tuğla şömine

elleri ile tuğlalardan örülmüş Duvar şömineler

Bu yazıda, en özel bir ev için kendi elleriyle tuğladan yapılmış bir şömine yapmak hakkında konuşalım. metne daha fazla açıklık için çizimler, diyagramlar ve çizimler eklenecek.

şömine için Standart şartlar

İyi şömine tuğla aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • Lokal iyi Isıtma;
 • duman;
 • iç organik bileşimi.

Eğer elleriyle bir tuğla şömine ortaya koymak başlamadan önce Yani, evin o şömine yapımı planlanan edildiği oda hacmini ve alanını belirlemek için gereklidir. Bir örnek olarak, on, on beş, yirmi metrekare ve 3-3,5 metre tavan yüksekliğine sahip odanın bir alanda bakacağız.

Buna göre, alan miktarı evi otuz beş, elli yetmiş metreküp ulaşmalıdır. yine de bu birimlere fırın alanının oranı 1:50 dan 1:70 için. Bu nedenle, eşit olacak 2.000-3.000-4.000 sq. bkz.

Bu göstergelere dayanarak, ocaklar portalı boyutlandırılabilir:

2 veya 1: tuğla şömine inşa standart şema portalında yüksekliği ve 1 arasında oranlarda şömine yanma odasının bir derinliği arasındaki oranı sağlar 3. onlar kritik olarak Boyutlar kesinlikle uyulmalıdır.

Biz fırın daha derinlik yaparsanız, keskin ısı azalır ve derinlikte bir fırın ile devreyi seçildiği takdirde evin alanlar sonuçları duman olabilir, daha fazla yakıt ihtiyaç ısıtmak için. Biz standart şemaya, sopa varsa bizim Formülasyon Örneği derinliği:

 • 2000 sq. cm - 18-24 santimetre;
 • 3000 ayak. cm - 22-30 santimetre;
 • 4000 sq. cm - 26-35 santimetre.

Baca duman delikleri yanma alanına bağlıdır.

Böylece, baca deliklerinin boyutu bu değerlerin olması:

Yani, tuğla baca standart devre boyutlarda hazırlanmasında olmalıdır 14 x 14 cm ve 14 x 27 cm. Devre yuvarlak baca yapımı için içerir, ancak, baca 8-14 cm aralığında bir çapa sahip olabilir. O zaman, örneğin 4-5 m baca, gerekli uzunluğunu hesaplamak.

Tertibat fırın ocağına

tuğla şömine için iç duvarları bir açı yapmaları tavsiye edilir, daha iyi ısı yansıtıcı yeteneği vardı. Diğer bir deyişle, iki yan duvar dışa doğru genişletmek için gerekli olan, arka duvar hafifçe öne doğru eğik olması gerekir. şev yüksekliğinin üçte ile yapılmalıdır.

şömine ocağına Üstü duman odasını yapmak gerekir ve odanın ve ocaklar çıkıntı bırakmadan arasında ( "pas"). o kıvılcım kaçmasını önler ve odasına zararlı kurum, hem de duman eve korur çünkü bu eleman önemlidir.

Boyutlar tuğla yukarı 6.5 x 12 x 25 cm, ve taşta eklemler - yaklaşık yarım santimetre.

Bununla başa çıkabilmek için tuğladan yapılmış bir şömine boyunun ne seçilen oda açısından konumunu tanımlamak gerekir. (- şömine biraz farklı bir görünüm, bu nedenle bu alttür burada tartışmak etmeyecektir köşe şömine) duvarcılık şömine için en iyi yer evin uç duvarları veya bina köşeleri iç duvarları bulunmaktadır.

Taslaklar oluşturmak için riske pencerelerin yetersiz sıkıştırma olduğu gibi, pencereli duvar önünde bulunan duvarın karşı şömine yapımını planlamak gerekli değildir.

Uzun tuğla arka duvarı baca şömine stoke ise oldukça sıcak ve ev ahşaptan yapılmıştır ise yangın nedeni olabilir. Bu seçeneği seçmiş olsaydı nedenle, yangın önleme tedbirleri içermelidir.

Ön hesaplamalar çizim biz onbeş metrekarelik bir alana sahip bir örnek olarak almak duvarcılık şömine, yapılmalıdır, bitirdim.

Arka duvar t. E., yarım tuğla on iki santimetre koymak gerekir. Yan duvarlar, bir tuğla, t., E. 25 santimetre koydu.

