özel bir evde havalandırma borusunu izole nasıl

Nasıl güvenli Özel bir evde havalandırma borusunu izole etmek - malzemeler ve kurulum

Özel bir evde Havalandırma bir yerleşim alanında rahat mikroklima korumak için gerekli bir bileşendir. Ancak olumlu etkileri ile birlikte sık sık ısı kaybının önemli bir kaynağıdır. Nasıl kullanmak en iyisidir o özel bir evde havalandırma borusunu yalıtmak ve nasıl?

çoğunlukla mümkündür havalandırma boru yüzeyi üzerinde işlem kullanıldığında, buz küçük bir tabaka gözlemlemek. Bu görünüm evi terk malzeme ve üretim hava arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanmaktadır. Sonuç nem veya don ve buz görünüm oluşumudur.

Buzlanma havalandırma tüpü

Bu süreç işler slayt izin verirsek negatif bir dizi faktör bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Onlar evde bütünlük ve havalandırma işlevselliğine sadece doğrudan etkiye sahip olacaktır, ama aynı zamanda binanın performans özelliklerini etkileyebilir. Bunun nedeni, borunun iç duvarı üzerinde oluşturulmuş olan yoğunlaştırma ürünü. Onun sürekli varlığı aşağıdaki sonuçlara yol açabilir:

 • korozyon oluşması galvanizlenmiş yüzeyler üzerindeki işler. Zamanla bu havalandırma sistemi mühürleme ihlali neden olabilir;
 • akış borusu çapı azaltmak. Onun kademeli buzlanma havalandırma deliğinin gerçek çapını azaltır. hava performans sonucunda indirgenir;
 • Evde duvara Darbe. Su duvarları ve zemin deste yapısına nüfuz edebilir. Bu evin genel durumunu etkileyen nem artışına neden olur.

Havalandırma İzolasyon

İlk adım, doğru yalıtım seçmektir. Bu daha sonra havalandırma sisteminin performansını etkileyen özellikleri, bir dizi sahip olmalıdır. Ayrıca malzeme ve tesisatın emeğin maliyetini dikkate almak gerekir.

Öncelik yalıtım derecesi seçerken. izolasyon ana amacı ev çıkan sıcak hava ısıtma derecesine boru yüzeyinde sıcaklık yaklaşımı maksimize etmektir. tek yol yoğunlaşma kurtulmak için. Sen malzemelerin çeşitli kullanabilirsiniz:

 • Bazalt yünü. Her şey için en iyi seçenek zaten bitmiş ya da sadece havalandırma yüklenir. Onun lifli yapısı tamamen tekrarlar hava geçişini oluşturabilir. Olumsuz higroskopiktir - bazalt yün yavaş nemi emer. koruma için bir dış su geçirmez bir tabaka monte gerektirir;
 • köpük kabuğu. Bu sadece yuvarlak borular ve bazı çapı için yapılır. avantajı montaj, iyi yalıtım özellikleri, su direnci (yalıtım kabuk burada ayrıntılı olarak tarif edilmiştir) basitliğidir. Genişletilmiş polipropilen benzer niteliklere sahiptir. Sadece daha kompakt bir yapı farklıdır;
 • Köpük polietilen. rulo halinde veya yumuşak kabuk formunda mevcut olan bu esnek polimer malzeme. Bazı modellerde kolay montajı için bir yapışkan arka var.

Isıtıcı yükleme işlemi seçilen malzemeye bağlıdır. Bant kullanılan bazalt yün tespit için. Bitmiş bir köpük kabuk kurarken eklemleri sızdırmazlık odaklanır.

Gerekli değil tüm havalandırma sistemi üzerinde bir ısı izolatörü monte etmek. Boru hattının belirli kesimlerinde de dondurucu soğuklar etkilerinden yeterli koruma sağlamak önemlidir:

 • çatıya havalandırma Verim. İşte büyük ısı kaybını gelip;
 • ısıtılmamış boşluklar sayesinde karayolu geçişi. Çoğu zaman bu tavan belirtir;
 • borunun doğrudan temas ve binanın dış duvarının bölgeleri.

