Kendi elleriyle özel bir evde kazan dairesi

tasarım standartları ve cihazlar: özel bir ev yerleşti kazan dairesine olarak

merkezi ısıtma sistemine erişim yoktur, bir kazan ev inşa etmek gereklidir. biz profesyonel konuyu yaklaşırsak, özel bir evde kazan dairesi, bir bütün olarak ısıtma sisteminin yüksek getiri (verim) sağlar ve çalışması güvenli ve dayanıklı olacaktır.

Kazanlar parametre sayısı değişir - kullanılan yakıt, güç, montaj yöntemi, çalışma prensibi (bir devre ve iki devre).

ısıtma kazanları için yakıt

özel evlerde Kazanlar yakıt tür türleri üzerinde çalışabilir:

 • ve sıvılaştırılmış doğal gaz - ucuz yakıt kaynağı, gaz kazanları Bir gaz türünden diğerine dönüştürülebilir;
 • Katı yakıt - kömürle çalışan buhar kazanı çalışmaları takip etmek ve düzenli bunun odun, kömür, turba briketler, kok içine atmak gerekir;
 • Sıvı dizel yakıtı (motorin) - bir durumda yağ kazanları kurtarma neresinde yakın gaz hattı, ne de silindirlerde sıvılaştırılmış gaz getirmek ve umudu sonunda bir gaz satın alacak olursa, kolayca daha iyi yakıt için yeniden imkanı;
 • Elektrik - pahalı ama çevre dostu yakıt kaynağı.

Güzel güç tüketimini azaltmak amacıyla iki kazanı, elektrik ve katı yakıt olması.

ısıtılmış alan büyük, daha güçlü kazan olmalıdır. duş, banyo, mutfak ve doğal ısı kaybı için suyu ısıtmak için enerji tüketimini ekleyin.

Yaklaşık hesap (örnek):

10 metrekare ısıtmak için. Evde m, gücü 1 kW gerektirir. 150 metrekare toplam taban alanı ise. m, gereken kazan çıkış sıcak su için +% 10 15 kW, rezerv stok için% 20 ısı kaybı teknik imkanlar zirvesinde çalışan, aksi ekipman fiziksel olarak yıpranmış olmasıdır. Biz güç kazan en az 19,5 kW elde ederiz.

İki gruba ayrılırlar kazanları yükleme arada:

 • Zemin - Ayrı oda onlara (kazan) ve onunla zorunlu gereksinimleri bazı uygunluk için gereklidir;
 • Duvar - yuvanın kompakt boyutlarda ısı değiştirici, dolaşım pompası, bir genleşme kabı, egzoz borusu sistemi, kontrol ve güvenlik donanımları, sıcaklık sensörleri, vb monte

Maksimum güç duvar mini kazan - 60 kW. güç 35 kW aşmadığı takdirde, mutfak, koridor kurulabilir. Küçük boyutu, ayrı bir oda dağıtmak yeteneği - tüm bu küçük ve orta büyüklükte özel evler için de geçerlidir.

Açık kazanlar geniş alanları ısıtmak için gereklidir. ısıtma birimlerinin açık performansı bağımsız olarak doukomplektovyvat zorunda çok daha fazla yer kaplar, ancak bir çok önemli avantajı vardır - onlar uzun bir servis ömrü vardır.

Tek halka kombi sadece binanın ısıtılması için dizayn edilmiştir. Sıcak su sistemine su temini için, birim ısıtıcısı (kazanı) tarafından ısıtılan 100-150 litre depolama su ilave edilmelidir.

Ev sıcak su musluk bir çok dökülür halinde bir kazan ile Planimetrik kazan, amaca uygundur. Kazan her zaman neredeyse kullanılmaz sıcak su, olacağından Aksi takdirde, enerji overspent var. Kazan ek olarak odadaki alanı ayırmak gerekir.

çift ​​basınçlı kazanda, ilk iki işlevi dahil - ve bina ve ısıtır su ısıtır. İçinde akış bobini yüklenir. Kazan ısıtma sistemi destekler, ancak ev Birisi durana ve sıcak su sistemine geçer soğutucuyu ısıtma, sıcak su açar.

a) 1 - planimetrik kazanı 2 - ısıtma sistemi olup, 3 -

Sıcak su kaynağı, 4 - Kazan, 5- soğuk su

b) 1 - çift kazan, 2 - ısıtma sistemi olup, 3 -

Sıcak su kaynağı, 4 - soğuk su

ancak içinde gerektiğinde rasyonel şekilde tasarlanan kombi, sıcak su temini için su ısıtılır. sıcak su dakikada 10-15 litre başına üretilen toplam güç bağlı olarak.

Aynı anda evde sıcak su birkaç kişi zevk, bu yeterli değildir, ama ona stok oldu 25-50 litre, küçük bir kazan yerleşik durumda olan bir çift basınç kazanı satın alabilirsiniz, çünkü sorun, çözmek kolaydır.

Biz kazan için optimal konumunu belirlemek

Diyelim ki eski özel evin büyük çaplı tadilat başladı diyelim. İçinde Kazan oda mutlaka olmalı, ancak eski düzen evde yerleştirerek olasılığını sınırlandırır. Eğer yatak odası ya da oturma odası içinden yukarıdan aşağıya doğru yığını çekemez, havalandırma olmadan küçük bir odada kazan ekipmanı tıkmak mümkün değil.

Elbette, ülke evine bir uzantısı için bir kazanı inşa etmek, ancak mimari extravagances başarıyla genel görünümüne uymasını bu olası değildir. iyi ama pahalı bir fikir - Hala serbest duran kazanı inşa etmek kalır.

