Radyatör dilimleri 1 m2 hesap sayısı

hesaplama hesap makinesi:

Isıtma için radyatör bölüm sayısı

metrekare başına 100 watt tüketim oranını hesaplamak için gerekli ısıtılan alanın ısı yakalanan alanının gerekli miktarı hesaplanırken. Ayrıca hesaba oda toplam ısı kaybını etkileyen bir dizi faktöre alır, bu faktörlerin her hesaplama genel sonuç bir faktör katkıda bulunur.

Bu hesaplama yöntemi, hemen hemen tüm nüansları içerir ve formül boşluk ısı ihtiyacı oldukça doğru bir tespitini esas almaktadır. Bu, alüminyum, çelik veya bimetal radyatör ve yuvarlanır sonucu birinin ısı transfer bölümünün değeri bölmenizdir kalır.

Radyatör bölümlerin sayısı

Kısım (radyatör) - küçük yapısal eleman radyatör pil.

Tipik olarak yivli bir oyuk dökme demir ya da alüminyum dvutrubchatuyu yapı termal radyasyon ve konveksiyon yöntemlerini geliştirmek için.

radyatör bölümü Isıtma pil radyatör meme, giriş ve vvornutye bağlama yoluyla yapılan çıkış soğutucu (buhar ya da sıcak su) vasıtasıyla birbirine bağlanır, ilave (kullanılmayan) delikler bazen ısıtma sistemi için hava tahliye dokunun vidalı fişler dişli sesi engellenir. monte edilmiş pilin kaplama montaj sonrası, bir kural olarak, gerçekleştirilir.

radyatör bölümüne Hesaplama sayısı

Bilinen yayma önceden belirlenmiş bir boşluk ısıtılması için radyatör bölümlerinin gerekli sayısının hesaplanması için çevrimiçi hesap

Radyatör bölümlerin sayısını hesaplamak için formül

 • N - radyatör bölümlerin sayısı;
 • S - oda alanı;
 • t - ısıtma için ısı sayısı;
 • w - pencere katsayısı
  • Normal cam - 1.1;
  • Plastik (çift cam) - 1;
 • h - tavan katsayısı yüksekliği;
  • 2.7 metreye kadar - 1;
  • 2.7 ila 3.5 metre - 1.1;
 • r - oran oda konaklama:
  • değil köşe - 1;
  • Köşe - 1.

Oda (t) için ısıtma gerekli miktarı metrekare odaya 100 watt ile çarpılarak hesaplanır. Bu 18 * 100 = 1800 watt veya 1.8 kW ısı gerekir ısıtma odası 18 m 2 olduğu

kelimeler: Radyatör, ısıtma, ısı, akü, radyatörün bölümleri, radyatör.

 • yeni
 • eski
 • en iyi
 • karşılama konuk

burada sıcaklık ısıtıcılar tutmak? radyatöre pasaport ısı modu plakası kapasitesini verir gösterilir, ve ısıtma sistemi, bir 90 derecelik ısı alıcı sıcaklığı ile rahat, yakılabilir gibi diğer parametreler hesaplanabilir

Radyatör bölümlerin sayısını hesaplamak için nasıl

Orada çeşitli yöntemler vardır, ancak bunların özü radyatör sayısını hesaplamak için biridir: odadan maksimum ısı kaybını öğrenebilir ve onların telafisi için gerekli radyatör sayısını hesaplamak.

hesaplama yöntemleri farklıdır. En basit yaklaşık sonuçlar verir. Ancak, standart oda eğer kullanılabilir veya hesaba her bir odanın mevcut "standart dışı" koşulları (köşe oda, bir balkon, duvarda bir pencere, vb) almasına izin oranları, uygulamak edilebilir. Daha karmaşık hesaplama formülleri vardır. Ama aslında bu sadece bir formülde toplanmıştır aynı faktörler vardır.

