Hangi güç standı tel bölümü 2.5 mm

ne kadar güç kare 2,5 tel kesiti hesaplanır mı?

1 şebeke gerilimi ve metal icra 2.5 milimetre karelik 2 iletken tel kesiti - sorunuza kesin bir cevap vermek amacıyla, yine en az iki parametre gerekir (Bakır veya alüminyum)

bakır tel Bu bölüm, tipik olarak bir kadın grubu konut dağıtmak için kullanılan (daire, ev)

dayanabileceği maksimum güç bakır tel 2.5 kare, tek fazlı bir 220 volt bir iletken enine kesite sahip olan - 5.9 kilowatt 380 voltluk üç fazlı ağın içinde - 16.5 kilowatt. (Ancak bu kısa vadeli bir zirve yüküdür!)

dayanabileceği maksimum güç alüminyum tel iletken 2.5 kare, tek fazlı bir 220 volt bir enine kesite sahip olan - 4.4 kW. 380 voltluk üç fazlı ağın içinde - 12.5 kW.

metal tel tipine bağlı olarak, bu tel için maksimum akım gücü elde etmek için on ile çarpılır telin maksimum yük bölümünü dayanabilir bakır unutmayın medi.Po genel formül yapılan iletken daha az strese karşı provoda.Allyuminievy (amper) Güç Bundan sonra, bu voltaj çarpılır akımın ve bu durumda gücü 5.5 kW bir ağırlığa karşı dayanıklı gerçekleştirilir 220 volt kadar bir voltajda olan bir daire içinde 2,5h10 = 25 Amper ve 5500 25h220 = vatt.Poluchaem gerçekleştirilir.

En fazla 20 amper gücü Q4 ve 380 amper 10 16 q

bakır tel bir yük bölümünü 1, 1/5, 2, bağlanabilir 2/5 kare dayanabilir ne?

örneğin basit bir deyişle bir buzdolabı, TV mümkündür ve ısıtıcı üzerinde ise - açıkça olun!

tel üzerinde uzun süreli akım yük ortalama değer 1 milimetre kare başına 10 A olduğu düşünülmektedir bakır tel. Buna göre güç yük akımı sayısı - P = U I (moshnost (W) = güncel (Amp) * Voltaj (Volt)) *. 2.5 kW örneğin su ısıtıcısı kapasitesi için. 2500W / 220 voltluk = 11,3Amper. Bu nedenle, bu 1,5 milimetre kare (standart kadar yakın kısmı) bir tel tercih

bölümü ve malzeme kullanımına bağlı olarak tel üzerinde yük için özel bir tablo var, bu (bakır tel ve alüminyum ile karşılaştırılması kablo için verilen) bu tür bir tablo bir örneğidir:

Ama kablo imalatı için birkaç misafirler var en azından yalıtım bileşiminde farklılık, kabloların belli bir üreticiden kablolama karakteristik bilmek en iyisidir.

(Yukarıdaki tablo, genel özelliklerini gösterir olarak), sen güç nakil özelliklerindeki değerini karşılaştırmak için gereken kablonun belirli özelliklerini olsun, kW cinsinden ifade ve kablonun özellikleri 20- olmalıdır koşulla bağlanmak isteyen cihazın özellikleri, % 30 cihazı özelliği daha fazla ve aynı ağ çeşitli cihazlar sabit yük altında, toplam güç hesaplanır.

Bu yüzden kablolarda tercihinizi tablodan benziyor:

1,5 mm² - 4.1 kW, bu soğutma televizyon 1.5 + 0.6 2.5 + kahve için uygundur. 4,6 kablo daha kW, ancak kahve - bu kısa süreli yüktür.

2.5 mm² - 5.9 kW - bu bölüm de, 1.5 kW su ısıtıcısına bağlanabilir.

Bu inanılır bir kare bir bölümü bakır tel - alüminyum ile karıştırılmamalıdır, Eğer 10 amper Yükü uygulayabilirsiniz.

Tel boyutu 1 kare - 10 amperlik kadar

Tel kesiti 1.5 kare - 15 amper kadar

Tel kesiti 2.5 kare - sırasıyla 25 amper kadar.