Kazan ekipmanın montajı için gerekli şartları incelemek için önceden eğer evin içinde hiç problem kazan dairesi tasarımı yeni inşaat prosedürü neden olmaz:

 • 13.5 m3 kW 60 - - 30 kW kazan kadar fazla alan miktarının en az 7.5 m 3 ve 30 ila 60 kW arasında olmalıdır 15 m3;
 • tavan yüksekliği - en az 2.2-2.5 m, giriş kapıları genişliği - 80 cm;
 • Doğal aydınlatma için standart - 300 metrekare. Odanın 1 m3 başına cam bkz pencere havalandırma için aynalık ile olmalıdır;
 • kazanlar sadece metal almak gaz gaz vermek için boru, esnek hortumlar yasaktır kullanımı;
 • kazan besleme devresi kazan işlem gazı ile termal koruma rölesi ve içmeyenler temin etmek üzere gerekli olan, bir gaz analiz cihazı yüklemek için gerekli olan - Gaz borusu üst üste gaz sızıntısını kesen bir düzenek ve alarm için bir sinyal beslemek;
 • bitişik alanlarda sıfır alev yayılması indeksi ile kazan duvarları malzemeden ayrılması için - beton, tuğla, alev geciktirici ile emprenye ahşap;
 • Patlama ve yangın güvenliği projesinde yangın muayene ile tutarlıdır.

koduyla Kazan tesisatlar için SNIP yazılmış tüm kural ve düzenlemelere ilişkin ayrıntılar II -35-76, Pratik SP-41-104-2000 Kodu özerk ısı kaynağı sistemleri tasarlamak için, ısıtma için birimlerin yerleşim için gereklilikleri belirler belge MDS 41-2,2000, az katlı konut inşaatında ve su ısıtma.

sayısız taleplerin yerine getirilmesi bürokrasi ve güvenlik cihazları ile değil dikte. Desteksiz kazan -, olasılık vakıf, ana duvarlar, astar boru ve ısı yalıtımı inşaatı ile bu sorun, ama evde zararlı kimyasal katkı maddelerinin% 100 eksikliğini olsun, kaçınılmaz olarak herhangi yanma sürecine eşlik edecek ve tam güven bir kaza sırasında zarar gelmez hangi yetersiz, ama teorik hariç değil.

Eğer kazan dairesi havalandırması hakkında bilmeniz gerekenler

Yanma işlemini sürdürmek için kazan çalışan oksijen gerektirir ve havadan alınmalıdır. Karbonmonoksit kazan dairesinde kurmak önlemek ve evin içine nüfuz etmek de gereklidir. çıkış ile ilgili olarak kazan dairesinde temiz hava girişi üçlü olması gerekiyordu.

Kazan besleme ve tahliye sistemi yapmak için gereklidir. daha yüksek bir güçte kazan 35-40 kW kazan çıkışında 13-15 cm kanal çapı boyunca keser ve 17 cm karşıt duvarında kazanın doğal havalandırma için. Bu damper örgü ile tam havalandırma borusu, sokulur.

bunun alt - Kazan ayrı bir odada yerleştirilirse, hava besleme kapısı üzerine monte panjurların ile dışarıya sağlanabilir.

en az 8 cm 1 kW kazanının 2 enine kesit alanı frenler çekiş sokakta oluşursa - temiz hava besleme deliklerinin boyutu dağılımı. ve kazan dairesi Havalandırma evin havalandırma sistemi ile bağlayın. 30 cm2 kW başına 1 - delik boyutuna içindeki hava akımları hesaplanmalıdır ise, diğer standartlarına göre.

doğal havalandırma ya da buna ek olarak bir alternatif olarak basınçlı havalandırma olup. güç tüketimini azaltmak için, Kazan donatım bağlandığında - zaman kazan fanlar sadece dönecektir. Gaz ve dizel kazanları havalandırma sistemi, patlamaya yangını önlemek için vücutta yerleştirilmelidir.

Özel bir evde kazan biriminin özelliklerine ilgilenen olanlar için bir yenilik iklim sistemini otomatik olacak. Bunlar otomatik modda bir odada iklimsel parametreleri verilen ve insan müdahalesi olmadan gerekirse değiştirmek destekler.

Tüm kazanlar açık ya da kapalı, bir yanma odası ile donatılmıştır. Orada alan kısıtlamalarına kapalı bir yanma odası hacmine sahip bir donanım, bir pencerenin varlığı da gerekli değildir. İlk durumda, duman dikey baca yoluyla doğal bir taslak ile dışarıya boşaltılır. odadan havanın bir kısmı dışarıda ve bu nedenle odanın sürekli havalandırmayı sağlamak için gereklidir.

İkinci durumda, yanma ürünleri bir fan tarafından bölmeden çıkarılır özel çift baca boyunca zorlanır - eş eksenli. Başka bir boru içinde yer alır. ters yönde, dış boyunca iç duman taşıyarak gerekli yanma havasının korumak için temin edilir.

ve daha kısa ilkesi "boru içinde boru" göre baca yatay yönlendirilebilir. baca kesit alanına baca iki tip için önemli olan bağlı olduğu ağızlığın kesit alanının, daha az oldu.

Ve son olarak, brülör tasarımı hakkında birkaç kelime. Onlar atmosferik ve zorla taslak vardır. İlk tipteki cihazlar sadece gaz kazanlarında kullanılır. Gaz gaz hattı ya da tank içinde üretilen basınç ile bunların içine beslenir. Ben yanan alevi, başka hiçbir gürültü duydum.

yanma daha eşit olduğu için ikinci tip fanın cihazlarda hava ile gaz karıştırır. Fan gürültü çıkarmak için. brülör ve çalışma gazı ve dizel yakıt ile Zorla taslak kazan, onlar daha küçük bir bölümü baca gerektirir.

Kazan tuğlası ve beton duvarları sıvalı ve su bazlı boya ile boyanmıştır. Ek dekoratif kaplama - seramik karolar, metal kaplama panelleri. Duvarın yüzeyini orijinal haliyle bırakmayın buna değmez. Tozludur ve bu kazan ekipmanının çalışmasına zarar verir.

Ahşap bir evde, duvarlar alev geciktirici ile emprenye edilir. Yanıcı olmayan alçıpan levhalar ve ayrıca sıva ile kaplanmaları tavsiye edilir ve kazanın arkasında, reasürans için duvar yüzeyindeki alüminyum levhalara yapışırlar.

Sıvalama ıslak dumanlara, yangına ve diğer etkilere karşı başka bir koruma sağlar. Özel ısıya dayanıklı sıva yardımıyla yangın direnci seviyesini arttırın. Yüksek sıcaklıkta ısıtmaya ve 30 dakikalık açık alevi bile dayanır. 2.5 saate kadar.