Başka bir yöntem yoktur. Bu gerçek kaybım belirler. Özel bir cihaz - termal kamera - gerçek ısı kaybı belirler. Ve bu verilere dayanarak, gerektiği gibi radyatörler onlar için telafi etmek. Başka ne bu yöntem iyidir, bunun en aktif dışarı sıcak tam olarak nerede termal kamera görüntü görebilirsiniz gerçektir. Bu çalışmalarında veya inşaat malzemeleri, çatlaklar, vb bir evlilik olabilir Aynı anda Yani, durumu düzeltmek olabilir.

Hesaplama radyatör ısı kaybı ve nominal çıkış bölümleri yerleştirme bağlıdır

Hesaplama radyatörler alanı

en kolay yolu. Radyatör yerleştirileceği odanın alanına göre ısıtma için ısı gerekli miktarda, hesaplayın. Her odada, bilirsiniz, ve ısı ihtiyacının alanı kuralları kirt bina ile belirlenebilir:

 • 60-100Vt gerekli konut olarak ısıtma 1m 2 için ortalama iklim şerit için;
 • 60 150-200Vt Bu alanlar için gerekli.

Bu standartlara dayanarak, oda gerektirecektir ne kadar ısı hesaplayabilirsiniz. Daire / ev ısıtma alanı 16 m 2 için ortalama iklim sınırının ise, 1600W ısı (= 1600 16 * 100) gerektirir. normlar ortalama, ama hava azim yağma olmadığından, size 100W istiyoruz inanıyoruz. Eğer ılıman iklim kuşağında ve kış yumuşak, 60W deyince güneyindeki yaşıyorsanız rağmen.

radyatör hesaplanması SNIP normlarına göre yapılabilir

Güç rezervi ısıtma için gerekli, ancak gerekli gücün sayısında değil, çok büyük bir artış radyatör sayısını artırır. daha fazla ısı lavabolar, sistemde daha çok soğutma. merkezi ısıtma bağlı olanlar değil ise, kritik, o zaman, planlanan maliyetleri ya da tek tek ısıtma sahip olanlar için, sistemin bir büyük hacimli büyük (ekstra) soğutucuyu ısıtılması için maliyeti ve (arzu edilen sıcaklığa daha az doğru) sisteminin büyük atalet. Ve soru ortaya çıkıyor: "Neden daha fazla ödeme?"

Gerekli kaç bölümün sıcak bir yere ihtiyacını hesaplanması, biz öğrenebilirsiniz. ısıtma cihazlarının her biri, pasaport belirtilir ısı belli bir miktar, tahsis edebilir. ısı ve güç için bulundu talebi atın radyatör bölünür. Sonucu - kayıpları telafi etmek, bölme sayısı gerektiriyordu.

Aynı tesislerine radyatör sayısını. Size 1600W seçmek istediğiniz saptadık. Bir 170W birimin gücünü edelim. 1600/170 = 9,411sht ile elde edildi. Bu yuvarlanır veya aşağı takdirine edilebilir. az ise mutfakta, örneğin, yuvarlanabilir - balkon, büyük bir pencere veya köşe odasında bir odada daha iyi - orada diğer ısı kaynaklarının bol olduğu, ya da büyük bir yer.

Sistem basit, ama eksiklikler açıktır: tavan yüksekliği farklı olabilir, duvarlar, pencereler, yalıtım malzemesi ve faktörlerin hatta bir sayı değil dikkate alınır. Böylece radyatör bölümlerin sayısının hesaplanması SNIP - göstergesidir. Doğru sonuçlar için ayarlamalar yapmak gerekir.

alan bakımından radyatör bölümünü nasıl hesaplanır

Isı odadaki tüm havayı gerektiğinden bu hesaplamayla dikkate alan ama aynı zamanda tavan yüksekliğini sadece sürer. Yani bu yaklaşım haklı. Ve bu durumda, teknik benzerdir. Eğer onun ısıtma ısıtmak için ne kadar ihtiyacım olduğunu biliyorum standartlara göre daha sonra odanın hacmini belirleyin ve:

 • 41Vt gereklidir metreküp hava ısıtma panel evde;
 • 34W - 3 m üzerinde bir tuğla evde.

doğru açısından ısı emici sayısını için oda tüm hava hacminin gerekli ısıtın

Biz 16m 2 aynı tesislerinde tüm hesaplar ve sonuçları karşılaştırın. 2.7m tavan yüksekliği edelim. Boyutu: 16 * 2.7 = 43,2m 3.

