Elleri çizimleri ve çalışma prensibi ile Kazan

Contents

Kendi elleri nasıl yapılır katı uzun yanma kazan: Çizimler

Bazen elleriyle yapmak tavsiye edilir katı uzun yanma kazan: çizimler ve diyagramlar serbestçe kullanılabilir. aracı ve becerikli elleri işlemek için yeteneği kendi ev ya da villa yapımında iyi bir servis var. Kendi başlarına herhangi bir yapının inşası için ihtiyaç her zaman vardır. Sonuçta, büyük ölçüde herhangi bir girişimin maliyetini düşürür. İstisna yok ve ısıtma üniteleri. Eskiden insanlar tuğla ocakları döşeme için soba-makinesi kiralamak. Katı yakıt sürekli yanması için Bugünün en popüler çelik kazanlar.

Katı uzun yanma kazanı kendiniz yapmak oldukça mümkündür

Katı yakıt kazanlarında ve cihazın çalışma prensibi

Katı fosil yakıtlar insanlık için enerjinin en eski kaynağıdır. Hatta Modern dünyada mümkün değildir, tamamen Pes. Özellikle nedeniyle ayrı yakacak odun ve kömür bugünden yanıcı katıların diğer birçok türü vardır:

 • turba briketler - kurutulmuş ve yanmış turba serbest bırakır ısı çok preslenmiş;
 • Atık odun üretimi briket - sıkıştırılmış talaş, talaş ve kabuğu;
 • huş kömür - mangal aynı;
 • depolama atık geri dönüşüm;
 • ısıtma yakıtı granül - sığ yakıt talaş sıkıştırılmasıyla elde edilmiştir. otomatik beslenebilir;
 • geleneksel kuru tahta tozu.

Katı yakıt kullanım için malzemeler çeşitli düzenlemeleri kazanları

Yakıtın bütün işletmelerin bertaraf sorunu çözer ve "yeşil" ekonomi ile uyumludur çeşitli atıkların geri dönüşümü ile elde edilir olduğu açıktır.

Faydalı İpucu! Yukarıda listelenen en uygun yakıt talaş bulunmaktadır. Eğer ısıtma için bunları kullanmak istiyorsanız - onlar% 20'den daha az bir nem içeriğine sahip olduğundan emin olun. Büyük performans bu seçenek yakıtın ısı enerjisinin çoğu kuru gidecek beri, piroliz gazı üretmek için izin vermez.

insan faaliyetleri sonucunda katı yakıt sürekli yanması üzerine ısıtma kazanlarının piyasada ortaya çıkmasına yol açmıştır yüksek enerjili yakıt dönüştürülebilir atık muazzam miktarda üretir. Geleneksel fırınlarda farklı olarak, bu birimler yakıtın yanması ve ısıtma ile bölünmesine çalışmaz. kazanlar çalışma haznesinin katı yakıt parçalanma gaz ürünlerini yakmak. çalışır Bu düzen geleneksel fosil yakıt yanma göre birkaç kat daha etkilidir. Piroliz gazı, enerji büyük miktarda verir.

Sürekli yanma kömür yakıtlı bir kazan çalışma prensibi

Cihaz bir gaz yapıcı kurulum çok karmaşık olmaması. Katı uzun yanma kazan Hatta kendi elleri inşa edebilirsiniz olduğunu. aşağıdaki gibi sade hâli Çizim geçerli:

 • yakıt, kül-çukuru ve baca gerekmektedir deliği doldurmak için bir kapağı bulunur kapalı silindirik tank;
 • Tankın içindeki piroliz gazı büküm oluşturur hava dağıtıcısı vardır. Bu hareketli teleskopik boru bağlanmıştır. yakıtın üzerine, piston presi benzer Tüm bu yapı,. gazın yanma piston üzerinde yer alır, ve yakıt altında yanan;
 • Maksimum sıcaklığa ulaşıldığında, üst bölme, içine gömülü bir ısı eşanjörü.

Katı yakıtın düşük boşalma alt bölme oluşur. Bu kül çukura hava beslemesini ayarlayarak elde edilmektedir. Burns, kuvvetli bir şekilde üst bölmedeki gaz gelişti ve ısı transfer ortamı ısıtır.

Katı yakıt kazanları kullanarak özel ev ısıtma sistemini Sürüş

Faydalı İpucu! Düzenli olarak evin ısı olacaktır kazanı, üretim için en basit tasarım kullanmak gerekli değildir. Bunu yapmak, ya bitmiş ürün satın veya daha gelişmiş ve güvenilir bir seçenek yapmak için.

Katı yakıt yanma için Kazanlar özel evlerde, ticari binalar, garajlar, seralarda vazgeçilmez uzatılabilir. büyük bir ahşap işleme endüstrisi gibi bu tür işletmeler atık şarj pratik olarak verilir var, özellikle de burada Bunlar yararlı olacaktır. Biz gaz arzının düzenli sıkıntısı vardır bu birimleri ve bölgelerde gerekir. Bu tür sistemler birçok avantajı var, ama bir büyük dezavantajı var - Çok yüksek maliyeti. Bugün aslında kendi elleri kazanlar uzun yanma üretimi nedeni budur. Çizimler bunun için karmaşıklık değişen derecelerde kullanabilirsiniz. Bu beceri düzeyine bağlıdır.

