiyorsanız, beş çıkışları ile karıştırıcı bir grup yüklü cihaz, satın alabilirsiniz. Farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Fakat bu grup nispeten yüksek maliyeti olacaktır.

Karıştırma ünitesi ile 5 devrelerinde fotoğraf toplayıcı grubunda

inşa etmek ve kolay kurulumu kendi elleriyle Yerden ısıtma için Manifold. Bir tek bağlantı şemasını ve çalışma bazı özelliklerini gözlemlemek gerek yoktur.

Eğer kendi elleriyle yerden ısıtma manifoldu yüklemek istiyorsanız, önümüzdeki işe hazırlanmak için gereklidir. Bu dağıtım cihazı özel bir kabine olmalıdır. Onun kurulum içinde veya duvarların dışında yapılır.

Eğer işi başlamadan önce, bağlantı sadece o Yerden ısıtma için belirlenen tarak, yapılacağı tarafından şeması çizilmesi.

Borular zaten koyulur sonra montajı yalnızca yapılabilir ve toplayıcı kabine yüklenir.

Eğer herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum böylece kolektör yerleştirilmelidir. Bunu yaparken, iyi erişim sağlanmalıdır olduğunu.

Montaj şeması sistemi devrelerinin sayısına bağlıdır. Bunlardan ikisi, o zaman olabilir: a iki yönlü bilyalı valf ve birbirine paralel olarak düzenlenmiş. Bunlar, kontrol valfı bağlanır. bulunan şebeke sıcak su sirkülasyon pompası ve su sıcaklık sensörü aracılığıyla. Sonraki anahtarlama birimi, bir güç kaynağı ve oda termostat kullanmak teller çevirdi servo motor, bir bağlantı yoktur. Daha sonra sıcak sıvı tüp içine verilir. Böylece toplayıcı bir prensibi.

Bundan başka, bu hat önceden soğuk su alır dönüş kolektörü, bağlanır. Küresel vana ısıtma sistemine geri beslenir sonra. Bu şema çok basittir.

kendi elleriyle Yerden ısıtma için Dağı toplayıcı zor değildir. Ama bazı kuralları takip etmek gerekir. Kendini yetiştirmiş kollektör yerden ısıtma sisteminin tüm şartları yerine getirmek zorundadır unutmayın. Sıcaklık kontrolü mümkün olduğunca doğru kurulmuş olması gerekir.

bağlantı kontrol valfleri ile bu tip bir aparat sürüş kaynakların yeterince büyük miktarda gömme gerektirebilir. Bununla birlikte, bu sistemin avantajı, her devrede su akışını kontrol etme yeteneğidir.

Doğal olarak, yükleme bir termometre ile donatılmış kapama valf tesisi ile başlamalıdır. Eğer toplayıcı kendini toplayabilir emin değilseniz, bu kollektör hazır bir set satın almak en iyisidir. Çoğu zaman zaten personel ve doğrudan ısıtma sistemine bağlanabilir. farklı model olmasına rağmen böyle bir grup, yeterince pahalı olabilir.

Bunları bağlamak hazır bir kitleri satın aldıysanız zor değildir. İlk borulara ürünün yükleme sıcak su sağlamak ve geri. Ve ayrıca, yerden ısıtma elemanlarına bağlanır.

Cihaz kullanılan kompresör parçaları her bileşenleri kilitlemek için. element olduğundan sonra kendi bağlantılarını gerekli adaptörleri farklı çaplara sahiptir.

Eğer ısıtma kollektör ilkesini sağlayan taban için bir tarak yüklü, o zaman her şeyin doğru yapılır. o sizin için yararlı olup olmadığı, yorum bugünün makale hakkında görüş bırakın?