Şekil yanma bölgesinde ana şömine boyutları gösterilmektedir. Bu boyutlar belirledikten sonra, tabakalı ÇİZİMLER şömine taş işçiliği gerek - poryadovkoy.

Poryadovkoy Eğer bütün tuğla sadece yararlanmak için ihtiyacı gibi, kutuda kağıt üzerinde stok gerekir, ama aynı zamanda yarıya indirim tuğla dörtte üçü (. - Poryadovkoy Köşe şömine bakınız) gerçekleştirmek için.

düz olabilir, ancak biz orijinal kenarı için tuğla döşeme, elleriyle kaide inşa etmeye başlarlar. tuğla ikinci sıradaki ile sadece düz düşer. 2-3 tuğla sıraları - fırının alt kısmı zemin 25-30 cm'dir.

hazır (boru dahil ve) bütün poryadovkoy olduğundan, gerekli malzemelerin sayısını sayarak yapabilirsiniz:

 • Tuğla olmayan ayrılmaz öğeleri tek tuğla olarak düşünülmelidir akılda tutarak, tek tek saymak gerekir. kendi elleriyle inşaatını gerçekleştirmek için planlama, fırın tuğla kullanın.
 • kum içinde tahıl olduğunu enkaz ve toz olmamalıdır 0.2-1.5 mm. Toz ve enkaz mümkün olduğunca çıkarılmalıdır. saflık kum elde etmek için, onlar suda yerleştirilmelidir ve gerçekten parlak alıncaya kadar birçok kesmede suyu yerine ısrar etmek.
 • elleriyle Duvar şömine Kambriyen mavi kil önerilir. Ancak, bölgenizdeki böyle kil yokluğunda onun uygulamasının deneyim varsa, kil fırını kullanmasına izin.
 • Harç çimento markalar 300-400 gerekir.
 • temel dökülecektir betonun imalatı için, 2-6 santimetre çakıl çapı gerekir.
 • Duman damperi.
 • 8-10 mm ve uzunluğu 700 mm olan bir çapa sahip olan takviye çubuklarını (yaklaşık yirmi adet).

şömine yapımı, kendi ellerini düzenlenen, bu vakıf ile başlar. Eğer bir şömine oluşturmadan önce nedenle, vakıf boyutunu belirlemek gerekir. Baca vakıf ilgili onunla evin temeli olamaz, belirli bir mesafede olmalıdır.

boyutunu belirledikten sonra size kaide düzeyde şömine biriminin bir plan yapmak gerekir. Daha sonra, düzeyinde ve borunun seviyesinde fırın planı ile birleştirmek gerekir.

tabanının genişliği, tek yüz dizisi genişliği ile aynı olabilir, ama dört ila altı santimetre eklenmesiyle olmalıdır.

 1. ilk şey Eğer bir delik hazırlamak için gereken şömine altında vakıf boyutundan daha fazla 1015 santimetre (bakımından) boyutu. vakıf çukurun derinliği yaklaşık altmış santimetre olmalıdır. vakıf tuğla veya beton olabilir. Eğer maddi durumu ve fiyatları başlayabilirsiniz olmadığını belirlemek amacıyla.
 2. uykuya moloz Güz Daha sonra sıkıştırılmış olan on ila on beş santimetre olarak çukur tabakanın altında, ilgili. Yatay tabanını kontrol edin.
 3. vakıf Ulaşım. daha karmaşıktır çünkü Örneğin, bir somut temeli alır. Ahşap plakalar kalıp istenilen yüksekliğe (alt olmadan tahta kutu) getir. kutu iç duvarları reçine ile muamele edilmiş ya da su sızdırmaz amacıyla çatı malzemesi ile döşemek için.
 4. kalıp yüklemek bazında (posta kutusu) ve daha önce belirtilen taşları dolgu rastvorom.Sostav çözeltisi:
  • çimento - 1 saat.;
  • kum - 3 saat.

Kum ve bir kuru biçimde de çimento karışımı, karışım homojen doğası, kaymak benzer kıvam kadar bir süre kadar su ve karıştırın ilave edildikten sonra. Sonra doldurup hazır ileri taşırlar.

 • bodrum üst hizalar, dikkatle seviyesini kontrol, tümsekleri zaglazhivaya. Biz polietilen temelini ve yedi gün bekleyin. Ancak o zaman döşeme başlayabilirsiniz. Biz temiz bir zemin olduğu yerde vakıf seviyesinin altında altı ya da yedi santimetre olması gerektiğini akılda tutmak gerekir.
  1. Başlamadan önce, vakfa çatı malzemesi (su yalıtımı) iki kat dışarı rulo gerekmektedir.
  2. Bundan sonra başka bir deyişle, biz gerçekten sadece gereken tuğlaları seçin tuğlaları kalibre.
  3. Yaklaşık iki ila üç gün suya ekleyerek ve çözelti kalınlaştıkça karıştırılarak birkaç adımda kil nemlendirici gerçekleştirmekte olup.