Zemin çimento kumlu şap ile tesviye edilmiştir. Geleneksel seramik karoların zemini, zemin ile örtmek için yeterli değildir çünkü kazan ekipmanı oldukça ağırdır ve bazı ağır nesneleri düşürme riski vardır. Daha güvenilir porselen taşçık olacaktır. Bu malzemenin fayansları, yüksek sıcaklığa ve ateşe maruz kalmadan korkmadan ağır işlerdir.

Kazara sızıntı su tahliye kanalından kurtaracaktır. Bunun mümkün olmaması durumunda, zeminden 5-10 cm yükseklikte çevre boyunca su yalıtımı yapmak ve kazanı kaide üzerine kaldırmak, böylece olası su temasını ortadan kaldırmak gerekir. Tuğladan çıkarıp yere seramik granit dökmek kolaydır.

Tabandaki seramik granit, mat bir dokuya sahip bir ışık seçmek daha iyidir. Ayakkabılardan ve tozlardan fark edilen ayak izleri değil.

Kazan tavanının altında boru, teller var. Onları gizlemek için duvarlarda kullanılan aynı alçıpan bir kutu oluşturun. Dışarı sıvanmış ve boyalı. Muayene pencerelerini terketmek ve metal çıkarılabilir ızgaralarla kapatmak mantıklı.

Kazan dairesine hangi pencerelerin monte edileceği önemli değil - plastik veya ahşap. Bir yangın çıkarsa ikisi de yanar. Plastik de eritip toksik maddeleri serbest bırakmaya başlayacaktır.

Modüler kazan dairelerin inşaatı

Evde kazan ekipmanı kurulması için yer yoksa, ayrı bir bina inşa etme imkânı yoktur ve bir kır evi için bir kazan dairesi çok gereklidir? Bu durumda, modüler bir kazan dairesi yardımcı olacaktır. Fabrikada monte edilmiş ve çabucak monte edilmiştir.

Bu şekilde ısıtma için maksimum hacim 1300 m 3 'dür. Modülün uzunluğu 2,5 m'yi aşmayan küçük bir mobil ev (konteynır) olup, özel elyaftan yapılmış bir ısıtıcıya sahip çift güçlü bir metal çerçeve yapılmıştır.

Modüler kazan dairesi, gerekirse uzatılabilen, 6 m uzunluğunda evin beslenmesi için ısı yalıtımlı 3 tabakalı bir boruyla donatılmıştır. Ekipman hazır olarak teslim edilir ve yalnızca bir bağlantı gerektirir.

Modüler blok kazan evini çalıştırmak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 • evin yanına bir kap koyun;
 • elektrik kaynağı (220V);
 • Yakıt hazırlamak (katı veya dizel, kazanın türüne bağlı olarak);
 • ısıtma sistemini suyla doldurun.

Modüler kazan evinin cihazı, gün boyunca bir elektrik kesildiğinde normal çalışmayı desteklemek için yeterli bir yedek güç kaynağı sağlar. Soğutucu sıcaklığı otomatik olarak kontrol edilir.

Modüler kazan dairesi standart olarak satın alınabilir veya kendi ihtiyaçlarınıza göre sipariş verebilir. Kurulum uzmanlarına talimat vermek için önerilir.

Kazan dairesi düzenlemesindeki video malzemeleri

Özel bir evdeki otonom kazan evinin çalışma prensipleri:

2 katlı özel evdeki kazan dairesi:

Kazan dairesi düzenleme ve teçhizatın montajı kuralları çoktur - belki de, tüm nüansları araştırmak ve gerekli değildir. İşletmeyi uzmanlara teslim edin. Önemli olan, özel bir evdeki kazan evinin her zaman sıcak ve sıcak su ile olacağının garantisidir.

Uzun süre aradım, ancak yine de yeni evimde bir Sovyet yerden ısıtma kazanı (AOGV-11) bulup kurdum. Başkanın avantajı, tabii ki, son derece ağır yüklere bile dayanıklılık ve dayanıklılıktır. Bu tür modellerde metal çok sağlam ve birkaç yıllık kullanım süresince çürümez. Gaz kapatılması durumunda böyle bir agrega, otomatik gaz besleme sisteminin bağlantısını kesmek suretiyle kolayca yakacak oduna dönüştürülebilir!

Herkese, profesyonel ekipman satın almalarını ve proje belgelerine uygun olarak teknolojiye göre kurulumunu tavsiye ediyorum. Acı bir deneyim yaşadım: Ormandan 8 küp üzerine iki tank ve ahşabın elemanları ile küçük bir kazan fırını vardı. Bütün bu eşyaları evin içine yerleştirdim, tüm odalarda kablolama yaptı ve hacimsel oldukları için kışın en altta plan yapmaya başladılar. Transbaikalia'da yaşıyoruz, sıcaklık denize çıktı - 43. Böyle durumlarda.

Mühendislik ve teknik destek ağlarının düzenlenmesi ile ilgili internet ansiklopedi

Özel bir evde kazan dairesi diyagramları, normlar ve tasarım türleri

İkinci binyıl teknolojilerinin hızla gelişmesi yaşamın her köşesine nüfuz eder, bu da daire ve evleri ilgilendirir. Modernizasyon sistem ısıtmasına da uygundur. Bu yazıda, özel bir evdeki kazan evinin olası düzenlerini ele alacağız. Bir kır evi inşaatında önemli bir özellik, kazan sistemi, planlanan ısıtma planı, ısıtma türü.

Bir kır evi için modern bir kazan dairesi, ekolojik temiz ve tükenmez enerji kaynakları ile çok ekonomik bir şekilde ısıtılmasına yardımcı olur. Ancak dezavantaj, özel bir evde bir kazan dairesi kurmanın oldukça pahalı olacağıdır.

Şema 1 Tek borulu sistem

Kazan teçhizatının tipini seçmek, banliyö inşaat alanını göz önüne almak, sistemin tüm bileşenlerini seçmek önemlidir:

 • Isıtma kazanı gaz veya katı yakıttır.
 • Boru malzemesi: çelik, plastik, bakır, polietilen, polipropilen.
 • Radyatör tipi: çelik, alüminyum, dökme demir veya bimetalik.
 • Isıtma sistemi: tek devreli veya çift devreli.