Su ısıtma kendi elleriyle, bir devre tasarımı ile özel evler. Artıları ve eksileri. suyun doğal ve zorunlu dolaşım arasındaki fark.

çizimlerin, şemaların: eller uzun katı yakıt kazanı yakma nasıl yapılır

Biz kazan üretimine başlamadan önce, onun yapısını belirlemek için gereklidir. Onun seçim hedef makineye bağlıdır. Bu, küçük bir yardımcı odası, garaj veya ülke ev ısıtma için tasarlanmıştır, daha sonra su devresinde yapmak gerekli değildir. oda ısıtma hem de fırın, odadaki hava konveksiyon ile, kazan yüzeyi üzerine doğrudan meydana gelir. fan tarafından üfleme birimine cebri hava daha fazla verim için düzenlenebilir. bir odada bir sıvı ısıtma sisteminin varlığında, bir boru bobin veya diğer benzeri bir yapıya şeklinde bir kazan devresinde bir cihaz temin etmek için gereklidir.

bir ısıtma sistemi için katı yakıt kazanı Kablolama

Seçme kullanılmalıdır katı yakıt türüne bağlıdır. Geleneksel ahşap ısıtma fırınının artan hacim gerektirir ve granül yakıt otomatik kazanı içine beslenir ve burada özel bir kap, sağlayabilir küçük topaklar kullanımı. Katı yakıt kazanı imalatı için sürekli ellerini yanma, çizim alıp çok yönlü olabilir. Katı yakıt her türlü için uygundur.

Çizim uzun katı yakıt kazanı kapasitesi kW 25/30/40 yanan

Adım adım parçalar katı yakıtlar, önerilen şema üzerinde sürekli yanan için ısıtma kazanı yapılabilir nasıl ve hangi söyleyin:

 • Bir sonraki montaj kurulacağı yer hazırlar. o savunabilecek olan esas, düzgün, dayanıklı, sert ve dirençli olmalıdır. Bu amaçla, bir beton temel ya da kalın dökme demir veya çelik levha için uygundur. Onlar ahşap ise Duvarlar, aynı refrakter malzemeyi döşemek gerekir;
 • Biz gerekli tüm malzeme ve araçları toplamak: hangi biz elektrik arkı Bulgar kaynak ve rulet Makineyi gerekir. materyallerinden: 4 mm çelik sac; 300 - duvarlar 3 mm, hem de diğer boru 60 ve 100 mm çapında olan mm çelik boru;

 • geniş 300 katı yakıt sürekli yanma ihtiyacı üretmek için - 1 m uzunluğunda ve biraz daha az ihtiyaç duyulan eğer borunun mm kesme parçasının ;.
 • Çelik levha, boru ve kaynak alt çapa kesilip 10 cm kanal uzunluğunun bacaklarını sağlayan;
 • Hava dağıtıcı boru daha küçük 20 mm'lik bir çapa sahip çelik sac bir daire yürütmek. Çarkın daire alt kısmında 50 mm raflar bir boyut alanı kaynaklı. Sen kanal ve aynı boyutta kullanabilirsiniz;
 • kazan üzerinde olmalıdır mm tüp, - dağıtıcının ortasında yukarıdan 60 lehimlenir. dağıtıcı diskin ortasında boru yoluyla bir delik, bu yüzden bu bir doğrudan tünelin oldu. Hava beslemesi için gereklidir. böylece hava besleme ayarlanmasını sağlayan kanat oyulmuş borunun üst kısmında;

Katı yakıt şematik kazan görüntü cihazı

 • Kazan imalatı küçük kapağın en alt kısmında, kolayca kül çıkarılması için kül pan giden bir mandal ve menteşe ile donatılmıştır. mm tüp - Kazanın üzerine baca için bir delik 100 yerine kaynaklar kesti. Başlangıçta, bu yanına küçük bir açıyla ve 40 cm kadar olan, ve daha sonra yukarı doğru dikey. yangın güvenlik kurallar korunmalıdır çatı uzayda baca geçit;
 • Uzun üretici üst kapağı yanan katı yakıtlar için ısıtma kazanının yapısını tamamlayarak. Bunu merkezinde hava akışı dağıtıcı boru açılış gerekir. Kazanın duvarlarına yapışma hava girmesini engelleyen, çok yoğun olmalı.

Boyutlu çizim elleriyle bir katı yakıt kazanı oluşturmak

Faydalı İpucu! Kendi elleriyle yapılmış, ateşlemek için yukarıdaki sunuldu çizim olan katı yakıt kazanı sürekli yanan, bunlar gereklidir: kapağını ve yakıt kazanı ile ağzına doldurup yanıcı sıvı dökmek, yerine her şeyi koymak ve kontrol tüpünde yanan meşale atmaya regülatörü kaldırın. Ne zaman sadece içten içe başladığını, böylece alev yakıt, minimuma hava akışını azaltır. Bundan sonra o piroliz gazı ve kazan başlar tetiklenir.