  İpucu! o karıştığını sonra şömine yapımı için kil bir çözüm kontrol edilmelidir. Bunu yapmak için, kalın bir jöle gibi bir şey haline lapa dönüş olarak bu zamana kadar karıştırma, kil hamuru alıp bunu kuru kum doldurun. bunun bu kütleden 1015 milimetre boyutunu sosis kata sonra. Solüsyon çıkan sosis kırmak etmezse kullanılabilir ve ellere yapışmaz.

  İpucu! Sürekli sıraları doğru bir mala veya mala ile koydu. süpürme ve yanma odasının döşeme sırasında bu modda size hissetmek ve çözeltinin rastgele taşlardan kaldırmak mümkün olacak çünkü elle çalışmak için tavsiye edilir.

  Tıkanıklık ve su samuru

  yangın döşeme çalışma sırasında tüm kuru tuğla hazırlamak ve sonra çözümü kullanarak kaydırmaya en iyisidir.

  kum-çimento karışımı kullanılarak, gerek çatısına baca yayılır.

  Çatıda taş boru çıkışında yerine yangın tehlikesine karşı koruma sağlayacaktır "Su samuru" (giriş), yükleme bakmak gerekir. Aynı amacı kurmaya hizmet örtmek için "bariyer".

  duvarcılık şömine pustoshovku yürütülen takdirde grouting gerekir. duvarcılık, bir tuğla unaesthetic görünüşünden gerçekleştirildi durumlarda lütfen durdurdu döşeme - dikişleri kendileri üzerinde boyama olmadan rengini tutabilir.

  iyi fayans şömine, suni veya doğal taş ile bitirme Gerçekleştirilen.

 • Bizim kişilere gönderebilir tüm sorular ve öneriler

  ellerinde olduğu gibi tuğladan yapılmış bir şömine yapmak

  Şömine - en eski ısıtma birimlerinden biri, bu güne kadar popülerliğini kaybetmez. Sürekli pazarın gelişimi daha modern dekoratif desenler ortaya çıkmasına yol açmıştır. Onlar sadece oda süslemeleri değil ama ısınmak. Şömineler doğal gaza klasik ahşap, farklı yakıtlarla çalışabilen.

  Fotoğraf örnekler iç tuğla şömine (büyütmek için tıklayın)

  Ancak, klasiklerin fanlar doğal taş ve tuğladan uzun zaman önce dikilmiş versiyonlarını, tercih. duvarcılık işi oldukça zor görünebilir ilk, inşaat süreci ile karşılaşır deneyimsiz bir kişi için. Ancak, hasta ve herkes can yeterli zaman bulma olmak, elleriyle bir tuğla şömine inşa etmek.

  Zahmetli işler için hazırlıkları başlatan çoğu, en önemli unsurlardan biri olan fınnaya dikkat etmeyerek tasarımın görünümüne daha fazla dikkat ediyorlar. Birçokları için, sadece yakacak odun için tasarlanmış bir metal kutu ya da tuğla niş gibi görünüyor. Ancak açık basitlik yalnızca yanıltıcı olabilir.

  Yapısal olarak fırın aşağıdaki elementlerden oluşur:

  Fırının tabanı taş veya tuğladan yapılmış, fakat metal modeller için genellikle dökme demirtir. Çeliklerin tersine, bu malzemeler yer çekimi ve yüksek sıcaklık etkisi altında deforme olmazlar.

  Duvarlar çelik, dökme demir, kundak tuğlaları ya da tamamen yok olabilir (örneğin açık modellerde). Her malzemenin kendi "artı ve eksileri" vardır, tercih üzerine veya bir uzman tavsiyesi üzerine bir karar vermek gerekir.

  Tuğla fırında arka duvar eğilmeli, yan duvarlar uzatılmalıdır. Bazen ısı transferini artırmak için yüzeylere daha karmaşık yuvarlak bir şekil verin.