Sonra paneli ve tuğla evde seçenekleri için saymak:

 • önceden üretilmiş ev. Isıtma 43,2m 3 * 41 B = 1771,2Vt için gereken ısı. Eğer hepsi aynı bölüm 170W güç alırsak, biz 1771Vt / 170W = 10,418sht (11sht) elde ederiz.
 • Bir tuğla evde. Gerekli Isı 3 * 34W = 1468,8Vt 43,2m için. 1468,8Vt / 170W = 8,64sht (9sht): Biz radyatörler inanıyoruz.

Gördüğünüz gibi, fark oldukça büyüktür ve 11sht 9sht. hesaplanırken Ayrıca, kare ortalaması alınan değeri (aynı yönde yuvarlama varsa) - 10PC.

azaltmak veya ısı kaybını artıran birçok faktörler olarak dikkate almalıdır daha doğru bir hesaplama elde etmek için. Bu duvarlar ve onlar yalıtımlı ne kadar iyi, bildiğim kadarıyla büyük pencereler ve ne kadar onlar cam odanın duvarları sokağa bakan olarak, vb ile ne yapacağını şeydir Bunu yapmak için, odanın ısı kaybı için bulunan değerleri çarpmak gerekir faktörler vardır.

miktar radyatör ısı kaybına bağlıdır

Pencere ısı kayıplarının% 15 ilâ% 35 oranında temsil eder. Özgül figür penceresinin boyutuna ve yalıtım düzeyine de bağlıdır. İki İlgili faktör olduğundan:

kayıplar duvar malzemesi hesaba katılması için yalıtım derecesi, caddeye bakan duvarları sayısı önemlidir. Bu faktörlerin için Buraya katsayıları.

 • iki tuğla tuğla duvar kalınlığı norm - 1.0
 • Yetersiz (çevrimdışı) - 1.27
 • İyi - 0.8

Dış duvarların varlığı:

ısıtılmış ısı etkileri büyüklüğü veya en az bir oda. 0.7 ısıtılmış çatı - - 0.9 en ısıtıldı, oda (evin ikinci kat, diğer yassı, vs.) yaşadığı takdirde, katsayısını azaltır. Isıtılmamış tavan sıcaklık ve faktör (1.0) etkilemez düşünülmektedir.

Düzgün radyatör bölümleri miktarını hesaplamak için dikkate tesislerinde ve iklim özelliklerini almak için gerekli

Hesaplama istikrarsız sonra bir faktör ile orantılı bir artış / düşüş kullanılarak, (standart yükseklik 2.7 m alınması için) alan ve tavan yüksekliğine göre gerçekleştirilmiştir edin. Kolayca bunu inanılmaktadır. Bu amaçla, odasında tavan gerçek yüksekliği 2.7 m standardını bölmek. İstenen oranını elde ederiz.

Onlara örnek hesaplamak: 3.0m tavan yüksekliği edelim. Biz 3,0 m / 2.7 m = 1,1 elde edilir. Yani oda için alan üzerinde hesaplanan radyatör, bölüm sayısı 1.1 ile çarpılır edilecek.

Bütün bu kurallar ve daireler için belirlenen oranları. ev ve bodrum / vakıf çatısı yoluyla ısı kaybı hesaba katılması için ihtiyaç% 50, yani özel evin 1.5 oranı ile üretimini artıracak.