Şema 2 İki borulu sistem

Kazan ısıtmasının tipi ve montajı

Isıtma tesisatı, yılın soğuk mevsiminde konforlu bir iç ortam sıcaklığı üretmek ve korumak için gerekli olan karmaşık bir iş ve tesisattır. Isıtma tesisatının planlanması her zaman inşaatın ilk aşamasında gerçekleşir. Tüm normlara bağlı olarak, sahibi elle sistemini sarabilir, bir kazan kurabilir ancak bağlantıyı bir uzmana emanet etmeniz önerilir.

Soğutma sıvısının hareketindeki ana sistem türleri:

 • Doğal veya yerçekimi dolaşımı.
 • Soğutucu akışkanların dolaştırıldığı kapalı sistemler.

Alt ve üst kablolama ile gelirler:

Özel bir evde bir kazan dairesi kurarken iç dikkate alınarak boru dağıtımının nasıl gerçekleştirileceğini düşünmek gerekir. Gizli boru sistemi duvarlarda ve zeminin altında bulunur. Bu nedenle, iç kazan evinin montajı ve tüm teçhizat, duvarlar alçı ile kaplanmadan önce yapım aşamasının başında olmalıdır.

Şek. Çatı evinde ısıtma sistemi

Isıtma borularının seçimi, işin elle yapılmaması halinde kuruluşun kurulumunun sınıflandırılması da dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. Boru malzemesi türleri, makalenin üstünde listelenmiştir. Ve çapları kazanın kapasitesine, soğutucu hacmine vb. Bağlıdır. Polimerden yapılmış boruların kurulum süresini azalttığı, sistemin kalitesini arttırdığı ve tasarruf ettiği kaydedilmelidir.

Isıtma tesisatının montajı sırasında, özellikle iş elden çıkarsa, bazı kurallara ve yönetmeliklere uymalısınız:

 • Isıtma tesisatını tasarlarken ve yürütürken, yasal ve teknik dokümantasyonlara, yangın güvenlik şartlarına (özellikle havalandırma, ısıya dayanıklı duvar bitirme, kapı dekorasyonu) kesinlikle uymalısınız.
 • Özerk ısıtma katı yakıtlı kazanlar, gazla çalışan modern kazanlarda dahi minimum dahili sisteme sahip olduğundan emniyet sistemleri kurmaları gerekir.
 • Kurulum tasarımında insan güvenliğini etkileyebilecek hatalar kabul edilemez.
 • Isıtma kazanı dizaynı ve montajı, arzulanan alanı ısıtma kapasitesini ifade etmelidir.
 • Yanma ürünlerinin (havalandırma, baca vb.) Sökülmesi için tüm gereklilikleri yerine getirin.
 • Depolama tankının kapasitesi ısıtma sistemindeki ısı taşıyıcı miktarı ile doğru orantıya sahip olmalıdır.
 • Radyatör ve kazanlardaki giriş ve çıkış çaplarını daraltmak yasaktır.
 • Dokümantasyonda ve tesisin pasaportunda belirtilmedikçe, radyatörü agresif ve toksik donmayan sıvıların hacimleri ile doldurmayın.

Şek. 1 Ahşap evin kazan dairesi

En uygun ev tipi kazan dairesi, gelecekte sistemin tasarrufunu ve geri ödemesini sağlayacak olan termik gücün maksimum düzeyde kullanılmasına ve ısı kayıplarının azalmasına olanak tanır.

30 kW'dan fazla olmayan bir kazanın dış duvar boyunca dumanın geçmesine izin verebileceği kazan dairesinin montajı: baca tesisatı olmadan. 30kW'dan daha fazla kapasiteli kazanlarda - bir baca zorunlu olarak varlığı.

Çerçeve yapısı birçok avantaja sahiptir, hem taş hem de tuğla yapılardan daha aşağıdır. Duvarlar ısıyı iyi muhafaza eder, inşaat sırasında duvarların duvarları arasında ısı yalıtım malzemeleri döşenir. Böyle bir plan kışın kolaylık sağlar.

Her banliyö yapısının iklim dikkate alınarak ısınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çerçeve yapımı da istisna değildir. Isıtma sistemi ağırlıklı olarak sudur.

Çatı evindeki kazan dairesi farklı kazanlar tipleri kullanır:

Tasarım şeması, çerçeve yapısının ilk aşamasında geliştirilmiştir. Borular (soğutucu) tüm odalarda serilir. Çerçeve yapılar, boruların, radyatörün odanın duvarlarının altına süpürgenin altında gizlenebilmesinden yararlanmaktadır.

Şek. 2 Doğal organize havalandırma

Çerçeve yapımının her türlü ısıtma sistemi, ayrı bir kazan dairesinde veya ekinde konumlandırılması anlamına gelir. Tesis, acil durumlar ve mücbir sebepler gibi tehlikeleri taşır; bu nedenle donanımın yeri çocukların ve yaşlıların erişemeyeceği alanlarda olmalıdır. Tipik olarak, kazan sistemlerinin aralığında güneş yanıklarını veya voltajla doğrudan temasını önleyen birçok izleme aracı bulunur, ancak reasürans müdahale etmez.

Kazan sistemi için gerekenler

Bir çerçeve yapısının ayrı bir kazan dairesi (kiler, uzatma) henüz sorunun bir çözümü değildir. Çerçeve yapılar, yüksek sıcaklıklara dayanmayan duvarlardan yapılmıştır. Kazan montajı duvardan belirli bir mesafede yapılmalı ve en azından bir kat tuğla üzerine konmalıdır. Özel bir evin kazan evindeki havalandırma mevcut olmalı, çerçeve banliyö yapısının bir istisna değildir.

Ahşap bir evde bir kazan dairesi oluşturma (Şekil 1) - özellikle zor bir görev. Doğal malzeme hızla sürekli sıcak havanın etkisini en aza indirmek ile doğal nemini kaybeder edebiliyor. Böyle yapılar yine onlar kışın ve ısı kaçırmayın yaz aylarında "nefes", çevre dostu olan, popüler oldu. Kırsal ahşap binalar Kazan kaliteli bir yükleme ihtiyacı vardır.