Ne biz watt maksimum yük olsun 220 ile çarpılarak daha kolay amper anlamamız gerekir - ve güç aygıtları özellikleri veya alet kutusuna bulunabilir!

Tel kesiti 25 amper 2,5 kare stant yükü, Samsung, birlikte 3450 Watt 2000 2400 watt ve 1050 watt su ısıtıcısı tüketmek tüketir çamaşır makinesi gibi aletleri, bakmak, biz 5500 watt olsun 220 ile çarpın, bu tel bölümünü durmak güvenli 2 5500 watt bir yük için tasarlanmış 5 kare.

Yani kalıcı bir iş için bir yük, ama kısaca, bir buçuk, hatta iki normlarını dayanacak elektriksel mümkün uygun bir koruma sağladı!

kişisel deneyimlere alet için kullanımları kötüsü, tel tiner ve çoğu kablo için söyledi.

İlk gönderme yanlış seçim çökmek ana sorunları dokunma:

  • bazı cihazlar yeterli akım kapasitesi yok Açık kaynak makinesinde açıkça görülebilir, tel tiner, kötü onlar pişirin. Ancak 0,5 mm lamba yanmayacaktır soldurma 2.5 mm den daha sonra, bağlandığında, 0.5 mm ve 2.5 mm kablo bölümüne bir 150 Watt ampul varsayalım ampul farkı görmek de mümkündür.
  • teli ince ve son cihazın gücü daha fazla, daha da tutuşabilir noktasına ısıtılır. Bu tel tertibatının tüketim için gerekli akım, belirli bir miktarda aktarmak için daha zor olduğu (basit olarak) bağlı olarak değişir. Bu uzay aracı dar bir yol ile yüklenir.
  • Bu ürün 2 puan geliyor, ama bunları ayrı hitap edecek. teller küçük bir enine kesite sahip bağlantı yerde hızlı okside ve düşük düzeydeki kontakt sonradan neden bu yerlerde daha hızlı ısıtıldı, kesiti hesaplanmıştır daha büyük güç akımları geçerken yakmak. İletişim kötü olduğu de, izolasyon ve tel erozyonu ateşlenmesinden güçlü ısınmasından bir ihtimal vardır.

Her zaman cihazın kapasitesini uyan tek birinin bir tel kesitini kullanmak zorunda!

konuya Şimdi daha yakın.

Katı ve mahsur - Sadece ben aynı malzemeden aynı bölümün telleri en az (Söz konusu sormak kime hakkında) bakır tel, en az iki seçenek olabileceğini gerçeğiyle, şartnamede farklı olabileceğini uyarmak istiyorum.

kablolama onun hakkındadır, yassı katı bakır tel vvg kullanılan ve ben söylemek istedim.

Bu daire bölümünde kare 2.5 kablolama yapılması tavsiye edilir, 6 kareler ihtiyacı elektrikli ocak, hariç, ev aletleri kullanmak normal bir seçenek olarak kabul edilir.

Yani, örnekler şu şekildedir:

Bakır tel kesiti 1 kare

Pratik olarak düz kullanılır, ancak düşük güç LED arka aydınlatma ve çeşitli gösterge ışıkları bağlı olabilir.

1.5 kare bakır tel kesiti

Bu teller fazla 4 kW, yani daha tüketici toplam değeri aydınlatma yapımı için kullanılan Sen gücüyle tüm ışıkları düşünüyorum ve sonuç bu değeri aşmamalıdır. Bunların kullanımı (I elektrikli ev aletleri çok dahil bu yuvalara, içine koymak değil önerilir) cihazın çıkışını bağlamak için. Örnek ayrı güç 4 kW daha büyük olduğu gibi, televizyon, bilgisayar, elektrikli süpürge, şarj, lambalar için. Kesinlikle tek prize birden fazla cihaz kullanmak mümkündür, ancak bu tür gibi kombinasyonlar: bilgisayar + + Vakum kurutma yeterince tehlikeli.

Bakır tel kesiti 2 kare

Bu bölüm neredeyse ben bile satan görmedim hiçbir zaman kullanılmaz, bu yüzden dikkat üzerinde durmak için hiçbir mantıklı.