Uzun katı yanan kazanı yaptığı gibi: yorumlar ve öneriler

"Ben Kereste fabrikasında çalışıyorum. Daha önce eve knot ve kesme çiçek arabaları sürdü. I Isıtıcı yanması katı uzunluğunda, değerli tepkiler öğrendik ve yapmaya karar verdik. Öyle oldu. Şimdi odun kadar üç kat daha az ve ısı gider. "

Aleksandr Nikolaev, Syktyvkar

"Ben garaj mucize kazanda bir arkadaşımdan gördüm. araba sabah tamir etmişti. O, odun gibi bu akşama kadar o kadar koymak ve dokunmadı. bana bütün düzeni açıklamadı söyleyene kadar, anlayamadık. Burada da, garaja kendim oynamak deniyorum. arkadaş çizimleri ver dedim. "

Nikolai Platonov, Surgut

Geleneksel kazanlar ve piroliz farklılıklar

Onun dacha kazan yanma katı uzunluğunda de, örneğin, yapmaya karar verirseniz", yorumlar bunların bütün güvenlik düzenlemelerine uygun olarak şemasıyla açık, bütün yapmak ağı buldum. Ve, gör, ben bir komşu kazanı set delik deşik olan yazlık, yandı var. "

Andrey Shirshov, Tümen

enerji tasarrufu, sadakatle hizmet edecektir yukarıda açıklanan ısıtma cihazı. Ancak, devre ayrılmadan, verimli her şeyi yapmak unutma.

Katı yakıt kazanı uzun kendi ellerini (video) yanma

süre 24 saat, elleriyle odun kazanı yakma

Uzun ev için odun kazanları yakma: cihaz ve versiyonlarını

Uzun bir su devresi Konut ile katı yakıt kazanları yakma

Piroliz uzun bir su devresine kazanlarda yanma

Hurda malzemelerin çalışma dışarı ocakta kendi ellerini nasıl yapılır

Uzun yanan odun üzerine ev için fırınların genel bakış

Isıtma kazanı kendi elleri: çizimler ve model tasarımı

Günümüz piyasasında Eğer ısıtma kazanlarının sayısız varyasyonları satın alabilirsiniz.

Bunların çoğu gaz ve elektrikle çalışacak şekilde tasarlanmıştır, katı yakıt ve akaryakıt kullanımı için seçenekler de vardır.

Ancak, tüm bunların uygun olacaktır. Birçok piyasa ihtiyaçlarını karşılamak mümkün değil veya satın alınan kazanlara fiyatı çok yüksek olduğuna inanıyoruz, çünkü (çizimler bkz. Aşağıda) ellerini ısıtmak bir tencere yapmak istiyorum.

Eh, onlar birçok yönden haklısın ve biz onların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışacağız.

Biz kazanı kendisi ve nasıl hiç hata yapmaz hale nasıl bize bildirin.

Opsiyon ısıtma kazanı tuğla - şey piyasada satın alınamaz

bir tuğla fırında bir ısı eşanjörü

Doğal olarak, piyasa hangi malzemenin imalatı tuğla, ısıtma için bir tuğla kazanı satın almak olası değildir.

O elleriyle bir ısıtma kazanı inşa etmek mümkündür.

Çizimler ve çeşitli sistemlerinin işleyişi tarif edilecektir.

Aslında, bu kazan - ısıtma sistemi veya su deposuna bağlı olan bir ısı değiştirici ile fırın gibi.

Isı eşanjörü fırında veya dymooborotov sisteminde yanma bölgesinde yer almaktadır.

fırın kendisi inşaatı, büyük olasılıkla, bir yere casusluk veya kendisini geliştirmek zorunda kalacaktır.

Kazan ocağı, bir ısı değiştirici dönüşür temel unsur. Bu fırında veya dymooborotov bölgesinde yer almaktadır.

Bu son durumda, içine bir ısı değiştiricisi boyutuna Rus sobada olmayan bir rücu fırın düzeneği kullanmak mantıklı olacaktır, mümkün olduğu kadar fazla oldu.

Bununla birlikte, aynı zamanda, ısıtma sisteminin suyu sıcaklığı önemli ölçüde daha küçük olacaktır ve bu sistem ticari amaçlı su ısıtmak için daha uygundur. dymooborotov eşanjör sistemi yerleştirildiğinde geleneksel çelikten yapılabilir.

fırında ısı değiştiricisinin Yerleştirme sırasıyla yanma odasının büyüklüğünde artış gerektirir. Bu nedenle, ısı değiştiricinin yapıldığı malzeme, ucuz değil, büyük kalınlıktaki ısıya dayanıklı çelikten imal edilmelidir.

örneğin çelik kilogram başına yaklaşık olarak 400-500 ruble fiyatı, tüpler daha pahalıdır, ve kalın metal bir ısı değiştirici boyunca 50 kg ağırlığında olabilir. Ancak, bu tasarım diğer şartlar sabitken benzer güç kazan satın daha az mal olacak.