özel dikkat gerektiren bir ahşap bir evde gaz kazan dairesi. eklemlerin varlığı ve "yüzen" montajları: Böyle teçhizatın montajı bazı özellikler gereklidir.

gaz içinde ahşap bir evde kazan dairesi bazen kat veya duvardaki boruyu monte etmek gereklidir. Böyle bir evde yapmak daha zordur. Bu nedenle, özel bir evde kazan dairesi dekorasyonu görsel estetik binayı oluşturmaz. karmaşıklığı ve bazen bir gaz lay olması ve duvardan geliyor. Bu eylem kesinlikle istenmeyen bir durumdur taşıyıcı duvarlar, değişikliklere yol açabilir.

Şek. 3 doğal havalandırma

kazan dairesi konaklama planlama Varyantlar

Yerleşik ek binada ayrı kazanlara, kazan daireleri,: Kazanlar ülkeye, binanın bulunduğu yere göre, tipe ayrılır.

 • Bireysel kazanları. ekipmanı ayrı bir odada yüklenir, kamu hizmetleri ile banliyö binalar katıldı. evden ayrı Kazan odası - yüklemesinin en doğru yöntem. Cihaz oturma bölümünden ayrı bir oda olduğu gibi Çalışmaları, sakinlerine rahatsızlık neden olmaz.
 • Ek binada Kazan odası. Kazanlar ek binada yerleştirilir. bir avantajı, ısıtma ekipmanları, bireysel ve bina duvarlarına yakın olmasıdır. Ahşap bir evin Kapalı kazan yanıcı olmayan duvarların oluşmalıdır.
 • Dahili. Tüm ekipman binanın ortasında monte edilir. Tüm odalara iletişim için asgari çabayı şekilde montaj ve proje şeması geliştirilmelidir. kazan işletme kiracı müdahale etmeyen için, oda ses yalıtımı tutmak için gereklidir. Binanın ekolojik bozulmasına yakıtlı brülör çok gürültü ve kurşun sonra.

rustik binada Gaz kazanları kalabilirler:

 • ayrı bir binada;
 • binanın ayrı bir odada;
 • bitişik odalarda;
 • Dış mobil birim;
 • Tavan arasında.

Seçme bir öncül olan projesinin alanına bağlıdır. Yeni bina uygun ve bodrum ve mahzen. Yükleme için doğalgaz veya azaltılabilir, kiler veya bodrum seçeneği üzerinde çalışan kişiler kazanlar uygun değildir. gaz kazan sistemi sonradan, ve kendi alanında bir ekipman için yetersiz ise, o zaman tüm standartları karşılayan yeni bir odanın bir taslak sipariş edilmelidir.

kazanlarının yüklemesinde Kuralları yanan malzeme duvarların varlığı değil ima. Bu mümkün değilse, o zaman metalden yapılmış ısı kalkanı kapanış, sıva ahşap duvar gerekir.

Şek. 4 kazan için zorunlu havalandırma

bitişik odalarda özel bir evde kazan dairesi, zemin kat veya bodrum, mutfak, kazan kapasitesi ve yakıt türüne bağlıdır. Daha güçlü makine, bu nedenle daha fazla yanma havaya ihtiyacım var. hesaplamak için gerekli olan özel evler için kazan boyutları: yer ekipman ve dekorasyon için değil, aynı zamanda normal işleyişi için sadece yeterli olacaktır. özel bir ev 150kW kazan hacim oranına kadar gücü ile kazan, en az 15 m olması gerektiğinde. Cu.

Bu en zorlu kazan sistemidir. Duvarların asgari yüksekliği 2,5 m olan ile uzayın hacmi az 15 metreküp olmamalıdır. iç bitirme gelince: .. 6 metre küp minimum taban alanı, kutu - Kapı 80cm daha büyük genişliği fazla 0,5 m kare, mahyadan baca değil alt yarım metre, kondensat toplamak için kanalizasyon bulunmasıdır .. Yukarıdakilerin hepsi için gaz hizmetleri bir gaz alarmı varlığını gerektirir.

Herhangi bir kır evi için kazan ve sadece% 100 güvenli değildir. Ama tahta evde kazan dairesine dahil acil, en küçük olasılık, elektriktir. Bu kazan sistemi altında oda dostaivat değil verir. fırın montaj ve bitirme bir kır evinde elleri ile gerçekleştirilebilir. Kazan ve ekipmanları, gazlar zararlı maddeler yaymaz. Önemli olan - çekilmiş elektrolitler, mutlaka bir yetkili çalışmaları yapmak.

Bu tür ekipmanlar gazı daha az talepkar olduğunu. tamamlayıcı makine değil enfiye kadar, kendisine erişim açık olmasıdır. her iki tarafta 1 metre mesafe üzerinden bir çelik zemin yoktur. Pencere 0.08 M metrekare olmalıdır. Özel bir evde kazan dairesine minimum büyüklüğü en az 8 metrekare olmalıdır. Hatta temizlik için özel açıklıklar ile uzunluğunun tümü üzerinde Baca. fırın kömürü ile gerçekleştirilen edilecektir - kablo belli bir konsantrasyon patlar kömür tozu şekilde kapatılmalıdır.

sorunsuz bir kazan sisteminin montajı. Hatta izin gerekmez. Kazanın en iyi yer - yakıt büyük miktarda depolanması için kaplar yerleştirmek için binanın banliyö bodrum. Bu oda güvenlik amaçlı, bitirme ihtiyacı vardır. Prensip olarak, temel gereksinimleri vardır. Bunlar proje belgelerinde listelenmektedir ve bunları göz ardı edemeyiz.

Binanın herhangi bir kazan dairesi bitir ve tek başına duran bir seramik kaplama, herhangi bir ısıya dayanıklı bir malzeme ile birlikte gelir. tüm yangın güvenlik düzenlemelerine uymak zorundadır bitirme. alev bir şey varsa metal aletleri veya diğer herhangi bir yanıcı madde korumalı ve edilmelidir. ahşap kaplama bir kazan yangın söndürme sistemlerinin düzenleme kadar, özel dikkat gerektirir.

zemin kaplama dikkat gösterilmesi gerekmektedir. O çimento-kum şap yapılmış, pürüzsüz olmalı. Gerekli ekipman cihaz sızıntısına karşı korunacak. Bunu yapmak için, tahliye ve küçük bir temele kazanı koymak için bir tuzak organize etmek gerekir. Bu kazan, bozulmamış su ve hava geçirmez kalması için yardımcı olacaktır. Katı yükseklik mücbir sebep durumu mümkündür gibi suyla temas ettiğinde olmayacaktır.