Diğer tüm durumlarda, yalıtım kurulumu gerekli değildir. Periyodik olarak iç yüzeyi üzerinde yoğunlaşma olası varlığını kontrol etmek önemlidir. hatta kanalları sızdırmazlık sonra görünürse - yalıtım ek bir katman gerekir.

Benzer ve tavsiye edilen eşyalar

Bize çatıda ve tavan havalandırma borusunu yalıtmak için gerekli olup olmadığını görelim? sokakta ve eğer izolasyonlu ve havalandırma borusu daha yalıtım iletişimi yürüterek tüm esere kendiniz yapmak zordur? Özel evlerde yaşayanların çoğu havalandırmayı izole açıkça bu sorulara cevap vermeyi ve nedendir - kondens.

özel bir evde havalandırma borusunu izole nasıl

önsöz. Gerekli çalışmayı gerçekleştirmelisiniz neyi nasıl çatı havalandırma borusunu izole etmek ve ya bu makaleye göz önünde bulundurun. Özel evlerin sahipleri için bütün bu konular çok alakalı ve bunlar genellikle iyi yalıtım sokakta izolasyonlu ve havalandırma borusu daha kullanmak merak ediyorum. yalıtım işleri için Video talimatları, bu makalenin sonuna bakınız.

Çatıda havalandırma borusunu izole etmek gerekir mi?

izolasyonlu ve daha havalandırma borusu gibi

Bize çatıda ve tavan havalandırma borusunu yalıtmak için gerekli olup olmadığını görelim? sokakta ve eğer izolasyonlu ve havalandırma borusu daha yalıtım iletişimi yürüterek tüm esere kendiniz yapmak zordur? Özel evlerde yaşayanların çoğu havalandırmayı izole açıkça bu sorulara cevap vermeyi ve nedendir - kondens.

yalıtım plastik boru olmadan havalandırma kondensat borunun iç yüzeyi üzerinde oluşturulmuş ve duvarları aşağı akış ve eklem üst üste boyunca evde akan olacaktır. geçit havalandırma üzerindeki nemin olumsuz etkisi yapıldığı malzemeye bağlıdır. Bu nedenle, aşırı soğuk nedeniyle donma lümene boru azaltabilir.

şey sıcak hava nemi çok içerir, ve kış aylarında borusunun soğuk duvarlarıyla temas soğutulur. Soğutma üzerine, hava, su buharı, soğuk yüzeyler üzerinde yoğunlaşma olarak çökelir. Sıcak hava cadde veya özel bir evin çatı katında havalandırma borusunu yalıtımsız duvarlar söz konusu olduğunda tüm fiziksel sürecine tanınmış Bu, kaçınılmazdır.

Nerede havalandırma borusunu izole etmek gereklidir?

evin çatısına Havalandırma çıkışları

hangi alanlarda boruların yalıtım tabakası gerekmektedir? sorunun cevabı açıktır: soğutma hava akışı meydana gelecektir nerede. Havalandırma evin duvarından çekilir, daha sonra boru deflektöre izole edilir. Genellikle ısıtılmamış çatı yalıtımı ile çalıştırmak havalandırma boruları bağlantı borusu soğumaya başlar noktadan başlar bulunmaktadır.

büyük sanayi ya da ofis kullanımı için delik yalıtımlı. mekanizma, bir hava akışı sınırlayan ayarlanabilir panjurlar olup. Gerekli olduğunda, egzoz havayı ısıtmak mümkün ise, ısıtma elemanları yüzeyinde yoğuşmayı önlemek için valf kapakları ısıtın.

Ama özel evlerde ve uzun mesafeli hava için bu çözüm yüksek maliyet nedeniyle uygun değildir. Tüm iletişim çiğlenme noktasının üzerinde bulmak gerekir - hava kondensat oluşturmak üzere başladığı sıcaklık. Aşağıdaki tabloda, bağımsız bir şekilde, mevcut nem kondensatı dışarı düşmeye başlayacaktır kanal alanı belirlemek için yardımcı olacaktır.