ısı değiştirici bobin ve bir su ceketi olarak oluşturulabilir. İlk durumda, su işlemi sırasında fırın bölgesinden önemli bir ısının oluşturmak boru sistemi, geçer.

Bobin, en az 5 milimetre bir çeper kalınlığına sahip ısıya dayanıklı çelikten imal edilmiş kaynaklı boruların yapmaktadır. Boru çapı - no 50 milimetreden daha az.

Tipik olarak, daha sonra dört yerde birbirine ayar memelerdir 3-4 dikdörtgen konturları, elde edilmesi için boru uzunluklarının ve açılarının kaynak yapılmıştır.

Bu yöntem çok yetenekli kaynakçı pişirmek zorunda kaynaklarının bir sayı olacaktır gerektiriyor "bir ayna ile." karmaşıklığına göre beşinci sınıfa veya daha yüksek eseridir.

Bu ikinci durumda, yanma, en az üç tarafı ile fırını çevreleyen su ile kabın içinde bulunur fırın, yer alır.

bir su ceketi ısı değiştirici olması durumunda kullanılan çelik kalitesine taleplerini azaltır ve böylece hat olabilir, ama hacmi daha büyük olan ve bir yapı malzemesi olarak kazan tuğla kullanımını ortadan olabilir.

kazan çoğu metalden yapılır ve bu da yeterlilik azalır, ancak kaynak miktarı, büyük ölçüde artar.

Ne olursa olsun bu yangın doğrudan temas ısı eşanjörü tipi, içinde su 90 derecenin üzerinde bir sıcaklığa kadar ısıtılabilir. Bu nedenle, ısı değiştiricinin çıkışında su kaynamaya başlar çalışmayabilir, ve boru kopma kurtaracak bir emniyet valfi, bir hidrolik kilit ile donatılmış olmalıdır.

kazanlar doğaçlama tuğla yakıt, katı yakıt ve gaz ve sıvı yakıt olarak kullanılabilir. Bu ikinci durumda, bir yakıt nozulu ve hava besleme sistemi veya gaz brülörü ile, sırasıyla, fırında düzenlenmiştir.

Bunlar fırın uzun yanma gibi aynı prensiple çalışır. Bunun için de elleriyle kendi kazanı yapabilirsiniz.

çizimler ve eşanjör tercihen yüksek sıcaklık ile, yanma bölgesinde yerleştirilmiş olup farkı, sürekli yanma fırınları için olanla aynı olacaktır. turba, talaş ve kömür - bu kazan yakıt.

Yakıt düşük oksijen erişimi de yakar gerçeğine dayanan sürekli yanan ocağın çalışma prensibi. Bu nedenle, ana ısı kömürleri üretilir.

Tertibat sürekli yanma fırını

Bunların yanma ve yanan fiilen bir gaz üretir ve fırın kazanı içinde yanar. Diğer yakıt yanma bölgesi bulunur, ve oksitleme yavaş yavaş meydana gelmektedir.

Bu kazanın Avantajı - yeterlilik. Sen bir kere her iki ya da üç gün yakıtı indirebilir ve ısıtma sisteminin sabit bir sıcaklıkta sağlanması, gözetimsiz yakarsınız.

bu kazanlar etkinliği yeterince büyük olduğu - geleneksel kazanlar için% 80-85 ile karşılaştırıldığında% 90-95 kadar. En Rus bölgelerde neredeyse bedava yakıt - Yakıt hazırlanan materyalleri, aynı zamanda talaş, turba ve gevşek sadece kullanılabilir.

eksiklikleri arasında - hemen onların pilleri sıcaklığını düşürmek için mümkün olmayacaktır ve genel olarak gerekirse azaltmak mümkün olmayacaktır. Kazan bazı seçilmiş sıcaklık kontrolü ayarlamak zordur.

Yakıt besleme miktarı sıcaklığını düzenlemek için oldukça kolay bir geleneksel katı yakıt kazanlar için aynı zamanda. Buna ek olarak, uzun yanan kazanlar bakımı çok ihtiyaç - onun fırın ve bacalar genellikle temizlemek zorunda.

elleri yanan uzun kazanı yapmak öğrenmek için - videoda gösterilmiştir:

Eğer kaynak büyük bir uzman değildir ve sadece son zamanlarda elektrot ele öğrenmiş, bir metal plakanın kazanın bir eşanjör üretebilir. Bunu yapmak için, kazan kendisi daha büyük bir alan üzerinde yanma odası ile iletişim kurmak için yanlarından birine, dikdörtgen bir kap biçiminde olmalıdır.

yanma odası ile iletişim duvarları, bir ısıya dayanıklı çelikten imal edilmiş ve yaklaşık en az 8 mm 'lik bir kalınlığa sahip olmalıdır. Diğer tüm duvarları normalin yapılabilir.