Kazan bağlıydı varsa, o uzak kapı ve pencereler (bir metrenin az olmamak üzere) gelen, binanın arka olmalıdır. Bir patlama veya acil durumlarda en kötü gelen kurtaracak. Duvarlar, kazan inşaat 40 dakikaya yangın dayanabilmesi gerekir. Daha yüksek tavan, iyi (en fazla 2.5 m). Kapı dışarı doğru açılmalıdır. (Yağmur kışın veya çok uygundur) kazan dairesine oturma odasından ek kapı varsa, o zaman kapı kazan oda içinde açılmalıdır.

Kazan donatım için Havalandırma

Her bina "nefes" gerekir ve daha sonra o kişi olmak güzel. Bir kaba bir binada bir havalandırma taze hava sürekli mevcut içerir.

özel bir evin kazan dairesinde havalandırma dahil Havalandırma sistemleri, hava ısı değişimidir. Bu süreç kirli oda havası ve arz taze tahsisi sağlar. Havalandırma Elleriniz silt satın alarak oluşturabilirsiniz.

ısıtma kazanı korumak için yakma, kazan işleminde olduğu gibi bir işlem oksijen gerektirir. Kazanın yüksek kapasiteli, fazla hava çalışmaları için gereklidir. özel bir evin kazan dairesinde Havalandırma havalandırma olmadan oksijen kesintisiz tedarik uzay ısıtma ve konfor mümkün değildir sağlar.

Havalandırma olmadan, bu süreç mümkün değildir, neyi yakıt işleri kazanı (ahşap yakma, gaz, mazot, vb) önemli değildir.

Doğal havalandırma. Doğal havalandırma işlemi için elektrikli ekipmanın kullanılması gerekli değildir. Onun operasyon iç ve dış mekan kullanımı arasındaki sıcaklık farkına bağlıdır. Bir havalandırma etkisi ve rüzgar basıncı çalışmak. Sokak, kazan dairesi, soğuk hava ve sokakta dışarı sıcak kirli parçası. şema bunun herhangi bir mali maliyetler gerektirmeyen, eller tarafından oluşturulan, yeterince basittir.

işlem, örneğin havalandırma ilkesine göre gerçekleşir:

Evde veya tavan arasında bir odada özel bir evin bodrumunda kazan dairesi, örgütsüz havalandırma olabilir. Sıradan bir pencere camı duvarlarında çatlaklar, hava geçirilir ahşap ve diğer malzemeleri, ısı değiş tokuş işlemine katkıda bulunur. özel bir ev kazan oda büyüklüğüne bağlı olarak, Kazan kapasitesi yeterli hava bir havalandırma sistemi geçip geçmediği hesaplamak için gereklidir.

Organize havalandırma sistemi (Şekil 2, 3) - aynı zamanda doğal bir süreçtir, fakat duvara ek delik eklenmesi ile gerçekleştirilir. üstün hava yoluyla kazan odasına girer ve yukarı döşenmiş ışıklar boyunca çıkar. Yeterli havalandırma ve güçlendirilebilir. Çatı, verimli bir şekilde rüzgar darbelerin sırtın 2 m yüksekliğinde bir havalandırma kanalının bir aerodinamik cihazla egzoz borusunu uyar.

atmosfer basıncının üzerinde basınç artan: baca odadan hava hareket eder. Bu havalandırma sistemi hesaplanabilir. Bu tür havalandırma fanı yardımıyla olmaksızın fazla ısı ile baş. Havalandırma etkisiz böylece Ama rüzgarsız havalarda, yapay (örneğin, açık pencere ve kapı) hazırladı oluşturmak için gereklidir.

Zorunlu havalandırma (Şekil 4). Bu tür havalandırmaya da mekanik veya yapay olarak adlandırılır. Çalışma fan tarafından hava akımı içindedir. Kazanın başarısızlığı üzerine, gaz binanın yayılan izin vermez, bir odada bir davlumbaz olmalıdır. Ek bir hava hareketi yaratacaktır.

Zorunlu havalandırma ayrılır:

 • girişi (pencerelerde vanalar, duvardaki delikleri);
 • (Germe yoluyla) havalandırma;
 • Karışık (besleme ve çıkış).

doğal havalandırma sistemi basit ve pahalı değil. O Hava bağlıdır, otomasyona uygun değildir. Zorla havalandırma havaya rağmen, konforlu yaşam koşulları sağlamak. Ama ödemek zorunda kalacak. Bunlar havalandırma sistemleri ellerinde en önemlisi hayal gücü ile oluşturmak kolaydır.

Kazan dairesinde havalandırma için temel gereksinimleri:

 • Taze hava temini için Kullanılabilirlik kanalı.
 • egzost havalandırma zorunlu varlığı.
 • Durum kanalı yanma için hava doğal sirkülasyon doğal havalandırma.
 • bağımsız varlığı elektrikçi Gerekli havalandırma devresi.
 • Besleme havası kanalını fazla kesmesini Alan baca aşırı kesme alanında daha hacminde büyük olmalıdır.
 • Yakın bir katı yakıt kazanı yükleme veya yaptığınızda sistem kazanlar havalandırma minimal kesme durumu delikler yasak.
 • 30'a kadar kW kapasiteli Katı yakıt ile çalışan 200 cm2 sürekli açık delik alanı ile kazan dairesinde monte edilebilir.

© 2017 "KOTLOmaniya.RU". Makaleler telif hakları saklıdır.

kısmen veya tamamen kopyalanması durumunda aktif link endeksli olduğunu.

