mahzende havuç saklamak için nasıl

Nasıl mahzende kışın havuç saklamak için?

Sitenizde havuç Büyüyen özeni, özellikle zor değildir. Sadece gevşetin ve ince bitkisel yataklar için, zaman içinde sulanması gerekir. Ana zorluklar onu hasat zamanı ve müteakip depolama olduğunda sonradan bahçıvanlar bekleniyor. Zaten havuç gibi birçok olası zorluklar, kültürleri sürdürmede en zorlu muhtemelen biri vardır.

En popüler yolu - artık taze görünümünü korur, azalan sıcaklık köküne bodrum ya mahzeninde kullanılmasıdır. sıfır indeksi, yukarıda depolama sıcaklığında Aynı zamanda bu dondurma kötü olmadığı anlamına gelir. Ancak genellikle, birçok kişi bu olumlu şartlara rağmen, havuç yakında bozulabilir ve kaybolmaya başlar, şikayetçi. Kırptığınız oluyor böyle hoş olmayan şeyler önlemek için, mahzende havuç depolamak öğrenmek için sunuyoruz.

Nasıl mahzende kışın havuç saklamak için?

Eğer bir kayıp olmadan bahara kadar saklanır faydalı ve lezzetli yumrular olmak isterseniz, hazırlıklar yapmak emin olun. Bu mahzeni (bodrum) ve sebze için geçerlidir. Bir ay boyunca beklenen hasat tesislerinde iyice olmak havalandırın ve dezenfekte edilmelidir önce. ikinci işlem için olan 10 litre su içinde karıştırılmıştır bakır sülfat (300 g) ile, uygun sönmüş kireç çözeltisi (2 kg).

Kendisi düzgün havuç toplamak gerekir. Yataklar meyve kazma önce birkaç gün suya değildir. Arazinin en bitkisel ekstraksiyon prosedürü önemli olduğunda ona zarar vermemeye. Yerinde sonra diğer kök bitkileri hareket edecek başlayabilir çürüme sürecini, keser. Daha sonra bu bozulmaya böylece büyümeye ve olmayacaktır da boyun havuç üstleri floş kesmek için gereklidir.

havuç saklamak için nasıl - Kum için bir yol

En iyi kış için havuç saklamak için nasıl Oldukça ilginç ve etkili bir yöntem - Kum kullanılmasıdır. Bu çürümeye neden olan, gelişmez bitkisel nem ve hastalığın buharlaşmasını azaltır.

ahşap kalasların kullanımı için saklama kutusu. onun alt kısmında daha önceden yaklaşık 5-7 cm kum katmanı ıslatılmış yerleştirilir. Bu, her bir kepçe malzeme bir litre su ile karıştırılmış olduğu anlamına gelir. Daha sonra, kum yayılmış havuç üzerinde sebze birbirine temas etmeyecek şekilde. Bundan sonra, kökler yeniden havuç koyabilirsiniz, bundan sonra kum ile kaplı.

Bodrum kışın havuç saklamak için nasıl - polietilen torba

etkinliğini kanıtlamıştır saklamak için bir diğer yol, 25-30 kg plastik torba kullanılmasını içerir. Havuç Bu kapsayıcı uygulanır, ancak kapatmaz. temel, bodrum katı veya bir nem kökleri yokluğunda oldukça uzun bir süre için hasar görmeksizin dayanabildiği.

Nasıl talaş içinde havuç kaydetmek için?

kendilerini mükemmel fazla nemi emer ve patojenlerin aktif gelişimine müdahale özel maddeler uçucu üretmek tahta tozu. mümkün olup olmadığı sorusu değmez bile, talaş içinde havuç saklamak için nedeni budur. Başka bir şey, sadece talaş iğne yapraklı ağaçlar bu amaçla kullanılabilir.

alternatif kat halinde ve birbirlerine belirli bir mesafede - Bu arada, bir sanal olarak aynı şekilde talaş kökleri koydu.

mahzende havuç saklamak için orijinal yolu

kökleri için şımarık, kurudu değil solmuş değil ve değil, sen havuç mahsul saklamak için nasıl bir başka ilginç bir yöntem deneyebilirsiniz. kir ve topraklarından saflaştırma meyve kil ve su ya da sönmüş kireç çözeltisi (bir kova su içerisinde seyreltilmiş 1 kg) hazırlanan mash batırılmış. Daha sonra havuç, kurutuldu ve bir kutu veya kiler bölmesine katlanmış.

bilgi kopyalama Sadece kaynak doğrudan ve endeksli atfen izin verilir

mahzende kışın havuç saklanması

havuç uzun süre faydaları kanıtlanmış: Bu vitamin ve mineral bileşenlerinin bir kaynak, hem de bağırsak ve görme üzerinde olumlu etkisidir. Buna ek olarak, bu sebze, birçok yemeklerin hazırlanması için lezzetli kullanılır edilir. ve yaz aylarında ürün zor olmayacaktır almak düşebilir ama kışın onlara bayram için, hisse senetleri yapmak gerekir. İlk bakışta, en kolay yolu - mahzende havuç saklamaktır. Ama biz bitkisel tat ve faydaları kaybetti değil, temel ayrıntıları bilmek gerekir.