ısı değiştirici duvarın kaynaklanmış ve fırın terk edilir kalınlığında 8 mm, yaklaşık metal plakalar bir dizi elde edilir. Kolay kaynak için Tabaklar hepsi kaynaklı kadar her 5 cm dönüşümlü, her plakaya kaynaklanır var.

plakanın boyutları - Yanma bölgesi tamamen plakalar dolu olduğunu mümkün olan en yüksek. kazan içinden örneğin kazan kendisi girmek kaynaklı plaka olarak.

Daha iyi - daha onlar kazan hacmini işgal edecek. yaklaşık 3 mm - kazanda Plaka daha ince yapılabilir. fırın içinde plaka kazanında plakaları önünde değildi, böylece kaynak yapılması gerekir, ve bir karşı karşıya gelmeyen bir şekilde dengelenmiştir.

Kaynak levhasının metal duvarlar tarafından bozulmaz yerleştirmek gereklidir. kolaylık sağlamak için, sızdırmaz plakalar bir tüm kaynaklı kazan sonra tabak kazan duvarları kaynaklanır.

Bu şema tuğladan yapılmış kazanlar için uygundur. bir tuğlaya fırın arasında fırın içinde duvarları bir kazan duvarı ve koyun asbest astar olduğunda, metal deformasyonu yok edilmez.

Isı eşanjörü ile sıcak su yeterince yüksek bir ısı verir, fırın alev ısı geri çeker. Kazan bobinine sadece biraz daha aşağı böyle bir kazanın etkinliği.

kusurlarından biri, - fırında plaka sürekli olarak su ile doldurulmuş bobin boru farklı olarak, yakar. Bir zamanlar 2 yıl içinde, kısmen fırın sökmeye pot çıkarın ve yeniden plaka ile birleştirilmelidir. Tabii ki, ısıya dayanıklı çelikten ekleyebilirsiniz, ancak bu ölçüde inşaat maliyetini artırır.

Sayısız gaz kazanları. Tabii ki, ısıtma sisteminin çalışması için tasarlanmış bir ısı dönüştürücü ile fırına gaz brülörü koyabilirsiniz.

Tüm durumlarda, daha karmaşık gaz kazan, kazan ek kontrol cihazları, "kurbağa" veya sıcaklık kontrol aygıtı olarak kullanılabilir, özellikle, mağazadan satın en iyisidir.

Neyse gaz ekipmanları oldukça tehlikeli bir şey, testi ve üretim standardını geçmiş cihazlar satın almak daha iyidir.

Karbon üzerinde Kazanlar. Ne olursa olsun görünüyordu ne garip, ayrıca kazanlar, kömür yakıtlı santrallerinin daha ayrı satın almak. Gerçek şu ki, kömür yakma sıcaklığı ahşap iki kat daha fazladır.

Bu nedenle, yangın tehlikesi de iki kat daha yüksek olabilir. Buna ek olarak, katı yakıtlı kazanlar için eşanjör, sadece çelik üretmek mümkün olacak.

Ve sanayi üretiminde daha uzun ömre sahip olan, demir ve bakır ısı değiştirici gibi yaptı.

Elektrik performans ve küçük boyutlu. Örneğin, az yer kaplayacak ve mantıklı değil su kaynağından soğuk su ısıtmak için kazan ısı akışını, üretmeye - Piyasa ucuz tekliflerin düşük güç ekipmanları ile doludur. Bu evde ısıtma kazanlarının anlamsız üretimi kılmaktadır.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve tıklayın Ctrl + Enter, bize bildirin.

yeni makaleler

Basit yöntemlerle camdan etiket nasıl kaldırılır

 • içeride süslemeleri ahşap ev: kaplama özellikleri

 • Standart gereksinimleri ikinci kata merdiven Hesaplama

 • Araçlar ve materyaller: ellerini ile köpük blokları Shed

 • Nasıl katın metrekare hesaplamak için ve neden gereklidir

  Ses geçirmez duvar kağıdı seçim kriterlerini

  Tee plastik boru: olur ve nasıl seçmek ne

  giriş ahşap banyo için kapı: tipleri ve bağımsız üretim

  Bir banyo için plastik sınır: seçmek ve yükleme

  Kanalizasyon halkalar: boyutlar, malzemeler, uygulama

  düzgün bir onarım: toz olmadan proshtrobit duvar olarak

  onarım, davranış önlenmesi sonra fayans yıkamak için ne nasıl belirlenir

  köpüğü tavan kalıplarını için Yapışkan: nasıl güvenilir bir fikstür yapmak

  Kolay istifleme teknolojisini: Nasıl Kaldırım karosu yolunu hazırlamak için

  binalar için matematiksel formüller kullanımını: Bir küpün hacmini hesaplamak için nasıl

  Copyright © 2015 - 2016 Tüm hakları saklıdır.

  Kendi elleri Katı yakıt kazanı: ev yapımı ısı kaynağının üretilmesi için talimatlar

  merkezi bir gaz arzı eksikliği ev sahibi için hayatı zorlaştırır: ılık kış sürekli içine gerekir ahşap veya kömür, sahip olacaktır.