Özel bir evde Kazan odası: gerekli ekipman ve proje fotoğrafları

Evin merkezi ısıtma yoksa, binanın ısıtma o kazanları kullanır. gerekli ekipman yeri için özel bir oda karşılamak için. Birçok insan ısıtma sisteminin bir parçası, kazan ek olarak, ve diğer elemanları kullanılmaktadır biliyoruz. Kazan dairesinde için mobilya odaları yakalamak, bina sahibi tüm standartlara ve gereksinimlere uygun olmalıdır. Bu durumda, maliyetler minimumda tutulması olacak ve sıcak bir atmosfer ekipman bakım sırasında tesislerinde sağlanacaktır.

Özel evler için ısıtma sisteminin bileşenleri

orada bir farklı ısıtma düzenleri. Her sahibi, bina için en uygun seçer. püskürtüldü yakıt türünü seçerken. Bunların yanı sıra hesap ve güç sistemi içine alınır. Yapı geniş bir alana sahip olduğu takdirde,, çoğu zaman özel bir oda kazan düzenlenmiş toplayıcı ve gidrostrelkoy ile donatılmış olabilir. yapı küçükse, bu genleşme tankının yeterli yükleme olacaktır. vaka için Bu düzen - en uygun seçenek. Sonraki biz kazan belirli koşullarda optimum olacağı cihaz anlamak için, özel bir evde kazan dairesi inşa yanı sıra çalışma prensibini açıklamak için gerekli ekipmanın tam bir listesini sunuyoruz.

Kazan odası, özel konut ısıtılması için düzenlenen Bu, aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır:

 • veya ana buhar borusunu ısıtmak;
 • Bakır -, katı, sıvı yakıtlar veya elektrik kullanılarak çalışmaya bir gaz içinde işlev görebilir. ek olarak güvenlik sistemlerinin açısından yüksek gereksinimlerine göre, gereksiz kazanları yüklüyorsunuz;
 • tedarik sağlandığı bir vida ile birlikte yakıt depolama için bir besleme kabı;
 • depolama tankı. Kazan devresi cihaz ekipmanının kurulumu sağlanırsa, katı yakıt, bu durumda sahibinin depolama tankının montajı dikkat etmelisiniz. Aynı sekmede ekipmanın uzunluğu sağlanacaktır Onun sayesinde. ses gücü 50 ul başına 1 kW oranından hesaplanır. Tank bulunduğu içinde, donanımlı termoobmennikom, içinden sıcak su sağlanmaktadır;
 • genleşme tankı - sıvı sıcaklıkta değiştirebilir boru ihtiva etmektedir. Küçük tanklar kazanın bazı tasarımında dahildir. Onlar bile küçük bir kazan dairesinde yerleştirmek için izin kompakt boyutu var. Sahibi, özel bir ev içinde düzenlenmesi, kapsamı ısıtma sisteminde suyun toplam hacminin% 10 olması gerektiğini bilmelidir. Bu daha büyük sistemlerde, yeterli kapasitenin ayrı ekipman kullanımı anlamına gelir;
 • Kazan - iç sıcak su sistemleri için kullanılır. Kazan dairesinde ekipmanın fotoğraflar Doğru bir montaj inceledikten sonra, bu eleman başına bir cihaz olabilir görebilirsiniz. Bu kendi ısıtma üniteleri ve alıcı ısı elemanları akan bağlı termonositelyu sahiptir;
 • sıvı filtresi - düşük kaliteli su kullanıldığında bunun sayesinde ekipman çalışma süresi uzatılmış;
 • sirkülasyon pompaları - bu birimlerin soğutucunun sirkülasyonu sistemleri bileşim içinde mevcut olması gerekir. her bir ısıtma devresi üzerindeki montajı ayrı gerçekleştirilir;
 • boru - Kazan ekipmanı kullanıldığında özellikle bir edildiği odanın, katı, yakıt içinde, bunlar metalden yapılmış olmalıdır. tesislerinde boru çıktıkları plastik geçmelisiniz noktada;
 • kazanı düzenlenmesi için yapı sahibi bir bodrum katı seçerse, o zaman çalışma sürecinde, yukarıdaki bir dizi ek gidrostrelku kollektörün Bütün bunlara ek olarak, gerekli olduğu, ve bunların yanı sıra, kapak, kapak ve sensörler.

Isıtma kazanlar için binaların inşaatı

ısıtma ekipmanları her tür sahip işletim özellikleri. Bu nedenle, ve farklı olacaktır seçilen ayarlara bağlı olarak, oda donatmak için. Fotoğraflar kazan dairesinde, yakıtların çeşitli istihdam ekipman altına yerleştirilmelidir ne olduğunu görmek için izin verir. Odanın temel özellikleri, biz devam edeceğiz.

 • gaz yakıtlı kazan. Kazan kurulumda Kullanımı patlama riski taşımaktadır. Bu nedenle, yapı sahibinin işlerinde gerekli mercilere ile özel bir evde gaz ünitesinin kurulumu projeyi koordine etmeliyiz. Konumu için seçildi odası, hiçbir elektriksel temas yoktur maruz olmalıdır. metal boru bütün kablo gizli olmalıdır. odaya yerleştirilen lambalar kapalı tonları olmak. Bu günlerde, gaz kazanı birçok firma tarafından sunulan tamamlayın satın almak. para yatırdıktan sonra, sahibi gerekli tüm ekipman ve çalışmalarının güvenilirliğini sağlayacak malzemeler alır;
 • Yağ kazanı. tankın yanında şarj için buna bir pürüzsüz bir girişe sahip pot yerleştirmek. Tipik haliyle, 3-4 arasında bir hacim m. Kapasitesi bir sezonda tüketimi miktarına göre hesaplanır. Odada kendisi etkili havalandırma sistemi tasarlanmalıdır. Bunu nasıl oluşturulur, birçok uzman web sitelerinde olan talimatlar bulunabilir. onlara bağlı Fotoğraflar, bunu yapmak için nasıl anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kazan dairesinde bitkiler iş gürültü yaratarak sıvı yakıt ile çalışan şekilde, iyi bir ses yalıtımı sahip olmalıdır;
 • Sürüş kazan katı yakıt özel bir evde çatı geçmesi gereken bir baca cihazı, göstermektedir. Ayrıca, kat yanma odası, bir çelik levha döşenmelidir hemen önce. Aynı ekipman duvarlar bazı mesafede yer almalıdır. Bu kalite bakım sağlayacaktır;
 • Isıtma elektrik kazanları. Yükleme hiçbir yerde sürecinde bazı özellikleri. Ancak, özel bir evde böyle ekipmanın kurulumu sırasında kesinlikle güvenlik yönetmeliklerine uyulması gerekir;
 • kombi. Bunlar kullanılan yakıt türüne bağlı olarak yukarıdaki tüm birleştirir.