En iyi depolama havuç için uzun bir gebelik dönemi var sonlarında çeşitleri, seçmelidir.

Ne olursa olsun mahzende havuç depolama koşulları, sebze doğru toplanması büyük önem taşımaktadır. kökleri zarar görmüşse, çürüyen nedeniyle Depolama önemli süreli düşüş. gömüyorduk havuç eylül kadar erken olabilir, ama ilk dona kadar beklemek daha iyidir. Sonra sebze tatlı kalır ve çok daha uzun dayanacaktır.

Planlanan hasattan bir hafta önce için gerekli bol sulanan havuç olduğunu. Sonra sulu ve tatlı olacak. Beş gün sonra o yatak ve ekin tepelerini ot gereklidir, bu temel kökleri olan nemi, korumak için yardımcı olacaktır.

kökleri zarar vermemek amacıyla, künt hasat çatal kullanmak daha uygundur. Kazılmış havuç zemin ve biraz kuru temizlenmesi gerekir. Bitki birkaç santimetre bırakacak kadar, neredeyse tamamen kesti. onlar bitkileri rot diğer kök sebep olabilir çünkü Hasarlı sebze, muhafaza edilmemelidir. Onlar en iyi hasattan hemen sonra yiyecek kullanılmaktadır.

Raf ömrü mahzeni durumuna bağlıdır. ideal sıcaklık değerleri 1-3 derece arasında olmalıdır. sıcaklık ani değişiklikler çürüme işlemi neden olabilir.

Eğer mahzende hasat getirmek önce, oda dezenfekte ve havalandırılmalıdır. Yolları mahzende havuç farklı olabilir saklamak için, ama bir genel kural vardır: sebze birbirlerine temas etmemelidir, bunlar mümkün olduğunca izole edilmelidir.

Kök bitkileri şımarık ortaya çıkarmak, sıcaklık okumaları iki haftadan az değil 13-15 derece, aralığında bir odada onları tutmak için gereklidir. Bu dönem karantina denir. Değil en kaliteli olacaktır havuç, işlenmiş ve gıda olarak kullanılmak üzere.

mahzende saklanması havuç kum kutuları yardımıyla yapılabilir. O altta dökülür ve sonra kökleri çok sayıda uygun. Daha sonra kum ile doldurmalıdır ve sebze sonraki satır yatıyordu. Bu gibi eylemler sürece kutunun tamamı dolmaz olarak devam edilmelidir. kalınlığının kumunun üst tabaka, yaklaşık 1-2 cm olmalıdır. Eğer gerekirse, nemlendirme mümkündür. nem seviyesini kontrol kolaydır: kum elinde sıkıştırılmış olmalıdır. Aynı zamanda ufalanmaz gerekir, ancak aşırı nem de gerekli değildir. kumda mahzende havuç saklanması - En yaygın yöntem.

Bu yöntem zaman alıcı olmakla sebze uzun süreli depolama sağlar. kil ve sudan çözelti ekşi krema kıvamına sahip olmalıdır. Her havuç yayma ve chehol9raquo" kadar beklemek gerekir; Tamamen kuru. Bundan sonra, kökler açık kutular veya özel sepetler yerleştirilebilir. Onların bozulmaya başlarken sebze, korunmasız alanları yok olmasını sağlamak için önemlidir.

plastik torbalarda bodrum kışın havuç saklanması ikincisi kalınlığı yaklaşık 100-150 md olması gerektiği anlamına gelir. Her sebze yaklaşık 25 kg yer alacaktır. birkaç delik açmak için gerekli olan aşağıdaki polietilen içinde oluşan yoğuşmayı önlemek için. Havuç kumla karışık ama sıkı torba gerekli değildir sıkın uyarlar.

kiler rafları ile donatılmış ise, havuç bir tabaka koyabilirsiniz, ancak bu durumda hızla kurur. Bunu önlemek için, periyodik olarak değiştirilmesi gerekir su tankı, yüklemeniz gerekir.

Düzgün kutu al eğer Hasat daha uzun depolanacaktır. Onların kapasitesi 20 kg geçmeyen olacaktır. De, kutular boşluklar olmadan ve bir kapak ile, kompakt ise. alt kısmında bir çam talaş dökmek gerekiyor. onlar nerede olacağını, bunu zemin ve duvarlara uzaklığı 15-20 cm olacak yüklemelisiniz, Stand ve kökleri koydu. Katmanlar sürece kutunun tamamı dolmaz olarak birbirini izler. Nedeniyle iğne yapraklı talaş uçucu yağların büyük miktarda içerir içinde, sebze çürümeye ve bozulma olmayacağı gerçeğine.