Yerden ısıtma manifoldu bağlayın

Sistem ılık su kat - sadece sorunsuz çalışır ve geleneksel ısıtma daha etkili bir alternatif. Yerden ısıtma da bir veya daha fazla oda için, örneğin, her zamanki gibi bir takviye olarak kullanılabilir. Bu avantajı, sistemin, her zaman bağımsız çalışır ve ana ısıtma devresi bağımsız olmasıdır. Bu özerklik çok fonksiyonlu bir aygıt olarak çalışan, elleriyle Yerden ısıtma için bir toplayıcı içerir. çoklu görev kolektör "sıcak zemin" sistemi nedir?

zemin altı ısıtma sistemi manifold

Her şeyden önce, biz "sıcak zemin" kavramını analiz eder. Bu bağımsız ısıtma sistemi, ana ısıtma halkasına bağlanır. (- sistemi birkaç ısıtma devreleri varsa, birkaç toplayıcıları bazı durumlarda) bağlantı yerleri kenetlenme hiçbir ısı kaybı en etkili oldu olmuştur Yani, kolektör bağlantısı kullanın. ılık su zemin en ilkel toplayıcı - diğer ısıtma borularına bağlantı için yerleri olan ısı iletken borular, bir segment.

Şema basit toplayıcı

yönlendirir ve sıcak su ev ısıtma boruları boyunca akar kontrol eden bir soğutucu boru dağıtım devresi - O, kolektördür. Standart bağlantı yerden manifoldu soğutucu dönüş borusu veya besleme (ısıtma devresi bağlı olarak), çıkış cihazları yerden ısıtma boru sistemine bağlı bağlanan bir giriş manifoldu içerir.

Isıtma İlkel kolektör sistemi geniş bir aralığında ticari olarak temin daha karmaşık ve daha etkili birim, çünkü, herkes için almak için en karmaşık ısıtma düzeni mümkündür, çok nadiren kullanılır. Modern toplayıcı - rehberlik ve soğutucu akışını düzenleyen birçok unsurları ile bir teknoloji tasarımı. tür yüzey üzerinde yürümeyi mümkün değildir, ve her katta yüksek sıcaklıklara duracak - ayarlama nedeniyle kazan ısı taşıyıcı ve bazen bir sıcak bir zemin için kabul edilemez 95 0 ° C'de, 70 0 ° C'ye ısınır gerçeğine gereklidir. Bu nedenle, yerden ısıtma manifoldunun montaj mutlaka gerekli - Cihaz eşit dağıtılmış ısı soğutucu madde akan, hizalamak ve ısıtma sisteminin performansını izleyecektir. haznenin etkin işleyişi Bileşiminde şu elemanları tarafından sağlanmaktadır:

 1. Taraklar: akış ve geri dönüş;
 2. Vanalar: iki ya da üç-yollu;
 3. sirkülasyon pompası;
 4. Akış metre, basınç göstergeleri ve termostat.

Manifold ısıtma devresi

(. Şekil), aşağıdaki gibi yerden ısıtma standart toplayıcı devre çalışır: tarak birbirlerine ve ortak bir manifold bloğuna bağlanır. soğutucu besleme ve geri dönüş boruları aynı anda hizalama ve sıcak su sıcaklığının ayarlanması ile bir mikser içinde karıştırılır. gösterilen devre - sadece, ve kolektör devresinin son montaj ısıtma devreleri ve amaca sayısına bağlıdır. herhangi bir şemada besleme karışımı ve hat döner karıştırma valfleri uygulanacak. Tank hattı (soğutuldu ısıtma ortamı) soğutucu besleme kazan elde edilir, ısıtma devresi manifoldu içine beslenmektedir.

İki veya üç yollu taraklar için ısıtma için sirkülasyon pompası bağlanır. aşağıdaki gibi bütün devre çalışır: soğutma sıvısı besleme borusunda belirli bir süre için üst üste ve pompa durdurulur vanalar, verilen sensör sinyalinden grubu oda sıcaklığına ulaştıktan sonra. önceden tespit edilmiş bir noktaya soğutma sıvısı soğutulduktan sonra tüm ters sırayla olacak.

karışım valfı olan üç yollu

İzleme ve yerden ısıtma manifoldu yapılandırılması manuel veya otomatik olarak gerçekleşir. kurulmalıdır kontrol ünitesi veya servo otomatik çalışması için. iki ya da üç yol - kontrol cihazı, bir besleme valfını içerir. Geleneksel kontrol ve gösterme tertibatı kaynaktan valf imkanı soğutucu bir yönde akan farklıdır. Valf özel ilgi gerektirir yükleyin - ters yönde valf koyarsanız, hızla bozulur.