  Ama bu durum olumlu bir tarafı olduğunu: ısı jeneratörü basit bir yapıya sahiptir, yüzden kendiniz yapmak kolaydır.

  kullanıcı önemli miktarda tasarruf değil, aynı zamanda arasından kendilerine en uygun üniteyi alır sadece. Nasıl ve fabrika modelinden ne gibi fikirler elleriyle bir katı yakıt kazanı ödünç alabilir edilir?

  şu şekilde Genel olarak, katı yakıt ile kazanın çalışma prensibi şudur:

  1. Özel bir odada, bir fırın, yerleştirilmiş odun, kömür ya da benzeri yakıt olarak adlandırılan.
  2. Loaded yakıt tutuşturulur. Farklı kazanlarda yakma işlemi bazı özelliklerine sahiptir, ancak her zaman aynıdır edilebilir: reaksiyon ısısının büyük miktarda serbest, organik moleküllerin oksidasyonu gerçekleşir. Yanma oranı, ve ısı ve böylece enerji fırına giren havanın miktarına bağlıdır. Bu hava girişi (podduvalom) üzerine monte edilmiş hareket edebilen bir valf ile ayarlanabilir.
  3. ısı değiştirici - baca gazlarının ısı olarak yanma ısısı sırasında özel bir tank içeriğini ısıtır. ısı değiştirici ve ısıtma devresine bağlı giriş ve çıkış boruları aracılığıyla bu şekilde bunun bir parçası haline gelir. bağlı konveksiyon bir ısı değiştirici ortamında ısıtılan veya pompa ısı enerjisi bunun üzerine dağıtılması, ısıtma devresine girer.

  Uzun yanma kazan - çalışma prensibi

  baca - konveksiyon ile, yanma dumanları kaynaklanan dikey bir boru vasıtasıyla ortadan kaldırılır.

  Uzun katı yakıt kazanı eller yanan - çizimler, devre tasarımı seçenekleri

  ısı kaynaklarının birçok türü vardır. Biz birkaç temel türleri üzerinde durulacak:

  Klasik doğrudan yanma kazan

  fırın - sadece bir kamera ve yakıt tutuşturulur ve böyle bir yangında olarak geleneksel bir şekilde yanıklar.

  Klasik kazan imalatı kolaydır, ancak bu önemli bir dezavantajı vardır: yakıt çok hızlı bir şekilde yanar - her 4 saatte yeni bir parti döşemek için gereklidir. çeşitli şekillerde durumunun iyileştirilmesi:

  hava girişi bu yakıt yakılan edilmez, böylece vana, ama yavaş içten yanma yoluyla daraltma

  Bu seçenek oldukça mantıksız:

  • yakıt oksidasyon duman ile sonuçlanan bir kurum, büyük miktarda karbon monoksit (zararlı emisyonları belirtir) ve çeşitli toksik maddeler içeren eksik olur.
  • Düşük sıcaklık kondensenin bir büyük miktarda, yukarıda sözü edilen, doymuş toksinler egzoz.
  • Kazan verimi önemli ölçüde azalır.

  bir ısı akümülatörü ısıtma sistemi ile donatılmış

  Bu hantal tankı Marjı kızgın soğutucuyu saklanır. Kazanda Odun çabuk yanmak, ama aynı zamanda ısı borusuna uçacak üretti, ancak Rus soba tuğla duvar kaldıkça, depolama tankı içinde kalır. Sonuç olarak, kazanı ısıtmak için ihtiyaç daha az olacaktır.

  Otomasyon sistemi tazyikli havayla kazanı donatmak

  Fikir şudur:

  • Yeterli ısı (soğutma ile gözlenmiş sıcaklığı) Otomatik tamamen kanadı kapsayan oluşturduktan sonra;
  • Alev söner ve kazan, kapatmak, söyleyebiliriz;
  • Soğutucu operatörü soğutma valfı açılır ve fırın içinde yangın darbeler fan iner.

  süperşarjlı kazan

  Eğer mağaza satın alabileceğiniz bir fan ile kontrol kutusu. Böyle bir karar tek dezavantajı - elektrik bağımlılık.

  Bu yakıt, ısıtıcının bir sütun içine yerleştirildiği ve üstten ateşlenir. aşağıya doğru alev aşağıdan yukarıya doğru çok daha az kolay olduğu hareket, yani işareti daha yakar. Ayrıca, yangın havanın hızla yayılması tam yanma bölgesine beslenir önlemek için kullanılırlar.

  bir üst yakma aparatı ile ısı jeneratörü oldukça karmaşık, ancak tek tek işlemler için uygun basitleştirilmiş bir varyantı vardır. Bu Athanasius Bubyakin tarafından geliştirilmiştir Yapımına fırın "Bubafonya" sözde.

  Sorun, bu makina su ceketi özelliklerin varlığı kazanı olarak kullanımı o kadar mantıksız kuvvetle (çok düşük verimlilik, ağır fırın sigara) sonbahar olmasıdır.