Eğer kağıt veya gazete kullanırsanız mahzende kışın havuç saklanması oldukça uzun olabilir. Ama bu yöntem oda çok nemli olmaması gerekir uygundur. kökleri aracılığıyla gittikten sonra onlar dokunmak ve eski gazeteleri veya diğer kağıt kaymaması böylece kutulara koymak gerekir.

sebze az miktarda kolaylık buzdolabında doğrudan saklanabilir, bir mahzende kez her aday olmamaya. Havuç geçmesi ve hiçbir zarar ve daha sonra polietilen katlanmış kontrol etmek gerekir. Sebzeler düzenli derhal şımarık ya çürümüş ürünü çıkarmak için gözden geçirilmelidir.

Genellikle keten çantalar bu amaçla kullanılmaktadır. oda aksi mahsul uğrayabileceği, kemirgenler değilse, davaya uygun bir şekilde mahzende havuç saklanması. Kapasite torbalar yaklaşık 50 kg olmalıdır. havuç dökün sonra, dikey torbayı koymak gerekir ve her durumda kravat değil.

Orada hiçbir kiler veya o sebepten dolayı havuç, korursanız, balkonda ya da balkonda havuç saklayabilirsiniz olamaz. Doğal olarak, onlar camlı edilmelidir böylece sıfır sıcaklıklar vardı. havuç peremerznet, bu atılabilmektedir.

alternatif olarak uygun bir depolama. plastik torbalarda havuç eklenmesi, karanlık bir odaya koymak gerekir. havuç gerektiğini o "dyshat9raquo unutmayın;.

mahzende veya dairede havuç depolanması için kökleri yıkanır veya nemli bir süngerle sildi edilemez, uzun olduğunu, bu yüzden onlar çürümeye başlar.

kum veya plastik torbalara kuralları ve sıcaklık koruma - evdeki havuç saklamak için nasıl

Eylül sonu tüm bahçıvanlar için bazen önemlidir. Sen, yataklarında sebze toplamak korunmuş iyi durumda ve bir sonraki hasat kadar bütün bir yıl kullanma imkanı gerektiği gibi paketleyin gerekir. Havuç bir daire veya bir sebze mahzende kış için en zorlu, nedenle evde havuç saklamak için nasıl bilmek önemlidir. Bu çalışmanın ilk aşaması havuç toplamaktır. alt yapraklar sarı yapraklar açmak başladığınızda olgun kabul edilir. sululuk sebze için geçen hafta hasat sulanması gerekir önce.

kış için evde havuç saklanması

sonraki hasat kadar bir sebze kaydetmek için yeteneği aşağıdaki önemli olan arasında birçok faktöre bağlıdır:

 • Bu amaçla çeşitlerin seçimi. Tüm sınıflarda nem kuyusu muhafaza eden ve uzun süreli depolama için uygundurlar;
 • Zamanında hasat. tohum torbaları üzerinde ortalama olgunlaşma sebze göstermektedir. tohumların çanta İstinat, her zaman havuç toplama optimum zaman hesaplayabilirsiniz;
 • işleme ve havuç hasat hazırlığı yaptığınız seçimlere bağlıdır.

havuç ne tür iyi tutulur

türünün seçimine bağlı kiler veya bodrum havuç Uzun süreli depolama. Ve uzun süreli saklama için uygundur değil, kötü nemi yok eder küçük uzunlukta çeşitli orta erken olgunlaşan. Bunların kullanımı, soğuk veya konserve önce arzu edilir. . Uzun süreli korunması için, geç olgunlaşma çeşitleri seçilen ve 20 cm'lik bir minimum uzunlukta Bu amaçla, aynı çeşitli için uygundur sahip olmalıdır:

 • Fort;
 • Valeria;
 • Longa Vita;
 • Moskova kış;
 • Berlikum;
 • nüans;
 • Sonbahar Queen;
 • Karlen;
 • Flakkoro;
 • Samson;
 • Shantanu.

depolama için havuç kesmek için nasıl

havuç hasat kurutulur sonra koparıp yerden temizlenir. kesme derecesi, seçilen depolama yöntemine bağlıdır. kök etkilemeden, zemin kesim üstler kış için sebze ayrılırken. bodrumda kış ya da büyüme noktasını kaldırmak için 5-10 mm tepelerini ve kök bitkileri kesme gerektirecek bir ev için havuç Depolama. kazma sonra zamanında büyüme ve daha iyi kök bitki güvenliğini tutuklama santigrat 1-2 dereceye soğutma gerekir.