çelik bir top ya da çubuk - besleme valfinin kilitleme elemanı. Açılış örtüşme ortaya çıkar kolu vananın ve çevirerek kendisi elle veya sıcaklık sensörleri bağlı aktüatörler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

iki yönlü valf

karışım valfı İki yönlü sıcak akışkan miktarını ayarlayarak bir yönde sıvı sağlar. Ayarlama nedeniyle cihaz yetenekleri düşük kapasiteye sorunsuz ve yavaş yavaş gerçekleşir.

Bu durumda, rezervuar ile iki yönlü bir valf montajı tüm soğutma sıvısı sıcaklığı yerden ısıtma borusu boyunca homojen ve uygun bir sağlar ve ısı kontrol cihazı düzgünlüğü düşük verimlilik kapasitesi ile temin edilmektedir. vanalar takılması ve değiştirilmesi kolaydır İki yönlü, onlar güvenilir ve dayanıklıdır. Onların tek dezavantajı - yüksek sıcak bölge için tasarlanmış ısıtma sistemleri (≥ 200 m2) için uygun değildir.

Bir üç yollu valf ile Şema toplayıcı

Üç yollu besleme valfi, bir yuva, bir by-pass ve bir kısa devre valfı yetenekleri birleştiren daha karmaşık ve çok yönlü bir cihaz vardır. ya da çelik bir top ya da çubuk - toplayıcı yuvanın üç yollu bir vana, bir çıkışı ve iki girişe ve iki yönlü cihazında da aynı şekilde soğutucunun ayarı vardır. Bu valf farkı top ne de kök ne tamamen soğutucu akışını kapsayacak ve inşaat kendisi getiri ve arz yeniden dağıtım ve karıştırma için tasarlanmış olmasıdır. otomatik sıcaklık sensörleri ve kontrol gömülü, servo valf çalışma sinyalleri sıcaklığı ayarlamak için. akış karıştırma istenen derecede sağlayan servo kontrollü durdurma valf tasarımı.

aktüatörlü üç yollu vana

Üç yollu valfler geniş bir alan ısıtıldı binaların besleme başlık düğümlere yüklenir - ≥ 200 m 2 ve aynı zamanda birden fazla ısıtma sistemlerinde.

zemin altı ısıtma sistemi manifold

Yerden ısıtma, genellikle ortak bir toplayıcı düğüm monte ya da her bir ısıtma devresi önce ayrı bir toplayıcı ayarlanır. Son seçenek ise, tüm koleksiyoncular akış metre, termostatlar, hem de aşağıdaki unsurları ile donatılmışlardır:

 1. karıştırma vanası ve geri akış;
 2. Vana dengeleme ısıtıcı;
 3. Taşma vana.

En Yerden ısıtma için toplayıcı farklı düzenleri altında olabilir toplamak ve bazı şemalarda toplayıcı düzenekleri, ancak her zaman değil, atlanan kullanılan - tek tek döngü sistemleri. Sıcak katlı bir sistem, iki döngü içinde düzenlenmiş ise, kolektör ikincil devrede bypass olmadan etkinleştirilebilir.

Yerden ısıtma manifoldu ile çift devre sistemi

Eğer Yerden ısıtma için kolektör ünitesini kurmak önce, fırsatlar tartmak - bazen hazır bir tasarıma satın almak daha kolaydır. toplayıcı satın alınacak olursa, tüm parçalarıyla en iyisidir ve elementler aynı üreticinin vardır. bakır, çelik, pirinç veya polimerler: kendini montaj ile montaj ana montaj bileşenlerinin toplanacak olan malzemeyi seçmek gereklidir.

Ayrıca, endüstriyel tasarım seçerken aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmak önemlidir:

 1. Nasıl sistemi, ısıtma (genel olarak 2 ile 12) devreleri, boru ve bant genişliği devrelerinin toplam uzunluğudur;
 2. Borularda izin verilen maksimum basıncı;
 3. Genişletilebilir ısıtma sistemi;
 4. kollektörün manuel veya otomatik olarak kontrol edilmesi;
 5. Elektrik güç tüm bileşenleri ve montajlar;
 6. iç manifold delikler (verim) çapının.