Bir kare kesitli 2.5 Bakır teller

Ama 2.5 kare - Bu (- elektrikli soba Ben yukarıda belirtildiği gibi hariç) apartmanda tavsiye kablolama olduğunu. Bu bölüm, bir kerede birkaç cihaz bir çıkışına bağlantı için uygun olmakla birlikte, toplam 5.8 kW geçmeyecek. Veya gibi bireysel cihazlar:

  • buzdolabı
  • şofben
  • çamaşır makinesi
  • fırın
  • 5.0 kW - motor üzerinde çalışan makineler 4,5 daha yüksek değildir

Biz kablolama kesitlerde dağılımı hakkında konuşmak Genel olarak, açıkça ve hızlı bir şekilde bu resim (Ben 2,0 mm bırakacaktı 1,5 mm üzerinde dikilmiş ayıklamak için bir yol) anlama:

yükü hesaplamak için aşağıdaki rehberlik etmelidir kurallar:

  • 1 mm² 10 amper (A) bir elektrik akımı dayanır;
  • 15 A 2 mm² - - 20 A 2.5 mm² - 25 A. 1,5 mm²: Başka bir çapa sahip bakır tel üzerindeki yük ile doğru orantılıdır

Ama şimdiki gücü etiketinde belirtilen edilmez aletleri karakterize etmek, her zaman başka bir seçenek bulabilirsiniz - güç. Okul fizik dersten aşağıdaki formülü kullanmalıdır güç bir akım dönüştürmek için:

burada I - akım yoğunluğu (A) P - gücü (W), U - besleme voltajı (V).

Sana hatırlatalım ülkemizde yerli kullanım 220 V. için bir elektrik şebekesinde voltaj

Hesaplamalarda bu 220 V için bu 10 A çıkıyor:

P = I U = 10 * 220 = 2200 W = 2.2 kW *

Bu duruma göre, 1,5 mm² maksimum güç 3.3 kW, 2 km.mm bölümü ile bakır telin - 4.4 kW, 2,5 mm² - 5,5 kW.

güç ünitesi daima ev aletinin etiketinde veya ekli belgelerde listelenir. Ayrıca, bu bilgiler bir arama sorgusu ifade yazarak internette bulunabilir: + adı, yapmak ve cihazın modeli bulunmaktadır. Alternatif (kaba hesaplamalara) tablo listeleme yaklaşık güç ortak ev aletleri:

Bu sana kendini yaklaşık hesaplamalar ilkesini göstermiştir. Ayrıca hat 220 farklı kesitlerde bakır tellere izin verilen akım gücü ve güç gösteren bir tablo kullanabilir:

Ama bu doğru hesaplamalar için yeterli değildir. Sen (hava ya da toprağa), kabloda yerini yaşamış kaç dikkate almak gerekir. Tam olarak istiyorsunuz, o zaman izin verilen amperaj gösteren bu tabloyu kullanmak daha iyidir, (A) bakır teller belge GOST 31.996-2012 den (polivinil klorür plastik ile izole "Plastik yalıtımlı elektrik kabloları"):

başlangıçta bakır teller en suşu hesaplamak için ağa bağlı aygıtların toplam gücünü belirlemek için gereklidir.

Biz W (Watt) ya da kW (kilowatt) 'de ölçüm bir birimden inanıyoruz ya.

O zaman burada bu tabloyu kullanabilirsiniz.

Hangi tel (bakır), 1.5 mm2, kendi içinden Amper 19 s akım güç 4.1 kW geçebilir göstermektedir.

2,5 mm2, 27Amper ve 5.9 kW.

Şebeke 220V s voltaj sağlar.

dikkate alınması ve telin uzunluğu ve hatta ne kablolama harici veya dahili edilmelidir Elbette daha doğru hesaplamalar.

İsterseniz masanız olmadan yapabilir, gösterge niteliğindeki 1mm2 bakır tel = 10A rakamını alırsınız.

Bu 15-A ve 15-kareler demek. vb

Ve sonra "podstavlyaem9quot; cihazların gücü.

1400 W + mikrodalga fırın 1200 Watt kapasiteli bir elektrikli su ısıtıcısı, 800 W buzdolabı + 1700 W demir üreterek kabul ediyoruz.