Tablo yardım boru Drop kondensat konumunu belirlemek

sokakta sıcak havalandırma borusu?

Biz iletişim için kullanılabilecek ısıtıcılar, gözden geçirecektir. malzemenin ısı yalıtım kalitesi, elbette, seçimde öncelikli ve yalıtım ateşe alevlerin yayılmasına olmamalı ve maliyet fahiş olmamalıdır. elleri malzemeyi yüklemek için mümkün olduğunca basit seçilmelidir ile yalıtım havalandırma borusunu yapmaya karar olanlar için.

mineral yün tabakası ile folyonun kabuk

düşük maliyetle Ürün Yararları ve yangın güvenliği. Ancak, yükleme süresi yüklemesini tüketen: Mineral yün içine haberleşme dönüş ve ardından galvanizli veya folyo kapattı. Islak özelliklerini kaybeder taş yünü sonunda, sıkıştırılır.

Bu dezavantajlar yoksun yalıtılmış havalandırma boruları ve mineral yünü bazında izole oluklu galvanizli çelik, ancak tüm havalandırma boruları demonte edilmesi gerekmektedir, ve iletişim yeniden kayar.

Havalandırma boru köpük kabuk

basitçe boru izolasyonu yarıları üzerine konulacak ve bağlantıyı sabitlemek için bunları basın: kurulumu kolay polistiren köpük kabuk takın. Köpük büyüklüğü değişmez, mükemmel ısı yalıtımı sağlar ve ıslak orijinal özelliklerini kaybetmez.

yalıtım boruları kabuk ucuz bir sokak havalandırma borusu izole sağlayacak köpüklü plastik ve Penoplex imal edilebilir. iletişim köpük kabuğun yüklendikten sonra, kelepçeler ile sabitlenmelidir.

penofol çeşitli çaplarda borular

Köpüklü polietilen ve kauçuk

Mevcut madde kolayca boruya konur farklı çaplara sahip, tüpler şeklinde sunulmuştur. Ucuz malzeme değil nem ve küçük mekanik yüklere etkilenir.

gerektiğinde çoklu tabakalar konabilir folyo penofol - izolasyon çeşitlerinin biri.

Bundan başka, su ve düşük sıcaklıklarda korkmayan özel bir ev hava boruları ısıtılması için modern ve güvenilir bir yalıtım tüp K-Flex köpüklü lastik vardır.

(72 Tahminler demek: 3.43 5)

Sitemizde ayrıca Oku:

bodrum boruları için izole nasıl

 • Kazanın boru elleriyle izole nasıl

 • borular K-Flex kauçuk için İzolasyon

 • Neden yalıtılmış havalandırma ve nasıl doğru bir şekilde yapmak için?

  Eğer her şeyden önce, gereken özel bir ev tavan havalandırma kanallarının, yalıtım kanal yüzeyinde yoğunlaşmasını önlemek için. Biz kondensat görünümünü varsayarsak, sıvı tavan ve duvarlarda birleşme yerlerine nüfuz, duvarları aşağı akacaktır. Bunun bir sonucu olarak, duvar ve tavan her zaman kalıp ve inşaat malzemeleri yıkıma uğrayan, nemli olacaktır.

  ventkanal galvanizli çelikten yapılmış ise, korozyon süreçleri geliştirecek. Ayrıca buzlanma iç yüzeylerinin yoğunlaştırma işlemleri ortaya kış aylarında nedeniyle, lümen borular elde azaltabilir veya tamamen yok olur.

  iki faktöre bağlı olarak yoğunlaşma meydana gelmesi:

  1. İnsan aktivitesi - insan solunum ev kullanımı (yemek pişirme, yıkama, bulaşık yıkama), su kullanımı.
  2. Bağıl nem. azalan sıcaklık ile, aşırı nem soğuk yerlerde, yani yoğuşur Havalandırma kanalının yüzeylere uygulanır.