Kendi elleriyle Toplayıcı

En verimli çalışması eşit uzunlukta ısıtma bölgesi bunlara bağlantıyı temin etmek üzere toplayıcı düğüm tarafından toplanabilir. boru hatlarının uzunluğu eşitlemek için yeterli doğrulukta ile, toplayıcıya bağlanmış eşit parçaya bölünür. en kolay yolu özel bir bilgisayar programı ya da "termal zebra" olarak adlandırılan fenomeni, zeminin yani düzgün olmayan ısıtma görünmüyor bir online Hesap makinesinde manifoldu montaj hesaplamak için.

Aşağıdaki bilgiler hesaplanması için gereklidir:

 1. dekoratif döşeme yazın;
 2. ısıtmalı alan ve büyük öğeler için içinde dağıtım planının alanı;
 3. malzeme ve boru devresi çapı;
 4. Kazanın nominal çıkış;
 5. Zemin yalıtım türü.

Önemli: boru eklem önlemek için yerden ısıtma borularını takarken - Mevcut düzenlemelere göre yasaktır. Soğutucu akış direnci boru hattının her fırsatta ve uzunluğunu arttırarak arttığı unutulmamalıdır.

toplayıcı hesaplanması

kollektör montajı - Öneriler

Bir yerden ısıtma sistemi tasarlarken, öncelikle kollektörü monte etmek için uygun yeri bulmak gerekir. standart birim toplayıcı kabine monte edilir ve kabin gidiş ve dönüş yanında yerden 30-40 cm yüksekliğe monte edilmiştir.

sırayla kendi hatalarını narekat ve maksimum ısıtma yerden ısıtma borularının sağlamak için değil de, kollektörü bağlamak için talimatlarını okuyun. Daha sonra sırayla bir sonraki düğümü (bu sanayi toplama ünitesi için geçerlidir) toplamak:

 1. ileri ve soğutucu akış doğrultusunun tersine çevrilmesi için tüp ekstrakte edin. Tüpler akışı ve kontrol ve gösterme tertibatı ile olmalıdır. Çoklu-toplayıcı varsa, tek bir yapı halinde bölümü toplamak;
 2. parantez (dahil) ile ilgili bir düğüm monte bölümlerin toplanan;
 3. Sonraki durak vanalar, otomasyon, sensörler ve diğer bağlantı parçaları yüklemek;
 4. Montaj duvarına veya bir kabin içine monte, termostatı, aktüatör ve sirkülasyon pompası monte;
 5. Bu sistem, "sıcak kat" ısıtma devrelerinin kazan ve boru boruyu bağlamak.

set başlığı

Şimdi daha sonra beton zemin dökmek mümkündür, yerden ısıtma manifoldu devresi basınçlıdır bağlayın. Termal toplayıcı ayarları kurulum bittikten sonra yapılabilir.

Kendi elleriyle Manifold montaj

Seri başlık - oldukça pahalı bir ürün bu kadar çok usta elleriyle yapmak istiyorum. Birçok unsurları hala satın almak zorunda, ancak maliyet ucuz olacak. kendini yetiştirmiş kollektör kaynak PVC boru ve bağlantı parçaları için en kolay yolu 25-32 mm Ø. Ayrıca tee ve aynı çapta dirsek ve çek valfleri gerekir.

Önemli: Ev yapımı boru takımını eklemlerin bir yeri vardır, bu nedenle tüm lehim dikkatle sadece montaj sırasında değil, aynı zamanda yerden ısıtma çalışması sırasında kontrol edilir ve edilmelidir.

Ev yapımı toplayıcı

vana ve bağlantı parçaları sayısı ısıtma devrelerinin sayısına göre hesaplanır. tüpleri ve rulet kesme buna propilen ve eklenme lehim elemanlarının özel makasla için gerekli araçlar.

Bölümleme toplayıcı işaretleme ve arzu edilen uzunlukta boruları kesmek, T arasındaki minimum mesafeyi muhafaza olup. PVC için lehim havya kapıları ve geçitler tee. Bu yapı ile pompayı bağlamak için bağlantı parçaları lehimlenmiş. Gördüğünüz gibi, her şey basit, ama daha karmaşık toplayıcı düğümler hazır satın almak daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 − = 23