Sen kışın ortalama sıcaklığına bağlı ayarlamalar yapabilirsiniz:

Gerekli tüm ayarlamaları yaptıktan sonra uzay parametrelerini dikkate oda kalorifer radyatörleri için gerekli daha doğru miktarda alır. Ama bu termal radyasyon gücünü etkileyen tüm kriterleri değil. Aşağıda tarif teknik incelikler vardır.

radyatör farklı türde hesaplanması

Eğer (yükseklik 50 cm eksenel uzunluğu ile) kesit standart boyutlu radyatör koymak olacak ve malzemenin, model ve doğru boyut seçmiş ise, bunların sayısının hesaplanması ile herhangi bir sorun olmamalıdır. İyi ısıtma donanımı sağlama En saygın firmalar, site termal ve güç içeren tüm değişiklikler, teknik veriler içerir. Güç mevcut değildir ve akış, o zaman sadece güç dönüştürüldüğünde, 1 L soğutucu / dakika akış hızı 1 kW (1000 W) 'in bir güce eşittir.

Radyatörün eksenel mesafe kaynağı / egzoz akışkanı için deliklerin merkezleri arasındaki yüksekliği ile tayin edilir.

müşteriler için daha kolay bir hayat kurmak için, birçok site özel olarak tasarlanmış bir hesap makinesi programı yüklemek. Ardından, hesaplama bölümü radyatörler ilgili alanlara odası için veri yapma düşürülür. parçalar halinde modelin bölümlerin sayısını: Ve çıkışta, sen bitmiş sonucu var.

Soğutucu deliklerin merkezleri arasında tanımlanan eksenel mesafe

Sadece seçenekler kadar taklit Ama eğer farklı malzemelerden yapılmış aynı boyuttaki radyatörler farklı termal kapasiteye sahip olduğunu dikkate değer. bölümlerin sayısı, alüminyum, çelik bimetalik radyatör hesabı veya dökme demir hesaplama yöntemleri farklı değildir. Bu sadece tek bir bölümün farklı ısı kapasitesi olabilir.

Kolay okunması için, gezinebilirsiniz verileri ortalaması var. 50cm kapasite değerleri bir eksenel uzunluğu olan bir radyatör bölümü için alınır:

Eğer hala sadece hangi malzeme seçmek süsü iseniz, verileri kullanabilirsiniz. Açıklık sağlamak için, dikkate oda sadece alanı alır bimetalik radyatör bölümlerinin basit bir hesaplama, mevcut.

yalnızca bir bölümü 1.8 m2 alan ısı varsayılmaktadır bimetal standart boyut (50 cm aralıklı) ısıtma cihazları sayısını belirlerken. Sonra uzay 16m 2 muhtaç: 16m 2 / 1,8 2 = 8,88sht. Yuvarlama - İhtiyaç 9 bölümleri.

Benzer şekilde, dökme demir veya çelik barateri için düşünün. Biz sadece kurallara ihtiyacımız:

50cm merkez uzaklığına sahip bu veri bölümleri. Bugün satışa 60cm den 20cm çok farklı yüksekliklerine sahip modeller ve hatta daha düşük bulunmaktadır. 20 cm modeli ve filetolar olarak anılacaktır. Doğal olarak, onların güç standardından farklı olur ve "standart dışı" kullanmayı planlıyorsanız, ayarlamalar yapmak zorunda kalacaktır. Veya etiketi verileri arayabilir veya kendilerini okuyun. Biz termal ısı transferi cihazı kendi bölgeye bağlı olduğunu tahmin ediyorum. Cihaz alanının yüksekliği azalma azaltılır ve ile, sonuç olarak, hidrolik orantılı olarak azaltılır. Yani, bir standart seçilen radyatör yüksekliklerinin oranı bulmak için gerekli olan, ve daha sonra sonuç düzeltmek için bu faktör kullanılarak.

demir döküm radyatör hesaplanması. Odanın alanı veya hacmi için kabul edilebilir

Anlaşılır olması için, biz alanda alüminyum radyatör hesaplamaları yapmak. 16m 2: oda aynıdır. 16m 2/2 m2 = 8 adet: Bir standart büyüklükte bölümlerin sayısını. Ama biz 40cm küçük boyutlu bölümü yüksekliğini kullanmak istiyorum. 50 cm / 40 cm = 1.25: Biz, standart boyutlarda oranın, seçilmiş radyatör bulabilirsiniz. 8adet * 1.25 = 10p: Artık miktarını ayarlamak.