  Makalede bir tuğla fırını nasıl döşediğimize ilişkin daha önce açıkladığımız duvar taşının bir çok yönü, gidip daha fazlasını öğrenin

  Dışarıdaki karbon monoksit ve dumanları uzaklaştırmak için tasarlanmıştır. Ayrı bir element olabilir veya ocağın doğrudan bir parçası olabilir. Onun malzemesi buna benzer. Aynı zamanda, kemer fırın penceresinin üzerinde olmalıdır.

  İçinden geçerek koridor kül haline gelir, yanma oksijeni kömürün ya da ahşabın yanmasına gelir. Gaz ya da sıvı yakıtlı şöminelerde ızgaralar fırını ve brülörü ayırır. Refrakter seramik veya dökme demirden yapılmış ve 1000 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanıklı olmalıdır.

  Kapı iki tipten biri olabilir: açık veya kapalı. En büyük tercih, görsel olarak yanma sürecini gözlemlemeye izin veren cam modellerine verilir.

  Geçit vanası bacayı tıkıyor. Çekişi azaltıyor, yakacak odun fırını içeriye doğru yavaşça yanar, ısınmaya devam eder.

  Kül tenceresi yanma ürünleri toplamak üzere dizayn edilmiştir ve geleneksel modellerde bir kül tablası olarak hizmet eder. Bazen kurtulmak ve sallamak için ücretsiz olan bir çekmece biçiminde yapılır. Kepçenin altındaki delik, çekişi düzenlemek için bir gaz kelebeği ile donatılmalıdır.

  Şömine ve gerekli malzemelerin boyutlarının hesaplanması

  o oda ısıtma, sadece dekoratif bir değil, aynı zamanda pratik işlevi hareket böylece ellerinizle bir tuğla şömine dikme, düzgün tüm parametreleri yerleşmek gerekir. Her şeyden önce, baca deliği veya portalının boyutları belirlenir:

  1. Alanının oranı, odanın benzer bir karaktere oranla yaklaşık 1:50 olmalı. Oda 20 metrekare ise fırın 0.4 metrekaredir
  2. Yükseklik ve genişlik 2: 3 oranında olmalıdır. Basit bir denklem hazırladıktan sonra aşağıdaki en-boy oranı elde edilebilir: 51x77 cm
  3. Daha az önemli bir gösterge, itme kuvvetinin dayandığı portalın derinliği. Yüksekliğin% 70'i, bu durumda 34 cm olmalıdır Artış, haksız ısı kaybına, oda içindeki duman görünümünde azalmaya neden olacaktır
  4. Baca alanı, portalın benzer özelliklerinden 10-15 kat daha az yapılır
  5. Yanma deliğinden önce genişliği 45-50 cm olan bir podyum
  6. Portalın kenarlarındaki podyumlar - 30 cm'ye kadar
  7. Fırın platformunun sınırı için bir aktarma tabakası 30 cm'ye kadar bir mesafede bırakır

  İş için gerekli olan gerekli sayıda tuğla ve çeşitli sarf malzemelerini konuşursak - belirli rakamları isimlendirmek imkansızdır. Her bir durumda, elde edilen değerler farklı olacak ve doğrudan şöminenin büyüklüğüne bağlı olacaktır.

  Herkes siparişin en uygun varyantını seçerek yaklaşık hesaplamalar yapabilir.

  Şömine, tuğladan sipariş ve çizim

  İşten önce eskiz ve çizimleri edinmelisiniz. Hazırlanan malzemeyi ödünç alabilir veya kendiniz çizebilirsiniz, inşa edilen yapının boyut ve özelliklerini belirleyebilirsiniz.

  Sipariş hakkında konuşursak, şömine türünü ve yerini belirlemek gerekir:

  • Yuvarlak kemerli köşe şöminesi
  • Dikdörtgen kemerli köşe şömineli
  • Duvara yakın podyum ateşi
  • Klasik şömine sobası

  Kendi elleriyle klasik bir tuğla şömine sadece dekor elementi olarak değil aynı zamanda çalışması kolay ve güvenli bir ısı kaynağı olarak hizmet etmelidir. Böyle bir modelin en basit düzeni aşağıdaki şekildedir:

  • Şöminenin kalbi, yanmaz bir camdan yapılmış bir kapıyla kaplı geniş bir şöminedir
  • Altında, yanma ürünlerini toplamak ve uzaklaştırmak için bir kül tablası monte edilmiştir
  • Yukarıdan, bir duman kanalı yüksek bir ısı kapasitesine sahip bir malzemeden yapılmıştır

  Şömine fırınının bir tuğla sırası aşağıdaki gibidir (görsel resimlerle birlikte):