% 95 - önemli bir parametre, uygun iç sıcaklık muhafaza havuç iyi korunması C ve nem 90 + 2 -1 derece arasında olmasıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda kuru havuç, meyve çürüklüğü başlar. sıcaklığındaki bir artış hastalığın bitkisel istenmeyen manifestasyonlarının çimlenme için ek koşullar oluşturur. sıcaklığındaki bir azalma donmasını ve lezzet kaybının neden olabilir. hızlandırılmış kaybına yol açacaktır nem düşürülmesi onların juiciness ve kurumayı havuç.

Eğer havuç takım bitkisel tahta veya plastik kutuların iyi korunması için en uygun saklama sıcaklığı koşulları oluşturabilirsiniz. Garaj veya depolama yere koydu arzu edilmemektedir. Bu amaçla 10-20 cm'lik yerden raf yüksekliği sağlanan için bu olmalıdır. Depolama yöntemi kış için sebze yerleşiminizdeki bağlıdır. kış bodrumlarda veya mahzenlerinde donma olmaz iyi seçenek. Daha zor dairenin koşullarında havuç tutmak.

nem kaybetmesine ürünü önlemek için - havuç depolamak için farklı yolları aynı amacı var. Atalarımız havuç saklamak biliyorlardı. Depolama yöntemleri hem yeni malzemelerin kullanımı ile kanıtlanmış geleneksel yüzyıllardır yöntemleri ve daha modern sayılabilir. İyi emniyet uygulamasını sağlayın:

 • raflarda bodrum veya bodrum havalandırmalı kutular;
 • kül polipropilen torba;
 • kil ile kutular;
 • nemli kum, yosun, çam iğnesi ya da kuru soğan kabuğu ile kutular;
 • havuç filiz - Bahçede tasarruf.

Primer tedavi kesme ve kurutma, onların temizlik kök bitkiler içerir. sebze derecelendirilmesi ve kırpma sonra kesme kuru bir kabuk oluşturmak için kurutulur. Havuç koruma zaman depolama yöntemine bağlıdır:

 • kil ve talaş yeni hasat öncesinde havuç tutmaya yardımcı olacaktır;
 • Islak kum - 7'den 9 ay;
 • Sıradan kutuları - 4 ila 7 aya;
 • polipropilen torba, 2 - 3 ay;
 • donma veya gıda film için plastik torbalar - 6 aya kadar.

Eğer bir bodrum varsa, onu kuru badana, dezenfekte ve iyi havalandırma sağlamak gerekir. tasarruf yöntemini seçme oda nem düzeyine bağlıdır. Değilse daha iyi yeterince ıslak kum veya kil kullanımı. Bu karışıma, bir killi balçık (değil nehir) tabakalar hazırlanmıştır. 1-2 cm alt yayılmış kil katmanı ve havuç ilk satırı çekmece. Kök temas etmemelidir. Benzer şekilde havuç tüm sonraki satır yerleştirilir. Benzer bir şekilde üretilen nemli kum döşeme.

oda sıcaklığı ve nem için, kum, kil izlenmelidir. Kuru kum sebze nemi hızla kaybetmeye başlar. Nem havuç talaşı yoğun kutularda uykuya korumak için. Çam talaş erken solma havuç engeller. kök bitkiler döşeme önce tebeşir bulamacının tedavi ya da zayıf bir alkalin ortam köklerin çürümesi önler oluşturmak için toz boya tabakası tebeşir edilebilir.

Doğal bir buzdolabı - Cellars kök bitkiler saklamak için ideal yerlerdir. optimum sıcaklık kaydetme ve nem depolama önerilen yöntemlerden herhangi birini kullanmak için yeteneği sağlar. Kemirgenler ve diğer zararlılardan bitkileri korumak için tedbirler almak gereklidir. En iyi mahzende havuç saklamak için nasıl sorusunu yanıtlayan uzmanlar yosun, çam iğneleri veya kuru soğan kabuğu kullanılmasını tavsiye ederiz. iyi bir etki sebze (sululuğu) büyük ölçüde yaz hava bağlıdır nem düzeyi, çeşitli yöntemler kullanılarak elde edilmektedir.

Bu dairede havuç saklamak için nasıl hatta böyle karmaşık bir ekonomik sorun ile gelip zor. Bir balkonda tutulabilir ilk donma öncesinde, o zaman kilerde kök bitki ile kutuları taşımak arzu edilir. Uzun dönem için koruma gıdalar dondurma için plastik torba kullanmak mümkündür. Bu nedenle torba fazla 5-7 kökleri istiflenmesi arzu edilir. Bakterisidal özelliklere sahip karaturp kökleri eklemek arzu edilir. Olası küf oluşumunu engeller 2-3 cenin yaban turpu kökü ile sarıldığı bir yenilebilir filmi, kullanımı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

86 + = 91