Ayarı, ısıtma sisteminin moduna bağlı olarak

Üreticiler pasaport veri maksimum güç noktası radyatörler: yüksek kullanım modunda - 90 ° C arasında tedarik akış sıcaklığı, geri dönüş borusunda - 70 ° C (90/70 ile gösterilir) oda Ancak 20 ° C olması gerektiği zaman, bu modern sistem modunda Isıtma çok nadirdir. orta güç modu genellikle 55/45/20 parametreleri ile 75/65/20 ya da düşük sıcaklık kullanılır. Hesaplamayı ayarlamak istediğiniz anlaşılabilir.

Sistem çalışma modu için hesaba katılması için sistemin sıcaklık farkı belirlemek için gereklidir. Sıcaklık farkı - hava sıcaklığı ve ısıtma cihazları arasındaki fark. ısıtma cihazının ısı akışı ve geri dönüş değerleri arasında ortalama olarak kabul edilir.

Düzgün radyatör bölümleri miktarını hesaplamak için dikkate tesislerinde ve iklim özelliklerini almak için gerekli

yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık, standart boyutlu bölümler (50 cm) iki mod için radyatör döküm hesaplamalar daha açık hale getirmek için. 16m 2: oda aynıdır. Yüksek sıcaklık modunda demir bir bölümü 90/70/20 1.5 m2 ısıtır. Biz 16m 2/2 = 1,5 m 10,6sht olmamız gerekir. Yuvarlama - 11sht. Sistem 55/45/20 düşük sıcaklık rejimi kullanılması planlanmaktadır. Şimdi sistemlerin her biri için sıcaklık farkını bulun:

 • yüksek sıcaklık 90/70 / 20- (90 + 70) / 2-20 = 60 ° C;
 • düşük sıcaklık 55/45/20 - (55 + 45) / 2-20 = 30 ° C

Yani düşük sıcaklıkta çalışmayı kullanırsanız birçok bölümler odasına ısı temin etmek, iki kez alacak vardır. oda 16m adresindeki Örneğin 2 bölüm 22 döküm radyatör gerektirir. Daha bataryayı alır. Bu arada, ısıtıcılar bu tür tavsiye edilmez nedenlerinden biri düşük sıcaklıklarda ile ağlarda kullanılmak üzere.

Böyle bir hesaplaması istenilen sıcaklığa sunar. Odaya için, örneğin, 25 ° C basitçe bu durum için termal kafaya hesaplar ve istenen oranı bulun 20 ° C idi ve. Aynı döküm radyatör tümü için hesaplama yapın: 90/70/25 parametreler elde edilir. Bu durumda (+ 70 ila 90) için, bu sıcaklık farkı inanıyoruz / 2-25 = 55 ° C Şimdi Cı 60 / C 55 = 1.1 oranını bulabilirsiniz. 25 ° C'de sıcaklığı korumak için gerekli 11sht * 1.1 = 12,1sht olup.

Güç radyatör bağlantısı ve yer bağımlılığı

bağlantı tipine bağlı olarak, radyatör ısı dağıtma değişiklikler, yukarıda tarif edilen tüm parametrelere ek olarak. En iyi termal güç kaybı olmadığı durumda yukarıdan kaynağı ile diyagonal bağlantı vardır. % 22 - En büyük kayıplar yan bağlantı içindir. Tüm diğerleri - ortalama performans. Şekilde gösterildiği yüzde olarak kayıpların büyüklüğü hakkında.

bağlantısına göre radyatör ısı kayıpları

radyatörün ve band elemanlarının mevcudiyetinde gerçek kapasite azalır. tamamen değil radyatörü,% 3-5 kaybını kapsar Örneğin, üst eşik ısı asılı edilirse, 7-8% düşer. 7-8%: zemin bulmuyor örgü ekran, yüklerken, kayıplar asılı pervazına olduğu gibi aynı. ekran tamamen tüm ısıtma birimi kapatmaktadır Ancak, bunun ısı emisyonu% 20-25 azaltılır.