  Sigara içenlerin çoğu kez havada zararlı maddelerin kurtulmak için havalandırma zorla üretim amaçlı kullanılan. Güçlü sistemlerin sonucu artan gürültü sürecidir.

  Bu nedenle, endüstriyel tesislerde havalandırma izolasyon sadece kondensat oluşmasını önler, aynı zamanda ses yalıtımı artırır.

  havalandırma sistemini izole nerede sorunun iki cevabı vardır.

  Çözelti hava keskin bir soğutma bir riski olan alanlar yalıtım yatmaktadır. İzolasyon seçenekleri:

  1. çıkarıcı sermaye duvarından geçerse saptırıcının önce yalıtılmış bir kovan ve yalıtım boru giysi tutulur.
  2. Özel binalarda havalandırma kanalları çatı veya beşik yoluyla ısıtılmamış tavan içinden ve dışarı yönlendirilir. Yalıtım hava kanalı alanı donma potansiyeli yana uygulanır.

  Ayrı bir soru - yoğunlaştırma ventkanala uzunluğu ve konumu ile birbirlerine bağlanmış olan besleme sistemi. Bu tür kanallar ekstraksiyon gibi ısıtılmış, ancak soğuk hava giriş kiracı için rahatsızlık yaratır, ve içeri akış valf sistemi dondurulabilir edilebilir.

  Sorunu çözmek için, yalıtılmış havalandırma kullanabilirsiniz. Gerekirse Aslında, bu borulu ısıtıcıların pahasına ısıtma, hava akımını düzenlemek ve kör.

  TANS, havayı ısıtmak odasındaki sıcaklığı artmaya hizmet etmez, fakat sadece buzlanma valf broşürler önlemek için. elle veya elektrikli sürücü yoluyla olabilir vanaların işleyişin düzenlenmesi için.

  finansal maliyetler büyük olmak ve ekstra para kimse havalandırma sisteminin önemli bir uzunluk boyunca istediği geçirecek gibi Bazen, kesin bir hesaplama yapmak gerekir. Ana argümanı - çiy noktası. Bu yoğunlaşma derecesine sahip hava kütlesi içinde bir sıcaklık parametresi, ki burada anlamına gelmektedir altında nem meydana gelir.

  binada bağıl nem ve ısınmayı tutmak gerekir, içinde kesin sınırlarını belirleyecektir ventkanala farklı yerlerde yüzey sıcaklığının belirlenmesi.

  İpucu! Eğer ısınma için bölgenin sınırlarını tam olarak bilmek bile, oda tarafına hafifçe onları uzatmak için daha iyidir. Biraz maliyetleri artırmak, ancak çok fazla aksilik durumunda sistemini koruyacaktır.

  İzolasyon belirli gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • üstün kalite - yalıtım seviyesi;
  • Basınca dayanıklı - yangın anında alev sorununu hafifletmek olmamalıdır havalandırma;
  • yalıtım değeri çok yüksek olmamalıdır.

  Not: Burada biz havalandırma kanallarının yalıtımında sadece dışını düşünün. İç yalıtım kullanılması sisteminin tamamiyle sökülüp gerektirecektir. Diğer faydalı bölümü önemli ölçüde azalır.

  1. yalıtımı rakip arasında en düşük maliyetli.
  2. Yangın güvenliği.
  1. Kurulum karmaşıklığı. Mineral yün bir tabaka ile kaplı ilk havalandırma. Bundan sonra, folyo veya galvanizli metal (iç kesimi durumunda) uygulanır. Son olarak, tasarım bandaj tarafından takılmıştır.
  2. Malzeme gözler ve nefes güvenli değildir.
  3. Rockwool orada lümen tabaka izole etmek için, zamanla katılaşma.
  4. malzeme dereceli olarak yalıtım özellikleri azaltan nem zararlı etkilerine maruz kalmaktadır. Genellikle, mineral yün işleminin 2-3 yıl sonra değiştirilmesi gerekir.

  izole dalgalı - daha iyi tüketici özelliklerini, diğer madde, mineral yün içeren sahiptir. Yalıtım alüminyum folyodan yapılmış iki tabakalı bir gömlektir, tel takviye. Yeni bir havalandırma sistemi oluştururken ısınmanın Böyle bir seçenek sadece kullanılabilir.