  1. Üçüncü, uçucu kül-çukura açıklıklar sağlamak ve kapı temizlemek için gerekli olduğu için, ilk iki dizi, bir temel olarak hizmet etmek ve tam olarak düzenlendiği olacak

 • Ateş kutusunun alt kısmı altıncı sıradan atılmaya başlandı, çünkü fireclay tuğlaları (sarı) kullanıldı ve aynı şey 7-9 arasındaki sırada devam ediyor. Kül tablası ile ızgaranın arasına monte edildikten sonra
 • 10-12 satırlarında aynı devam eder, ancak fırın deliğinin ön tarafında sağlanır. 13. sırayı istiflemeden önce kapıyı monte etmeniz gerekir, 14. sıradaki dikey bir üst kemer

 • 15 sırası kemeri düzleştirmeli, 16 - mantel bir parça oluşturmalıdır. Ateş kutusunun üst üste binmesi 17. sırada yapılır ve 18 numaralı telefondan tamamıyla tamamlanır ve duman kanalının altına küçük bir delik bırakılır.
 • Uygun bir boyutta bir amortisör 19 veya 20 sırasına monte edilmiştir. Bundan sonraki 7 sıra, bacanın ve sobanın duvarları olacak ve 27 numaralı sıra ocak üst üste metal şeridini destekleyecek şekilde yerleştirildi

 • Satırlar 28-30 kırmızı tuğladan dışarı atılır ve ocak üst üste durduğunu gösterir. Daha sonra, baca için bir kuyu kurulmuştur (yükseklik her bir özel durumda belirlenmiştir). Bu durumda, her ardışık sıra bir önceki halkanın eklemleriyle çakışacak şekilde derzlerin bir pansuman malzemesinin oluşturulması gereklidir

 • Kuyunun ikinci ve üçüncü sıra arasında, ikinci bir amortisör kullanmalısınız
 • Belki de, barbekü fırınının nasıl hazırlanacağı ile ilgili talimatlarla da ilgileniyorsunuzdur.

  Döşeme hakkında adım adım video:

  Yarım daire kemerli köşe şömine sırası:

  Bir dikdörtgen formundaki şöminenin sırası:

  Podyumlu şömineler:

  Herhangi bir odadaki şöminenin yerini seçmek için taslakların varlığını ve yolunu hesaba katmanız gerekir. En uygun çözüm, yapıyı pencere açıklıkları ve kapılarından uzakta konumlandırmak ve aralarındaki hava akışlarının kesişim noktasından konumlandırmaktır.

  Ateşe dayanıklı harç, alevli tuğla döşenmesi için, seramik tuğlalar geleneksel kum-kil karışımı üzerine serilir. Ambalaj talimatlarına göre hazırlanmıştır. Çözeltinin hazırlanması uzun bir süreçtir. 2-3 güne kadar suda yaşlandırılmış temiz ve iyi yumuşatılmış bir kil kullanmak gereklidir.

  Yapışkan bir çözelti hazırlamak uygun olmazsa, yakında yüksek sıcaklıkların etkisi altında tuğla işler bozulmaya ve çatlamaya başlayacaktır. Harici yüzey bitirmeye ihtiyacınız yoksa herkes kendisi için karar verir. Birçok kişi dikişleri özenle işleyerek olduğu gibi bırakmayı tercih eder.

  Tüm sorumlulukla çalışmaya ve iyice hazırlanmaya yaklaşırsanız, kendiniz bir tuğla şömine hazırlayabilirsiniz. Ancak, küçük hatalar bile nihai sonucu olumsuz etkileyebilir. Sonuç olarak, beklentileri haklı çıkarmayan kısa ömürlü bir tasarım elde edebilirsiniz.

  Yeteneklerinden şüpheliysen, bir uzmanla görüşmelisin. Durumu görsel olarak değerlendiren, en zor aşamalardan yararlanacak ve bazı değerli tavsiyeler verecektir.

  Kendi elleriyle tuğladan yapılmış akıllı bir şömine - bir düzen, bir şema +

  Kendi elleriyle sahte şömine + yangın simülasyonu için devre ve video

  Ellerinizle birlikte köşe şöminesi - sipariş ve video kılavuzu

  Kendi elleriyle tuğladan yapılmış akıllı bir şömine - bir düzen, bir şema +

  Kendi elleriyle sahte şömine + yangın simülasyonu için devre ve video

  Ellerinizle birlikte köşe şöminesi - sipariş ve video kılavuzu

  Su devridaimli ocakların şömineleri - modellerin ve tekniklerinin gözden geçirilmesi

  Kendi ellerinizle karton şömine - Yapmanın 2 yolu + Ve

  Kendi elleriyle metalden pasa rendesi - 3 imalat şeması.