Eğer verimli uzay ısıtma için bir kazan dairesinde özel bir evde düzenlemek karar verirseniz, o zaman özel sitelerde resimleri görüntülemek, tüm çalışmaların tamamlanmasından sonra kazan dairesi ne olması gerektiğini görebiliriz.

karar verirken olmalıdır ilk etapta özel bir evin kazan dairesinde için ne seçmek için güvenlik kuralları tanımak düzenleniş şekline çalışmaları sırasında.

 • Kazan dairesinde kullanılacak odalı daire ev, mutlaka bir pasif havalandırma tedarik türü olmalıdır. Örneğin, bitişik oda açılan bir kapı üzerinde bir boşluk veya kafes olmalıdır. deliklerin alanı odaya monte ekipmanın kapasitesine bağlıdır: 30 kW'a kadar olan tesisler için - 200 metrekare. 250 sq - 30 kW aşan bir kapasiteye sahip cm, ısıtma cihazları. cm;
 • Oda düzenlenmelidir gaz çıkış sistemi. odaya monte güç aygıtları 30 kW aşmadığı eğer, baca vasıtasıyla oluşturulur. Aynı zamanda, dış duvarı çıkış gazı da kullanılabilir. Sistem nasıl düzenlenmesi gerektiğini talimatlar, fotoğrafları görebilirsiniz;
 • Özel ana Kazan monte ekipman için veri sayfasında belirtilen bölgede monte edilir. Ayrıca, montaj çalışmaları sırasında işletme ve bakım kolaylığı sağlar yangın güvenliği, üzerine talimat yönlendirilmelidir;
 • Kazan gaz ekipmanları yüklediğinde, uzmanlar tavsiye sensörler monte, Bu, doğal gaz ve karbon monoksitin normlarının ihlali işaret etmektedir. Buna ek olarak, vantilatör gerekir. Ekstra havalandırma sağlayacak olan ve transom koymak değil.

Cihaz özel bir evde bir dış kazan dairesi olan

sorunları önlemek için kazanı çalışırken, bütün çalışmalar yapılmalıdır O Belli kural ve şartlara tabi.

 • Özel bir evde Kazan dairesinin yerleşimine geçmeden önce, sen ısıtma sistemi için ekipman yer alacak olan oda hakkında düşünmelidir. metalden yapılmış olmalıdır başka bir odaya sahip bir ortak kapıyı İzin;
 • binanın altından bağımsız vakıf yapmalıdır ve alanların oluşturulmasına ilişkin çalışmaları sırasında yanıcı olmayan malzemeler kullanıyoruz. hatalardan kaçınmak için, şantiyelerde ilk çalışmaya başladığında önce olmalıdır. hatalardan kaçınmak için fotoğraflarla talimatları gözden;
 • kazanın altında döşeme sathı 20 cm'den büyük olmalıdır bir taban oluşturmak;
 • Acil durumlarda kanalizasyon donanımlı soğutucu reset durumunda çıkışı.

Bazı evlerde Mutfak - sadece oda, hangi kazan ekipmanları sağlayabilir. Bu gibi durumlarda, odaların düzenlenmesi için aşağıdaki gereksinimleri vardır:

 • Odada tavan yüksekliği en az 2,5 m olmalıdır. Odanın minimum hacim 15 metreküp olmalıdır Odada bulunan güç ekipmanlarının her kilowatt için 0.2 m düşmesi gerektiğini m³..;
 • önkoşul çalışır vaziyette mutfak havalandırması halinde bulunmasıdır. Bir saat içinde, bu 3-kat hava dolaşımı (akış dengeleyici kaput ve yanma oksijen) sağlamalıdır.

mutfak havalandırma sistemi üzerinde güç hesaplamaları aşağıdaki formülü kullanırken:

M - çıkarma gücü;

H - tavan yüksekliği;

S - Kazan alanı;

12 - etkili hava arıtma için minimum kazan güç rahatlaması - saatte hava değişimi,% 30 sayısı.

tesislerinde olmalıdır Bir havalandırma felç başlattı. Bu baca yüksekliği ulaşmalıdır. Ancak bu durumda üç kez hava dolaşımı tarafından sağlanacaktır. Dekoratif çubuklar odadan dışarı kapalı olması. tavandan 30 cm uzaklıkta yer almalıdır.

Özel bir evde kazan dairesine Gereği ekstra havalandırma sağlayacak geçtiği mutfak penceresine, varlığıdır.

özel evlerde Duvara monte gaz kazanı tesisatı yanma desteklemeyen malzemeler ile dekore edilmiş olan yüzeyinde ayarlanır. Eğer özel internet kaynaklarına olan talimatların fotoğraflara bakarsak montaj çalışmaları yürütmek üzere nasıl görebilirsiniz. Kazan dairesinde altında yerleşmeden kapalı, böyle bir koşul varsa, bu durumda, kurulum sıvalı yüzey üzerinde gerçekleştirilmelidir. Böylece duvar ve ısıtma ünitesi şırası arasında 10 cm gözlenen mesafesi.

Yavaş yanan olan özel Evlerin duvarlarında, yalıtımında için, metal bir ekran kullanın. Bu çelik levha serildiği bir asbest tabakadır. 10 cm kasanın kenarlarına ötesinde, böylece bu durumda, ekran yerleştirilir ve üst ve alt -. Özel bir evde 70 cm Hazır seçenek vitrin fotoğraf kazan.

Tam ısıtma sistemi bodrum kazanların kurulmasını tamamlayıp aldıktan sonra, boru kazanı gerçekleştirin. Böylece kazanın düzeneği ışın yayıcı aracılığı ile ve zemin altında kurulan seviyesinden daha düşük olduğunu temin etmek gereklidir. Bu durumlarda son derece önemli olduğunda doğal sirkülasyon ile bir cihaz sistemleri. Sonra yapabilirsiniz Ana aşamaya Torna.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 1 =