  Köpük yalıtım avantajları:

  1. İzolasyon sağlığı için güvenli ve montajı kolaydır. boru izolasyonu için yeterli iki köpük kabukları giyim ve başak oluğun içine girer ve bundan sonra, bunları sıkın. ventkanal genişletilmiş yarıları belli bir açıyla yerleştirilir edin.
  2. Köpük mükemmel bir ısı yalıtkan, aynı zamanda bağımsız olarak nem özelliklerini muhafaza malzemesi sadece.
  3. Köpük maliyeti yüksek değildir.
  1. yangında toksisitesi.
  2. kabuk şeklindeki yalıtım ancak düz çizgiler ventkanala kullanımı kolaydır.

  Poliüretan köpük, genleşebilir polipropilen

  bir bileşiğin iki yarım şeklinde yalıtım diğer malzemelerden üretilmiştir - polipropilen ve poliüretan.

  Bu termal izolatör ve köpük arasındaki fark:

  • Poliüretan ve genleşmiş polipropilen köpük güçlü;
  • Yukarıda bu malzemelerin toplam maliyeti;
  • tel kemer yardımıyla yapılanlara gerekli sabitleme.

  Bu tür malzeme, çeşitli çaplarda bölünmüş borular şeklinde imal edilmektedir. Bütün yükleme ventkanal bu tür tüpler donatılmıştır.

  maddenin avantajı, (kemirgenler, örn), su direnci, mekanik strese karşı direnç oluşmaktadır.

  Orada polietilen köpükten temelinde diğer materyaller yer alır dona daha dayanıklıdır:

  1. Penofol, polietilen köpük ve alüminyum folyo bir bileşiktir. Bir başka avantaj penofol - toz oluşumuna direnç, yüzey gözenekleri üzerinde varlığı.
  2. polietilen kendinden yapışkanlı ısı yalıtkanı. Yalıtım yapışkan tabaka haiz ile takılır. İzolatör basınca duyarlı yapıştırıcı kalınlığı 10 mm olup, çok tabakalı olarak belirleyebilir.

  kare profil ile yalıtım tüpleri

  Kare boru iyi izolatörler genleşmiş (folyo tabaka ile), polistiren, bir köpük, bazalt yün levha izole edin. plakalar şeklinde kıyılacak hava kanallarına uygulanır. Polistiren köpük ve özel yapışkan bir tür yapıştırılmış, ve mineral yünü ve bazalt için bir yapıştırıcı uygulanır.

  boru kaplama tuğla benzeri kare kanalların Isınma. levhalar arasındaki boşluklar izolasyon parçaları koydu ve kapatılır. havalandırma metalden yapılmış ise, buhar bariyeri şartlar düşük, ama tüpü, sıvı su yalıtım katmanı kapsar daha devam etmektedir.

  Dış tabaka kanalları ilave takviye şeritleri, folyo, kaplı veya haddelenmiş bir su yalıtım malzemeleri izole edilmiştir.

  Boru dairesel bir enine kesite sahip ise, yalıtım levha kullanılmamaktadır. Bu durumda, haddelenmiş malzeme faydalıdır. Bu ısıtıcılar yüksek yangın güvenliği ve ses yalıtım özellikleri daha iyidir.

  para sınırlı ise, yalıtım kurumsal rulo mümkündür yerine geleneksel bir mineral yün kullanımı. İki kez ventkanal amyant ellerini sarın ve yakaları kıvrım olabilir.

  çatı katı, obkladyvayutsya yalıtım tabakası (çatı malzemesi) dışında yer alanlar. bitüm-polimer su yalıtım malzemeleri de kullanılmaktadır.

  Folyo polietilen köpükten - kalitesi açısından ısı yalıtımı için en uygun çözüm. Ancak, havalandırma yalıtımı için malzeme seçimi öncelikle ilgilenen tarafın bütçenize bağlıdır.

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  − 1 = 5