  Ateşe dayanıklı cam (şömine)

  Yaşayan ateşin etkisi ile elektrikli şöminelerin fiyatları

  Bu kadar önemli ve kullanışlı bir makale için çok teşekkür ederim. yapımına dair bilgi bulamadık çünkü eşi sadece 100 yüzden konfor için evde ona bir şömine yaptı, ama ben çekti ediyorum ve çekti anlattı. Ve burada her şey adım adım ilerliyor ve ünlü boyalı, zaten bana ilham verdi. Yarın, rehberliğinize göre bir şömine yapmaya başlayacağım!

  Şöminenin yapımının çok zor bir iş olduğunu düşündüm. Ancak liderliğinizi biliyordum, fark ettim ki kendimi istediğim gibi kendim yerleştirebiliyordum. Asıl önemli olanın, bir şey istersem çok kaliteli bir malzeme kullanmak olduğunun farkına vardım, çok uzun süre dayanacaktı.

  Uzun orada ülkede .Provodim çoğu zaman bir şömine koymak hayal etmiştir, onu kovmak zorunda .With daha sıcak ve daha yoğun olan makalelerin çok sayıda okudunuz, biz bir sürü filmi izledi ve sadece kocam bir şömine yapmaya karar, video izlerken, senin poshagovuyu.instruktsiyu üzerinde tökezledi. Böyle detaylı bir açıklama ve yararlı tavsiyeler için teşekkür ederiz Bir kez daha, kalplerimizin altından bizlere teşekkür ederiz!

  Son zamanlarda dış tuğla ile kaplı demir kapılı şömine gibi kendini ayarlamak, çok güzel görünüyor, ama ana şey eşim ve çocuklar mutlu olduğunu. Hepsi çok güzel ve net bir şekilde yola koyulmadan önce, fazla hata sürecinde işlenen olmazdı bir makale, geldi etmedi üzücü.

  Bilgi ne kadar ayrıntılı ve anlaşılabilir. Gerçekten de, kullanım kılavuzu. Ne güzel bir şömine çıktı. Zaten arkadaşlarınızla bilgi paylaştınız. Şimdi bunu kendimiz yapmaya çalışacağız. Bu güzelliği evde istediğin gibi.

  Akşamları şöminenin yanında oturmak, sıcak olmak, düşünmek, ama evde bir şömine kurmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu makalede, tüm adımların ayrıntılı bir açıklaması anlatılmaktadır. Okumadan ve videoyu izledikten sonra, kurulum işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bile her şey basit ve anlaşılabilir. Herkese öneririm!

  Akşamları şöminenin yanında oturmak, sıcak olmak, düşünmek, ama evde bir şömine kurmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu makalede, tüm adımların ayrıntılı bir açıklaması anlatılmaktadır. Okumadan ve videoyu izledikten sonra, kurulum işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bile her şey basit ve anlaşılabilir. Herkese öneririm!

  Kendi eliyle ağaç ahşap tuğlalardaki şömineler: kurulum kuralları ve yararlı öneriler

  işlevsellik, estetik ve konforun mükemmel kombinasyonu - Ahşap tuğlalardan örülmüş şömine yanıyor. Kendiniz için Yargıç: bu da harika, ev ısıtır iç süslemeleri ve konforun benzersiz bir atmosfer yaratır. Birçok nasıl kendi başlarına ve gereksiz harcamaların olmadan tuğladan yapılmış bir şömine yapmaya merak şaşırtıcı değildir? değil kolay bir iş - Tabii ki, kendi elleriyle bir ev inşa etmek. Ama bu hemen böyle cesur bir fikri terk için bir neden değil - kaliteli malzemeler kullanılarak, kanıtlanmış teknolojiyi takip edip planlı projenin uygulanmasında her adımda titizlik eğer, kesinlikle hedefe ulaşmak olacaktır. Ve adım talimatlar ve resimlerle ayrıntılı adım daha da hızlı kendisine yakın yardımcı olacak.

  Proje şömine: hesaplamalar, diyagramlar ve çizimler

  Herhangi yangını Bina projesinin detaylı bir tasarım ile başlar - bu gelecekte inşaat hakkında genel bir fikir edinmek için yardımcı olur.