ısı miktarı yüklemesi bağlıdır

ısı miktarı montaj konumuna bağlıdır

Boru sistemleri için radyatör miktarının belirlenmesi

Başka çok önemli bir nokta vardır: radyatör her giriş, aynı sıcaklıkta soğutma sıvısı giren iki borulu bir ısıtma sistemi için, tüm geçerli yukarıda. Tek boru sistemi çok daha zor olarak kabul edilir: takip eden her ısıtma suyu birimi daha soğuk girer orada. Eğer tek boru sistemi için radyatör sayısını hesaplamak istiyorsan, sen ateşini her zaman yeniden hesaplamak gerekir ve bu zor ve uzun. çözümü nedir? Olanaklardan biri - iki borulu sistemi radyatör kapasitesini belirlemek için, ve daha sonra ısı çıkışı düşme ile orantılı olarak, genel olarak, pil ısı artışı için bölümler eklemek için.

bir boru sistemi, su içinde her bir radyatör daha fazla soğuk alır için

İşte bir örnek. diyagram, altı radyatörlü bir borulu ısıtma sistemini gösterir. iki boru yönlendirme için belirtilen pillerin sayısı. Şimdi bir ayarlama yapmak gerekir. İlk ısıtıcı için her şey aynı kalır. Bir ikinci giriş daha düşük bir soğutma suyu sıcaklığına sahiptir. Biz% güç azalması tespit etmek ve bölümlerin karşılık gelen bir dizi değerini arttırır. 15kW-12kW 3kW =: Resimde çıkıyor. Biz yüzdeleri bulmak: sıcaklık düşüşü% 20'dir. 9 ya da 10 parça - gerekli 8 adet% 20 daha fazla olması halinde duruma göre, radyatör artan sayısının telafi edilmesi için. Burada da binanın bilgisi size yararlıdır: oturma odası veya benzeri uzay, aşağı yuvarlanır eğer yatak odası veya çocuk yıllardan eğer, yuvarlanır. dikkate Oryantasyon yerini alarak: kuzey yuvarlak içinde, güney de - daha az.

boru sistemleri bölümü eklemek şube radyatör boyunca daha fazla yer gerekir

Bu yöntem tabii ki mükemmel değildir: aküde son dal büyük bir boyuta sahip olurdu çıkıyor: onun girişinde şemaya göre kendi gücüne eşit belirli bir ısı ile bir ısı transfer sıvısının, ve imkansız pratikte% 100 kaldırın. genellikle bir marj almak için kazan çıkış boru sistemleri belirlerken için, ısı transferi için baypas vasıtasıyla bağlı dijital valfler ve radyatörler ayarlanabilir ve böylece soğutma sıvısı sıcaklığının düşmesini telafi eder. Bu birinden aşağıdaki gibidir: bir boru sistemine radyatörün sayısı ve / veya boyutu, arttırılmış gerekmektedir, ve dal başlangıcından itibaren mesafeden daha fazla bölüm koydu.

Radyatör bölümlerin sayısının yaklaşık hesabı basit ve hızlıdır. Ama arıtma, bağlantı ve yerin binalar, boyut, tür tüm özelliklere bağlı olarak dikkat ve zaman gerektirir. Ama doğru kışın rahat bir atmosfer yaratmak için ısıtıcılar sayısını belirlemek mümkün olacak.

100 W / m² ve ​​resmi şikayetler getirmek için 41 W / m değerleri için düzenlemeler ad verin. teşekkür ederiz.

bu anlaşılabilir, teşekkür ederiz. Ama aynı skaybaya yöneticileri biz hesaplama dikkate katsayısı alınarak yapılması gerekir unutmamalıyız söylemek değilim. Değişiklikler. Çünkü - pdfniku değildir görülen radyatörler, güç ver. Hesaba hesaplamanın geçerli koşulların almak gereklidir. Kabul ediyorum - radyatörün bölümünde 1-2 bir farkla ile çekilen. Dedikleri gibi, kemikler ağrısı yok ısıtın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 − 66 =