  Gazlaştırma (piroliz) kazan

  Kısmen yazabilir birçoğu çeşitli gaz türlerinin (odun gazı), ayrışacaktır yüksek sıcaklıklı yakıt organik moleküllerin (biyopolimerler) maruz bırakılmıştır. Bu tür bir bozunma piroliz olarak adlandırılır. Karışım, gaz normal yanma baca esas olarak dışarı atılır. gazlaştırma kazan yanan, ayrı bir bölme (ikincil yanma odası) içine yönlendirilir.

  Bu tür bir kazan (., Yüksek verim, vb bir sekme ve uzun çalışma) bir dizi avantaja sahiptir, ama imalatı karmaşık, özel katalizörlerin kullanılmasını gerektirir ve bir basınçlı hava kaynağı gerekmektedir.

  Şema gazlaştırma kazan

  Fırının üst kısmında bir benzerlik ard yakma odasını sahip tip fırınlarda "Profesör Butakov'un», «Breneran» ve «Bullerjan», basitleştirilmiş versiyonunu üretmek mümkündür.

  Ancak bu gibi birimler, ilk olarak, için için yanan modunda çalışmak üzere tasarlanmış, biz "Bubafonya" olarak, ikincisi yukarıda diller ve hangi eksiklikleri bir kazan olarak kullanıldığında, yani, suyun ısı seçimi için özelliklerinden çoğunu kaybetti.

  Bu durumda, bağımsız bir üretim için en uygun ev elektrik varlığında otomatik püskürtme fan ile donatılmış olabilir, klasik bir kazandır.

  genellikle ülkemizde otomatik kazanç ile Gaz kazanları Baxi. Güvenilirlik ve fiyatı - tüketicinin başarısının ana bileşenleri. Baxi kazan - kullanım ve cihaz birimi için talimatlar.

  kazanı ısıtılması için termostat çalışma prensibi burada analiz eder.

  Sen ahşap ısıtma yarar acisindan ömrünü düşünüyorum? Ahşap gövdeli uzun yanma kazanları - iletişim yokluğunda ekonomik ve etkili bir çözüm. İşte http://microklimat.pro/otopitelnoe-oborudovanie/kotly/dlitelnogo-goreniya-na-drovax-dlya-doma.html kazan ve işletme özelliklerinin türlerini düşünün.

  Ev yapımı ısıtıcı yapıya sahip olacaktır:

  1. Fırın - "kutu" 460 mm 360 mm genişliğinde, derin ve 112 l'lik bir toplam hacimde, yüksek 750 mm. 24 kW - 83 litrelik bir yanma odasına yakıt yükü hacminin kazanı 22 güç geliştirmeye olanak (tüm hacim yanma odası dolgu olamaz).
  2. fırının alt - köşe kafes, ahşap istiflenecektir (havanın içinden bölme girmek için).
  3. ızgaranın altındaki kül toplama yüksekliği 150 mm bölme olmalıdır.
  4. Isı değiştirici 50 litrelik ağırlıklı yanma odasının üstünde bulunan, ancak alt kısmı kalınlığında 20 mm 'lik bir su ceketiyle onun 3 kenarları kapsamaktadır.
  5. fırın baca üst kısmına bağlı bir dik boru ve ısı değiştiricisi içinde düzenlenmiş yatay bacalar sahiptir.
  6. yanma odası ve kül pan tüp içinde bir fan ve yerçekimi amortisör sayesinde hava geçirmez kapılar ve hava girişi kapatılır. En kısa sürede Fan kapatıldığında olarak, flep kendi ağırlığı altında düşüyor ve tamamen hava girişi kapsar. kullanıcı tarafından önceden tespit edilmiş bir düzeye kilit sensörü soğutucu sıcaklık azalması sonra, kontrol cihazı, hava akış valfi için fanı aktive ve fırın yangın çıkarsa açılır olacaktır. karbon üzerinde 24 saat için ahşap ile, 12 saat ve en fazla - fırın hacim ile kombinasyon halinde kazan "kapalı" periyodik 10 yakıt tek bir yük üzerinde çalışma genişlemesini sağlar. Eh kurulan Polonyalı şirket Otomatik KG Elektronik: sıcaklık sensörlü kontrol - Model SP-05, yelpaze - Model DP-02.

  Katı yakıt kazanı Çizim

  fırın ve ısı eşanjörü bazalt yün (izolasyon) ve yuva içine yerleştirilmiş saran.