  İlk adım şömine yerini seçmektir. EN İYİ YÖNTEMLER - dış veya iç duvarını veya iki yatak duvarlar arasındaki açıyı taşıyan. Ve en uygunsuz yerlerde - merdiven uçuş alanında ve pencereler arasında.

  Sonra, bir tuğla şömine boyutunu hesaplamak gerekir. ısıtılacaktır Lokal bir alana sahip - ocaklar duman odası ve baca - Ana yapısal elemanların boyutunu ilişkilendirmek önemlidir.

  Önemli! 1 - 3 ve yükseklik ve derinlik: 2 veya 3: 2 2 - fırın açma ve oda boyutları boyutları, 1:50 olarak genişlik ve yükseklik açıklığın karşılık gelmelidir. İkinci rakam özel önem verilmelidir: insert çok derinlere kadar küçük bir ısı düşüşü ve neden olabilir - bir dumanlı ortam.

  ikinci bölgeye göre daha 8-15 kat daha küçük olmalıdır birinci kalite itme alanı sağlamak için: baca borusu açıklığı alanı fırın girişlerinin büyüklüğüne bağlı olduğunu not edin.

  boyutlar belirlendikten sonra, cephe çizimlere hazırlanmasına devam etmek ve yangın kesti. Çizimler daha sonra istifleme sırasında sevk edilebildiği şömine görünümünü, doğru bir görüntü elde etmek için ihtiyaç duyulmaktadır.

  Ve proje gelişiminde son aşaması - Ayrıca poryadovkoy denir grafik duvarcılık. Burada daha sonra tüm tasarım serisi sayılan ve ayrı ayrı her bir öğeyi belirtmek gerekir.

  Dayanıklılık ve şömine işlevselliği doğrudan yüksek kaliteli malzemeler tercih nasıl bağlı olacaktır. Bu nedenle, çok ciddiye sürecine yaklaşım.

  İlk olarak, tabii ki, bir tuğla. Bir ev şömine için en iyi tam gövdeli kırmızı tuğla uygundur. Malzeme gereksinimleri:

  • Arazinin erimeden mükemmel yüzey;
  • doymuş rengi;
  • herhangi bir fiş olmayan açılar;
  • kırık homojen bir yapı.

  Kusurlu tuğla şömine verimliliğini düşürür önemli ısı kaybı, provoke unutmayın.

  tuğla yanı sıra, sen sarf ve ürünleri bir dizi gerekir. Özellikle:

  • Kum tane büyüklüğü en fazla 1.5 mm;
  • çimento;
  • Toprak: kahverengi Kambriyen veya koyu kırmızı;
  • ahşap plakalar;
  • çakıl 3-6 mm;
  • çatı;
  • keçeler;
  • ızgara;
  • kalkan;
  • Duman damperi.

  ocağın yapımı ile doğrudan geçin. Bu süreç üç adımdan oluşur: Bir bacanın temel tasarım ve montaj döşeme, vakıf dolum.

  aşağıdaki gibi bir şömine için temel atma Standart'tır:

  1. • Çukur derinliği, 60 cm Dig. çakıl ile doldurun ve taban mükemmel yatay olduğunu bastırıp sıkıştırmak.
  2. kalıp kurullarının Pitch. Obsheyte yapı çatı malzemesi.
  3. kalıp Fit ve ona kırık tuğla ve moloz dökün.
  4. harç hazırlayın: çimento oranını karıştırın ve üç kum paylaşır. Dikkatle Oluşan çözelti ile çukur doldurun.
  5. tabanının yüzeyi dengeleyin. Onun seviyesi az olmamak 5-6 cm'den zemin seviyesinin altında olmalıdır.
  6. Geleneksel filmin temelini örtün ve iyiliği için demlemek izin - en az bir hafta.

  tuğla kil çözeltisinin sonraki döşenmesi için ihtiyacınız. Kolayca elle yapılabilir. Öncelikle kil ıslatmak iki veya üç gün ihtiyaç ve olgunluk ince metal ağ filtresinden. Ayrıca, kum ve su ile karıştırılmalıdır. Değer: kum 8 parça su 1 kısım, 8 ya da 4 loblar fakir olan fraksiyon yağ kil. kompozisyonun kalitesini kontrol oldukça basittir: onun şeklini tutarsa, eller yapışmaz ve kalın krem ​​onu ​​tutarlılığını andıran, o zaman oranlarda yanlış değildir.