Özetlemek gerekirse, şekil 5'i 100 W, kW, 5.1 kW'a çeviririz.

Masaya bakıyoruz, böyle bir yük ve hatta bir rezerv ile 2.5 karelik bir bakır tel kesitine dayanacak.

Bir bakır tel kesitinin 1 milimetrekaresi için 10 amperden fazla olmayan bir yük uygulanabilir. Buna göre, 2,5 mm'lik bir kesit ile maksimum 25 amper vermek mümkündür.

Bu veriler ortalaması alınır. Daha ayrıntılı bir hesaplama için telin özelliklerine bakmak gerekir. Farklı üreticilerde GOST biraz farklı olabilir.

1 kare bakır tel sessizce (ısıtma olmadan) 2000 watt'a dayanır. Yük.

Buna göre, 1,5 karot - 3 kW, 2 kare - 4 kW, 2/5 kareler - 5000 watt'a kadar yük için uygundur.

Bu rakamlar bugünün "standartların çoğu, bugün tellerin çapı çok düşük olduğundan ve bakırın bileşimi arzulanan bir şey olmaya devam ediyor. GOSTS'in çok az insan uymasıyla, bunların yerini daha "loyalnye9quot; Şartname (teknik özellikler)

Telin kesitinin yüke göre hesaplanması

Kablo-iletken ürünler seçerken, öncelikle bir iletkenin kesitinin yanı sıra imalatta kullanılan malzemeye de dikkat edilmesi gerekir. Doğru seçimi yapmak için yük için telin kesitini hesaplamanız gerekir. Bu hesaplamayla, teller ve kablolar gelecekte tüm elektrik kablolarının güvenilir ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Kesitin belirlenmesinde temel kriterler iletkenlerin metali, beklenen voltaj, toplam güç ve akım yükünün değeridir. Teller yanlış kaldırılır ve yüke uymuyorsa, sürekli ısınır ve sonuç olarak yanar. Gerekli olandan daha büyük bir kesiti olan kabloların seçilmesi de buna değmez çünkü bu yükleme sırasında önemli maliyetler ve ilave komplikasyonlara yol açacaktır.

Bir bölümün pratik tanımı

Enine kesit, daha sonraki kullanımları açısından da belirlenmiştir. Bu nedenle, standart bir dairedeki yuvalar için kesit alanı 2.5 mm2 olan bir bakır kablo kullanılır. Aydınlatma için, daha küçük çapraz kesitli damarlar kullanılabilir - sadece 1,5 mm2'dir. Ancak, yüksek gçlü elektrikli ev aletleri için 4 ila 6 mm2 arasında uygulayın.

Bu seçenek, telin kesitini yüke göre hesaplarken çok popülerdir. Gerçekten de, bu çok basit bir yol, 1,5 mm2'lik bir bakır telin 4 kilovattan fazla yük ve 19 amp'luk bir akıma dayanabileceğini bilmek yeterli. 2,5 mm - sırasıyla yaklaşık 6 kilovat ve 27 amper dayanmaktadır. 4 ve 6 mm milimetreler serbestçe 8 ve 10 kilowatt'a güç aktarır. Doğru bağlantı ile bu kablolar, tüm elektrik kablolarının normal çalışması için yeterlidir. Böylece, ek tüketicilerin bağlantısında bir miktar küçük rezerv oluşturmak mümkündür.

Çalışma gerilimi hesaplamada önemli bir rol oynamaktadır. Elektrikli ev aletlerinin gücü aynı olabilir, ancak gücü besleyen kabloların çekirdeğine gelen akım yükü farklı olabilir. Böylece 220 voltluk bir voltajda çalışacak şekilde tasarlanan teller, 380 voltluk kablolardan daha yüksek bir yük taşır.

Ek olarak, kesiti doğru bir şekilde hesaplamak için, uzunlukları, damar sayısı, yalıtım türü, döşeme yöntemleri vb. Faktörleri dikkate almak gerekir. Kablolamanın daha fazla çalışmasının etkisini en üst düzeye çıkarmanın tek yolu budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 5