  İlk adım gerekli tüm boşlukları hazırlamak:

  1. imalat fırını için 5 mm - 4 çelik levha kalınlığı. Eh uygun ısıya dayanıklı alaşımlı çelik kaliteleri 12H1MF veya 12KhM (krom ve molibden katkı ile) ama argon atmosferi altında kaynamaya, bu yüzden profesyonel kaynakçı hizmetlerine ihtiyaç gerekir. Eğer (alaşım elementleri olmadan) yapısal çeliğin fırını yapmaya karar verirseniz (kendi sertleştirme gerçekleşir) sünekliği kaybedebilir son derece yüksek sıcaklıklardan yüksek karbon beri, örneğin çelik 20 gibi düşük karbon notu, kullanılmalıdır.
  2. kalınlığı 0.3 Çelik sac - 0.5 mm arasında, renkli polimer bileşimi (dekoratif kaplama).
  3. gövde yapısal çelik 4 mm levha.
  4. ızgarayı atanacağı Köşe 50h4 mm.
  5. DN50 boru (alev ısı değiştirici içinde tüpler ve ısıtma sisteminin bağlanması için bağlantı).
  6. DN150 borusu (baca bağlantısı için boru).
  7. 60x40 dikdörtgen boru (hava girişi).
  8. Çelik şeritler 20X3 mm.
  9. Taş yünü 20 mm kalınlıkta (yoğunluk - 100 kg / cu m.).
  10. açıklıklarının kapatılmasına yönelik Asbest kordon.
  11. prefabrik kapılar için kolları.

  Kaynak detayları elektrotlar MR-3C veya ELN-21 gerçekleştirmelidir.

  elleri ile katı yakıt kazanlarında için ısı değiştirici

  İlk olarak, iki tarafın, bir arka ve bir üst duvar ocaklar gidiyor. Tam nüfuz ile yapılan duvarlar arasında dikişler (bunlar sızdırmaz olmalıdır). 3 taraf ile fırına alt yatay su ceketi alt olarak görev yapacak bir çelik şerit 20X3 mm kaynak yapılmıştır.

  Isı değiştiricinin yapısal sağlamlık sağlayacaktır adlandırılan klip, - Bundan başka, yanma odasının yan ve arka duvarları küçük çaplı borular rastgele kısa uzunluklarda dönük uca kaynak gerekir.

  Şimdi için alt bant önceden oluşturulmuş delik klipslerle ısı değiştiricinin dış duvarına kaynaklanabilir. bunların kaynak dikişi sızdırmaz gereken için, hafif dış duvarın ötesine uzanan klip uzunluğu şekilde olmalıdır.

  Ev yapımı kazan sac

  fırın, ısı değiştiricinin ön ve arka duvarlar yangın tüpü kaynaklanmış içine koaksiyal delikleri kesilir.

  Bu ısıtma sisteminin devreye bağlantı için ısı değiştirici borulardan kaynak edilmesi gerekmektedir.

  Ünite şu sırayla toplanmalıdır:

  1. İlk olarak, konut alt yan duvarlara kısa dikişlerin alınması ve açıklıkları çerçeveleme, yapılır. Taban külü çerçeve açıklığı kendisinin gövdenin altına.
  2. Izgara ocaklar pan (ızgara) döşenecek kaynaklı köşeleri gövdesine, içerideki.
  3. Şimdi kendisini ızgara kaynak gerekiyor. Köşeler olan homojen olarak aşağıdaki hava gelen her bir dirseğin iki eğimli yüzeyleri dağılmış böylece aşağıya doğru dış eğimli kaynak için gerekli olan, oluşmaktadır.
  4. ısı değiştirici kaynaklanmış ızgara fırın yığılır köşeleri, yanında.
  5. Yanma odası ve kül kapıları çelik levhadan kesilir. onlar asbest kablosunu koymak zorunda olduğu arasına iki sıra halinde dizilir çelik şerit çerçevelemektedir içinde.

  Bundan başka fan yüklemek için bir flanş olan bir boru ve duman toplama kanalı kaynaklı. Kanal sadece ızgaranın altına arka duvarın ortasında bir delikten kazan içine konur.

  Şimdi kazan tambura kaynaklı lazım arkadaşları kapılar ve paneller eklenecektir 20 mm genişliğinde birkaç kollarını, döngüler.

  ısı eşanjörü, üç tarafı ve kordon küçülür bazalt yün, en empoze etmek gereklidir.

  Isı yalıtımı, sıcak yüzeyleri ile temas halinde olduğu, bu fenol-formaldehit bağlayıcı ve toksik uçucuların ısıtma yayan başka maddeler içermemelidir.

  astar cıvatalı parantez vidalarla.

  Isı jeneratörün üzerine otomasyon denetleyicisi yüklü ve kanal fanının flanşa ettim.

  ısı eşanjörünün arka duvarı ile temas halinde olduğu, böylece sıcaklık sensörü, bazalt yün altına yerleştirilmesi gerekmektedir.

  İstenilen kazan ikinci bir devre ile donatılmış olabilir, bu, bir ısıtıcı olarak çalışmasına imkan verir.

  kontur arka duvarından dışarıya ısı değiştirici tahliye boruları içinde sarılır ve çıkışı çapı yaklaşık 12 mm ve uzunluğu 10 m olan bir bakır boru şeklini alır.

  Az katı yakıt kazanı çok pahalı maliyeti olmasıdır. Katı yakıt kazanları uzun kendi ellerini yanan - maliyetlerden kaçınmak için iyi bir yol.

  Bazı durumlarda, ısıtma sistemleri için kapalı genleşme tankı gerektirir, bu konudaki öğrenecektir.

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  31 − = 22