  İlk temele çatı malzemesinin iki kat düzeltmek - onlar su yalıtımı için sorumlu olacaktır. Bundan sonra, tuğla kalibre edin.

  debriyaj köşeleri ile başlamak tavsiye edilir. maksimum denge için tuğla ilk satır daha çimento bulamacı koydu. ocağın orijinal görünüm ve kenarında yüklemek alt sayısını ancak dinlenme vermek - geleneksel olarak düz ve zaten bir kil çözümü vardır. Her yeni serinin ardından önceki grafik poryadovkoy bakın.

  Dış satır örme en Fazla solüsyon mala ile çıkarıldı ve ocaklar ve süpürme döşeme olabilir - elle nemli bir bezle, dikkatli bir şekilde, küçük taşlar varlığı kompozisyonun kontrol.

  tuğlalar istenen monolitik bir yapı oluşmuş Böylece, arka arkaya yarım tuğla üzerine pansuman dikişler gerçekleştirmek için emin olun. Kaynakların optimum kalınlığı - 5 mm arasındadır.

  Konsey. cradling - kavisli bir kemer için geçici kalıp kullanılarak, en estetik dışarı atarken.

  Bacanın İnşaat - şömine yapımında en kritik aşamalardan biri, bu işin kalite odaklı ve itki, ısıtılmış bir odada karbonmonoksit dolayısıyla olasılığı düzeyine bağlı olacaktır olduğu gibi. Böylece, iyi bir baca - senin güvenliğin garantisidir.

  duvar baca çatısı için çamur harç ile yapılan ve yukarıda edilebilir - çimento. Bu çatlakların kurtulur ve düzgün bir yüzey elde etmek için - tasarım iç duvarlarının her bir bezi al bir çözelti içinde emmek ve tüm duvarları silin sıvı kil bileşimi ile muamele edilmelidir.

  Üst üste binme bölgesinde yüksek sıcaklıklardan yapısını korumak için önemlidir. Bu hav yapılabilir - boru özel bir uzantısı. Maksimum etki için bir kil bileşimi içinde önceden ıslatılmış empoze hissedilebilir olmalıdır. Bir sözde "su samuru" - Ve yağmur ve kar baca korumak amacıyla, çatı örtüşme yapılması gerekmektedir.

  Eğer baca montajı işini kolaylaştırmak için, duman madenleri için özel olarak tasarlanmış özel bir tüp kullanıyoruz.

  debriyaj niteliksel ve tuğla hoş renk ve doku yapılırsa, bitiş Döşeme kesinlikle gereklidir gerçekleştirmek - biz temiz enjeksiyon tedavisini sınırlandırmak olabilir. Ama sen, senin şömine daha da mükemmel hale onun dekorasyon için en popüler seçeneklere dikkat etmek istiyorsanız:

  • dekoratif sıva;
  • taş;
  • doğal ahşap taklit beton;
  • karolar;
  • dekoratif tuğla;
  • fayans.

  astar malzeme seçimi bir sonucu elde etmek için istediğinize bağlıdır. Eğer klasik iç için iyi kaliteli ve zarif şömine gerekiyorsa Örneğin, pahalı doğal malzemeler seç: traverten veya mermer - Bu astar sizin şömine sadece çekici, ama gerçekten lüks değildir yapacaktır.

  Daha basit, ama aynı zamanda şık bir seçenek - kısmen görünür tuğla ile bitirme taş veya yapay şömine fayans.

  o dekoratif cam, ahşap, metal ya dökme demir heykeller her türlü eklemek mümkündür - Elbette tek bir duvarda durdurmak için gerekli değildir.

  tuğladan yapılmış bir odun yanan şömine - - gerçeğe Biz Rehberimiz hayalinizi gerçekleştirmek için yardımcı olacağını umuyoruz. Basit önerilerine bağlılık, birden fazla yıl sıcaklık, güzellik ve konfor ile sizi memnun edecektir tam olarak kalite eve.

  Kendi elleriyle Şömine tuğla: Video

  Bir tuğla şömine inşaatı: Fotoğraf

  • uzunluğunda özel evler ısıtmak için odun kazanları yakma
  • Piroliz uzun kazanları yakma: sahiplerinin yorumlar, olumlu ve olumsuz yönlerini
  • evlerin ısıtılması için elektrik kazanları: tipleri, avantajları yorum
  • Kombine kazanlar: ahşap ve elektrik Isıtma

  Bizim aboneler için Dikkat yarışması!

  Biz "Gardena" otomatik sulama 10 setleri veriyoruz

  Yani her hafta olduğu gibi biz en çok okunan yazılardan yayın gönderme.

  * İstediğiniz zaman bu bülteni aboneliğini iptal edebilir

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  43 + = 50